Атака с опашка?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от sampo »

kalinux написа:... как се обръща сома и опашката му минава, където е била главата...
За да отклони в последният момент предната част на тялото си насочено към воблера и откаже атаката трябва да натисне с опашката, която пък няма да следва главата а ще излезе извън траекторията в посока на воблера иииии прас тройката в опашката. За да отмести трупа в страни му е нужна опора а в случая това е опашката която пък се лъзга навън извън релсите/траекторията/, демек дрифти като BMW :mrgreen:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

Sampo, баз държа че никога не си гледал филм кадър по кадър.
Емо, косатката е едно от малкото животни, които си играят с жертвите за удоволствие, Цитат от NG.
Клипът с акулата много ясно показва как се видоизменя даден орган за определна цел. Забележи че опашката удря напред, а не странично.
И трето - плътността на водата на 1000 пъти по-голяма от плътността на водата. Ще ти удари шамар над водата, та стой та гледай.
С внимание към детайлите
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Trofei »

tiso написа: Европейският сом няма нищо общо с шарана.
Той е семейство сомови (Siluridae)
]
Провери от къде произлиза Siluridae и после спори.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Emo-83 »

tiso написа: Към Емо .
Погледни този клип. Това соме (ние в акваристиката го наричаме фосилис) има аналогично тяло на европейския сом.
Такова тяло еволюционно е създадено за маневреност и повратливост.

Но ако кажеш на някой акварист че фосилиса атакува с опашка , ще ти се изсмее.
Значи,заради голямата маневреност на сома,той се хваща за опашката :!: :shock:
Приемам този изказ,вместо думичката атака.Нека наречем МАНЕВРЕНОСТ,закачането му по този начин!
Те маневри, са спечелили и 2-рата световна война,не атаки!

При толкова елитни сомаджии,жена ми също се изхили. Само и споделих за какво иде реч и повтори моите думи,като зяпаше учудено! Мислеше,че пишете умишлено за да ме дразните.
Но тя за разлика от повечето акваристи има случки със Силуро Гланис и е излизала от лодката гола-водА от опашката на сом!
Това не се случи,когато го улавях за устата или когато битката беше приключила. Сома идваше до лодката и със замах измяташе толкова литри вода,че нищо не виждах. И не якетата ни бяха мокри,а дрехите под тях. Вярно е,че веднъж ми се е случвало такова чудо,но е истина.

На времето разказах в сомската група,как голям сом се е утъркал в лодката,така че заспалия Васко от Кюстендил се събуди,а моя задник се повдигна и предизвиках бурен смях. Но трябваше да минат 10г. за да се случи същото на Тарзан и да сподели,че вече ми вярва.

Трябваше да минат доста години за да се докаже случката на Левака и Пламен Пантелеев,без да предизвиква смях,че сом в движение на бърз ход изкача от водата,като делфин и се удря в двигателя.
Ето защо, вече ловим сомове на 5-10м. зад лодката,а не на 50-70м.,защото се плашел от двигателя!

Мене,акваристи ми не требват! Троли ги замества перфектно,като ме кара да мисля и ми задава въпроси, за които с удоволствие и лекота му отговарям. Сега го чакам,той да се замисли......признание,не чакам....еле пък от него. Никога не се е случвало и няма да се случи.

Но да приключвам този пост в който заприличах на Ицо от Камилската долина с разкази,които хората приемат,само от художествена гледна точка.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Trofei »

sampo написа:, демек дрифти като BMW :mrgreen:
Да,тази дума Дрифтинг ми изглежда най-правилната за описване на ситуацията обратен завой на сома.Когато хвана сом за опашката и ме попитат:На какво ти удари сома?-На Дрифтинг!,ще е отговора. :wink:
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от tiso »

Trofei написа:
tiso написа: Европейският сом няма нищо общо с шарана.
Той е семейство сомови (Siluridae)
]
Провери от къде произлиза Siluridae и после спори.
На тази тема мога да споря само с хора,които биха могли да са ми достойни опоненти.
На теб просто ти казвам - европейският сом(Siluridae) няма нищо общо със семейството на шарана (Cyprinidae)
Не само семейството им , а и разреда им е много далеч един от друг - Cypriniformes срещу Siluriformes.
Ако имаш в пред вид ,че са генетично близо понеже спадат към тип хордови (Chordata) тук си прав.
Ма то и таралежа и хипопотама са такива.
Не пиши глупости когато защитаваш личната си теза , защото така би омаловажил същата тази теза ,която я поддържат малко-по грамотни хора по отношение на ихтиологията.
Emo-83 написа:
Значи,заради голямата маневреност на сома,той се хваща за опашката :!: :shock:
Приемам този изказ,вместо думичката атака.Нека наречем МАНЕВРЕНОСТ,закачането му по този начин!
Те маневри, са спечелили и 2-рата световна война,не атаки!
Точно така. Но закачанията не са в следствие на атака.
Emo-83 написа: Мене,акваристи ми не требват! .
Требват ти и още как.
Най-малкото за да ти покажат риби с аналогично тяло ,които с опашка не могат да наранят и мамарец.
Ако еволюцията е създала две еднакви тела , но тези тела не могат да извършват еднакви неща , то на баба ми магарето щеше да е стройно като гепард и в същото време щеше да подскача като заек.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

Ето ви на забавен кадър откъс от познат на всички филм.
По-големия сом захапва за опашката горното и виждате как се обръща.
som.gif
som.gif (590.48 KiB) Преглеждано 2404 пъти
С внимание към детайлите
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Emo-83 »

Към Тисо.
Това с акваристите е майтап! И щом си такъв и отглеждаш рибки,я ми кажи защо е хубаво устията да остават на суша,докато ги залее отново прясната вода!
И само за протокола ще кажа,че такива сомчета съм гледал пре 1974г..... бях 6-ти клас :!:

Но да не се откланяме от темата. Кажи ми едно,Господ или който е там, създава ли нещо случайно,като опашка например!И как тази огромна по размер риба,ще има нещо, толкова изразено,като то не му служи по най ефективния за него начин :!:
Моите твърдения са логични и на базата на опит и видяно,вашите да кажем също......въпроса е кой е прав?
Моето мнение с годините се е променило,мислите ли,че съм глупак за го направя. Когато ми говорите,не се запъвам,като магаре на мост в моята теза,а ви чета внимателно.

И щом не искате да наричаме шамара с опашка атака,ще го наричаме както кажете вие.....мир да има. :tup:
Само мира не ми дава един въпрос. Колко от вас са гледали хранещи се сомове,не в аквариум,а от някой баир :!:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Emo-83 »

kalinux написа:Ето ви на забавен кадър откъс от познат на всички филм.
По-големия сом захапва за опашката горното и виждате как се обръща.
som.gif
И понеже това не е атака,сома случайно се извива по същия начин много пъти :!: :roll:
Страхотно бягство......
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

Честно не знам какво искаше да кажеш с последното изречение. Показвам ви какво става с тялото на сома като видиш на сонара черта към дъното. И после ми обяснявайте защо се закача за опашката. Не знам какво повече да ви кажа.
С внимание към детайлите
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Emo-83 »

Казвам,че това може да му е начин за опознаване на обекта. Акулите как опознават кое е храна,чрез захапка :!:
А като имаме предвид рецепторите на сома и 7-то му чувство. Тази слус по кожата за какво му служи и кожата въобще,служи ли му за нещо! А страничната му линия,която е в пъти по-изразена от всеки друг индивид......Но и това прочетох някъде,че сома нямал странична линия. :shock: :roll:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от tiso »

Emo-83 написа:Към Тисо.
Това с акваристите е майтап! И щом си такъв и отглеждаш рибки,я ми кажи защо е хубаво устията да остават на суша,докато ги залее отново прясната вода!
И само за протокола ще кажа,че такива сомчета съм гледал пре 1974г..... бях 6-ти клас :!:
ООО Емо много мога да ти разказвам за водата.
А колкото до това за устията , конкретеризирай малко повече въпроса , защото мога да ти кажа , че е добре за яйцата на щурците ,добре е за да поникне растителност и тя да е субстраст за размножаване,че е добре за кравите ,че е добре за мравките и пр и пр и все няма да сбъркам. :wink:
Ако включа окислително възстановителния процес на водата(редокс потенциал) в отговора си ще стане и интересно.
Факт е , че прясната (дъждовна) вода е с по- малка твърдост ,която спомага за излюпването на ларвите на рибите по ред причини.
P-H е неутрално и клони към 7 единици. бла -ббла-бла и пр.
Малко хора знаят защо сома се раздвижва пролетно време при все че температурата на водата в дълбочината на ,която зимува не се покачва и градус.

Тъй де , не знам за кое питаш , че да знам за кое да отговоря
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

Слузта го защитава от външната среда и намалява съпротивлението. Зимно време всички спящи риби имат много слуз.

Емо, знаеш как изучава стръвта. Джуките са му на сантиметри от нея и мустаките напърчени. Понякога едвам едвам я опитва с върха на устата. Толкова е предпазливо животно. А ти ми говориш за фул контакт проба. Нещо не се връзва, нали? :lol:
С внимание към детайлите
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Emo-83 »

Тисо,виждам,че знаеш някои неща повече от мен.Хайде да те помоля, да не ти тегля думите с ченгел и да те провокирам,за да ги пишеш :!:
И между другото,гола вода си. :shock: :lol: :P :lol:
Написал си много важни неща за устията,които малцина знаят. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от tiso »

Emo-83 написа:Тисо,виждам,че знаеш някои неща повече от мен.Хайде да те помоля, да не ти тегля думите с ченгел и да те провокирам,за да ги пишеш :!:
И между другото,гола вода си. :shock: :lol: :P :lol:
Написал си много важни неща за устията,които малцина знаят. :wink:
Ха - ха .
Ще драсна някой ред Емо.
Ма искам като ги прочетеш да вникнеш безпристрастно в тях.
Да те провокирам и аз - между другото като безпристрастен читател си гола вода :wink:
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”