Тролинг с каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:
EDM electronics написа: Най-доброто влакно е най-тънкото, най-здравото и най-кръглото! :tup: - другото е бош-лаф...
И кое е туй,дай жокер и да сравним? :roll: Днес си купих плетеняк след 10години пауза,пък да разбера дали съм се минал? :roll:
Това го възприемам като нищо друго, освен като засегнато его.
Но така е, като си мислиш, че другите пасли патките.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Поръчах си от Алиекспрес едно прехвалено йофтено :wink: плетено 4-нишково влакно, мой познат голям тролингист и майстор на големите сомове с около 1 500 сома преднина от мен :wink: ми го препоръча и един колега от форума също.

https://ru.aliexpress.com/item/15494941 ... 33edrmwHsv

Както винаги мен не ме респектира, кой какво казал и какво мисли, а уреда, той е този който ме респектира, като става въпрос за параметри. Дори 1 500 сома преднина не могат ме убедят в обратното. :D
Та какво показа "уреда":
Дават му 0,165 мм дебелина /за някой това не е важно, за мен най-важно :wink: / и 20 лбр или 9,1 кг. сила на скъсване.
"Уреда" показа: 0,28 мм дебелина и 8,5 кг. сила на скъсване без възел!

Измерването не го правя с микрометър, защото това е грешен, много грешен метод на измерване!
Супер точно става измерването с микроскоп, дори с USB-микроскоп. Не съм и измервал с микроскоп.

Съпоставено това китайско влакно с еталона за мен DAIWA J-brait 4-нишково е с 30% по-слабовато. Същите параметри на Дайва има при 0,2 мм
Съпоставено с DAIWA J-brait 8-нишково силата му е двойно по-голяма 16-18 кг.

Който иска да си прави изводи. Моя извод е, че тези влакна не стават за трофейни риби. Стават за бели риби и костур.
...
20191118_195224.jpg
20191118_195224.jpg (146.55 KiB) Преглеждано 1486 пъти
20191118_201151.jpg
20191118_201151.jpg (141.32 KiB) Преглеждано 1486 пъти
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: Пон Ное 18, 2019 20:43 Поръчах си от Алиекспрес едно прехвалено йофтено :wink: плетено 4-нишков
Съпоставено това китайско влакно с еталона за мен DAIWA J-brait 4-нишково е с 30% по-слабовато.
Повтарям,че твоя еталон на Дайва се прави в Китай и няма нищо общо с оригиналните японски плетеняци на Дайва!И факт е,че китайската Дайва лъже за килата и диаметрите!Явно си падаш по китайските такъми,няма лошо! :11:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: Пон Ное 18, 2019 20:43 Поръчах си от Алиекспрес едно прехвалено йофтено :wink: плетено 4-нишково влакно, мой познат голям тролингист и майстор на големите сомове с около 1 500 сома преднина от мен :wink: ми го препоръча и един колега от форума също..
Браво,щом вярваш сляпо на китайци и китайски сомаджии с по 1500+ сома! :11:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа: Вто Ное 19, 2019 18:45
EDM electronics написа: Пон Ное 18, 2019 20:43 Поръчах си от Алиекспрес едно прехвалено йофтено :wink: плетено 4-нишково влакно, мой познат голям тролингист и майстор на големите сомове с около 1 500 сома преднина от мен :wink: ми го препоръча и един колега от форума също..
Браво,щом вярваш сляпо на китайци и китайски сомаджии с по 1500+ сома! :11:
Не ти разбирам забележката, как така вярвам сляпо, не виждаш ли, че на макарата съм отбелязал с маркер реалните данни на влакното, т.е. измервам го, не приемам написаното априори?
Как така вярвам сляпо на "сомаджии"? - тъкмо обратното се разбира от поста ми
Ако вярвах сляпо щях ли сам чрез измерване да се убедя в реалните параметри?
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа: Вто Ное 19, 2019 18:42
EDM electronics написа: Пон Ное 18, 2019 20:43 Поръчах си от Алиекспрес едно прехвалено йофтено :wink: плетено 4-нишков
Съпоставено това китайско влакно с еталона за мен DAIWA J-brait 4-нишково е с 30% по-слабовато.
Повтарям,че твоя еталон на Дайва се прави в Китай и няма нищо общо с оригиналните японски плетеняци на Дайва!И факт е,че китайската Дайва лъже за килата и диаметрите!Явно си падаш по китайските такъми,няма лошо! :11:
Ами Дайвата я купувам от магазина. Предполагам, че се прави в Китай, но какво от това. Те всички макари и въдици се правят там. Важното е да е качествено.
"Еталон" казвам на влакно Дайва с най-добро съотношение цена/качество. Това, че лъжат в параметрите ти го казах аз, защото измерванията ги правя аз, не ти. Та ти дори не знаеш как се мери влакно! В този смисъл не можеш да ми посочиш реални параметри на нито едно влакно, поне досега не си коментирал. Кажи, ето това влакно реално е дебело толкова и издържа реално толкова.

Аз съм измервал доста марки влакна, като не ме интересува къде са произведени и не си падам по китайски или марсиански, важното е да има максимално съотношение здравина/диаметър. Готов съм да си сложа албанско влакно правено на албански реотан, стига да е най-здраво и най-тънко от всички останали. Надявам се ти, като трилингист с претенции на основателя на тази дисциплина :wink: /първия тролингист в България/, да ми кажеш кое е това извънземно влакно, плоско ли е, кръгло ли, шестостен ли е, та да взема и него да измеря, за да мога после да ти кажа как реално стоят нещата.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Не вярвям,че някой тролингист е хванал 1500 сома в България,все пак ги познавам повечето и мога да смятам!За това не бих му се доверил за нищо!Иначе си прав и добре си постъпил с измерванията!Признавам,че никога не съм измервал диаметър на плетеняк,но не съм съгласен че това е някакъв минус!Старите плетеняци се състояха от стотици преплетени фибри,а сега правят същото,но тези преплетени фибри ги разделят на 4,8 или 12снопа и пак ги оплитат!Да,по-здраво е първоначално,но тези снопове не са по-издръжливи във времето заради напрежението между сноповете!Това е лично съждение,може и да бъркам! Фибрите са два вида,Spectra и Dynema!Едните са измислени от Дюпон,а другите са Немски!Логично е тези,които държат технологията да са водещи,а другите второстепенни производители!Не споменавам марки за да не се сърди някой!Забелязах,че правиш баяти такъми само за големи риби и за това ми е чудно,че задълбаваш в параметрите диаметър! :roll: Линията диаметър-кила се избира според воблерите които ще ползваш,а ти търсиш универсална линия за всички ситуации и сезони!Това не го разбирам? :roll:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Целта на плетеняка е спрямо диаметъра да има двойна издръжливост на монофила!Например един шарански монофил 0.30мм е с тест 7.7кила!За това не виждам къде е предимството на твоя китайски плетеняк 0.28мм с тест 8.5кг.? :roll: Монофила в тази ситуация е за предпочитане,ниска цена,ниска видимост и еластичност при резки напъни на рибата, сигурно закачане при удар и вадене! :wink: Играта на воблера също ще е различна с Монофила и дава възможност за по-твърди пръчки! :11:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа: Сря Ное 20, 2019 1:13 Забелязах,че правиш баяти такъми само за големи риби и за това ми е чудно,че задълбаваш в параметрите диаметър! :roll: Линията диаметър-кила се избира според воблерите които ще ползваш,а ти търсиш универсална линия за всички ситуации и сезони!Това не го разбирам? :roll:
Такъма не го избирам според воблера, а според вида риба. Имам 2-вида пръчки: 1. За пъстърва и бяла риба и 2. Сом
На тези за сом не поставям воблер по-малък от 9-10 см. Проблема е, че когато влакното е по-дебело от да речем 0,24 мм, се променя дълбочината на газене на воблера поради съпротивлението на влакното с водата. Така воблерите не могат да достигнат нужната дълбочина, колкото и да ги пускам назад. Освен това трябва да се правят измервания за това дебело влакно за всеки воблер, иначе не знаеш къде плува. Затова се стремя да ползвам максимално тънко, но здраво влакно. А с тънкото дори се преодолява максималната дълбочина на воблера. Имам примерно за 4,5 м, а ги карам на 7-8 м с фините такъми.

По отношение на марките:
Защо ми е да робувам на конкретна марка, да се интересувам кой каква технология ползвал, като ми е много по-лесно в реален тест, да разбера на кой рекламата му е заблуда и на кой не. Имам приятел, който има магазин за риболовни стоки и ми е давал отрязъци от всички влакна. Измервал съм де що има прехвалени марки и те не превъзхождат по параметри "китайската" Дайва, която ги бие на цена поне 2 пъти. Затова аз ползвам Дайва, и защото на всяка макара имам по 300 м. влакно, за да мога да ползвам въдиците и в море.

Реалните параметри DAIWA J-brait са: 0,24 - 16 кг. и 0,28-20 кг., като реално диаметъра е с един размер нагоре 0,24 е 0,28, а 0,28 , 0,30-32 мм. Това е доста сериозен показател! От тези които съм мерил само едно американско на Спайдар бие с малко, но пък то е царят на брадите и стои колосано, а и е доста по-скъпо.

Някой може ли да ми каже друга марка с по-добри параметри, че да се откажа от китайската Дайва, но да го докарва и на цена, не да струва 300 лв. ролката? - това са критериите, колега Trofei, това са...
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Съгласен съм с твоите критерии!И все пак правиш генерална грешка относно воблерите,защото не воблера подбира рибите,а рибите подбират определени воблери!През Март и Април ще влачиш ли сливъри за едри сомове? :roll:
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Тролинг с каяк

Мнение от iogo »

Пробвай Line System Jigging , има го на 300 метра на цена около 100 лева.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

iogo написа: Сря Ное 20, 2019 11:08 Пробвай Line System Jigging , има го на 300 метра на цена около 100 лева.
Дай някакви предварителни данни, препоръки, иначе така без информация да дам 100 лв. и да се окаже слабовато, после да ми седи на рафта, да обира праха, ми се струва доста непрагматично. Най-малкото, ако искаш, прати ми 2 м от него и ще ти кажа за какво иде реч, ако ти не си правил измерване. Мен не ме мързи.
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Тролинг с каяк

Мнение от iogo »

Ползвам го от сравнително скоро за морски спининг и съм много доволен. Реален диаметър до колкото мага да го примеря с микромера. Тест на издръжливост не съм му прави. Доста плътна оплетка. Не прави бради не се разрошка. Имам приятели които го ползват за тролинг и са много доволни.
Мога да ти изпратя парче от 1,5 размер но е ловено доста с него.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

iogo написа: Сря Ное 20, 2019 11:51 Ползвам го от сравнително скоро за морски спининг и съм много доволен. Реален диаметър до колкото мага да го примеря с микромера. Тест на издръжливост не съм му прави. Доста плътна оплетка. Не прави бради не се разрошка. Имам приятели които го ползват за тролинг и са много доволни.
Мога да ти изпратя парче от 1,5 размер но е ловено доста с него.
Сам виждаш от това което си написал, че няма нищо конкретно, само че си доволен и че го ползвали много. То и китайското дето го мерих през 3-4 поста нагоре по същия начин има много доволни. Колега, чети добре. Аз не се увличам от чувства и впечатления на око, а от факти - измервания.

Ако ми пратиш парче от старо влакно няма да е реален теста, защото не се знае колко старо е. Ако е трито-трито във водачите може здравината му да е спаднала повече от двойно.

Влакното се измерва НОВО! Не се мери с микрометър!
Всъщност колеги, тук във форума съм чел само на 2-3 които правят измервания, всички останали сте на принципа кой чул, кой бил доволен, кой му казал великия тролингист, кой имал сантименти към определена марка.
Учудвам се, как може да се твърди за параметрите на влакно, които сам не знаеш, направо съм много учуден?
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Тролинг с каяк

Мнение от iogo »

Виж сега, аз практикувам спининг риболов от 20 години. Минал съм и през тролинг и кльонк. Правил съм си доста тестове на влакна до като бях тролингист.
Това е било преди десетина години и тогава от тези които съм тествал най-сполучливо за мен беше един Суфикс Перформанс брайд.
Сега нямам много време за тестове в къщи, но съм ловил с почти всичко което се предлага на БГ пазара.... Дуел, Госен, Пауър Про, Спайдър, Дайва, Шимало…………!
Качествата на едно влакно не се състоят само в това колко е здраво а и това колко бързо се износва, прави ли бради, пие ли вода...…..
Така че мога да си направя изводите като пориболовстам и без тестове.
Скоро планирам да купя една ролка 1,5 за едно мултипликаторче за слоу джиг и тогава ще ти пратя едно парче за лабораторни тестове.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”