Избор на каяк за риболов.

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Felix »

Как е, колега, успя ли да го пробваш вече?
Лични впечатления?
k0c3t0
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 7:43
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от k0c3t0 »

О да ,пробвах го вече.Влязох във Варненското езеро и пообиколих с него.Седалката е удобна и може да се слага на две различни нива.Педалите също се регулират.Каяка за мен е стабилен,но това си е субективно. С нормално темпо без усилие подържа 5,5-6км/ч,като го напъна до 9км/ч. Хубавото е че идва компектован и готов за употреба,без нужда от доработки и купуване на допълнително оборудване.Удобството да се движиш, а ръцете да са ти свободни е несравнимо с гребните каяци.Имах притеснения че ще ми е труден за товарене ,но се оказаха напразни -всичко се получава с лекота.Другата седмица заминавам за Гърция и там ще му правя истински тест.
Обобщено казано-смятам за себе си,че направих добър избор,смятам че получих добра цена за полученото качество и ниво на оборудване.
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Felix »

k0c3t0, едно голямо Благодаря за споделения личен опит.

Днес не мога да се добера до компютъра, а довечера заминавам извън страната. Имам няколко въпроса, но ще ги задам след понеделник.
Радвам се, че си направил добър избор.
dfshwsh
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 15:21
Риболов: Разнороден
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от dfshwsh »

Здравейте, колеги!

След дълго умуване и събиране на средства, се сдобих с каяк:
IMAG0277.jpg
IMAG0277.jpg (244.29 KiB) Преглеждано 3093 пъти
Както се вижда - куча марка, но аз съм абсолютен аматьор, така, че ми е достатъчен засега.
Намерих го в olx, някакъв склад или нещо такова в Хасково, от там го взех.
Още преди да вляза, се скъса ластика, който трябваше да държи греблото. Сухите помещения са много плитки, зорлем се събира 3 портфейла и ключове, но пак е нещо.
За скорост не мога да говоря, засичайки на navionics ми даде top speed 7.8 км/ч, но не знам доколко може да му се вярва...а и гребах като луд, да го пробвам.
Също, струва ми се малко нисък, в размерите, дадени от продавача пише 297х80х40, още не съм го мерил собственоръчно, но водата ми се виждаше близичко, вероятно леки вълни няма да ме пропускат...ще видим.

Върви комплект с гребло, седалка, 2 rod holder-а без капачета зад седалката, отпред има обособени места, но няма сложени rod holder-и, + един 360градуса в средата, между сухите помещения.

Това е...май по-скоро ви се похвалих, отколкото каквото и да е друго, но ще ме извинявате, много се вълнувам, че го имам.
Направих и проба за попчета, ама нямаше :)
IMAG0287.jpg
IMAG0287.jpg (62.28 KiB) Преглеждано 3092 пъти
Наслука на всички!!!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от RIMOHIT »

Честито и със здраве
Сухите помещения са много плитки
Колега , имай в предвид , че това не са сухи помещения! Няма каяк , на който люковете малко или много в определени условия да не пускат вода , тъй че важните неща винаги ги съхранявай и в сухи торби за да няма щети ...
hobie revolution 13
KIK011
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Апр 16, 2018 0:09
Риболов: Подводен

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от KIK011 »

Здравейте,
Предстои ми покупка на сит он топ каяк. Каяка ще се ползва за еднодневни, до няколкодневни преходи и свободно гмуркане (апнеа) и евентуално за подводен риболов. Обръщам се за съвтет към вас, тъй като вие имате най-голям опит със сит он топ какяците. Спрял съм се на следните два вариянта :
http://www.lancastercountymarine.com/oc ... manta.html
Предимства:
• Бърз и стабилен
• Голям, с много място за багаж, много удобен за няколкодневни преходи
• Произведен от позната широко разпросранена марка
• Има опция за рул ( имам голямо желание да го пригодя за кайт или ветрило в бъдеще)
• Силно тоеретична възможност да му се намери (или направи) пластмасовя капак, който го превръща в нещо като сит ин каяк.
Недостатъци:
• Тежък и трудно облужваем от един човек (не съм от най-едрите)
• Труден за съхранение и превоз
• Стар – модела е около 2000 та година и не ясно през това време как е ползван и поддържан и съхраняван
• Рядък – проблем с поддръжката

http://lodkostroitel.com/product.php?id_product=143
Това е съклопластова реплика на RTM Tempo и Оcean Кayak Scupper pro - и двете фими го правят почти без разлики.

Предимства:
• Каяка ще е чисто нов
• Реплика е на едни от най-препоръчваните сит он топ каяци
• Доколкото съм чел е много удобен за гмуркане и водолазна дейност.
• Сравнително стабилен и бърз
• Сравнително голям с немалко място за багаж – правят дуседмични преходи с тези лодки
• По-лесен за транспорт, облужване и съхранение от Мантата
Недостатъци:
• Каяка е реплика и не знам доколко поведението му ще има нещо общо с това на оригиналните лодки
• Стъклопластов е, и не знам дали няма да се счупи сранително лсено – смятам да го ползвам често в море
• По-малък, с по-малко място за багаж от Мантата, особено задното багажно изглежда доста малко
• Няма фабрична опция за рул, макар да съм виждал в Мрежата че слагат.
Това са изводите до които съм стигнал, на база четене на форуми и гледане на спецификации – т.е. чисто теоретични. Ще съм изкюлчително благодарен на съвет, защото практическия ми опит с какяк и особено със сит он топ е минимален, а съм сигурен че неадекватната екипировка в този тип дейности, може да откаже почти всеки, още преди изобщо да е разбрал за какво всъшност става въпрос.
ПП: В един от постовете в темата видях че след членовете на форума има собственици лодката на Тутракан, ще се радвам ако споделят по-подробно впечаленията си от лодката.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Аз лично не бих се спрял на никой от двата.
Първия не съм го виждал и не мога да кажа нищо за него ,но определено не ми харесва визуално и няма да е удобен за риболовни и други дейности в тая насока. Има багажни отделения ,но са трудно за достъп ако си вътре във водата . Това с ветрилото и кайта ще е трудна ,но не и непосилна работа.
За втория каяк направо си го избий от мислите. Имал съм каяк от тая фирма и нямат нищо общо с оригиналите. Палубата им може да прилича на оригинала ама дъната им не са така. Тежки са и се товарят много трудно от сам човек.

Аз бих те насочил към каяците
Ocean Kayak Prowler Trident 13 - В момента съм с такъв каяк и съм много доволен. Обслужвам го сам и го съхранявам в гаража окачен на колани за тавана. Място за багаж колкото искаш и под палубата и зад гърба в багажника както и между краката където е капака. Прекрасна риболовна платформа е.
Malibu Kayaks Stealth-12 или 14- Също много добри каяци за целта.
Ocean Kayka 4.3 Ultra- Много е хубав и прекрасен за целта,но е големичък и тежък .Трудно се обслужва от сам човек ,но си има разни хитринки за това.
Това с средно бюджетните каяци,които бих ти препоръчал от преки наблюдения.

Другите са китайските копия на някои от тези модели ниско бюджетните.

Високия клас вече за моделите на hobie kayak
Модели и цени може да видиш на тоя сайт https://www.kayakshopbg.com/
Тук в моя канал имам разни клипчета с каяците,които съм имал ако имаш време да ги разгледаш https://www.youtube.com/channel/UCiJEwn ... subscriber
Hobie Mirage Outback
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от SELVA »

Трябва да прецениш:
дали да не бъде малко по-широк
и дали да не бъде с открит багажник.
Кое е важно за комфорта при многодневни преходи - скоростта или друго.
Ще слагаш ли ел. двигател някой ден
и т.н.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от EDM electronics »

KIK011 написа:Здравейте,
Предстои ми покупка на сит он топ каяк.
Бърз и стабилен
Бърз и стабилен са несъвместими понятия!
Има различни видове стабилност: статична, динамична, при спокойна вода, при вълнение, но основният принцип в бързината е - колкото съотношението на страните дължина/ширина е по-голяма, толкова по-бърз. Това обаче за стабилността е в обратно пропорция. Е, има и други критерии, гладкост на корпуса, форма на дъното, център на тежестта, потопеност, кил и т.н.

Мислил съм много по тези въпроси и за себе си съм ги изяснил, не само от практика в гребането, но и от ел. задвижването.
Достигнал съм до следния извод за конфигурация на бързина/стабилност:
- Каяка трябва да е с максимално съотношение дължина/ширина и за да е стабилен при всички условия, дори за да се изправяш спокойно на каяка /не че е нужно, но все пак/, се поставят поплавъци.

А като говорим за марка, която да отговаря на 100% на тези изисквания, препоръчвам Хоби с удължената база /с или без педали/ и поплавъци на Хоби. Поплавъците могат да се настроят така, че въобще да не докосват водата и да не пречат на бързината, и когато се появят вълни ти дават сигурност и стабилност. После при гмуркане от каяка, той няма да се обръща.

По-евтин вариант е Малибу Стелт 12 - много стабилен каяк и без поплавъци, но малко по-бавен от тесните Хоби, първо заради широчината му, второ защото корпусът му е релефен и има известно триене. Но на Малибуто можеш да седнеш странично в края му и няма да мръдне. Заставал съм на носа на каяка и той частично потопен във водата с вирната задница ме държи в равновесие и не падам, разхождам се по каяка. Много по-лесно се задържаш и прав и е доста по-устойчив на вълнение. И той си има недостатъци, но са от друго естество. Основното му предимство е, че е много лек каяк, само 25 кг. - голям, широк, но лек.
KIK011
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Апр 16, 2018 0:09
Риболов: Подводен

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от KIK011 »

Благодаря за бързите и изчерпателни отговори. Определно ще ги имам предвид при избора. Явно съклопластовата реплика на Темпото за съжаление не е добра идея. Мантата има възможност да я пробвам и може би ще организирам едно пробно гребане, качване от вода и товарене за да видя дали ще се ми понесе.
dido ov4arica
Мнения: 782
Регистриран на: Сря Авг 28, 2013 7:22
Риболов: troling i spining
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от dido ov4arica »

Здравейте каякари,през последната година ви следя темата и я изчетох почти цялата.
Стана ми ясно че за да е бърз каяка требе да е тесен и по дълъг, но ми попадна на доставна цена един feel free 10
може ли малко коментар за този модел имам намерение да го ползвам по Гърция и на нашите язовири за кльонг.
Благодаря
Капацитето каза: Платен гьол ; Надуваема кукла и Електронна цигара - ЗАЕБИ
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от EDM electronics »

dido ov4arica написа:Здравейте каякари,през последната година ви следя темата и я изчетох почти цялата.
Стана ми ясно че за да е бърз каяка требе да е тесен и по дълъг, но ми попадна на доставна цена един feel free 10
може ли малко коментар за този модел имам намерение да го ползвам по Гърция и на нашите язовири за кльонг.
Благодаря
Колега, изхождайки от горните теоретични констатации затова, какви параметри трябва да държи един каяк, за да се намира в класацията на фаворитите, този който сочиш според мен има данни на кютук. :D
Дълъг 3 м и широк 90 см - това са мерки за ъглов диван, фотьойл, голяма табуретка, тракторна гума или леген, според мен - за някой може да е идеален :D
Тегло 31 кг. по моите разбирания за мобилност при товарене върху покрива на кола, е на предела на допустимото.
После гледам има едно колело стърчи отзад стационарно, което ще изисква допълнителен разход на енергия завинаги при гребане, това е едно постоянно съпротивление.

Ниска товароносимост! Ако го яхне някой 100-120 кг. каякар, ще му остане обем в запас от 50-70 л. Ако случайно хване 50 кг. риба, ще потъне заедно с нея и каяка. :lol:
rafiky
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 23:02
Риболов: Плувка
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от rafiky »

Не знам какъв ти е бюджета колега, но хвърли око на тези двата :
https://www.olx.bg/ad/riboloven-sit-on- ... 6cd3567880
https://www.olx.bg/ad/kayak-feelfree-lu ... 6ff07e1da5

Като втория ми е сериозен фаворит.
KIK011
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Апр 16, 2018 0:09
Риболов: Подводен

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от KIK011 »

Здравейто отново,
Тъй като по всяка вероятност, ще отида да пробвам Мантата, кои са най-важните неща които трябва да се проверят при огледа и при пробното гребане?
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Оглеждаш го визуално дали е здрав и дали не е пукан и лепен. После му се качваш и го пробваш ако имаш такава възможност за тест. Ако ти допадне и хареса го вземаш. Ако последствие след време си харесаш друг отива за продажба ,а ти минаваш на друг модел. Аз вече съм на 3-ти каяк и съм се замислил да минавам на по-високо стъпало,но чакам да ми се продаде една стока в продавалника та да вложа парите за нова придобивка.
Hobie Mirage Outback
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”