Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Мнение от stbeer68 »

Днес си направих една осушителна ръчна помпа за каяка. Цялото изделие ми излезе ма цена 6 лв и 2 часа време. Ето и самата помпа на части и в сглобено състояние:

Изображение Изображение

Предстоят ми още малко довършителни работи да направя ограничител до къде да ходи буталото както и да измисля някаква ръчка за дърпането. Когато всичко бъде завършено ще заснема и клип как работи. Резултатите които показа ми харесаха много.
Ако админа реши че този пост не е за нова тема да го премести в подходящата за целта.
Hobie Mirage Outback
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Мнение от stbeer68 »

Ето го и обещания клип.Съжалявам за качеството правен е с телефон.

http://www.youtube.com/watch?v=RgCzyjSY ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Остава само да измисля някаква дръжка. За момента не ми идва нищо като идея на ум за съжаление.
Hobie Mirage Outback
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Мнение от RIMOHIT »

Добре си дошъл :)
Полезно нещо!
hobie revolution 13
Аватар
DaDa
Вносител
Мнения: 230
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 0:23
Местоположение: Варна

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Мнение от DaDa »

Едва ли ще ти се наложи да я ползваш, но все пак може би е полезна за "бойната готовност"
http://www.hobiekayaks-varna.com" onclick="window.open(this.href);return false;
kaloian1979
Мнения: 64
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 10:26
Местоположение: София

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Мнение от kaloian1979 »

работи хубаво, ама ако си със сит-он-топ за какво ще я ползваш???
капитан на кораб :-)
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Мнение от stbeer68 »

DaDa написа:Едва ли ще ти се наложи да я ползваш, но все пак може би е полезна за "бойната готовност"
Дано никога не ми се налага да го правя . Точно за " бойната готовност" я направих.
kaloian1979 написа:работи хубаво, ама ако си със сит-он-топ за какво ще я ползваш???
Така е за сит-он-топ каяк няма приложение. Това което аз имам е Malibu Kayaks Sierra 10 и отвсякъде си е сит-ин-топ затова и я направих да я имам за всеки случай.
Hobie Mirage Outback
at.angelov
Мнения: 213
Регистриран на: Чет Май 26, 2011 22:09
Риболов: Риболов с каяк
тролинг и джиг
Местоположение: Пещера
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Мнение от at.angelov »

И аз пожелавам никога да не се налага да я ползваш...............
Malibu Kayaks X-13
bibobibob
Мнения: 446
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 17:18
Местоположение: БУРГАС
дал Браво: 1 път

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Мнение от bibobibob »

Вземи си и една голяма гъба за бойната готовност, като ти се схване ръката да помпаш..хихих.Добре се е получила помпата, дано си стои на сухо обаче! :wink:
Hobie Mirage Adventure Island
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Мнение от anastas_peykov »

Таз помпа за кво ти е , като се обърнеш да изпомпиш водата или докато си караш да подсушаваш каяка.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Мнение от stbeer68 »

anastas_peykov написа:Таз помпа за кво ти е , като се обърнеш да изпомпиш водата или докато си караш да подсушаваш каяка.
По принцип е ако се обърна евентуално и после възстановя каяка в нормално за гребане положение да изпомпя водата влязла в него. Предната седмица го тествах на реката го търкалях из водата без аз да се мокря естествено хладничко си е все пак. Пробвах да видя дали се дави при преобръщане и колко вода евентуално нахлува при връщането му в изходно нормално за каране положение. При поставени две надуваеми възглавници от гумената лодка която имам под багажника в задния край на каяка и две празни бутилки от минерална вода двете отстрани на седалка каяка не се дави напълних го целия до горе.
При имитация на преобръщане и връщането му в изходно положение (ако се справя без дъно под краката което ще се разбере като стане топло) в каяка нахлуват да кажем 2-3 кофи вода която трябва се изпомпи с нещо. Та за това ми е тази помпа и се надявам наистина да не ми потрябва никога освен в случаите когато аз сам тествам нещата.

Ето това е мястото където съм сложил двете надуваеми възглавници:
Изображение Изображение

Това е от едната страна на седалката тубата:
Изображение

На морето съм убеден че помпата ще се се ползва при наличието на вълна. Все пак това си е корито и няма от къде да се изтича ако ме залеят някоя друга вълна.
Ето при закупуване на каяка при влизането на Иван го лиснаха няколко вълни и видях колко вода влезе вътре:
http://www.youtube.com/watch?v=Ynq49mbn ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Помпичката не е никак излишна нито яде нито пие. Ако потрябва се надявам да свърши работа. Предстои да се тества на реката и това.
Hobie Mirage Outback
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Мнение от anastas_peykov »

Такава помпа не ти трябва. Един от нашите има такава ама той кара често сам а и каяка му е широк 53 см. И до сега не я е ползвал. Единственото за което сме я ползвали е да се пръскаме с нея. Обикновенно вместо такава помпа одрязано платсмасово шише върши същата работа , гъба също. За шприцката ти казах. Това е най-важното нещо което трябва да си купиш на първо време. Тя ще те предпази от мокрене и от много други неща. Аз ползвам шприцка дори и лятото. Пази от изгаряне и държи хладно. В Ямбол има доста серизона група каякари и доста стар клуб за туристически каяк. Може да се свържеш с тях , ще са ти от полза.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Мнение от stbeer68 »

Такава помпа не ти трябва
Не виждам нищо лошо в това да имам по ръка такава помпа при положение че съм си я направил сам и ми е струвала 6-7 лв. Не мисля за по добра алтернатива да греба с черпака,рязани бутилки,тасчета и др от колкото да помпя с помпа. Гъбата съм я замислил да я има към оборудването за подсушаването накрая.
И на шприцката ще и дойде времето.
Един от нашите има такава ама той кара често сам а и каяка му е широк 53 см
Какво те кара да мислиш че този който съм взел е тесен.
Ето му данните:
Дължина: 3.04 м
Ширина: 0,78 м
Дълбочина: 0,38 м
Тегло: 18 кг
Капацитет:147 кг
най-долния: http://www.kayak-house.com/malibu.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Изображение
Честно казано това което съм си взел повече прилича на лодка от колкото на каяк.
В Ямбол има доста сериозна група каякари и доста стар клуб за туристически каяк.
Проблема при мен е че аз не искам да се занимавам с туризъм и да ходя на разни дълги походи.Моето хоби е пушките и риболова. Искам да си ходя с него за рибка и да си греба за кеф и тонус нищо повече.
Hobie Mirage Outback
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Мнение от anastas_peykov »

Като се обърнеш ако мислиш че след като си се качил обратно в каяка ше тръгнеш да се изпомпваш или подсушаваш много се лъжеш. Първото което ще направиш тогава е да хванеш греблото и да излезеш на най близкия бряг по най бързия начин за да оцениш щетите. Нищо че имаш две три кофи вода вътре, каяка ше си върви и с тях.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Мнение от RIMOHIT »

Насе , цар си на безсмислените спорове :lol:
hobie revolution 13
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Мнение от anastas_peykov »

Тая есен като ходихме на Тунджа с такава водохвъргачка ма окъпаха. Ама тая на карлисъл знайш ли къв дебит има , като водомет е :)
Последно промяна от anastas_peykov на Вто Яну 10, 2012 23:10, променено общо 2 пъти.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”