Двигател за каяк ":D

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от antoanBS »

абе и аз гледам с интерес :) ако има батерия 1кг и лек мотор колкото и да струва ще се обзаведа за морето ама 10кила батерия не ми се мъкне мотор и какво ли не
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от JohnnyBravo »

Ето още един начин за закрепяне на електрически двигател, като руля си остава в играта :)
Изображение

Двете линии за вдигане и пускане на двигателя се отвеждат в кокпита посредством няколко аксесоара:

Изображение

1 x Омега за водач на двете линии:
Изображение

2 x 22 mm Cheek Block
Изображение

2 x Micro Carbo-Cam® Kit
2 x Hobie Mirage Rudder Handle
Изображение

Още една модификация, която предпазва двигателя при удър в дъното или някаква пречка във водата, това е ластик в края на линиято, която е за спускане на двигателя.
Изображение

Човека в случая е заменил батерията, която е предвидена за този двигател - Battery Ultralight 403 с по-голямата Battery Travel 1003/503 - 532.8 Wh. По-късно от Torqeedo са пуснали още по-мощна батерия - Battery Travel 1003/503 - 915Wh

Изображение

Човека твърди, че с батерията Battery Travel 1003/503 - 532.8 Wh изминава над 30 километра при варираща скорост от 5.6 км/ч до 8 км/ч.
От Torqeedo не одобряват използването на по-голямата батерия с малкият двигател, но според човека тя е напълно съвместима.

Управлението е монтирано върху стойка RAM-B-138U, която е предвидена за монтаж на малък сонар.
Изображение

Изображение

Информацията за скоростта се взима от вградения GPS модул в батерията.
Изображение


Има още една доработка, която човека е сложил впоследствие и се е оказала много полезна.

Това е Yakima WindJammer, екстра, която е предвидена за напречните греди на багажниците за кола. Поставя се за по-добра аеродинамика и за по-малко шум.
Изображение

Човека е постигнал по-малко мехури при висока скорост, по-малко шум и твърди, че е оказала влияние върху скоростта.
Така изглежда монтирана върху тръбата на двигателя:
sTa2Zv.jpg
sTa2Zv.jpg (67.03 KiB) Преглеждано 3837 пъти
njOL7N.jpg
njOL7N.jpg (50.83 KiB) Преглеждано 3837 пъти
Снимките горе са от един пенсиониран инжинер от IBM.
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от spin_master »

Кой е колегата от IBM? Че не мога да се сетя някой да е карал каяк от колегите.
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от JohnnyBravo »

Компанията майка в USA :)
I’m an retired IBM Electrical, Electromechanical, and Software engineer with 40 years of experience and an avid boater for 32 years, so I have some qualifications for presenting this review.
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от vesko1234 »

EDM electronics написа:И аз си блъскам главата за тоя мотор. Не мога да намеря подходящия. Тия малките не са за солена вода.
http://www.olx.bg/ad/el-dvigatel-za-lod ... b89a10961d

Този двигател ако е същия го дават подходящ за солена вода.

http://www.fishingtackleshop.com.au/pro ... p-t18.html
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от svetoslav7704 »

Колеги извинявайте, че пиша във вашата тема, но някой има ли опит с включване на ел.двигател Varimax или R3 digital към литиево йонен акумулатор с напрежение 14.8в.Притеснява ме максималното напрежение от 16.8в което достига акумулатора при пълен заряд.Преди време съм ползвал 30либри Motorguide с допълнително монтиран максимайзер и самият двигател нямаше никакъв проблем с по високи напрежения.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
pino
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Дек 02, 2010 10:58
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от pino »

svetoslav7704 написа:Колеги извинявайте, че пиша във вашата тема, но някой има ли опит с включване на ел.двигател Varimax или R3 digital към литиево йонен акумулатор с напрежение 14.8в.Притеснява ме максималното напрежение от 16.8в което достига акумулатора при пълен заряд.Преди време съм ползвал 30либри Motorguide с допълнително монтиран максимайзер и самият двигател нямаше никакъв проблем с по високи напрежения.
Нямам опит с посочените модели, но съм пускал Осапиан 20 и МинКота 36 на 16,8 и 18 V(5 клетки LiFePO4) - проблем за моторите няма. Консумират повече ток, а от там имаш малко по-високи обороти и съответно мощност. Проблем може да е превключвателя - дали ще издържи по-големият ток. На Осапиана беше с ключетата за 15А, които след 1 час на 17А се стопиха.
Ocean Kayak Torque
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от svetoslav7704 »

Мен ме притеснява вградената електроника на максимайзера.Двигателя е гаранционен и не съм го отварял да видя поне кондензаторите на колко волта са.Иначе проекта ми е 100броя батерии sanyo -panasonic 18650 по 2ач свързани по 25 в паралел,платка за контрол-bms 80ампера плюс волт-амперметър.Всичко е на етап сглобяване и свързване. :?
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
pino
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Дек 02, 2010 10:58
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от pino »

Останах с впечатление, че моторчетата са без вграден максимайзер.Моята МинКота е с вграден такъв и без проблеми работи на 18 V.
Ocean Kayak Torque
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от svetoslav7704 »

Много ти благодаря колега,аз се бях притеснил да не изтече някой кондензатор,ако евентуално са 16волтови :( Иначе и аз съм претоварвал 30лб motorguide с ШИМ моя разработка до 80% на 24в токът при 24в наближаваше 50ампера :shock:
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от vesko1234 »

Ето още нещо забавно:

http://www.digitaltrends.com/cool-tech/ ... rf-boards/

http://newatlas.com/aquila-electric-surfboard/32830/

Стойки за въдици не са му сложили, иначе 70 км/ч като скорост ме устройва :)
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от Vid »

Чета с интерес темата, ама за сега не откривам нищо кат за мен- простичко, ефективно и евтино... :D
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
ro666koto
Мнения: 64
Регистриран на: Вто Окт 25, 2011 15:53
Риболов: От скоро и с каяк
Местоположение: Варна
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от ro666koto »

Аз за сега съм стигнал до стар флекс за 3 лева от това
или от тук
RTM Tempoooo
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от EDM electronics »

Тия флексове, зъбчатки и направи си сам двигатели за каяк са, като да си направиш сам каяк и да очакваш той да е по-добър от най-доброто. :lol:
Всеки редуктор има минимум 10% загуби. Колкото по-голямо предавателно число има и повече редукции със зъбчатки, толкова повече загуби. Може и до 30% да стигнат. Те се изразяват в много шум и топлина. Всеки е чувал каква гюрултия вдига един флекс, квкво стържене пада. А как загрява....Рибата не е проста. И тя се изучи. Щом знае как да се освободи от тройката на воблера, бяга от лодките и кормораните, стърженето на зъбчатки не мисля, че ще я привлече.
А евтиното винаги излиза по-скъпо. Аз като ги смятам нещата, ценя всеки грам и ват в ел. задвижването и през ум не ми е минавало да ползвам редуктори, кардани и карета. Най-много бих направил компромис с конвенционалните постояннотокови двигатели, които се продават по магазините, докато не измисля начин някой слънчев ден да го заменя с инверторен-асинхронен.

Насочил съм се към най-добрия според моите разбирания захвати на двигателя, много по-добър от този на Торгедо:
http://www.flexi-fin.com/#!kayak-motor-drive-kits/cngb

http://www.flexi-fin.com/#!product-page ... 271e3e53f4

http://www.flexi-fin.com/#!product-page ... 7bea297b53
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от svetoslav7704 »

Колега не си прав за редукторите. Най икономичните електрически двигатели са с редуктор. За да не съм голословен.
IMG_1617.JPG
IMG_1617.JPG (87.87 KiB) Преглеждано 3499 пъти
На този двигател консумацията е 3 ампера на 24волта при 3.8км/ч и 160кг товар в лодката.Досега не съм замервал по ниска консумация от тази 72 вата с никакъв друг двигател.При скорост 4км/ч консумацията е 3.3 ампера около 80 вата.Предполагам че ниската консумация е основно заради планетарния редуктор и ниските обороти на пропелера,а не толкова от безчетковия двигател.Двигателя има специфичен звук,но бързо се свиква с него.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”