Избор на каяк за риболов.

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от antoanBS »

Ами наистина в язовир чак е скучно да тролиш с каяка понеже каяка не изисква никакво усилие за гребане в затворен водоем за поддържане на 3км проблема е в море там наистина е супер изморително за тролене а и иска поне 7км да се подържат на педали е доста по лесно да се постигне а в язовир от време на време риташ с педалите и си гледаш природата😁
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vid »

Не разбирам и не съм разбирал троленето в язовири с каяк, без поне наличието на електричка...

Освен лурето 11.5 гледам и този каяк http://bg-kayak.com/product.php?IDCatal ... 5&IDLang=1" onclick="window.open(this.href);return false;, който стои като удобство и седалка... :lol:
Колеги, някой има ли опит с него???

От клиповете и мненията в чуждестранните форуми видях, че каяците ЛУРЕ имат проблеми със седалката при по продължително ползване...
Разгледах и всичките модели на JohnnyBravo, ама за тези кои ме кефят, цените им не са за мен.... Ша мЪ прощаваш колега, ама ако риболова с каяк ми хареса, ще се видим догодина... Парите за кефа не са ми проблем, ама....
Никога не съм ловил риба с каяк, а само съм пробвал каяци на приятели и чувството да седя в каяк, ама да седя на дъното на коритото ич не ме кефи...

И тъй като ще си купувам каяк, прегледах и офертите за багажник върху купето на моя 20 г. Сеат с който ходя за риба... Е, 200 лв. за багажник, на кола коя струва 500 лв.??

п.п. Напълно разбирам, че това е "скъпо" удоволствие, само че не съм сигурен, че то ще ми хареса.
Дали да не си купя за тия пари прилична лодка с бензинов мотор? Искам да греба и да правя фитнес, ама тоа фитнес и до сега си го правя във фитнес залата...

НапраУ съм в потрес и не знам кВо да реша???
Какво ще кажете за по горния каяк http://bg-kayak.com/product.php?IDCatal ... 5&IDLang=1" onclick="window.open(this.href);return false; Седалката ми се струва много стабилна, както и самия каяк???
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от JohnnyBravo »

Този вече е съвсем друга работа. На първо място става и за море и може да държи прав курс за разлика от по-късите каяци, като тайландският Lure 11.5, на който се беше спрял. Това, което си чел за седалките на тайландските каяци явно е истина, защото разбрах, че колегата от Габрово, който е с Lure 11.5, също търси някаква грес за да смаже седалката, която още не е видяла солена вода а вече запецва :)
Ако ти се дават пари си добави и рул, това е много полезен аксесоар, който ти помага да не губиш ритъм, когато има вълни, вятър или течение. По време на пробите направи тестове с няколко вида гребла, защото това е другата много важна част от каяка.
Аватар
Fitibaldi
Мнения: 131
Регистриран на: Пет Авг 15, 2008 16:26
Риболов: морски
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Fitibaldi »

За смазване от ЛИДЛ съм си взел силиконов спрей и е идеален. Не е мазен, не се стича и смазва добре метал и пластмаса.
Teodor Ognianov
KLAMER
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 19:18
Риболов: Любителски-Излетов
Местоположение: Варна - Шумен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от KLAMER »

Vid написа:...
И тъй като ще си купувам каяк, прегледах и офертите за багажник върху купето на моя 20 г. Сеат с който ходя за риба... Е, 200 лв. за багажник, на кола коя струва 500 лв.??
....
Колега, аз самият доскоро бях в недоумение как да крепя "бидончето" на тавана на автомобила, и хич не ми се даваха 200 лв за специалните стойки за таван на THULE . Та предната седмица реших да видя какво е да го сложа директно на гредите (моите са ERO-нещо си на THULE, и са заоблени. ТОва дава предимство при стягане с колан, който успява да приплъзва по самата греда и се натяга). Между каяка и гредите подложих едно нещо , подобно на фибран, ама е нещо като найлоново, и леко гумирано... :) Малко сложно го обясних, ама с това идват опаковани мехатрониците на коростните кутии, и не знам името на материала. Благодрение на тази двъчка и коланите които силно притягам, каяка така се застопорява, че не мръдва наникъде ! И го тествах по черен път, дори рязко спиране... :) Не мръдва !
Бях срешнал в ALLIEXPRES стойки , излизаха около 70 лв с доставката..ако ги открия, ще ги постна. Лошото е, че както всичко китайско - няма на кой да се оплачеш , ако ен ти хареса. :)
Arhelon
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Мар 27, 2014 0:21
Риболов: На тежко, спининг и тролинг
Местоположение: Габрово

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Arhelon »

JohnnyBravo написа:Този вече е съвсем друга работа. На първо място става и за море и може да държи прав курс за разлика от по-късите каяци, като тайландският Lure 11.5, на който се беше спрял. Това, което си чел за седалките на тайландските каяци явно е истина, защото разбрах, че колегата от Габрово, който е с Lure 11.5, също търси някаква грес за да смаже седалката, която още не е видяла солена вода а вече запецва :)
Ако ти се дават пари си добави и рул, това е много полезен аксесоар, който ти помага да не губиш ритъм, когато има вълни, вятър или течение. По време на пробите направи тестове с няколко вида гребла, защото това е другата много важна част от каяка.
Колега не се притеснявай за седалката всичко е ок, просто малко смазка и е перфектна. А миналата седмица имаше голямо обикаляне в корекциите около Търново и каяка се държа перфектно, сигурно сменях 20 пъти позицията на седалката и още толкова се изправях за 1 секунда за да замятам.Честно поддържам курса без проблем и без рул за момента, но за морето както казваш ще трябва нещо по дълго със сигурност (ако изобщо ловиш там). :tup:
Arhelon
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Мар 27, 2014 0:21
Риболов: На тежко, спининг и тролинг
Местоположение: Габрово

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Arhelon »

KLAMER написа:
Vid написа:...
И тъй като ще си купувам каяк, прегледах и офертите за багажник върху купето на моя 20 г. Сеат с който ходя за риба... Е, 200 лв. за багажник, на кола коя струва 500 лв.??
....
Колега, аз самият доскоро бях в недоумение как да крепя "бидончето" на тавана на автомобила, и хич не ми се даваха 200 лв за специалните стойки за таван на THULE . Та предната седмица реших да видя какво е да го сложа директно на гредите (моите са ERO-нещо си на THULE, и са заоблени. ТОва дава предимство при стягане с колан, който успява да приплъзва по самата греда и се натяга). Между каяка и гредите подложих едно нещо , подобно на фибран, ама е нещо като найлоново, и леко гумирано... :) Малко сложно го обясних, ама с това идват опаковани мехатрониците на коростните кутии, и не знам името на материала. Благодрение на тази двъчка и коланите които силно притягам, каяка така се застопорява, че не мръдва наникъде ! И го тествах по черен път, дори рязко спиране... :) Не мръдва !
Бях срешнал в ALLIEXPRES стойки , излизаха около 70 лв с доставката..ако ги открия, ще ги постна. Лошото е, че както всичко китайско - няма на кой да се оплачеш , ако ен ти хареса. :)
И аз се чудех, но с малко изолация за тръби върху напречните греди и два колана които се водят за "каяци", нямам грижи (вибрации и шумове и т.н.). Даже се усетих по едно време че карам с 140км/ч и каяка отгоре не мръдна! Въпреки че май не се препоръчва повече от 90-100км/ч... :D
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Моите напречни греди съм им сложих гумен маркуч за поливаме (турски). Маркуча е със една синя лента по дължината му и е доста мек и приятен на пипане,но е много издържлив и здрав.
Малко е трудно вкарването по цялата дължина на гредата,но с малко масълце като се намаже се получават нещата.Идеята я взаимствах от служебната кола на която от 5 години вече е така и алуминиевата стълба е постоянно отгоре като на ден се сваля и качва поне 10-20 пъти. Маркуча не е мръднал до ден днешен о точно поради тази причина направих така и багажника на личната кола да си возя каяците. Върши прекрасна работа и няма нито мърдане нито тракване. Не си спомням колко точно беше диаметъра на маркуча който купих за да кажа точно ,но е Ф-30 или 32 мм. Не се виждат гредите на снимките,но така си разкарвам каяците без да са помръднали до сега и дано така бъде и за напред.
Изображение Изображение
Hobie Mirage Outback
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Vid »

JohnnyBravo написа:Този вече е съвсем друга работа. На първо място става и за море и може да държи прав курс за разлика от по-късите каяци, като тайландският Lure 11.5, на който се беше спрял.
Колега, разликата в дължината между двата е само 40 см. при почти идентични тегло и ширина. И, тук да попитам- правил ли си реален тест на тайландската изработка, че мислиш така??

Проблема с багажника ми е решен. Нямам напречни греди и това усложнява нещата, ама имам много добър приятел - заварчик, който ще ми направи най добрите греди от алумин или неръждавейка...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
vyrhara
Мнения: 249
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 15:56

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от vyrhara »

:tup:
Последно промяна от vyrhara на Пет Апр 24, 2015 23:02, променено общо 2 пъти.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Vid написа: Колега, разликата в дължината между двата е само 40 см. при почти идентични тегло и ширина. И, тук да попитам- правил ли си реален тест на тайландската изработка, че мислиш така??
Не зная дали колегата е правил реален тест на тайландската изработка ,но ти гарантирам ,че е правил много тест на оранжевия каяк от по-горната снимката понеже е бил негов преди това.
Ето малко клипове на разни тестове:
https://youtu.be/fFeEta1mbUI" onclick="window.open(this.href);return false;
https://youtu.be/gwCb9XvYOgA" onclick="window.open(this.href);return false;
https://youtu.be/kP-0ssfWvHY" onclick="window.open(this.href);return false;
https://youtu.be/HOUNdCzJCac" onclick="window.open(this.href);return false;
https://youtu.be/9UkqQIxhNRg" onclick="window.open(this.href);return false;
https://youtu.be/euskoBN9iJo" onclick="window.open(this.href);return false;
Разгледай му клиповете и ще се убедиш ,че човека е тествал доста има доста опит с каяците и има какво да се научи от него.
Hobie Mirage Outback
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от JohnnyBravo »

Тези 40см. разлика не са никак малко. Колкото е по-къс каякът, толкова държането на прав курс е по-трудна задача. Конкретно този тайландски каяк не съм тествал, но съм тествал други с подобна дължина. Разликата е точно толкова колкото между Quest 11 и Quest 13 и във водата се усеща.

edit:
@stbeer68, благодаря за линковете, бях забравил какъв изтребител съм бил и на гребла :)
Последно промяна от JohnnyBravo на Пет Апр 24, 2015 23:07, променено общо 1 път.
vyrhara
Мнения: 249
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 15:56

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от vyrhara »

Колегите с опит в каяците,
препоръчайте ми надуваем каяк, изпробван от вас, не съм спинингист-
ще го ползвам на язовири основно за спорт и по-рядко за риболов на каракуда.
80 кг. съм, ако има значение.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от DOCTORA »

Аз имам доста опит с Биг гейма на Оушън каяк - ето ме тук на Биг гейм през 2008.

Изображение

В Англия бяха много популярни защото бяха единствените големи каяци за дебели каякари. Много са стабилни и много са бавни. Англичаните ги обичаха защото се обръщат по-малко на излизане от големият английски прибой. Изискват гребло дълго 230см. Ако си едър и як в ръцете вземи си го. Биг Гейма е най-често моторизираният каяк в Англия.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от JohnnyBravo »

Ако ще избираш между двата, задължително се насочи към Ocean Kayak. Тайландците като нация са известни с това, че нищо не е такова, каквото изглежда. Хващаш готина мацка за г*за, а напипваш таш*ци ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”