здравина на влакно

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
FormatC
Мнения: 66
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 17:15
Риболов: Риболов на сом(буй,модернизирано дъно и т.н.)Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 16 пъти

здравина на влакно

Мнение от FormatC »

Тръгнах да подменям влакното по сомските въдици и си купих същото влакно с което влачих 2 години.Бях направил и готови поводи флоурокарбон на Баркли 0,51 и кво ми щукна да пробвам линията с шипката за хищници която е с кантар....Свързах си брейда с флоурото (двоен Олбрайт)избацах по една голяма карабина от двете страни (паломар) и леко почнах да тегля.На 6 кг брейда се скъса.Пробвах още 2 пъти- същият резултат.Взех от началото на старото влакно, (абсолютно същото)- 7,5кг. :shock:
Викам си пък може щипките да са ръждясали нещо и да им требе по-голямо усилие.Вързах такъма на една кука с новото влакно и закачих една кофа,като почнах да слагам вътре каквото намеря в работилницата.След като се скъса премерих на везната кофата Направих да показва в либри.Резултата се вижда.Флоурото го дават с 35% по слабо от влакното а си издържа до 12 кг.Ще мина после покрай магазина да видя какво ще кажат.
Бах тея 45 либри.
Не се къса на възела.
IMG_20170130_121246.jpg
IMG_20170130_121246.jpg (164.13 KiB) Преглеждано 6929 пъти
IMG_20170130_115135.jpg
IMG_20170130_115135.jpg (144.73 KiB) Преглеждано 6929 пъти
FormatC
Мнения: 66
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 17:15
Риболов: Риболов на сом(буй,модернизирано дъно и т.н.)Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от FormatC »

Хората бяха много любезни и съдействаха.Смених го с Варивас Avani Jigging Max Power 2.0. 33lb
Теста показа 9,5 кг.Направи ми впечатление че Вариваса се къса на възела ако е с Паломар.
Утре ще тествам възли и ще кажа кой е правилния възел и реалният тест на влакното
petrov7777
Мнения: 442
Регистриран на: Съб Фев 13, 2016 16:25
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от petrov7777 »

Колеги някой има ли впечатления от пауър про 8 нишки.
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Васко »

Кплега fORMATC мисля че на кутията на влакното г соул в горния ляв ъгъл трябва да пише YGK от снимките не мога да видя добре.Поздрави и успех през новия сезон
FormatC
Мнения: 66
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 17:15
Риболов: Риболов на сом(буй,модернизирано дъно и т.н.)Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от FormatC »

Точно YGK e. Влакното е супер меко и стои мазно дори след зверска експлоатация.Не съм вадил кой знае какви риби с него.Най- голямото сомче беше според мен 14-15 кг. (Според колегата 25 :lol: ).На спинингите съм с влакно на същата фирма 0,15 .т С тях влача за бяла с Дайва Екселер 2,70,7-35 и и Риоби Аплауз 1000 :lol: :oops: Тресна ме случайно товарния влак и такъма с влакното издържа, но не се беше закачил добре на малкият воблер.Та марката ми хареса и реших да взема същите влакна за новият сезон.Но с тоя малък тест се стреснах сериозно.Това е три пъти по- малко от зададеното, мамка му.
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Васко »

Аз за туй се учудих щото колегата е с г соул и извади един много голям клон на Цонево и е с тьнко0.20 а пьк аз съм с Дайва 0.28 и като закача дърво го режа щото имам усещането че ще счупи сопата.Та г соула е е добро според мен
FormatC
Мнения: 66
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 17:15
Риболов: Риболов на сом(буй,модернизирано дъно и т.н.)Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от FormatC »

Днес тествах възлите.Blood Knot е възела за това влакно.Да,ама всеки тест ми даваше различни показатели.9/7,5/6,8/9,3/6,5/8,1;на мокро влакно 6,150=13,5либри.Къса се самото влакно по средата,не на възела.Говорим за 33 либри премиум,мега,ултра,марково влакно.Ще пиша след малко до Варивас да ги питам как си тестват влакното и дали е нормално да са такива показателите.Да не би да го мерят като разпънат 200 метра,то да се поразтяга малко и да поема напрежението(знам че това е тотална простотия,но друго не ми идва наум).Влакното ми за буй е 70 либри ментак и вдигам 74 ампера акумулатор с него вързан едно към гьотере.Повече не съм го тествал.
Добре де,какво означават тея либри които са написани ?Как ги мерят ?Аз си мисля че е тест на опън.Най-простия вариант за проверка е с кофата.Според мен е престъпление да произвеждаш нещо което има 1/3 от написаните параметри.За мене ситуацията е същата ако си взема камион и той има 1/3 от товароподемността по спецификация.Ясно ми е че продавача не е виновен,квото написал производителя това е.
Пробвах едно менте 0,14мм.(135м) ,което си купих от пазара в град Левски за 14 лева-4,5кг.
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от lubobg »

Здравей колега,
За новия сезон съм навил Баркли файърлайн.

Като тебе го опъвах на кантара и мога да кажа че има около 20% несъответствие от написаното на опаковката.
Също изглежда по дебело от заявеното.
Ако размера му беше точен мисля че щеше да има около 35-40% несъответствие от обявено и реално.
Това което се опитвам да кажа-всичките са от един дол дренки. :D
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Trofei »

lubobg написа: Това което се опитвам да кажа-всичките са от един дол дренки. :D
Съгласен.Този въпрос за диаметъра и нереалните либри е многократно разискван в секция-Спининг.Пробвали са всичко и изводите са им полезни за всеки,който има въпроси. :idea:
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от tiso »

FormatC написа:.Ясно ми е че продавача не е виновен,квото написал производителя това е.
Eй тук си в заблуда.
Продавачът ако имаш в пред вид този в магазина - да , съгласен съм , той няма вина.
Не знаеш обаче колко ''продавача'' са нужни за да стигне дадена стока до магазина.... и всичките въоръжени с лепило и етикети.
Това важи не само за конкретното влакно , а и не само в риболовните стоки.
Много неща са така.
Скоро гледах една китайска манифактура , която произвежда карбонови бланки.
Имаше сартификат за качество към ЕС. на който пишеше''основен производител на бланки за мухарски въдици ..бла-бла-бла -бла и орвис. :shock: Само , че една мухарка средно качество като израборка на фирма ''орвис'' струва от порядъка на 400 лева , а луксозното изпълнение мухарки на китайската марка (няма да й споменавам името) със същите бланки е 60-70 кинта.
Всичко де що се е фанало с търговия и е загърбило процесът ''производство'' е престъпници.
Абсолютно съм сигурен , че на една марка китайско влакно се пада да обслужва минимум 30 световно известни брандове и всяка една с различни критерии и показатели , които брандове отдавна са преминали от страната само на маркетинг и търговия.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Trofei »

Тисо,човека е недоволен от данните на японски плетеняци-не отговарят на реалните.Китайците са невинни в случая.
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от lubobg »

Тишо явно иска да каже че е много вероятно да е ментак в лъскава опаковка и търговецът от магазина едва ли знае какво продава.
Да ама аз съм купувал и влакна директно от официалния вносител.Същата работа.
По тази причина спрях да купувам от БГ. Пак има несъответствия.
Така че тезата кокошкар на местно ниво е малко несътоятелна поне за мен.

Един много показателен случай.
Потребителска организация купува масово плетеняци и монофили и ги дава за тестване в независима лаборатория.
В деня да откриването на голямо изложение резултатите се прожектират на голям екран.

Големите марки вместо да представят новите си продукти на хората са заети да обясняват защо това е така.
Лидер в несъответствията беше монофила на Рапала-Рапала лонг каст.

След това Рапала придоби Суфикс.......
Макар че минаха 6-7 години от този случай не мисля че нещо се е променило генерално или някой се е стреснал.
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от tiso »

lubobg написа:Тишо явно иска да каже че е много вероятно да е ментак в лъскава опаковка и търговецът от магазина едва ли знае какво продава.
Да ама аз съм купувал и влакна директно от официалния вносител.Същата работа.
По тази причина спрях да купувам от БГ. Пак има несъответствия.
Така че тезата кокошкар на местно ниво е малко несътоятелна поне за мен.
Явно не ме разбра. Не казвам, че е ментак.
Наблегнах на факта , че марките са много , а производителите малко.
Ето и от мен един пример.
Много ''производители'' на въдици подчертават, че продукта им е направен от супер бланките на японската фирма Torey.
Но никой от тях не пише ето това -Toray yarn carbon prepreged by Hankook.
Е как милите да напишат, че всъщност японската бланка се прави в Корея от Корейски материали включващи японски влакна.
Не фърфи някак.
Трофи си купува едно пръчле на ponton 21 , пък аз едно на Crazy Fish и получаваме два различни артикула с различни цени, пък с еднакви материали.
Ми като отидем в аптеката и потърсим да речем лекарство за високо кръвно , се ошашавваме от кое да вземем , щот те стотици фирми и модели, пък в крайна сметка забравяме че съставката е една и съща ,само имената на продукта различен.
Ако си мисли някой , че ще дърпа конци в Италия , франция ,Германия, Америка.... за средна заплата 1000 евра пък ролка конец да струва на пазара 50 лева и тази цена да е съставена от преминаването на продукта през 5 посредника - много се лъже.
Такива неща се произвеждат в държави с нисък стандарт и ниска работна заплата , пък батьовците само плюмчат и лепят етикети.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Trofei »

FormatC написа:Чакам отговор от Морис...
И ние го чакаме,та не забравяй да го споделиш.При Пауър-про данните за либри издръжливост са точни заради Закона в Щатите,можеш да ги осъдиш за милиони.При Японците Законът не от такова финансово значение и могат да напишат,че тестът в либри важи само за възела,което е уловката!Чакаме! :wink:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Trofei »

Докато чакаш отговор от малката фабричка на Морис,влез в двата най-големи магазина в света за риболовни такъми Басс-про и Кабелас,и разгледай внимателно плетеняците.Има няколко джапански и данните им нямат нищо общо с произведените за Европа или Азия. :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”