Избор на каяк за риболов.

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Не зная колко пари ти е искал колегата за моя стария каяк,но каяка му го дадох напълно обзаведен за риболов . Каяка наистина е много добър за риболов както морски така и на язовири.
Само един сонар му слагаш и си в боя.
Не зная в какви вълни мислиш да влизаш с каяк . Обикновено с каяците влизаме в хубаво и подходящо време за риболов. Най-страшно е като се излиза и има голям прибой ,както и при влизане. Минеш ли прибоя после вече вълните са плавни стига да не е някое голямо вълнение ,но пък в такова нямаме работа в морето.
Компаса е хубав каяк и ще ти върши работа също . Стига цената да те устройва при положение че казваш ,цената на моя стария ти е висока.
Аз не искам да ти давам акъл кой да си вземеш. Все пак каквото си купиш с това ще ловиш. Със стария каяк имам доста клипчета и можеш да го видиш нагледно.
https://youtube.com/user/stbeer68

Тук има клипчета от първия собственик на каяка.
https://youtu.be/fFeEta1mbUI
https://youtu.be/gwCb9XvYOgA
https://youtu.be/kP-0ssfWvHY
https://youtu.be/HOUNdCzJCac
https://youtu.be/euskoBN9iJo
Hobie Mirage Outback
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от antivik »

cheter написа: Чет Юни 03, 2021 7:59 Здравейте,
Моето чудене за избора на каяк продължава..................... видях ето тази обява в ОЛХ - https://www.olx.bg/d/ad/kayak-hobie-pas ... derIndex=7 Над бюджета ми е, но освен това имам доста съмнения дали ще се държи добре при по -силно вълнение, въпреки, че stbeer68 го препоръчва същия модел няколко поста по - горе. ............
От друга страна дължината на каяка 3.20 ме устройва по отношение на съхранението (което може да се окаже решаващо и достатъчна причина да дам още някой лев), но дали е удачна за морски цели?
Хвана ми окото и това Темпо https://sportshop-timeout.com/produkt/% ... %be%d0%bf/,
От много чуденки файда няма. Първият де си го загледал е хубава стока, а и е с педали, значи цената си му е съвсем в нормите. Въпросът с вълните е леко относителен, щот до някъде си зависи и от човека, туй де ще го понесе един, за друг ще е страшничко и извън възможностите му. Та от практиката, като тръгнеш от спокойни води и с опита, сам ще си намериш съответното вълнение. За стабилността на всяка гемия си има основно правило тесен, но бърз и не толкова стабилен или широк, но по-стабилен и съответно по-бавен....та по мое скромно мнение втория де си го написал го забрави, като го гледам на фотката толкова тесен и нисък става да гониш скорости и да си правиш походи и преходи, където ще гониш дистанции, а не толкова закотвяне и риболов...., но пък....в края на краищата всеки сам си взема решенията.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
darakchiev_77
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 20:05
Местоположение: Варна
дал Браво: 14 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от darakchiev_77 »

cheter написа: Чет Юни 03, 2021 7:59 Здравейте,
Моето чудене за избора на каяк продължава. Звънях на колегата от Стара Загора, който продава стария каяк на stbeer68, но цената не ме устройва. В следствие на което, се навих да взема Галаксито, което е линкнато в няколко предни поста, но се оказа, че обявата е свалена.
Преди няколко дена обаче, видях ето тази обява в ОЛХ - https://www.olx.bg/d/ad/kayak-hobie-pas ... derIndex=7 Над бюджета ми е, но освен това имам доста съмнения дали ще се държи добре при по -силно вълнение, въпреки, че stbeer68 го препоръчва същия модел няколко поста по - горе. Изгледах каквито намерих видеа, но не открих нищо снимано при по- сериозна вълна.
От друга страна дължината на каяка 3.20 ме устройва по отношение на съхранението (което може да се окаже решаващо и достатъчна причина да дам още някой лев), но дали е удачна за морски цели?
Хвана ми окото и това Темпо https://sportshop-timeout.com/produkt/% ... %be%d0%bf/, но като се вземе в предвид, че ще трябва да го оборудвам с рул, седалка и гребло (на първо време) цената ще се доближи до хобито.... Освен това май не е ANGLER и не знам дали може да се монтират стойки за въдици.
В Grapper kayaks имаше една Баракуда, използвана за тестове от клиенти, оранжева на цвят. Може да ги прозвъниш да видиш дали
още е налична. На мен пича с който говорих ми обяви цена 1200лв, което смятам е добре за оборудван каяк с рул и седалка. Мен ме спряха килограмите
около 40 са май. В Лаго Пасарел гледах Абако, което също е било използвано за тестове и давано под наем на клиенти. Ходих да го видя преди време в много добро състояние е, с изключение на няколко драскотини по дъното. За цена не говорихме с човека, но беше резервния ми вариант това, най -ми хареса от всичко което се предлага втора ръка. Има снимки някъде назад в темите на въпросния каяк.
cheter
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Май 24, 2021 11:02
Риболов: морски от брега и шаранджийски. Търся си каяк в момента
получил Браво: 1 път

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от cheter »

Благодаря ви за отговорите,
На първо място искам да отбележа, че нямам намерение да поемам необмислени рискове, но времето в морето може да се промени за минути и да се изпадне в ситуация. По тази причина искам да взема най-доброто решение съобразно бюджета ми естествено. Освен това не съм влизал каяк до сега и за това мнението ви е важно, нищо, че аз ще решавам.
На Хобито никъде не видях ревю, или видео при по-сериозно вълнение. Докато за темпото - [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZhFfPSynwLQ[/youtube] Явно, че работи добре в по бурно море. Аз естествено нямам намерение да влизам при подобни условия, но времето и вълнението са променливи величини.
Оносно каяка ти, stbeer68, ако не възразяваш ще ти пиша на лично с повече инфо за цената, която ми искат за стария ти каяк.
darakchiev_77, благодаря ти за инфото. Свързах се с господата от Лаго Пасарел (доколкото разбрах става въпрос за колегата SELVA). Писах ти на лично.
За Баракудата не ми вдигат. Сигурно в понеделник ще се свържа с тях.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Ето клип как се държи компаса при вълни.
https://youtu.be/5ZWZAkyyhYU
Имай предвид обаче ,че трябва опит за да се влиза в подобни вълни. Както писах в предния пост проблем е да се мине прибоя както на влизане така и на излизане. Дори на излизане е по гадно понеже вълната идва в гръб и ми се случвало два пъти да ме обръща накрая. Наистина времето в морето се променя бързо и затова никога не влизаме сами ,а сме поне двама. Следим много добре прогнозата и гледаме да можем да стигнем възможно най бързо до суша ако се вгади времето. Има разни знаци които времето дава преди да се влоши . Най добрия знак по който разбираш че е време да тръгваш е като видиш старите морски вълци да си бият камшика.
Каяците на хоби с педали са по хубави от всички гребни каяци,но и гребните каяци си имат своя чар .
За моя стария каяк зная колко му иска човека .Колега ми каза за цената. Явно е решил да препечели някой лев човека,но може и да сложиш такъв а цена да може да има място за пазарлък. Аз бях направил така като го бях обявил и направих добра отстъпка .
Hobie Mirage Outback
darakchiev_77
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 20:05
Местоположение: Варна
дал Браво: 14 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от darakchiev_77 »

Мнение за жилетка. Имам три които използвам в лодка но са еднотипни и не са ми удобни седнал.
Загледах тези но нямам никаква представа дали ще са ми удобни. Във Варна по магазините са едни
и същи модели, ще трябва онлайн да се поръчва.

https://kayak-ekipirovka.com/jiletki/yak-high_back-60n

https://kayak-ekipirovka.com/jiletki/hiko-cinch

https://www.decathlon.bg/zhiletka-za-ka ... 01297.html
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Аз отдавна се каня да си купя една такава ам все не и идва ред. Много са удобни за каяка . Мисля това е най удобния вариант за нас.
https://www.olx.bg/d/ad/spasitelna-zhil ... 8v9CW.html
Hobie Mirage Outback
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от antivik »

stbeer68 написа: Сря Юни 09, 2021 22:21 Аз отдавна се каня да си купя една такава ам все не и идва ред. Много са удобни за каяка . Мисля това е най удобния вариант за нас.
https://www.olx.bg/d/ad/spasitelna-zhil ... 8v9CW.html
:roll: Ммммм....добра реклама....сал де се пита в задачата, какво павим след първото надуване, кога се изпразни бутилето с газчицата... :? Щот не вярвам под път, и над път да се намират места за пълнене, или па трябва се купува нова бутилка, да не идва най-големия дявол - нова жилетка...
Я по-добре човек да си вземе някоя от по-простите(че и по-евтини) де са си с плаваем пълнеж и сиджимки за нагласяне по тялото. :wink:
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Не ми се обяснява сега надълго и на широко. В интернет има много клипчета нагледно и подробно показано какво се прави. В общи линии патрона е еднократна употреба след задействане се купува нов и се сменя,а самата жилетка се сгъва и пак се прибира обратно в яката (така да я нарека). Не и правя реклама ,но ако не бяха хубави и удобни за работа и движение хората нямаше да ги ползват по нефтени платформи и други подобни места.
Аз просто написах моето мнение относно въпроса на колегата и по никакъв начин не съм ангажирал някого с него.

П.п
По принцип мен друго ме притеснява. Понякога като излизаме от морето и има прибой скачаме по рано във водата и тя е над кръста. Ако жилетката е с автоматично задействие и не може да се деактивира. В такъв случай ще е гадното понеже патрона ще гръмне . Трябва да се търси такава , която е с ръчно задействие,но пък дали в критичния момент ще може човек да я активира. Друг е въпроса този патрон дали ще гръмне и ще има ли нещо в него. Много примери има с пожарогасители , които уж всичко им е наред ама кога се наложи не бачкат.
Това най вече все още ме възпира да съм си взел такава жилетка.
Hobie Mirage Outback
cheter
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Май 24, 2021 11:02
Риболов: морски от брега и шаранджийски. Търся си каяк в момента
получил Браво: 1 път

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от cheter »

Здравейте,
Малко се забавих, но от вчера съм горд собственик на Grapper Catfish 13. Ползван е за тестове, не е чисно нов, но състоянието и цената му ме устройват.
IMG_20210625_150413.jpg
IMG_20210625_150413.jpg (154.43 KiB) Преглеждано 1931 пъти
Благодаря на всички за мъдрите съвети.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Да ти е честита новата придобивка. Това ,че не е нов изобщо да не те притеснява. И нов да го купиш след първото пускане вече е стар. Няма как да го опазиш да не се драсне тук там . До сега всички каяци които съм има с били или тестови или втора употреба. Важно е да е в добро състояние и цената да те устройва. Единствен чисто нов каяк който съм имал беше туристически от Тутракан направен по поръчка,но това не беше моето хоби и бързо се разделих с него. Още веднъж честито и да си го ползваш дълго и безаварийно,както и да имаш много слука с него.
Hobie Mirage Outback
Tsvetan
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2021 14:40
Риболов: Спинингов риболов, като напоследък оглеждам и мухарки.
дал Браво: 1 път

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Tsvetan »

Здравейте!

Тази година, крайно неочаквано за мен, се запалих по спининг риболова, а наскоро взе да ми се иска да влизам навътре, не само да стоя на брега, едно приятелче ми пусна мухата за каяк и така започна дългото и мъчително проучване като при всяко друго хоби....щото не мога просто да си купя нещо като нормален човек, трябва да почна да ровя в сайтове, форуми, ютуб, да разгледам 100 марки, да чета за thermoformed, rotomolded, composite и т.н. и т.н.

Както и да е, първоначалната идея за първи каяк около 1000лв, сякаш отиде в кофата, най-вече заради контузения ми нерв на едната ръка, който всъщност ме принуди да сляза от колелото и мотора и така да открия риболова като хоби. Та поради тази причина най-вероятно поне до догодина няма да мога да греба стабилно и ще ми трябва помощ от други мускулни групи или двигател. И тук вече цените отиват "в космоса".

Гледах Grapper Catfish 10, както и NuCanoe Flint като първото е що-годе поносимо като цена, но второто с педалното задвижване идва вече доста дебело (5500лв). Надявам се времето да е окей и да успея да ги тествам и двата през уикенда, за да добия реална представа в какво се забърквам. Предвид цените на педалните задвижвания вече се чудя дали не е по-добре да мина на вариант гребло+ел.двигател.

Друго, което гледах в интернет е Hobie Passport 10.5 и 12" вариантите, но забелязах, че това е единственият каяк на Хоби, който е thermoformed, а не rotomolded. Четох за разликата на теория, но не знам как е на практика за конкретния продукт. Чух, че е една идея по-шумен и нискокачествен от останалите, които изброих досега. Не съм го виждал наживо, но иначе изглежда добре, а и педалното задвижване с автоматично прибиращите се "лопатки" при препятствие сякаш е по-добър вариант. Опциите при Hobie за тента, платно за ветроходстване и Livewell-а също ми харесват, най-вече платното, което трансформира каяка в съвсем различна играчка и си става 2в1.

В същото време попаднах и на този каяк с педали, за който нищо не намирам и ми изглежда прекалено съмнително - КАЯК МАКО

Каякът най-вероятно ще го ползвам предимно в затворени водоеми, но ми се ще, когато ми се отвори възможност, да имам опцията да го ползвам и в морето и по-бавно течаща река. Друго, което ми се иска е каякът да е 1+1 места, за да мога чат-пат да взимам мацката/кучето с мен, без да отивам на 4м+ 50кг+ гигант, но последното е опционално.

Catfish 10 като цена ми допада и ми е интересно да чуя мнения от хора, които карат и имат опит с каяците и риболова. Passport-ът е на максимумът ми като цена, която бих платил, без да се псувам сутрин и вечер за това колко съм дал за поредното хоби, поради което много ми се иска да не я превишавам.

Ще ми се да събера мнение от възможно повече хора, които са в хобито, предлагайте и други модели ако нещо съм пропуснал.

Поздрави!
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от EDM electronics »

Защо каяк, има и други плавателни средства за спортен риболов с доста по-скромни инвестиции и по-удобни, които удовлетворяват по-добре изискванията ти?
Tsvetan
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2021 14:40
Риболов: Спинингов риболов, като напоследък оглеждам и мухарки.
дал Браво: 1 път

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от Tsvetan »

Какво имаш предвид?
С лодката е сякаш доста повече разправия покрай поддръжка, транспорт, складиране и пускане на вода, а в "проходилка" категорично няма да вляза, колкото и да ги хвалят.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от EDM electronics »

Tsvetan написа: Пет Сеп 10, 2021 13:41 Какво имаш предвид?
С лодката е сякаш доста повече разправия покрай поддръжка, транспорт, складиране и пускане на вода, а в "проходилка" категорично няма да вляза, колкото и да ги хвалят.
Ами за да направиш един каяк с приблизителни характеристиките на лодка, инвестицията е като цена на лодка. Каяка е по-неудобен от да речем една надувна средна лодка. В нея може да се изправиш, в каяка не. Хамалогията по оборудването на каяка преди риболов е по-голяма от тази на лодката. При сгъването също. При транспорта не ти трябва колесар, но постоянни натоварвания на кръста, връзване и т.н. хамалогия. После двойния каяк за нищо не става, особено за риболов. Става само за екскурзия, после омръзва и се чудиш на кой да го набуташ. Също ти трябва и друг човек при товаренето, иначе дископатия...

Лодинката-гуменка е най-добрия вариант за мен за спортен риболов. С ная може и да се кльонка удобно, троли, спинингува и да нагънеш мацето, да качиш и кучето. Идеалната комбинация е гумена лодка, малък двигател 4-такта около 5-6 к.с. и една електрическа котва с акумулатор. За колесар може да се пригоди всяко туристическо ремарке, като му се махнат канатите и се поставят две греди с ролки.
После такава лодка може да се вози и на багажник, като каяк. С бензиновия мотор може да се придвижваш много бързо, а с котвата да стоиш на едно място и да тролиш. Лодката е много по-стабилна от каяк.

Предимството на каяка пред лодката е, че можеш да гребеш /буташ педали/ с гребло със сравнително малко усилие и висока скорост 5-6 км/ч. Всичко останало е в полза на лодката. Но на риболовеца не му работа да гребе. :D

Иначе може да видиш моя каяк /от 3:58 мин. нататък/, който не е по-евтин от лодка, доближава се до лодка, но не е лодка:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”