Отново в Тиуин

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Отново в Тиуин

Мнение от DOCTORA »

Миналата Събота и Неделя по някакво чудо времето в Англия беше слънчево, топло, и безветрено - за втори уикенд подред - невероятен късмет.
Просто нямаше как да не отида на риба.
Реших да отида отново на Тиуин, за където се бяха запътили десетина приятели от каяк-форумите, и този път да разбия лаврака 8)

Пристигнах в Събота следобяд.
В 4.30 бях на брега на реката под моста.
Гребях 500 метра до устието където се оказа че водата е много плитка - беше максимален отлив.
Аз слязох от каяка, въвзах го с въжето за закачане за шамандури - 10 метра дълго, и го пуснах по течението като куче вързано на въже.
Аз го следвах по брега. Така изминахме последните двеста метра до мястото където реката се влива в морето.

То беше много по-различно от миналата Събота.
Водата беше до глезените и яростните вълни бяха малки пълцукащи кротко вълнички.

Ето колко плитка беше реката при устието при отлив:

Изображение

Изображение

Ето колко малки и кротки бяха вълничките на прибоя точно там където реката се влива в океана:

Изображение



Аз не бях единственият луд за връзване на самотният бряг, имаше и други: :lol: :lol: :lol:

Изображение


Влязох с каяка в морето леко като въздишка! Пожелавам всекиму все такова влизане :lol:
Този следобяд в залива нямаше други каяци, но имаше 4 надуваеми лодки. От една ловяхя скумрия с "алби" а от другите три мятаха за лаврак на воблери.
Аз се бях подготвил яко с попъри и плиткогазещи воблери.
Започнах първо с "Мария Чейс - Maria Chase BW".

Третата отляво-надясно
Изображение

Изображение

Помятах близо до брега, после по-навътре, после пробвах "Рапала Скитър Поп" - "Rapala Skitter Pop"

Изображение

Абсолютно нищо не побутна :x

Реших да отида по-навътре и да опитам за ципури на дъното.
Огледах се и видях в далечината, на около 300 метра от мен една шамандура на капан за омари и реших да се завържа за нея. Изглеждаше ето така, но беше по-далече:

Изображение

Докато гребях към шамандурата, тя изведнъж изчезна и след няколко секунди се появи на стотина метра в ляво. Тогава осъзнах че това което съм взел за шамандура е било главата на тюлен! :roll:

Изображение

ТЮЛЕН!!!!!! Ф.......К!!!!!

Работата беше ясна - щом тюлен гони рибата в залива ще хвана - грънци :x
Така и се оказа. Каквото и да пробвах, дори една скумрия не хванах. Нито пък тези от лодките. Всички останахме капо, поне се нагледах на тюлен как гони рибоци и те изкачат от водата като тапи :shock:

Опитах се да снимам eкшъна, но не можех да се приближа достатъчно за да се види нещо. Всичко ставаше много бързо.

Докато се усетя и слънцето увисна над хоризонта. Беше време да излизам преди да се мръкне. Риба не хванах но се изкефих да си пробвам новите воблери, да греба с каяк и да се наслаждавам на частният си делфинариум с тюлен :lol: :lol: :lol:

Акустирах на брега без никакъв проблем всред малките безпомощни вълнички на прибоя, изпратен от последните лъчи на разкошният атлантически залез:

Изображение

Изображение

Изображение

Прибрах се при паркинга при колата и си разпънах палатката на тревата край реката точно преди да се стъмни. Вместо печена риба, трябваше да вечерям с печено пиле което като умерен песимист си бях взел за всеки случай :lol: :lol: :lol:
Легнах си рано за да съм във форма на сутринта.
-----------------------------------------------------------------------------


СъбУдих се преди изгрев слънце и с учудване видях че не съм пръв на реката. Един приятел от форума беше дошъл току що и си стягаше каяка и оборудването.
Аз не успях да вляза с него защото тепърва трябваШе да се мия, да си направя кафе, и най-важното, да отида по голяма нужда за да не ми се приходи докато съм навътре в морето :shock:

И така докато се приготвях, другите приятели от форума започнаха да пристигат един по един.

Аз най-после бях готов и се спуснах надолу по- течението към устието на реката.
Пак беше отлив, и се наложи да повторя "кучешката разходка "с каяка вързан на въже :lol:

Когато стигнах до брега на морето, пред мен се откри такава красота каквато само подранилите морски рибари са виждали 8)

Слънцето вече се бе вдигнало над хоризонта и огряваше цялата морска шир със златна светлина.

Морето беше тихо и спокойно, с малки приятелски вълнички и съсвсем лек ветрец:

Изображение



Аз пак се плъзнах всред спокойните води на морето леко, като въздишка :D

Томкат ( това е ника на моят приятел ) вече ловеше от половин час и беше напълнил живарника с една дузина скумрии и няколко ципури. Беше ги хванал доста навътре - към 700-800 метра и когато аз влязох той се връщаше към по-плитката вода близо до брега.

Томкат беше ловил на рифа при Тиуин много пъти и знаеше тънкостите.
Затова се появи и толкова рано.

Срешнахме се на 200 метра от брега. Приливът беше започнал, и се появи силно течение от юг на север успоредно на брега.
Томкат докара каяка на 100тина метра от рифа който почваше от устието на реката и навлизаше навътре в морето направо на запад.
Течението го прекосяваше напряко, така че ни носеше към него, над него и отвъд. От двете страни на рифа (по склоновете му - където беше 2-3 метра дълбоко ) и над самият риф ( където водата беше само 1 метър дълбока ) вреше от лаврак. Дребни рибки изкачаха от водата подгонени от хищниците. Беше пълно и с чайки пииращи и плуващи върху повърхността на водата.
Течението беше много силно.
Докато заметнем 4-5 пъти и бяхме вече извън зоната на лаврака. Тогава почвахме бясно да гребем обратно срещу течението за да отидем пак на изходната точка и да се отавим да се носим над рифа докато замятаме с воблерите.
Томкат беше много добър!
Гребеше два пъти по-бързо от мене със своя огнено оранжев
" Оушън Каяк Праулър 13 ".
Аз докато се добера до изходната точка за пускането по течението, той успявяше дяа се спусне два пъти.
Просто беше по-добър гребец от мене и много по здрав физически.
Явно беше ловил по този начин много пъти защото се беше организирал идеално.
Не се моташе в сменяне на воблери, беше си приготвил предварително прът със воблер - " Сторм Тандър Дог " ( STORM THUNDER DOG TDG11 )

Изображение

За половин час той успя да хване четири големи лаврака докато аз през повечето време гребях срещу течението и се опитвах да сменям и пробвам различни воблери.
Аз от липса на опит не знаех че целият акшън ще тае не повече от 40 минути и не се притеснявах, бях сигурен че имам цял ден напред и че и аз ще си хвана лаврак. :roll:

Да ама след половин час кълването спря,!

Томкат отиде навътре да лови акули, а аз вместо риба, успях да хвана - само няколко кадъра с него и лавраците му :oops: :oops: :oops:

Ето го майстора в акция:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Аз продължих да се опитвам да хвана лаврак на същото място още един час. През това време започнаха да пристигат и другите каяк-рибари от форума и почваха да мятат воблери. По едно време бяхме се събръли 7-8 каяка на едно място, но никой не успя да хване лаврак.

Аз разбрах каква беше тайната на Томкатовият успех. 8)
Той познаваше местните условия по-добре от всички и знаеше че при точно определена фаза на прилива ( през пъвият час-час и половина ) в този участък на рифа дълбочината на водата ще е такава, че лавраците ще могат да загащят пасажите дребни рибки срещу страничните стени на рифа, коита са доста стръмни.
Затова през този период он време много лаврак се концентрира в този сектор на рифа.
Преди този период, водата е много плитка.
По-късно, става мнага дълбока, и рибата се разпръсва.
Тази специфична информация позволи на Томкат да си напълни живарника за един час.
Този ден само той хвана лаврак.


След като се видя че нямя да хвана лаврак с попъри, аз реших да ловя лаврак на жива скумрия.
Миналата Събота много колеги хванаха лаврак по този метод.
Отидох навътре, хванах си скумрия на чепаре, и закачих една на 6/0 кука, свободно -плуваща без тежест или плувка.
Докато чаках да удари нещо пробвах за ципура на чепъре с парченца скумрия на куките.
През следващите 5 часа хващах само скумрия. Нямаше лаврак да удари на живата стръв, нито ципура на чепарето. Колегите които отидоха на 3 км навътре за акули, хванаха само Бул Хъсове.
Явно Тоупа си е отшла този сезон.
Пак през лятото догодина.:roll:

Колегите бяха хванали скумрия и по една -две дребни ципурки.
Аз пак си хванах няколко скумрийки за барбекюто, и успях да хвана за първи път една малка морска лястовица.
Те стават до кило и са много вкусни.


Към 3 следобяда реших да излизам.
Макар и да не изпълних първоначалният си план, бях доволен от чудесното гребане в един прекрасен слънчев ден (доста голяма рядкост тук ).
Бях доволен от знанията които придобих и опита който натрупах.
Уморен и щастлив акустирах с улова си в кроткият прибой, без проблеми.

Изображение

Изображение

Няколко любопитни англичани се възхищаваха на флагшипа на българският океански риболовен флот, и неговият улов :lol: :lol: :lol:

Изображение

Изображение

Изображение


Ето и един близък кадър на морската лястовица

Изображение

Големият извод който си направих от този риболовен излет е че:

" С КАЯК В МОРЕТО, РИБА ХВАЩА ТОЗИ КОЙТО НЕ ГО МЪРЗИ ДА ГРЕБЕ!!! "

Успешният риболов с каяк иска много сила, издръжливост и хубава техника на гребане.

С закотвяне на едно място и ловене на захранка става в езеро.

В морето се изисква страшно много гребане за да успееш с улова!

Така че подготовката за лятната кампания за риболов с каяк е основно през зимата - в джима, на гладиатора!

Зимата правите мускулите - лятото пълните живарниците!
Това е истината!

:lol: :lol: :lol:

ПРИГОТВЯЙТЕ ЩАНГИТЕ И УСПЕХ! :lol:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Браво ДОКТОРЕ !!! Разкошен репортаж както винаги.Надявам се всички които четат да разберат , че при риболова с каяк няма празно .Дори и риба да няма остават толкова спомени и поуки.
При нас по черноморието ситуацията беше друга .В събота английското време бе дошло при нас , а и бях на работа.В неделя-съвсем.Дъжд, дъжд ... поваля доста .Вчера на празника (понеделник) време бих казал разкошно със слаб мъртвак . лек до умерен юг-югозападен вятър .Е , леко хладночко за сезона но все пак слънчево.Да ама освен ,че нямам екип все още .. от предните дни бях хванал и настинка :oops:
Гледам имаше други лодки в залива ... дано да тръгне риболова тука .
Но дори и да не тръгне съм спокоен ..Знам ,че там някъде .. на острова ... Българския риболовен флот трупа килограми улов за каузата :D
hobie revolution 13
Аватар
Булти
Мнения: 381
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 12:48

Мнение от Булти »

И виждам , че постепенно стигаш до моите изводи - ГРЕБАНЕ МУ Е МАЙКАТА !
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”