Враговете на Сома

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Враговете на Сома

Мнение от shkarcheto »

Д-р Флекс написа:Аз не знам кой е най големият враг на сома но знам кой е най добрият му приятел - Краля на Инормансите!!!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Враговете на Сома

Мнение от Emo-83 »

напиках се :D :D :D
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Враговете на Сома

Мнение от Yco-Camel valley »

Васил Ламбов написа:Май е време да отидеш до библиотеката!
Първо, кустурът чудесно вирее в реките, а второ, сомът не хвърля такова количество хайвер, каквото си написал!....

Руснаците така пишат: Плодовитост на Сома от 11 000 до 900 000 хайверни зърна в зависимост от възрастта на самката. Е аз съм го цепнал на две за по-сигурно. :wink:

И има само един вид костур (Perca fluviatilis) в България,както и в Европа, дори няма и подвидове...
Разселен е в цяла Европа без Пиренейския полуостров (тука вече може и да е разселен), Англия и Ирландия. Руснаците го наричат речен, защото реките им са бавни, като е Дунав. Но и техните реки не се развива така, както в нашите язовири, естествено ще го има във всички водоеми, щом вирее при pH-3, на водата, дори и в леко солени води на устията на реките го има.
Но не съм забелязал костур само в реките Резовска и Велека...защо го няма в тези реки, които са много бавни и почти заблатени.?.., по реките в северното черноморие не знам, колеги от там ще кажат.
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Враговете на Сома

Мнение от Yco-Camel valley »

Та да продължа...Помня, като дете и нашите селски язовири в плодивско (5-6 са) нямаше нито един костур, един приятел биолог от чирпанско, казва същото за техните язовири. Основния дребосък беше щипоци и кротушки, каквото имаше и в реката. Сега в реката пак ги има, но в язовирите не-само костур и няма отърване. Пресушават арендаторите язовира зарибяват си и пак се развъжда.
Дори и да не бяха го вкарали от Русия, пак щеше да дойде с пернатите, но по бавно. Полепва им хайвера на костура по човките и краката и от язовир на язовир го разнасят.
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Враговете на Сома

Мнение от Yco-Camel valley »

Колко кефал и морунаж имаше на "ивито", не ти дава да се отдалечиш от въдицата, къде е сега този морунаж, той е дънна риба и язовира е залят с гората, не вярвам в гората бракониерите да пускат мрежи. Хваща ли сме и мряна на цимбала, колкото и да е странно, но винаги имаше по няколко бройки. Сега къде е мряната...само под язовирната стена.
Мисля, че костура разказва играта и на бялата риба. След, като се излюпи.
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
carbolino
Мнения: 1183
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 23:39
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Враговете на Сома

Мнение от carbolino »

Морунажа си е там миналата година хванахме.
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Враговете на Сома

Мнение от Yco-Camel valley »

:D

Добре, той е хитър... :lol:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Враговете на Сома

Мнение от Yco-Camel valley »

През 1984 г. бачо Кольо ми се обади в един прекрасен ден и ми каза, разбрах, че на един изоставен близък язовир има доста бяла риба.
Язовира беше в село Пъдарско, долният не горният.. :wink: ..и беше изоставен от кооперацията, защото бялата риба била изяла всичкия шаран в него, като са го зарибили.
Та купихме бая жива стръв и се отправихме.
Нямате си представа за какво иде реч, толкова бяла риба не съм виждал от тогава и все едряци от кило на горе...бедна ви е фантазията, но нямаше нито един костур.
Зарязахме дънните и само на перо, по едно време ни омръзна да ловим и почнахме приказките. Та.., когато кълването ти пречи на моабеда, еб..ам ти риболова.. :lol: .Та цяла нощ пиехме ичкия и хранихме едни полски мишки със зеле. :lol: Преди като се шегувахме го питах, помниш ли Пъдарско:-...кай, как няма да го помня, беше взел едни зелки големи, колкото ей ония чемшир.. :lol: .и ми посочи един чемшир, който ми е до кръста. :lol:
Извода какъв е: Когато го няма костура, бялата риба ще заеме мястото му и то достойно.
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Враговете на Сома

Мнение от VARHARA »

Плякаите джуки ,плякаите ....................
Точно преди 5 минути ми се обадиха момчетата от ИАРА с молба да помагам.Е как да помагам като и аз не знам КАК :evil:
Става въпрос за следното .
В момента яз.Жребчево пада с по метър на ден и хайвера останал на сухото .Пет пъти ги попитах -абе сигурни ли сте бе .За съжаление е вярно .
Та да ви еба и забраните ,да ви еба и ...................................... .За какво бяха всичките гърчове първо от 15.02 за белите и сега от 15.04 като хайвера остава на сухо :evil: :evil: :evil: :evil: Ха сега кажете пичове какво става от тук на после -нулева година :evil: :evil: :evil: Първо ,още никой не полива а язовира пада .Второ -язовира можеше да го пускат -колкото влиза толкова да излиза за да не пада нивото и да не остава хайвера на сухо .
Това за мен си е безхаберие и геноцид -пък рибарите нека да го духат :evil: :evil: :evil: :evil:
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Враговете на Сома

Мнение от quietriot »

VARHARA написа:Плякаите джуки ,плякаите ....................
Точно преди 5 минути ми се обадиха момчетата от ИАРА с молба да помагам.Е как да помагам като и аз не знам КАК :evil:
Става въпрос за следното .
В момента яз.Жребчево пада с по метър на ден и хайвера останал на сухото .Пет пъти ги попитах -абе сигурни ли сте бе .За съжаление е вярно .
Та да ви еба и забраните ,да ви еба и ...................................... .За какво бяха всичките гърчове първо от 15.02 за белите и сега от 15.04 като хайвера остава на сухо :evil: :evil: :evil: :evil: Ха сега кажете пичове какво става от тук на после -нулева година :evil: :evil: :evil: Първо ,още никой не полива а язовира пада .Второ -язовира можеше да го пускат -колкото влиза толкова да излиза за да не пада нивото и да не остава хайвера на сухо .
Това за мен си е безхаберие и геноцид -пък рибарите нека да го духат :evil: :evil: :evil: :evil:
Знаещ защо пада нивото и на копринка и на жеребеца , за поливане и ток, за поливане е още рано остана токът , вецовете бачкат , пък пазар нямало, щото нивото не е високо за да го изпускат конторлирано.
А оправията е сигнал до министъра на земеделието Иван Станков , само той може да спре изпускането в момента!
stomanco
Мнения: 180
Регистриран на: Нед Юни 05, 2011 23:11
Риболов: тролинг
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Враговете на Сома

Мнение от stomanco »

VARHARA написа:Плякаите джуки ,плякаите ....................
Точно преди 5 минути ми се обадиха момчетата от ИАРА с молба да помагам.Е как да помагам като и аз не знам КАК :evil:
Става въпрос за следното .
В момента яз.Жребчево пада с по метър на ден и хайвера останал на сухото .Пет пъти ги попитах -абе сигурни ли сте бе .За съжаление е вярно .
Та да ви еба и забраните ,да ви еба и ...................................... .За какво бяха всичките гърчове първо от 15.02 за белите и сега от 15.04 като хайвера остава на сухо :evil: :evil: :evil: :evil: Ха сега кажете пичове какво става от тук на после -нулева година :evil: :evil: :evil: Първо ,още никой не полива а язовира пада .Второ -язовира можеше да го пускат -колкото влиза толкова да излиза за да не пада нивото и да не остава хайвера на сухо .
Това за мен си е безхаберие и геноцид -пък рибарите нека да го духат :evil: :evil: :evil: :evil:
Днес бях на Жребеца, водата не е паднала и сантиметър там където хванах 38-цата :wink: Нивото е същото като преди 2 седмици.
Не знам тия от ИАРА как разбраха, че пада с по метър на ден, но поне като им звъннах, че на каменния мост мангалите хващат бели на силикони, дойдоха точно след 5 мин., за което Евала.
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Враговете на Сома

Мнение от VARHARA »

Стоманчооооо , аз да си го измислям ли сега . Казвам ти какво ми казаха по телефона и за Копринка споменаха ИАРА. Казаха ми че са гонили и бракота и т.н .Много, ама много ще се радвам да не е така .
stomanco
Мнения: 180
Регистриран на: Нед Юни 05, 2011 23:11
Риболов: тролинг
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Враговете на Сома

Мнение от stomanco »

Не казвам че си измисляш, само казвам че нивото днес е като преди 15 дена :wink:
Аватар
lovo M
Мнения: 455
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 5:51
Местоположение: мадрид
получил Браво: 1 път

Re: Враговете на Сома

Мнение от lovo M »

Yco-Camel valley написа:Разселен е в цяла Европа без Пиренейския полуостров
Поздрав от Пиренейският полуостров. :wink:

Изображение
Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Враговете на Сома

Мнение от Иво Ломски »

В р. Дунав попчетата са напаст. Същите унищожават хайвера на всички риби. В последно време, хищниците са намаляли драстично (поради една или друга причина :twisted: ), а гадовете си развяват байрака както им се искат :twisted: :twisted: :twisted:
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”