Въпрос за риболов на сом

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
pafkata_83
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Май 17, 2013 18:54

Въпрос за риболов на сом

Мнение от pafkata_83 »

здр колеги тъй като съм начинаещ в риболова на сом ако можете да ми разясните малко,става въпрос за дънен риболов на река с бавно и умерено течение,монтажа е подвижно олово,вирбел и повод с кука та мисълта ми е задължително ли се слага повдигач на повода с куката и какво точно се използва за тази цел,примерно булдо става ли,ще ловя предимно на земен червей и пилешки дроб
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Въпрос за риболов на сом

Мнение от Pike1 »

pafkata_83 написа:монтажа е подвижно олово,вирбел и повод с кука та мисълта ми е задължително ли се слага повдигач на повода с куката и какво точно се използва за тази цел,примерно булдо става ли,ще ловя предимно на земен червей и пилешки дроб
Здрасти колега. Не е задължително, но не вреди. Монтажа с подводна плувка е създаден за риболов с жива стръв, основно рибка. Става с попово прасе, рак и пиявици /режеш им свободните смукала/ и т.н. Целта е стръвта да е по-забележима и да не може да се укрие на дъното.
Ако ще ползваш земни червеи ти трябват много. Трябва обема да е голям за да има време да ги намери сома преди да ги опоскат разни плевелни риби. Не знам в коя река ще ловиш, но ако в нея рака не е някаква рядкост го пробвай като стръв непременно.На бавно течение, при липса на плуващи боклуци, които да ти местят линията може да използваш патерностер- горе тапа, на дъното тежестта и между тях повода със стръвта. Ако е рак трябва да е съвсем близо до дъното, но да не го достига, ако е рибка може почти на повърхността. Тоя монтаж върши работа за плитки места, вечер без ярка луна. Сома в реката обикновенно излиза да се храни по плиткажите привечер и след залез. Може и да го чуеш :wink: Мятай директно там ако е възможно.
Иначе за подводна плувка булдо става, а може и да си направиш с различна товароносимост плувки от фибран. Плувката трябва да е неподвижна на 15-20см. от куките.
Това мога да кажа от личен опит. Ако имаш в предвид Дунав обаче съм пас. :wink: :D

След време ще преместя постовете в подходяща тема и ще ти дам линк. Така се натрупват много теми с малко постове и е по-трудно на някой да намери инфо.
Наслука ! :wink:
MEMENTO MORI
pafkata_83
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Май 17, 2013 18:54

Re: Въпрос за риболов на сом

Мнение от pafkata_83 »

мерси за отговорите колеги само да добавя че ще ловя в долното течение на р.Искър,и да попитам пилешкият дроб удачна стръв ли е
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Въпрос за риболов на сом

Мнение от Anton_65 »

слагай жаба :wink:
за долните крайници я закачаш,но я сменяй през определено време че се дави
rexi
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Мар 06, 2014 22:26
Риболов: na leko, trolling, spinning

Re: Въпрос за риболов на сом

Мнение от rexi »

можеш да капнеш от това http://best-fishing.eu/dip-balck-cat-catfish" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”