За канджите, връзването и снимките

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
shrike
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 14:36
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 32 пъти

Re: За канджите, връзването и снимките

Мнение от shrike »

С цялото си Уважение към теб като име и фактор в българския риболов, не мога да се съглася с едни голи думи които слушам и четя години вече за фини и здрави такъми! Нека бъдем малко по-обстоятелствени. Всичко което съм написъл е потплатено с примери случки и логика.Разбирам, да бях видял или чул за намерен сом с вобрер в устата ОК! Се за 5 години щеше да се случи на мен и познатите ми риболовци! Извинявай ,ама сега на закриването на Ивайловград 70 лодки всеки лови лигавници откача и пуска...ми колега по твойта логика трябваше пред митничарите да е осеяно с умрели сомове!!??!!?? В края на краищата, защо ти да може да ги ловиш с лебетката и да ги консумираш, а аз да не мога да ги ловя с финия такъм и пускам!?!? Бъди по конкретен и се опитай да обедиш всички четящи този форум.Аз изобщо не вярвам на твърдението че воблера и финия такъм прецаква сома,защото от стотиците сомове които съм хванал не ми се е случвало. Кажи сега ти, защо мислиш обратното...с факти моля ,за да стигнем до някаква истина?
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: За канджите, връзването и снимките

Мнение от kalinux »

shrike написа:В края на краищата, защо ти да може да ги ловиш с лебетката и да ги консумираш, а аз да не мога да ги ловя с финия такъм и пускам!?!?
Защото съсипвате баш трофеите без го осъзнавате. Малките сомчета нито страдат от това, нито ме интересуват. Какви примери да давам? Ами сети се колко пъти ви е късал товарния влак и къде остават най-вероятно куките? Особено при най-малките воблерчета. На мен 1 път за 11 години и то защото скъса кевлар уж за 79кг. И какво в крайна сметка ще направиш с тия фини такъми като охлабиш аванса. Или инфаркт или кръвозагуба. Особено по тая логика да се бориш до край. :evil:

Преди 2 години, най-бруталните атаки ми бяха на едрата стръв с големите куки. Миналата година продължих да си бачкам на едната въдина с грубия такъм и той ми донесе повече удари и по-малко откачания от другата въдица. Имам снимки с такива абсурди стръвта да е по-голяма от устата на сомчето - поне 2 такива случая се сещам. Единия съм го показвал тук. Ако ловя на октопод с малка кука и червеи е гол след гол. И какво от това? Мога да си цъкам и платики по цял ден и няма да се мъча даже.
С внимание към детайлите
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: За канджите, връзването и снимките

Мнение от Trofei »

Шрайк,изцяло споделям същата философия в риболова и всичко което говориш все едно съм аз,нямаме никакви разлики.Калинукс не можеш да го убедиш в нищо за това не се и опитвай.Нашата цел е удоволствието и усещането,за това знаем какво и как да търсим.Целта на Калинукс е съвсем различна в риболова на сом и за това средствата му са други.Някой ден може би ще си смени целите и ще дойде на нашата философия в риболова на сом,но това не става насила или с доводи,трябва сам да го пожелае.Като гледам,няма да е скоро.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: За канджите, връзването и снимките

Мнение от Trofei »

tiso написа:
Трофка, много човечни хора , хуманни и интелигентни, прибират наред.
Смайвал съм се понякога.

Просвещение Трофка и по-често ходене за риба.
Това му е майката.
Да,но просвещението е бавен процес и трябва да сме търпеливи.Нека се знае,че има и риболовци,които са етични,не са алчни и са превъзмогнали комплекса за малоценност водещ до завист за щяло и нещяло.Всичко се диктува от баланса,в момента месарите са повечко от необходимото и за това имаме дисбаланс,но в един момент ще се изравниме и пак ще има достатъчно риби за двата типа риболовци.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: За канджите, връзването и снимките

Мнение от tommy12 »

kalinux написа:
shrike написа:В края на краищата, защо ти да може да ги ловиш с лебетката и да ги консумираш, а аз да не мога да ги ловя с финия такъм и пускам!?!?
Защото съсипвате баш трофеите без го осъзнавате. Малките сомчета нито страдат от това, нито ме интересуват. Какви примери да давам? Ами сети се колко пъти ви е късал товарния влак и къде остават най-вероятно куките? Особено при най-малките воблерчета.

Здpавей, в повечето случаи рибата изхвърля воблера, Доказано е!!!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: За канджите, връзването и снимките

Мнение от kalinux »

tommy12 написа:Здpавей, в повечето случаи рибата изхвърля воблера, Доказано е!!!
Мислиш ли, че не го знам?
С внимание към детайлите
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: За канджите, връзването и снимките

Мнение от koko7784 »

tommy12 написа:
kalinux написа:
shrike написа:В края на краищата, защо ти да може да ги ловиш с лебетката и да ги консумираш, а аз да не мога да ги ловя с финия такъм и пускам!?!?
Защото съсипвате баш трофеите без го осъзнавате. Малките сомчета нито страдат от това, нито ме интересуват. Какви примери да давам? Ами сети се колко пъти ви е късал товарния влак и къде остават най-вероятно куките? Особено при най-малките воблерчета.

Здpавей, в повечето случаи рибата изхвърля воблера, Доказано е!!!
Да така е ето и нагледен пример!
IMG101.jpg
IMG101.jpg (178.33 KiB) Преглеждано 3860 пъти
Този воблер го взе риба на познат пред очите ми бе началото на есента преди години.
В началото на следващата година след едни големи наводнения се разходихме да видим реката и го намерих на километър надолу по течението!
Снимката е в момента на откриването му.
Не можехме да повярваме на очите си.
Но мога да ви дам и контра пример.
Много пъти има риби които гълтат воблера до глътката.
IMG_20140408_092326.jpg
IMG_20140408_092326.jpg (327.49 KiB) Преглеждано 3860 пъти
IMG_20140408_092305.jpg
IMG_20140408_092305.jpg (333.68 KiB) Преглеждано 3860 пъти
В някои случаи следва късане по една или друга причина.
В повечето случаи се ползват солидни морски куки които много по трудно се изхвърлят от рибите.
През това време рибата не може да се храни и предполагам следва фатален край за нея!
Все пак се казва рибоЛОВ!
Някъде четох за хоманното убиване на рибата за да не се мъчи.
Ако ловците разсъждаваха по този начин то би било доста нехуманно за един глиган да го надупчил с ситни съчми само защото ти си решил да му дадеш шанс да живее!
Поддържам мнението на Калин че след като си решил да ловиш трофейни риби се концентрираш над тях и дребните са просто част от играта.
Аватар
shrike
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 14:36
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 32 пъти

Re: За канджите, връзването и снимките

Мнение от shrike »

[quote="koko7784


Поддържам мнението на Калин че след като си решил да ловиш трофейни риби се концентрираш над тях и дребните са просто част от играта.[/quote]

Ми колега как да се концентрирам в тия големи риби, като са толкова кът. Вие така говорите сякаш на всеки излет имате близки срещи от третия вид! Ако риболовствахме по Ебро-ОК! Ама по нашите водоеми дето я имаш хубав удар я не през сезона?!? ! От 2010 на сам имам 2 отворени карабини /или незатворени от мен :oops: /,и един не трофеен оплетен в дърво...едно късане на 10 лб влачейки за бяла на Пясъка декември-по-скоро затърмъчик нещо тогава.При мен 95% се шият извън и около устата-което предполага бързо падане на воблера! Това е!От познатите ми риболовци се сещам само за един случай на късане/протриване на голяма риба-а не сме малка група.Практика е изправяне жилото на воблера, поради не добре настроен аванс или слаба тройка! Далеч съм от мисълта ,че при здравите такъми няма риск от дървета скали и тн. Веднага се сещам поне за три случая на кльонкаджии с изпуснати риби!Сякаш повода на кльонка е по безвреден?!? Сякаш напинянето на рибата с двеста либри и гега за марлини нанася по малко поражения и разкъсвания на рибата!?!? За кръвта която говорите аз изобщо не се сещам?
За здрав такъм разбирам 1 мм моно или 100-200 лб плетеняк.До колкото знам ти си много добър спинингист или бъркам?
Вече много хора са инвестирали в тролинга и има много почитатели.Няма смисъл да се критикуват! Добре ще е да се формира добро поведение и отношение към същноста на хобито ни! Защото без тях-Рибите -сме за никъде!
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: За канджите, връзването и снимките

Мнение от tommy12 »

kalinux написа:
tommy12 написа:Здpавей, в повечето случаи рибата изхвърля воблера, Доказано е!!!
Мислиш ли, че не го знам?
Не знам дали го знаеш или не, затова съм те цетирал, в цитата от твоят пост казваш нещо различно.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: За канджите, връзването и снимките

Мнение от tommy12 »

koko7784 написа: Но мога да ви дам и контра пример.
Много пъти има риби които гълтат воблера до глътката.
В повечето случаи се ползват солидни морски куки които много по трудно се изхвърлят от рибите.
През това време рибата не може да се храни и предполагам следва фатален край за нея!
Все пак се казва рибоЛОВ!
Някъде четох за хоманното убиване на рибата за да не се мъчи.
Здравей, също е доказано, че колкото е по близко до глътката воблера бива изхвърлян по-бързо, явно причината е че затруднява храненето на рибата.
Една вметка, воблерите са реакшън примамки, което означава че в повечето случаи рибата се закача на челюста или извън устата.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: За канджите, връзването и снимките

Мнение от koko7784 »

Възможно е но ми се струва малко трудно да изхвърли примамки закачени така:
...
image-0-02-01-53bdbf0bd490d0ffd96d087aa459a33fb7bfdf0f24a2986bd0863e8d4f2d0650-V.jpg
image-0-02-01-53bdbf0bd490d0ffd96d087aa459a33fb7bfdf0f24a2986bd0863e8d4f2d0650-V.jpg (94.49 KiB) Преглеждано 3763 пъти
image-0-02-01-d57acbf13a30133e72c446bedc7bcb40a1249e64c86c8f04c9a852483d5dc995-V.jpg
image-0-02-01-d57acbf13a30133e72c446bedc7bcb40a1249e64c86c8f04c9a852483d5dc995-V.jpg (179.13 KiB) Преглеждано 3763 пъти
image-0-02-01-39d174ec1a3a3cc49b4d6ed0d2dcfdebb2d30bdb5c7787f57f3edd5fe63cbea1-V.jpg
image-0-02-01-39d174ec1a3a3cc49b4d6ed0d2dcfdebb2d30bdb5c7787f57f3edd5fe63cbea1-V.jpg (225.13 KiB) Преглеждано 3763 пъти
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: За канджите, връзването и снимките

Мнение от Emo-83 »

Споделям изцяло думите и мисленето на Shrike и Трофи,че даже и това на Гео. :idea:
Не може да се гледа,само от собствената камбанария,без човек да има познания за различна нему дисциплина.
Калинукс също има правилно мислене,но то е до някъде и грам не важи за тролинга. Освен това на мен не ми пука за неговата философия. Имам своя в която той не искам да се намесва толкова категорично.Моя опит не е по-малък от неговия,нито рибите са различни.
Ок,прав е за плувки,скобари и друг вид лайнари,но кльонка не е тролинг :!: :idea:
През годините имам само един умрял сом и той е хванат с Васко от Кюстендил,без канджа. Улова беше в 3ч. посред нощ,а сома 45кг. дълъг 2.05м. На сутринта,трябваше да го пуснем и да стане 1-вия трофен сом пуснат въобще от някого през 2005г.
Но ето,че преди 3 дни, за 1-ви път ми умря сом на тролинг 7кг.,защото беше глътнал целия воблер вътре....Също за 1-ви път ми се случва да е яко забит вътре в глътката и хрилете. Рибата не е бодена с канджа и е извадена за 5мин. в движение на лодката,без да се вадят другите въдици. Който не вярва да погледне клипа,който съм качил във ФБ.за повече лайкове :!: :idea:
Аз все пак не съм др. Хаус,Чирков или Флекс( :wink: ) за да правя изкуствено дишане или вливания на инсулин,защото сома е бил преуморен.
При тролинга работа с дебел конец не важи и не може да се осъществи. Рибите за разлика от повечето колеги не ги лигавя много.
Последния сом от Ивито,някъде около 25кг. го извадих за 7-8 минути,като съм сам в лодката и съм направил 6 клипа през телефон. Накрая си го боцнах с кука 10 нули и съм сигурен,че сома си е в прекрасно здраве, а самото пускане събра,близо 400 лайка( последните нарочно ги споменавам,защото аз не спирам да лайквам и да се възхищавам от всичко уникално излезнало от ръцете на Калинукс....също съм директен).
Извинявайте,но Никито от Алем ООД (Шекспир) ползваше монтаж на гамакатцу,кука в кука и той беше 6 нули в 8 нули. Та това е кука голяма,почти колкото моята канджа.Правеше го за да преследва,само големите сомове. Той не слагаше,като повечето колеги,малки тройчици и единични кукички за трапезни сомчета. За това,моля без спекулация по тази тема,защото на кльонка,ако можеш да си повдигнеш стръвта,ако на екрана идва мизирабъл, при тролинга не е стрелба по избор. Аз да не съм Ванга да зная,колко голям сом ще ми удари. Може да е 2кг,може да е 200кг.
И кво излиза сега,че три тройки от Халко Сорцерер 150 мм. правят по-малки поражения от единична кука.
Големия сом момчета е толкова силен,че троши 8мм. арматурно желязо....справка,статиите на Милко Георгиев.
Сомската канджа,различна от останалите също ще я счупи,въпреки,че е значително по-малка. Нейното предимство е,че след убождане на рибата,тя въртейки се,като крокодил,нито може да се счупи,нито да разкъса рибата за да предизвика с вече отмененото правило във футбола и хокея "внезапна смърт'.
Разбира се,че сома не се боде урболешката, където ти падне.....по тялото или корема. Бях свидетел,как голям сом от Ивито беше измахан където му падне от риболовеца с канджата на Тунай. На всичкото отгоре започнаха да го вдигат с нея в лодката. Ами как такава голяма риба ще я вдигнеш и прибереш в лодката!? Нали месото ще и се разкъса. Така и стана...разкъса се и падна във водата. След още около 5мин.скъса.
Никой не говори за такъв начин на улов.....това е ужасно.
Да има много сомове,които са умрели,но последното нещо заради,което това им се случва е осигурителната канджичка,забодена в устата на сома.
Калин е риболовец с много опит и знания,но за кльонка. Кльонковете са му на световно ниво,ножовете също. Има много неща с които съм съгласен с него. Но моля да не ми се сърди,когато с нещо не съм съгласен. Моя съвет е неговия. Нека след плувката ,щеката и кльонка, да троли малко и след това да дава категорични заключения. В личен план имам силата да си признавам,когато бъркам. Не е толкова страшно,ако и той бърка.
Моето мнение си е мое и не го налагам,като закон или правило.....само споделям. За това,всеки от нас,трябва да загърби малко своето его или убеденост в правотата си с думичките "Аз така мисля!"
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: За канджите, връзването и снимките

Мнение от sampo »

Emo-83 написа: Сомската канджа,различна от останалите също ще я счупи,въпреки,че е значително по-малка. Нейното предимство е,че след убождане на рибата,тя въртейки се,като крокодил,нито може да се счупи,нито да разкъса рибата за да предизвика с вече отмененото правило във футбола и хокея "внезапна смърт'.
То и аз за зор в лодката винаги имам канджа, но не е ченгел за месарница от масовите. Руска на 40г. от тънка неръждавейка със междинна втулка на резба в средата. И ако се наложи "клюц" от зор, откачам воблера и развивам горната половина и изнизвам долната, контрата не участва в упражнението и поражения няма. Сом в лодката и хладилника ...не.
ПП: Сома да не е станал рядък вид та толкова грижи за здравето му? Според мен е досаден и нежелан улов особено последните години на изобилие.
Аватар
shrike
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 14:36
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 32 пъти

Re: За канджите, връзването и снимките

Мнение от shrike »

sampo написа:
Emo-83 написа:
ПП: Сома да не е станал рядък вид та толкова грижи за здравето му? Според мен е досаден и нежелан улов особено последните години на изобилие.

:lol: :lol: :lol: Евала колега :lol: :lol: :lol: баш за у сомския форум :lol: :lol: :lol: !!! Искрено ме разсмя-понеделнишки!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: За канджите, връзването и снимките

Мнение от kalinux »

Смешно ли ти е? Ето това е смешно:
shrike написа:Ми колега как да се концентрирам в тия големи риби, като са толкова кът.
А това не е никак смешно. Прясно. Пуснат!
19488761_1948829162029995_10826755273529522_o.jpg
19488761_1948829162029995_10826755273529522_o.jpg (120.05 KiB) Преглеждано 3602 пъти
Спирам да пиша, защото само се ядосвам. Престанете да ми извъртате думите, както ви изнася, много добре знаете за какви случаи говоря.
С внимание към детайлите
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”