Атака с опашка?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Trofei »

vestel написа:, а пък това да го видя с очите си как се забожда - не виждам как да стане - аз съм във лодката а не при воблера у водата :wink:
Купи си Вълча камера,като на Спокимиро и един ден ще разбереш колко си грешил заставайки зад грешна теза! :wink: Тезата,че сомът атакува с опашка е .............,........,........,спестявам думите да не те засегна,но помним виновника за тая идиотия! :mrgreen: Само лисиците ловят риба с опашка,но в приказките за малчугани!Сомът ти е много по-добър от сомът ми,браво! :11:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Trofei »

vestel написа:Така че за мене си бие на 100% с опашката :tup:
Вярвай си,няма лошо! :wink: :mrgreen: Аз пък вярвам,че за 2000години все някой щеше да забележи ако сомът атакува с опашка! :wink: :mrgreen: :11:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Trofei »

Geo написа:...Не спори с тях.Просто си ходи за сом и ще хванеш пак за опашката.
А в другия форум един гений ....!
Сомът е затърмъчен и изваден,което е различно от хванат! :mrgreen: Боравенето с точните думи описва най-добре случилото се!За Хваната се брои риба направено по определени правила!Правилата казват,че каквато и да е риба не се признава за Спортен улов,ако не е закачена за устата!Хващането на риба става по хиляди начини,но при Любителския риболов за Хваната се брои само тази по Правилата! :idea: :11: Спазвайте правилата и ще ви е по-леко на душата! :mrgreen: :11:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Trofei »

koko7784 написа:Преди месец в рамките на една седмица имам две риби за опашката :shock:
Рибите ги улових на едно и също място .

Дали е било случайно :roll:
Не е случайно!-Колега вие най-вероятно ловите сомовете в Развъдник,иначе няма как да закачате на всеко хвърляне Добичета по 20-50кила? :shock: :roll: :mrgreen: :11:
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

Колега Трофей къде се изгуби :fish6:
Липсваше на форума.
Специално за теб :
https://youtu.be/HWuxcpVGEWY
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

vestel написа:Мисля, че на снимката доста добре си личи раната на опашката, а вероятността да са били 2 риби на това място едната да удари първо и да се откачи, а другата да се хване след няколко секунди и да бъде със рани по опашката ми се вижда като шанс 1:1000, а пък това да го видя с очите си как се забожда - не виждам как да стане - аз съм във лодката а не при воблера у водата :wink:
Vestel, да не би да се опитваш да ме убедиш, че рибата е една и съща? :lol: Ами няма нужда, в това съм 100% убеден ако не знаеш. :lol:

Това, че един сом е закачен 2 пъти за опашката, единствено доказва че е закачен 2 пъти за опашката. :) А не защо. Правите ли разлика? И изобщо правите ли разлика между атака с опашка и закачане за опашката, след като пускате всичките тия снимки?
С внимание към детайлите
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от vestel »

Тука се вижда как се защитава с опашка, но от лични наблюдения и без да бъде дразнен доста често съм намирал от таранките изхвърлени в градината, също така те винаги са позиционират зад опашката му - явно знаят, че не трябва да застават пред входа на пещерата :lol:
През лятото на всеки 4-5 дена въпреки, че е затворен той си се храни, а започне ли да хапва вътре става страшно, също така и скача доста добре :wink: въпреки, че му е тясно вътре като скочи пада на 2 метра от „мико язовира“ :lol: :lol: :lol: За съжаление като пробвам да снимам не се вижда нищо освен водата. Ако има мераклии мога да ги паркирам на един стол на салата и ракия и да чакат момента на хранене на затворника :lol: :lol: :lol: от 32 дена имам една 16 ка но като застудя времето и явно не им се яде толкова много - до сега е ял само веднъж въпреки, че манджата му е вътре 8) почне ли да яде изчезват по 3-4 бройки и има още толкова или убити вътре или изхвърлени в градината, а барнеш ли го по главата захапването е в кърпа вързано от място тръгва с 300 :lol: :lol: :lol:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

Vestel, извинявай, ама ти наистина ли видя атака? :lol: :lol: :lol:
Сериозно ли мислиш, че тая риба ако иска да те атакува ще те пошляпва с опашка, вместо да те осакати за части от секундата със зъбите? Много добре знаеш какво става с вързан сом като го доближиш. Хайванчето ти се чуди къде да се дяне в тоя тесен леген, ти за атаки ми говориш.
С внимание към детайлите
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

Калине,
В много случаи мненията ни съвпадат но тук не е така!
Понеже ловя сома на попер в повечето случаи сома не се улавя от първия път.
Тогава следва удар с опашка и попера отлита на метър.
Тази година имах такъв случай като рибата беше м/ду 30и40кг.
Първо прави вакум след което следва удар с опашката.
Краката ти треперят известно време но после се съвземаш :fish1:
Това нещо съм го преживявал многократно.
А ето какво става като те захапи сом.
IMG_20170906_191058.jpg
IMG_20170906_191058.jpg (50.31 KiB) Преглеждано 1540 пъти
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от vestel »

Калине у тоз леген са ставали много глупости, само ме е яд каде не съм правил снимки и клипове :lol: :lol: :lol: видях как котка пие вода от него и сома я докопа - отърва кожата но сигурно вече е станала веган. Преди време у същото корито един колега се учи да лопа и да влачи воблер ама немой да ги вдига горкия ... от кльонка ли е от него ли е яд ме е че не му направих клип. Тази зима вътре хартисаха 15 таранки и замръзна целия - нямаше циркулираща вода - март като се размрази за голямо мое учудване 9 таранки бяха оживели :shock: Когато не съм на язовира си пия кафето до коритото и наблюдавам сома кви ги върши, а там винаги има по една жива бройка - гледам си ги за коледа, че нямам прасета :wink: Сега има една 16ка от жребеца повече от месец си живее въпреки че е канджосана и мисла да си я огтледам до нова година за банкета, само каде ни спряха от 5 дена язовирската вода и сега карра на питейна ... тъкмо ще имам пък база за сравнение колко ще изкара на питейна :lol: :lol: :lol:
DSC00312.JPG
DSC00312.JPG (242.3 KiB) Преглеждано 1531 пъти
DSC00315.JPG
DSC00315.JPG (240.35 KiB) Преглеждано 1531 пъти
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от Tomahawk »

koko7784 написа: Първо прави вакум след което следва удар с опашката.
Това и нормално и много видно с просто око при такъв риболов с повърхностни примамки. Но причината за удара с опашка не е умишлен а е в резултат на самото движение на сома. Особенно когато главата на сома е на повърността. При опита си да се потопи обратно на долу рибата която използва дългата си опашка за плавник в един момент става така че опашката остава над водата а самото змиевидно движение на сома я кара да пляска наляво на дясно и изглежда че сома бие по водата с опашка... Най лесен припер мога да заснема но до сега не ми е било цел да го правя е когато на кльонк или тролинг извадиш бурзо един жизнен сом, който всячески се опитва да се набие надолу и да избяга при условие че главата му е горе ...пакова "биене" става с опашка че всички са мокри в лодката... Той просто буксува... в такива случаи ги пускам малко по на дълбоко и той веднага загребва вода и дава напън на въдицата , умаря се и се усокоява и е готов за вадене.
Явно е че всеки има теория и си я защитава. Аз според мен успявам да обясня моята но за другата теория все още не съм видял обяснение, което да ме накара да се замисля в друга посока.
Поздрави.
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

koko7784 написа:Първо прави вакум след което следва удар с опашката.
Хапе и бяга, Коко, нищо повече. Другото Томахавката ти го е обяснил много добре.
С внимание към детайлите
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

Рибата се дебне на пясъчни ръбове където дълбочината е около 0.50 до 1м.
Няма на къде да се потапя риба 1.60-1.70см.
Друг пример от тази година.
Хвърлям попера и в момента на падане във водата следва силен удар с опашка без вакум!
Или воблера пада и веднага следва удар с опашка.
Всички примери са от личен опит и наблюдения.
Според мен удара с опашка е с цел прогонване/убиване на натрапника а не с цел хранене.
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от Tomahawk »

А дали този удар не е в следствие на стряскане на рибата и в момента на рязко тръгване такава дълга риба в толкова плитко да исплясква на повурхноста. Мигновен удар върху воблер който е на 1.5-7м зад главата на рибата малко съмнително ми звучи. Как го видя сома този воблер на метър и половина зад главата си...
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от vestel »

А защо да не е със цел хранене? Много пъти на тролинг се качат по главата от горе - гонил е но не е уцелил воблера и се е закопчал за тиквата, а при риба като не се фане за тиквата, че няма тройки защо да не я изплющи с опашка и да я зашемeти, и другото при пасаж със много рибета е по лесно с опашката да изплющи и да зашемети 3-4 отколкото да ги гони и яде една по една като семки ;)
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”