Разузнаване с бой!

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Разузнаване с бой!

Мнение от DOCTORA »

Приключи двуседмичната ми визита до родната България и пак съм тук в дъждовна Англия.
През тези две седмици успях да половя уклей на Златоградският язовир:

Изображение

и мрянка на река Върбица:

Изображение

Също така успях да и проуча риболова край Варна.

Излязохме с лодката на Дели на Калиакра и улових няколко сафрида и чернокопа и едина барбуна. Дели улови три пъти повече :oops:

Изображение

Това реално можеше да е улова от каяк.

Излязох с Академика пред Галата и хванах само един сафрид:

Изображение

Изображение

Изображение

AKADEMIKA!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Извода който си направих е че Черно море е много по-удобно и безопасно за риболов с каяк отколкото английските морета.

На удобни разтояния от брега от 500 до 1000 метра дълбочината е до 20-25 метра което е идеално за закотвяне.
Най-голямото откритие което направих е че теченията в Черно море са много слаби и с плуваща котва често няма да има нужда от закотвяне.
На Калиакра имахме плуваща котва и за половин час лодката се преместваше само на 100 - 150 метра.
Това означава че риболова с каяк в Черно море ще изисква значетелно по-малко гребане и ще остава повече време за ловене.

От личен опит се убедих че проблема с морските дракони е много сериозен!!!

На Калиакра щом чепарето паднеше на дъното се закачаха дракони.
Имаше ги не само на плиткото ( 7-8 метра) но дори при дълбочина от 25 метра.

В лодката беше сравнително удобно да се откачат от чепарето с нож и клеща.
В каяка ще е по-опасно. Аз лично считам че за да се откачат даконите безопасно в каяк ще трябва да има родхолдер в който да се сложи пръта и дракона да се откача с двете ръце свободни и с помоща на две клещи или форцепси.
При наличие на такова голямо количество дракони, убождането е много вероятно. За разлика от лодката, ако те убоде дракон в каяка има голяма опасност да закъсаш защото ще е много трудно да се гребе.

Проблема е много сериозен и трябва да го обсъждаме за да намерим най-доброто решение за предпазване.



Поговорих със Симеон Александров от каяк-бг във Варна.
Догодина като се стопли водата ще организираме "демо"-ден по английски. Всеки който дойде ще може да изпробва каяците и да изпита това удоволствие в реални условия. Ще проведем курс по безопасност с демонстрация на екипировка и техники на гребане, качване на каяк, закотвяне и т.н.

Засега вие използвайте последните топли дни да хванете по някой сафрид и чернокоп а аз ще се стягам за зимният сезон на треската тук. Колегите вече са хванали първите екземпляри. Тази година треската е подранила и това е добър знак.

Изображение

Изображение

Изображение
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

браво ДОКТОРЕ... Липвсваше ни .. да знаеш :wink:
Много ще се радвам да се запознаем лично на едно такова събитие ., като това дето сте го замислили.
За драконите си много прав.Напоследък ги има много а са и много вкусни обаче пусто откачане и на мен не ми дава мира.Някъде беше писано за някакво противоалергично...
Пак си хванал черноморска рибка ... На мен само 2 хубави заргана ми е от тази година .Все още избирам гащиризон... но май вече се спрях и ще направя поне един риболов с каяка ..
Инак човъркам по каяка .. правя си лека полека котвената лебедка.. Като стана дума .. плаващата котва предполагам ,че е хубаво пак за нея да се закача .. нали така .. или не е толкова опасно

Айде сърдечни поздрави от мен .Аз се радвам ,че отново си тук (ти сигурно не много , щото ти е свършила отпуската :lol: )
hobie revolution 13
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Плаващата котва се пуска от кърмата с помоща на лебедката. Ако я пуснеш отстрани, някоя странична вълна може да те преобърне.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Булти
Мнения: 381
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 12:48

Мнение от Булти »

Здр. Доторе ! Ако все още не си прочел моята тема "Дракон в кануто" крайно време е да я прочетеш :D ....радвам се и че си придобил и личен опит :D :D :D ....за плаващата котва си изключително прав - ако си спомняш писах и за нея :D ....и от мен да мине - ще ви пусна още един джокер - направил съм си една кука и обикновено с кануто обикалям мидарниците .....те са големи на площ - аз си избирам шамандура и се закачам за нея ,после друга и т.н. - цял ден :D , всяка шамандура обикновено си има отвор отгоре , кануто е леко и не би нанесло вреди на мидарника , ако ловя с чепаре само във вертикално направление иначе се закача :idea: ...държа на патента обаче и държа този метод да се нарича " закотвяне тип Булти " :D :D :D ...тия риби те така ги фанах :Изображение
Изображение
Поздрави и успехи в UK ! :D
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

Извинявам се за спама :oops: , но колега Булти, на мене ли така ми се струва или на лихнуса нещо му липсва половината телосложение :D
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Морската болест си е казала думата ... и Булти го е избило на глад!!!
:lol: :lol: :lol:
А за закотвянето .... понеже последните седмици препрочитам за кой ли път едни от любимите си книги "Кон Тики " и "Ра" от Тур Хейердал и правя аналогия .... :lol: :lol: :lol: та там става ясно , че понякога е по добре нещата да са меки и гъвкави :lol:
Всеки път автора като се впечатлява от античните си лодки се сещам за лодката на Булти.
Може би при тебе при закотвяне нещата са облекчени поради потдаването на самата лодка при повдигане на вълна например.
От тези книги се сещам и за друго .. ,че е крайно време да си пробия отвора за оттичане на водата .. :lol: който е заложен в модела а не е направен от производителя..
Ехх аз само да си зема пусти дрешки .. кат фана толкоз риба като Булти .. ще се разчуе и на ОСТРОВА
Поздрави
hobie revolution 13
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Мнение от SELVA »

не бързай да дупчиш каяка, преди да съм постнал снимка на мястото отвътре.
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Златев написа:Извинявам се за спама :oops: , но колега Булти, на мене ли така ми се струва или на лихнуса нещо му липсва половината телосложение :D
Най-вероятно е използвано за стръв, но предполагам без успех. Нека да изчакаме отговора на Булти :idea:
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Булти, поздрави за улова!
Много се притеснявам да не закъсаш някъде с тази надуваема играчка - много е афиф :?
Аз не бих се отдалечавал на повече от стотина метра от брега с нея.
Сигурно вятъра я движи като платноходка.

Дели се оплака че драконите са пробили с шиповете си Зодиака му, твоята лодка е много по-слаба и лесно ще се пробие от шип на риба или кука.

Дано да не съм прав :?


Римохит е прав, за шамандура или буй е по-безопасно да се закачаме с въже и чрез котвената лебедка да го преместим на носа или кърмата.
Ластиковото въже на лебедката действа като буфер. Ако нямате инсталирана лебедка, по-добре да сложите ластично въже на единият край на въжето с което се вързвате за буя.

Казаха ми че в България глобявяли ако се завържеш за шамандура или буй!

----------------------------------------------------------


Римохите, НЕДЕЙ ДА ДУПЧИШ "СКУПЪР ХОУЛС" В КАЯКА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Досега който се е опитал, си е бахтисал каяка - без изключения!!!!

Страшно трудно е да залепиш вертикалните тръби към корпуса на каяка без теч!

Аз на моят каяк нямам такива отвори под седалката и през цялото време седя във вода. Понеже гащите ми са водонепромокаеми, въобще не я усещам и не ми пречи.
Водата която се събира в краката ти пък ще държи рибата жива :lol:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Чакам селва да пусне снимки на "мястото" .То при нас дупката си я има.
В смисъл , че горната и долната половина от каяка са долепени точно на ед няколко места , където Биковете имат отвори.За това предполагам , че няма да има нужда от никакви вертикални тръби.Просто ше се пробият две пластмасови плластини .Е тук вече ще се измисли нещо как точнно да се залепи и какво за да се подсили ( за всеки случай)
А за "кладнчето" на гъзягата ми хрума "гениална" идея как да няма вода там :lol: :lol: :lol:
Та значи .. :lol: :lol: :lol: зимаме един презерватив. :lol: :lol: Не балон ..защото се пукат по лесно и са от по неразтеглив каучук. :lol: :lol: Надуваме го с големината на средноголям пъпеш :lol: и го слягаме а седалката. :lol: После сядаме и причискайки кондома .. с задника си .то заема празното просранство между седалката и Д-то.Е тя водата като няма къде да иде вече би трябвало да сме сухи :lol: :lol: :lol:
Всичко това не е пробвано а са само хипотези ... породени от невъзможността да чеша крастата си напоследък :lol: :lol: :lol:
Да има здраве :D
hobie revolution 13
Аватар
Simbat
Мнения: 1298
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 4:01
Местоположение: Planeth Earth
дал Браво: 1 път
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Simbat »

Хубу то бе Докторе,ама да беше се обадил и аз да те повозя :wink:
____________________________

"Confidence is going after Moby Dick in a
rowboat and taking the tartar sauce with you."
Zig Ziglar
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Simbat написа:Хубу то бе Докторе,ама да беше се обадил и аз да те повозя :wink:
Бре, Симбате, ами че аз мисля че си някъде в чужбина бре. Не знам защо, но съм останал с такова впечатление.
Ако знаех че си във Варна щях непременно да ти се обадя. Три дни се мотах безполезно защото нямаше с кого да ходя на риба.
Преди беше лесно- таксито 2.50лв. Сега навсякъде искат по 10лв.
Да отида до рибната борса за граца за стръв - 10лв, до рибарските магазини за червей е такъмчета - 10лв, до морска гара или Ной 10-15лв, до в къщи - 10-15лв.......един риболов ми излиза 50 лева само за транспорт, а съм си във Варна :shock:
Да си купя кола в БГ за да я карам две седмици в годината - тъпо!
Май повече към Варна няма да идвам.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Simbat
Мнения: 1298
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 4:01
Местоположение: Planeth Earth
дал Браво: 1 път
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Simbat »

DOCTORA написа:
Simbat написа:Хубу то бе Докторе,ама да беше се обадил и аз да те повозя :wink:
Бре, Симбате, ами че аз мисля че си някъде в чужбина бре. Не знам защо, но съм останал с такова впечатление.
Ако знаех че си във Варна щях непременно да ти се обадя. Три дни се мотах безполезно защото нямаше с кого да ходя на риба.
Преди беше лесно- таксито 2.50лв. Сега навсякъде искат по 10лв.
Да отида до рибната борса за граца за стръв - 10лв, до рибарските магазини за червей е такъмчета - 10лв, до морска гара или Ной 10-15лв, до в къщи - 10-15лв.......един риболов ми излиза 50 лева само за транспорт, а съм си във Варна :shock:
Да си купя кола в БГ за да я карам две седмици в годината - тъпо!
Май повече към Варна няма да идвам.
Ми от края на септември съм си във Варна и ще стоя още седимица-две.Жалко,че сме сме се разминали-ходя с пълна пара за риба,ноповече по язовирите,че в морето е слабо в момента.Пускай по някое съобщение като ще идваш насам-за транспорта нямаш грижи-и воден и сухоземен :D :D :D

За скъпотията в Бг си напълно прав.Купувам неща само от първа необходимост.Добре че често пътувам навън,че инъче е много зле.Двигателя за лодката ми излезе двойно по-скъп,но краста кво да правиш като забравих да метна един в контейнера пролетта.Досега разправях на колегите какъв е финасов рай в Бг-то-левче бирата и цацата а то какво станоло...ужас некъф.Но и по кръчми не хода,че имам по неколко агнета дето ме чакат кат се прибирам и там се по неколко дена отиват :lol:
Родина кво да правиш...
____________________________

"Confidence is going after Moby Dick in a
rowboat and taking the tartar sauce with you."
Zig Ziglar
Аватар
Булти
Мнения: 381
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 12:48

Мнение от Булти »

Мерси Док ! Да ти се връща многократно ( за улова ) !...
Верно попчето го рязах за стръв .....
и последните ми приключения
http://forum.fishing-mania.com/album_pe ... er_id=5968
:D
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Мнение от SELVA »

булти, какво ти е мнението за challenger k2 (двуместния challenger каяк). дали си го виждал на живо в действие, и дали може да се ползва от сам човек?

Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”