Риболов от брега, въпроси на начинаещ

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
brum
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Окт 11, 2009 16:02

Риболов от брега, въпроси на начинаещ

Мнение от brum »

Ще правя опити за риболов на сом. При последният излет вадех на фидера разни дребосъци (Студен Кладенец), а отделно, че бях взел и каката (4 годишна) та нито риболова беше риболов, нито улова беше удовлетворяващ. Обаче човека дето беше до мен опъна няколко въдици с жива рибка и ги остави за през нощта. Извади 2 сома за 2 дни и реших, че ще опитам и аз да хвана такава риба.

Та въпросите които имам са:
1) Може ли да се използва сигнализатор вместо плаващ стиропор? Става дума за макара със силно охлабен аванс и без тежест. Влакното завърта колелцето на сигнализатора и в този вариант. Но гледам, че хората масово ползват стиропор и предполагам, че има някаква причина. Сигнализаторите ми са с предавател и идеята е да не вися долу на брега, а да играем с детето докато е процеса на чакане.

2) Удачно ли е да си донеса живи рибки от друг водоем? Че слънчевки има на 10 минути от дома в изобилие и ми е по-лесният начин за набавяне на стръв.

3) Дъното на язовира е сравнително чисто по моите разбирания. Вадят се разни водорасли при риболов на дъно, ама в малки количества. При това положение кой монтаж е по-удачен - със поплавък (проходно олово, силиконово мънисто, вирбел, повод с поплавък по средата, кука) или същото, но без поплавъка?

4) Как да намаля късането на рибата от куката при замятане? До тук от това което прочетох трябва задължително да скъся дистанцията (мятах като за фидер на 30 метра от брега и 4м дълбочина), ама май с жива рибка това разстояние е трудно постижимо при замятане от брега. Кой вариант за закачане на рибата към куката бихте препоръчали за да се увеличи шанса да остане там при замятането?

5) Варианта за монтаж с аларма, без обтегач и на силно охлабен аванс върши ли работа и за бяла риба?

6) Има ли разлика при закачането на куката за бяла риба и сом? За бялата съм чувал, че яде рибите от към главата и върха на куката трябвало да гледа към опашката на рибката за стръв. При сома така ли е?
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Риболов от брега, въпроси на начинаещ

Мнение от kalinux »

Първо да започнем с двата сома колко са големи, че да не се окажат 2 жабока по кило, с които е пълен в момента язовира. От това зависят и следващите отговори.
С внимание към детайлите
brum
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Окт 11, 2009 16:02

Re: Риболов от брега, въпроси на начинаещ

Мнение от brum »

Дребни бяха. По около 50см. Но не ми е целта да ги хващам и събирам в буркани, а да ги хвана колкото да начеша крастата и да ги пусна. Като цяло ловена риба рядко ям, а и сега като обикаляме с каката не искам да става свидетел на това как се чисти рибата.

Иначе за въпроса относно сигнализаторите получих отговор в двата рибарски магазина дето минах днес, че няма да имам драма със сигнализаторите ако нямат обтегачи. И че закачането на рибката е идентично и за сом, и за бяла риба.

Да питам нещо - четох че тия сомове хапят. До колко могат да бъдат опасни за 4 годишно което което обича рибите и има практика тя да ги пуска обратно след улова?
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Риболов от брега, въпроси на начинаещ

Мнение от kalinux »

Няма никакъв смисъл да правиш всичките тия упражнения за такива рибета. Това не е нито риба за прибиране, нито риба, която да ти направи кеф при вадене. Още повече, че може да нагълта куката и да умре. За сом си трябва лодка, вкарване на дистанция и най-добрия вариант е на буй. От брега по-добре каракуди и червеноперки, които са страшно вкусни на този язовир. Ако искаш хищник, може бяла риба, но в тия жеги не знам дали доближава брега. И рибката задължително уклейка. Може да ползваш сигнализатор или с ластиче да защипеш конеца, да отвиеш няколко метра от него, а пред въдицата едно парценце стиропор или фолио от цигари за сигнализатор. Това е. Тая година има страшно много малки сомчета, пазете ги.
С внимание към детайлите
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Риболов от брега, въпроси на начинаещ

Мнение от kalinux »

Сома хапе, особено ако е седял няколко дни вързан и го доближиш. Обикновено глезените на краката заминават. Едни неприятни драскотини, които бавно зарастват заради мърсотията, която е влязла. Току що уловен и с тези размери, нищо няма да стане.
С внимание към детайлите
brum
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Окт 11, 2009 16:02

Re: Риболов от брега, въпроси на начинаещ

Мнение от brum »

Лодка има (един каяк, пуснат е за продажба), ама сам с дете на 4 години е греда - ни да вляза с нея, ни да я оставя сама на брега.

Ще се старая да пазя дребосъците и да не ги убивам. Надявам се след ваденето да са уморени и да не стане драма. Последните 3 ходения бяха почти капо. С фидер и с дете риболова почти го няма. Та ще пробвам да се запиша с нещо ново за да отсрамя малко. Пък и детето да спре да ме бъзика, че в тоя язовир било само за къпане...
brum
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Окт 11, 2009 16:02

Re: Риболов от брега, въпроси на начинаещ

Мнение от brum »

Хванахме бебе сом. Каката го погали на сутринта и го пуснах.

Но пък 'набрах' каракуди по около кило. 3 броя златисти. Та отсрамих се пред детето :) .
...
20200814_092159.jpg
20200814_092159.jpg (294.11 KiB) Преглеждано 2434 пъти
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”