Териториалност при сома

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

kalinux написа:
Единак и териториален са различни неща. Сомовете са като всяка друга животинска глутница с територия и йерархия. Колкото са по-големи, толкова глутницата е по-малобройна. И територията, която защитават, е толкова по-добра от енергийна гледна точка. Една и съща риба се вдига на едно и също място в продължение на месеци, че дори и години. Ако на това не му казвате териториална риба, здраве му кажи. :lol:

Зимно време, когато почти не се хранят, няма какво да делят и затова се групират в по-топлите места от водоема.
Абсолютно вярно.
Точно това се помъчих да обясня на Трофката, че териториалните животни много често се събират заедно в определен период от време.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от kalinux »

Trofei написа:https://youtu.be/UDGqfeUfa-A
Да беше погледнал и датата ли. :lol:
С внимание към детайлите
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от koko7784 »

То ако се загледате и рибите са сходни по размер!
Между другото големите риби/сомове/ по реката вървят по двойки :wink:
Това от лични наблюдения.
Случвало ми се е в момента в който вадя добра риба/нощно време/ друг сом със същите или близки размери да почва да се върти около мястото на което се намира хванатата риба.
Също така на място на което си хванал добра риба на другата година задължително има такава там :idea:
Поздрави...
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

kalinux написа:
Trofei написа:https://youtu.be/UDGqfeUfa-A
Да беше погледнал и датата ли. :lol:
Тези сомове са от Франция,то сега е 7градуса и реално няма зима!Да не говорим,че рибите са активни и се мешат без никаква йерархия от 6кила до към 50!Да пусна един зимен руски филм,да видиш разликата!Детайлите............Това наистина няма значение,защото такива потерии от сомове едва ли имаме? :roll:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

Чак сега имам възможност да напиша ред.През деня,само прочетох как събирането на сомове на едно място ви обърква,че те не са териториални!
Да може да имаш удар не на един,а на пет сомета на едно и също място, но там голям сом няма. На такива места им казваме детската градина и се ходи,за да спасиш капото.
Какво означава територия и кой я заема,когато тя е хубаво място! Естествено,че чичо Скруч,но около него дребни лежащи сомета няма(не говоря за зимата)!
Не бъркайте местата,където сома ловува и е в движение със тези където си лежи и почива.
Да,доста често,когато има голям не е един,но това не означава,че около него е паднала бомба и няма нито мирна риба,нито хищник.
Имаше един клип,който не мога да го намеря и се ядосвам от този факт. Там в него се виждаше,че когато сома не се храни,около него плуват всевъзможни риби. Но тръгне ли да се храни,всичко е яко дим.
Имаше таблици за движението на наблюдавани сомове.Впрочем бяха графики. При лов сома изминаваше по 3-4 трясета между 5 и 7км. и после се връщаше отново на мястото,което лежи. ТОВА Е ТЕРИТОРИЯ. :idea:
Шараните на денонощие минаваха максимум 800м. А най-бързо сменяха териториите си,белите риби.....забравил съм колко изминаваха при нужда!
Колегата даде точен пример със слънчевката,когато хвърля хайвер прави видими гнезда,но не седи там. Ходи и сложи една тревичка в гнездото,за да видиш,що е бес. До де не я измъкне не мирясва. Махаш се и тя започва да си плува някъде извън гнездото. Връщаш се и пак и слагаш нещо в почистения кръг. До където не го разкара,не мирясва. Така е и с белите риби по камъните,така е и със сомовете. Снася яйца женската,а после мъжкия пази и ако си нямаш работа,ходи и мини близо.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
toparlak
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 2:15
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от toparlak »

Под това,че сома не е териториален имам превид че не гони себеподобните си от територията си и често рибите са няколко в една зона.Да до чичо Скруч няма малки,но вероятността да има подобен на него е доста голяма-близнаците на Краси 112 мисля,че са такъв случай-един от не малкото .
Емо твоят голям сом на Цонево който изпускаш,сравнено с 83-ката в същата зона ли удари.Сподели,ако обичаш,ще ми бъде наистина интересно,аз поне бих опитал в същия район ако съм изпуснал преди това там.
Ако това че сома обитава определени места в язовира през различните сезони в продължение на години означава,че е териториален-да той е.Така обаче ако разглеждаме въпроса териториално е животно което живее в един район и не го напуска за дълго време,а при сома не е така.Всички знаем,че на пролет трасетата са на едни места,със затоплянето стават други,при горещото трети,а със захлаждането пак се променят.Това е така защото сома следва храната си и се наглася по нея.Смятам,че и местата му за почивка се сменят сезонно.Да той е в една зона години наред,но в конкретен период от годината.Макар,че в интерес на истината няма как да сме сигурни че това е една и съща риба.
Въпроса е ако наистина това е така и сомовете са в някакви групи,малки или големи,то какво от това.Как това да ни помогне да ловим по-добре.Нали всеки извод, който си правим искаме да има някакво практическо приложение.Ще ви споделя аз какво приложение съм намерил на тази хипотеза.Ще дам пример с риболова на костур.Търся да си хвана костур за стръв,но както често става костура го няма никакъв,изпокрил се е яко.Обикалям из язовира,сменям места,примамки и най-накрая хващам един.В момента който хвана един настройвам всичките си умения на 100 процента и ги насочвам в конкретната точка защото знам,че той не е сам.Сменям примамки и подходи един след друг без значение че не ми кълве,и успявам доста често да изчопля още риби от точката въпреки че са пасивни.Сомският риболов е много различен от костурския естествено.Това което се опитвам да обясня е вътрешната увереност и нагласа с които подхождам към точка,в която вече съм имал един удар на сом,и то съвсем скоро.Вътрешно в себе си съм почти сигурен,че под мен или на близо в страни има поне още един.Това ми дава спокойствие,че съм на правилното място и от мен се иска само да опитам всичко което знам за да провокирам атака.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

toparlak написа:Под това,че сома не е териториален имам превид че не гони себеподобните си от територията си и често рибите са няколко в една зона.Да до чичо Скруч няма малки,но вероятността да има подобен на него е доста голяма-близнаците на Краси 112 мисля,че са такъв случай-един от не малкото .
Емо твоят голям сом на Цонево който изпускаш,сравнено с 83-ката в същата зона ли удари.Сподели,ако обичаш,ще ми бъде наистина интересно,аз поне бих опитал в същия район ако съм изпуснал преди това там.
Ако това че сома обитава определени места в язовира през различните сезони в продължение на години означава,че е териториален-да той е.Така обаче ако разглеждаме въпроса териториално е животно което живее в един район и не го напуска за дълго време,а при сома не е така.Всички знаем,че на пролет трасетата са на едни места,със затоплянето стават други,при горещото трети,а със захлаждането пак се променят.Това е така защото сома следва храната си и се наглася по нея.Смятам,че и местата му за почивка се сменят сезонно.Да той е в една зона години наред,но в конкретен период от годината.Макар,че в интерес на истината няма как да сме сигурни че това е една и съща риба.
Въпроса е ако наистина това е така и сомовете са в някакви групи,малки или големи,то какво от това.Как това да ни помогне да ловим по-добре.Нали всеки извод, който си правим искаме да има някакво практическо приложение.Ще ви споделя аз какво приложение съм намерил на тази хипотеза.Ще дам пример с риболова на костур.Търся да си хвана костур за стръв,но както често става костура го няма никакъв,изпокрил се е яко.Обикалям из язовира,сменям места,примамки и най-накрая хващам един.В момента който хвана един настройвам всичките си умения на 100 процента и ги насочвам в конкретната точка защото знам,че той не е сам.Сменям примамки и подходи един след друг без значение че не ми кълве,и успявам доста често да изчопля още риби от точката въпреки че са пасивни.Сомският риболов е много различен от костурския естествено.Това което се опитвам да обясня е вътрешната увереност и нагласа с които подхождам към точка,в която вече съм имал един удар на сом,и то съвсем скоро.Вътрешно в себе си съм почти сигурен,че под мен или на близо в страни има поне още един.Това ми дава спокойствие,че съм на правилното място и от мен се иска само да опитам всичко което знам за да провокирам атака.
Разбира се,че наблизо има и друг голям сом. Тук въпроса е,какво означава на близо?
Лежи до него или е в неговия регион :!: :?:
Не бъркайте понятията за леговищата на сома и тяхното различно поведение зимата,когато хвърлят хайвер,когато ловуват и когато спят.
Дори,когато се препичат рибата не е само една!
Не случайно споменах,че от Бориславци се виждат по няколко големи сома,които притискат в плиткото(50см.-2м.вода)жертвите си. Тогава те не само ловуват,а се топлят след зимните студове!
И точно през тези периоди,ние тролингистите имаме най-голяма вероятност да закачим трофеен сом. Тогава той е на най-подходящото и достъпно за нас място. Не е в дърветата или където лежи....да кажем водораслите. Там с нашите воблери не можем да минем!
И точно в този период се случва най-честото закачане на сома за опашката. Няма как,близо триметрово животно да улови жертвата си в тези плитчини,ако не ги шибва с опашка. :idea:
Там той,нито може да им изскочи от дълбините,нито да се завърта така повратливо,променяйки нещо съществено,защото е ограничен от дъно и небе. В същото време е пълно с храна,която не влиза директно в устата му,като в пещера ползвана за укритие!

Сома който държах за устата и ми счупи двете ръце за да скъса 0.98мм. Шимано Тиагра на 50см. от брега,го закачих пред Козя река,но не точно пред устието,а близо до кормораните.
Там Марио извади една 50-ка,Омето и Деси извадиха една 35-ца,после се вадиха и още други сомове в трофейни размери.
Но това е мястото,където тези риби отиват да ловуват и да притиснат,своите жертви. Не е доказателство,че всичките лежат там. Но дори и това да е така,те не са като сардини в консерва.

83 килограмовия го видях през деня и поплувахме заедно с кльонка,близо 30мин.Но мястото беше близо до стената.
За това вечерта влезнах в залива и си подготвих всичко с въдиците и стръвта,без да тропам. Защото дребосъка е набит вътре,но сомовете дебнат навън,а не са омешани с тях.
Започнах да чукам,когато излезнах от залива и там,където го бях видял. Дойде почти веднага или максимум на 3-тата серия. Не искаше да взема,близо 10мин. Тогава се принудих да го изнервя,като с каракудата и въдицата имитирах бягство в страни.....не съм му пускал пред устата,което е най-тъпото действие за голям сом!

В съседен залив и участък,заедно с Краси Зеления и Калинс,също закачих огромен сом със същия фифел, 20 дена по-късно. Рибата отново не искаше над 15мин. да вземе. За съжаление се откачи.
Имам същите случки със видян от мен голям сом на Тича,докато се движех на дрейф. Веднага заходих отново,като улових посоката на вятъра и подходих към мястото. Тропането започна,чак когато застанах над него! Вдигна се веднага и веднага удари,но аз бях видял преди това,че се отлепя най-много на 5м. от дъното и пуснах стръвта,точно там. Всички останали сомове,вземаха на максимум 5м. дълбочина,защото надолу стръвта умираше и в момента не беше нощ през която сома ловува и се движи,а ден и той си лежеше някъде си!

По същия начин улових 52кг. на Теца. Не с постоянно тропане,а отиване при рибата,която бях я видял и знаех,че е там.

На Ивайловград миналата година,беше същото. Знаех,къде е чичо Скруч и му казах на Краси-112. Той също го беше виждал,там. Същата вечер рибите бяха активни и вземаха максимум на 5-7м. дълбочина. Това е вечерта в която той кльонкаше,а ние с Цецо кръжахме около него с воблери......пробвахме различни неща,заедно!
Рибата удари на 16м. дълбочина в 3ч. посред нощ и псувните на Краси от откача на сома се чуваха на километри.... Сигурен съм,че още псува,защото убоден трофей,няма как да уловиш по същия начин скоро или поне в същата година.

Всичко мога да кажа и разкажа за способи,начини,воблери и мои лични наблюдения. Нооооооооо,да ви кажа,къде има голям сом, НИКОГА :!: :idea: :shock:
На най-близките си познати не казвам......ако са с мен в лодката,може. За това мога да се закълна,че сома и особено големия,има своята територия,а не е свободно плуващ електрон.

Първо,защото повечето колеги,дори от старите правят огромна грешка,като му тропат над главата постоянно. Това не се прави и е абсолютна грешка. Избира се само най-подходящото време в която ти вече си се убедил,че сома ловува и тогава отиваш при него и то не всеки ден. Това е умна и голяма риба,а не сом 10 кила,който е улавял всеки риболовец.

Позволих си да споделя някои мои случаи от моя опит,а не от прочетеното в нета. Имам още такива случки и истории,но поста стана километричен.
Това,което ще кажа в заключение :!:
- Голям сом,лесно се не лови :!:
В рибите на Краси,няма нищо случайно. Той,никога не се буха в детската градина,където ще улови 4-5 риби за пържене. Но този човек има стратегия и мислене,може би по-добро и успешно от моето. Но ние тези неща не си ги споделяме,освен ако не се напием или изпаднем в някакъв страничен спор. Една изпусната думичка ни е достатъчна да ни запали лампата. Лошото е,че остарях и в него е силата. За това не се срамувам да кажа,че той е по-добър риболовец от мен. Между впрочем,познавам,наистина много добри риболовци с моето мислене и за това ми е странно,когато чета някакви глупости тук.

Учен бил написал статията и аз трябва да му вярвам,все едно той е риболовец и е видял какво се случва във водата,а не зад компютъра.
Вносител бил на воблери и такъми! Той ли ще ни каже на нас,кой воблер е биячка и коя въдица е удачна,като вода е виждал,само по екзотичните филми за Бали.
За това се ядосвам,когато ми се говори за коралови рифове и рибки,а в същото време се отричат явни неща за удара на сома с опашка.
Как да зашемети жертвата в 50см. вода,ако не точно с нея :!: :idea: :fish15:

В момент на слабост ви разказах,някои неща и те не бяха разкази от Камилската долина,без уловени,собствено ръчно риби....камо ли трофеи! :fish1:

СОМА ВИЖДА ПРЕКРАСНО И СИ ИЗБИРА ЦВЕТОВЕ И КОНТРАСТИ,ВИДИМИ ЗА НЕГО. :fish15:
Последно промяна от Emo-83 на Пет Яну 13, 2017 9:28, променено общо 2 пъти.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от koko7784 »

https://www.youtube.com/watch?v=KzwxDEx2A3g
Разгледайте този клип :wink:
Разсъждавайте малко и кажете до какви изводи стигате :idea:
Моите са следните:
Сома ловува и се движи по двойки/може и три и четири/.
Винаги са със сходни размери като ако не се лъжа малко по-големият е женския!
Имат си йерархия която ясно се вижда на 1:33 мин.
Виждате как единият дебне а другите два/еднакви по размер/ стоят и чакат!
От горната страна на острова е същото :idea:
Тези неща съм ги виждал на живо и затова смея да твърдя че са верни.
Също така вижте как сома тръгва с мустаците напред и чак когато гълъба започне да се пличка във водата го атакува :idea:
Защо ли?
Защото се ръководи по вибрациите на водата.
По същия начин се ловят сомове само със цопване във водата на воблера много пъти на едно и също място.
Много от ударите са точно при падането на вобера във водата.
Хайде сега лик ден от мен....
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

Ами,това е пост и мнение...за Коко говоря. :idea:
Не виртуални размисли,без опит.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
petrov7777
Мнения: 442
Регистриран на: Съб Фев 13, 2016 16:25
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от petrov7777 »

Аз правя един извод , че в тази река има толкова сом че не е истина . събодете се това в България е невъзможно .защо спорим вижда ли как защо , всичко това е резултат от слаб улов а защо е слаб ,защото няма , защо няма ще го мрежират , бомби и тем подобни , това е жалката истина , защо се хвърлят мрежи ,защото народа е беден . Някой да е видял милионер да се занимава с мрежиране , там мисленето е друго , манталитета е променен от бедност.
Помните ли какво стана когато изпуснаха пъстърва на Антон Иванов чак Белополски дойде да снима ама не му идва на акъла че тия хорица не могат да си позволят да си купят и като има аванта дръгнат . Ако не беше хваната от рибарите щеше да бъде мрежирана и пак нямаше да е има . Целия извод е БЕДНИ СМЕ
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от koko7784 »

petrov7777 написа:Аз правя един извод , че в тази река има толкова сом че не е истина . събодете се това в България е невъзможно .защо спорим вижда ли как защо , всичко това е резултат от слаб улов а защо е слаб ,защото няма , защо няма ще го мрежират , бомби и тем подобни , това е жалката истина , защо се хвърлят мрежи ,защото народа е беден . Някой да е видял милионер да се занимава с мрежиране , там мисленето е друго , манталитета е променен от бедност.
Помните ли какво стана когато изпуснаха пъстърва на Антон Иванов чак Белополски дойде да снима ама не му идва на акъла че тия хорица не могат да си позволят да си купят и като има аванта дръгнат . Ако не беше хваната от рибарите щеше да бъде мрежирана и пак нямаше да е има . Целия извод е БЕДНИ СМЕ
Целият извод от поста ти е че още има доста да учиш :idea:
Също така си в голяма заблуда че няма риба :wink:
Риба има но поради изтъкнатите от теб причини се е научила да е много предпазлива и е променила навиците си на хранене и придвижване из водоема :idea:
А най-голямата ти заблуда е че бедните са бракониери а ,,милионерите" мислят различно!
Моите наблюдения са че най-наглите и арогантни бракониери са хора с положение които могат да си позволят да си купуват риба каквато и колкото си поискат :idea:
Поздрави...
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от XCT »

Хващал съм сом в мътна вода в р.Дунав, както на дънно, така и на кльонк. Хващал съм на кльонк в тъмната част на денонощието.
Как при скорост на течението 5-8 км/ч в тъмното и/или в мътна вода сома намира мъртвата стръв поставена на куката?

За мен обяснението е следното: https://youtu.be/mv3bdb_fTsI
Минута: 2:21

Не отричам , че сома използва зрението си, но основното при ловуване е усещане на вибрации и електрическо поле.

Не мога да се съглася с твърдението на коко7784, че при хранене на сома има йерархия.
Много пъти ми се е случвало да вдигна голям сом , който да заплува около линията на стръвта и изведнъж от дъното се вдига някое бебе и моментално последва удар от него ( преди големия ).
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от koko7784 »

А случвало ли ти се е да виждаш бебе/2,3,5,10кг./ с отпечатък от челюсти на сом многократно по-голям от него?
Това се случва когато йерархията бива нарушена!
Също така големият сом може проста да отива до стръвта от любопитство :wink:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от kalinux »

XCT написа: Не мога да се съглася с твърдението на коко7784, че при хранене на сома има йерархия.
Много пъти ми се е случвало да вдигна голям сом , който да заплува около линията на стръвта и изведнъж от дъното се вдига някое бебе и моментално последва удар от него ( преди големия ).
Това е точно заради йерархията. Мъкика бърза да изпревари големия, който в този момент се е отместил встрани. Защото върне ли се - хапе. Имам няколко такива снимки на сонара. :wink:
С внимание към детайлите
petrov7777
Мнения: 442
Регистриран на: Съб Фев 13, 2016 16:25
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от petrov7777 »

Нагли са защото днес са на влас утре ги няма :fish8: , няма сигурност . а риба че има има но на ,10-20% от там , бил съм достатъчно по другите държави
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”