Тролинг с каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Нали закупих и две Ъглита-менте, та сравних с Филстара теглото ей така на око, еднакво ми се струва. Това ме кара да си мисля, че и ментето може да се окаже карбоново. Иначе като ги разклатя във въздуха, Ълито е две идеи по-меко, Филстара се държи, като сурвакница. Теста с гирата ще покаже, но първо ще пробвам с 5 кг. Оня ден гледах един клип с Ексзога дебела 10 мм в основата, клатят 20 кг. тежест и държи, въдицата пружинира.

По отношение на 100% карбон вносителят на Филстар ми каза следното:
100% карбон въдица няма! Той е силно чуплив и не се огъва лесно. Бланките са направени от карбонови влакна по дължина, като фибростъклените, а спойката между тях е някаква смола. И от количеството влакна зависи и % на карбона. Аз мисля, че композита е смесица от различни влакна, за да се постигне не само твърдост и опънатост на бланката, а и жилавост, да придобие характеристиките на стоманата, защото въглерода /карбона/ има характеристиките на камък, керамика, т.е. не се огъва.

Оригиналният Ъгли стик е известно, че не е карбонов, т.е. композит е, но в него също има карбонови влакна, затова е по-тъжък предполагам.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Ъглито е с плътна върхова част, а за Филито не знам?
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Ето го и мултито за Филстарката. Направо е бижу. Ювелирна, но опростена изработка. Драга се регулира, като от болта се задава максималния драг, а от лоста от мин. до макс. Няма свободен ход назад, т.к. това става с лоста. Има тресчотка, много е силна, ще ме чуят конкурентите при сработване :D. Няма нареждач на влакното, но като се замисля това е направено с цел елиминиране на допълнително натоварване с пречупване на влакното, както при бигела на безинерционните макари, което там е около 30% от цялото натоварване. Лоста на ръкохватка е доста по-дълъг от обичайното мулти и мисля, че тази лебедка има характеристиките да се бори с "големите". :D
...
20190920_130845.jpg
20190920_130845.jpg (63.61 KiB) Преглеждано 1334 пъти
20190920_130852.jpg
20190920_130852.jpg (67.94 KiB) Преглеждано 1334 пъти
20190920_130901.jpg
20190920_130901.jpg (73.9 KiB) Преглеждано 1334 пъти
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Мултито е идеално,но в София няма от късите 2.10 карбонови Филстарки! :wink:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа:Вчера направих отново 30 км и отново капо, а риба бол.
:tup:
Обиколих и аз толкова на всякъде и положението е трагично!Отървах капото с две сулчета и бяла рано сутринта!
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Изпробвах новата въдица /риба не успях да хвана с нея/.
Макарата има невероятен въртящ момент, несравним с никоя друга - мулти или безинерционна най-малко /дълъг лост на въртене с малък диаметър на шпулата около 10 мм/. При вадене на воблера в движение, голям воблер, няма абсолютно никакво напрежение и съпротива в макарата, все едно, че се навива напразно, цялото усилие отива в пръта. Влакното опира само в първия водач, преминава в средата на останалите. Макар и липсата на нареждач на влакното, то се реди само там, където има празнина в шпулата. Избягва се по този начин съпротивлението в нареждача. Това е макарата за сом! От каяк рибата се вади предимно с макара, защото движенията са ограничени от седналото положение.

Пръчката: мноооооого стегната, жилава, идеално отчита и най-малкия трепет на воблера, и понеже е твърда трепери цялата въдица в стойката и макарата вкл. Не ми харесва само в нея тънката дръжка. Такава сопа предполага по-дебела и удобна дръжка. Но иначе бланката е класс...

Направих и тест на драга: двойния драг /аванс/ се оказа голямо предимство. Дори при най-малката максимална зададена стойност драга е невъзможно да се издърпа на ръка - корава работа. Лоста за аванса е с тресчотка - степени. Поставих тежест от 150 гр. на върха на въдицата и охлабих аванса докато тръгне тежестта бавно надолу, никакво прекъсване или колебание на движението. Абсолютно плавно движение при тази тежест, което означава перфектен аванс.

Направих и тест на сухо на цялата линия с влакно дълго 300 м и диаметър 0,24 мм на Дайва/признавам мерки само диаметър в мм, не в либри, защото не е показателно за отношението дебелина-здравина/ и плетен-стегнат възел PR-knot - държи сигурно 15 кг., на 16 кг. се къса, никога от възела.
Възел правя вече само с машинка, защото става най-стегнат и с оплетка около 5 см, което гарантира здравината му. Този възел държи 100%, т.е. все едно го няма.

Влакното напоих обилно със силиконова смазка-спрей, закупен от Кауфланд. Така влакното не се мокри въобще и не се уголемява от пиене на вода. Намалява се значително триенето и нараняването във водачите, забавя се стареенето и износването въобще.
...
20190922_094318.jpg
20190922_094318.jpg (74.96 KiB) Преглеждано 1255 пъти
20190922_094309.jpg
20190922_094309.jpg (73.92 KiB) Преглеждано 1255 пъти
20190921_202640.jpg
20190921_202640.jpg (85.9 KiB) Преглеждано 1255 пъти
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Остава да удари добър сом точно на този такъм и тогава ще си покаже качествата! :wink: Какви са данните на повода?
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:Остава да удари добър сом точно на този такъм и тогава ще си покаже качествата! :wink: Какви са данните на повода?
3м повод Дайва 0,6 мм
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: 3м повод Дайва 0,6 мм
Не знам дали си запознат,че за всеки размер воблер добрите производители препоръчват определен диапазон от подходящи линии с оглед на перфектната му игра и резултати? :wink:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:
EDM electronics написа: 3м повод Дайва 0,6 мм
Не знам дали си запознат,че за всеки размер воблер добрите производители препоръчват определен диапазон от подходящи линии с оглед на перфектната му игра и резултати? :wink:
Чак до такива подробности няма да изпадам, защото според мен дебелината на линията не влияе съществено на играта, влияе на дълбочината. Аз слагам на всеки воблер халка и там се появявя шарнирна връзка, та движението му не се ограничава. Още повече промяната на скоростта е тази, която определя играта.
Същите тези фирми, дето препоръчват повода е добре да им бъде препоръчано на тях да си правят воблерите издръжливи на трофейните риби, защото много малко от тях имат такива способности. Вместо това ги правят тантел марка - говоря най-вече за Рапала. Да не говорим, че само воблери от над 25-30 лв. имат читави халки и куки, всички останали подлежат на подмяна. Та като вземеш предвид това, смятай колко са им верни препоръките.
И още: хващал съм сом миналата година на воблер Рапала Магнум при 3 км/ч, който при тази скорост има почти нулева игра и няма и тракалки.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: Чак до такива подробности няма да изпадам, защото според мен дебелината на линията не влияе съществено на играта
Щом така смяташ,О.К.! Според мен,Воблера лови рибата,а не ти или такъмите! :wink: На мен ми е интересно как хората разсъждават и се развиват в риболова за това следя и анализирам твоето развитие с каяка!Любопитно ми е как ще се справиш в ситуациите с големи риби и се надявам да го видя в клиповете ти,които са перфектни до сега! :11:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: И още: хващал съм сом миналата година на воблер Рапала Магнум при 3 км/ч, който при тази скорост има почти нулева игра и няма и тракалки.
Да, така е!Той и на неподвижен воблер се хваща,само трябва да пльосне след замятането,но не можеш да разчиташ само на това! :wink: За целенасочен тролинг на сом,трябва да опознаеш добре противника,другото е късмет!
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:
EDM electronics написа: Чак до такива подробности няма да изпадам, защото според мен дебелината на линията не влияе съществено на играта
Според мен,Воблера лови рибата,а не ти или такъмите! :wink: На мен ми е интересно как хората разсъждават и се развиват в риболова за това следя и анализирам твоето развитие с каяка!Любопитно ми е как ще се справиш в ситуациите с големи риби .......... :11:
Разбирам доводите ти без да си ги изказал напълно за успешния улов на сом.
Аз не съм чел целенасочено литература, да изучавам навиците на рибата, но основните ги знам - кога, как, къде се храни. Чел съм обаче цялата тема от форума за тролинг на сом. Там са събрани /обобщени/ разсъжденията на много колеги с голям стаж и доста уловени риби, още от по-ранните години, когато аз и хабер съм нямал да практикувам този вид риболов, защото бях мачист-плувкар и ловях дребни костури и пъстърви. :D
Та наясно съм с основните моменти от вида на воблера, дълбочината, скоростта, техника на вадене, тактика и т.н. Но съм обобщил и в крайна сметка съпоставил с личния си опит и наблюдения, че основните фактори за успеха са: 1. късмета и 2. продължителния тролинг, често 12 часа постоянно движение и 3. предчувствието - метафизичния фактор. Забелязал съм, питам се по време на риболов, как ще е днес и първия спонтанен отговор на вътрешния глас, усета, много точно ми предсказва слуката. През това време има упорита работа за смяна на воблери, промяна на дълбочини, сканиране на дъното при тегелите за риба и естествено наличие на доказани уловисти сомски воблери. Отчитам и факта, че на различните водоеми са успешни различни воблери и разцветки и ако няма кой да ти даде джокер е много трудно сам да откриеш топлата вода, трябват стотици километри опити.

Ето един пресен пример за потвърждение на горното
Вчера един колега-тролингист, доста по-опитен ми разказа следната случка от миналата седмица:
4 дни троли на един язовир по 12 часа/ден и въпреки всичките си знания, опит и т.н. няма хваната ни една риба. Валтната ситуация го дразни дотолкова, че решава на инат да остане и увеличи часовете, докато не хване нещо /да избие срама :D /, защото от колегите с които се разминават чува отзиви за хванати риби - къде истина, къде не :wink: :D .
Отчаян, вече се предал, с наранено его и чувство на самосъжаление :lol: решава да си тръгне, гледа влиза една малка гумена лодка и рибар с една пръчка. Казал му, че сефте си купил лодка и ще лови на тролинг - тера инкогнита. Пръчка някаква ширпотреба, воблер АлиЕкспрес. Тръгнал човека и още на 500 м му удря големия. Шашка се, вика: помооооощ и нашия човек отива на помощ, той сам му предава оръжието си и му вади сома около 30 кг. /значи реално е бил 15-20 кг, казва го сомаджия :D /. Прощапулника обаче го набол на канджата и тръгнал да се снима и праща по целия свят снимки, колко голям риболовец е и т.н. Не знам дали рибата е оцеляля - което е печалното в цялата случка.
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от sp0ki »

Колеги,

Това:
viewtopic.php?f=31&t=77220

дали ще става за кльонк/тролинг за сом ?


P.S: Инстинктивно като видях размера и че е Ъгли Стик и си мислех, че ще е стъбилна, но после видях каква солетка е всъщност :)
Malibu Stealth 12
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

sp0ki написа:Колеги,

Това:
viewtopic.php?f=31&t=77220

дали ще става за кльонк/тролинг за сом ?


P.S: Инстинктивно като видях размера и че е Ъгли Стик и си мислех, че ще е стъбилна, но после видях каква солетка е всъщност :)
Колега, Ъгли стика не е конкретна въдица, а марка въдици. Тази ми изглежда на спининг въдица. От друга страна има сравнително висока твърдост 8-12 либ и тесен първи водач. При спинарките първия водач е широк, за да има по-малко триене от постоянното спинигуване - въртене. Тази въдица не ми харесва - малко водачи, хептен къса.

Аз ти препоръчвам пръчката, която аз си взех на Филстар - много класен карбон, но проблема е, че трудно ще я намериш. Просто са изчерпани.
За кльонк е по-добре да се ползва по-баята пръчка. Има специални такива стъклени от Филстар на 50 лв. - аз тороля с 2 такива.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”