Тролинг с каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа: Сря Ное 20, 2019 10:57 Съгласен съм с твоите критерии!И все пак правиш генерална грешка относно воблерите,защото не воблера подбира рибите,а рибите подбират определени воблери!През Март и Април ще влачиш ли сливъри за едри сомове? :roll:
Най-накрая се съгласи с мен. :D
Ясно ми е, че не аз съм тоя, който се разпорежда, какво да яде сома и какви предпочитания да има, а е той самия, като аз само се надявам да ни съвпаднат предпочитанията. :wink:

Ами за пролетния сезон съм се заредил с доста нови воблери от рода на сливерите. Имам два Сливера, ще ги тътря, но скоро попаднах на едни ръчни български воблери от тоя род - сливер, направо ми изглеждат трепач /довечера ще го снимам/. Невероятно качество и здравина и много добра цена 15-18 лв. Дори има ръчни реплики Танцьори, но плитко газещи 2-5 м за сом, с цяла тел от човката до задната кука - перфектна изработка. Рапалите ми изглеждат доста слабовати по принцип /направени така не случайно :wink: / с изключение на 3-4 модела. Сдобих се и с подобни, но триделни на Страйк про - китайски, които ми се виждат доста персепктивни, само трябва да им подменя тройките, защото са боклуци. Впрочем почти не съм попадал на воблер с читави тройки /за сом/, само малки изключения.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Пролетно време рибите се хранят с 5-7см. воблери,та ще следя какво ще хванеш на сливъроподобни!И какъв успех ще има схемата с баяти линии,когато рибите са капризни и мудни? :wink:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа: Сря Ное 20, 2019 16:39 Пролетно време рибите се хранят с 5-7см. воблери,та ще следя какво ще хванеш на сливъроподобни!И какъв успех ще има схемата с баяти линии,когато рибите са капризни и мудни? :wink:
Сомът не може да прецени колко баята е линията, той нито може с микрометър да ти измери влакното :D , защото не го вижда, нито с бинокъл да ти види колко дебела ти е пръчката, за да прецени, дали да ти се хвърли на воблера, само при условие, че ти е танка пръчката и лайт макарата :D .
И сам беше казал, че воблера е този, който ще го заинтересува.
Известно е на всеки, който се е захванал да лови сом, че на пролет, когато се раздвижва, да набере преди всичко топлина на повърхността, се предпочитат по-малките воблери. Основната причина е проста: Трудно подвижен е от студа и предпочита да атакува по-малката плячка, защото вероятността да му избяга е по-малка и няма да си загуби напразно енергията, която е кът и се следи много чотко от мозъка му, подсъзнателно. Другата причина е захранването, характерно за всяко животно /вкл. човека/ прекарало дълго време в глад и неспособността му да смила голямо количество храна, поради инертния процес на продуциране на ензими в храносмилателния тракт.

Обаче има риби, които са деликатесни за всички хищници, те са такива и за човека: върхар, слънчевка, костур, сулка. За деликатес сомът няма да се церемони. Сливара е върхар. Въпросът е тази стръв да се движи по-бавно, когато сома е слабо подвижен, съответно влачи се на по-ниска скорост с воблери, които играят добре на ниската скорост - двуделни и триделни. Рапалата не е от най-добрия избор в случая, защото "сливара" иска също висока скорост, въобще воблерите на тази марка не са направени за риболов по нашите географски ширини, където рибите са по-бавни.

Ето тук едни интересни воблерчета за бавна проводка, един от които ръчна изработка. Дано познаеш кой :D :
...
20191120_203456.jpg
20191120_203456.jpg (136.72 KiB) Преглеждано 2114 пъти
20191120_203604.jpg
20191120_203604.jpg (131.52 KiB) Преглеждано 2114 пъти
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

В природата няма кьораво око,а очите са се развили първо именно във водата,това е достатъчно по въпроса за виждането! :wink: Ако наистина вярваше в измислиците,че сома е кьорав,нямаше да оцветяваш воблера и да го правиш на Ред-Хед, нали?А наличието на противоречие е индикация за грешка в логиката и реалността!
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа: Чет Ное 21, 2019 19:35 В природата няма кьораво око,а очите са се развили първо именно във водата,това е достатъчно по въпроса за виждането! :wink: Ако наистина вярваше в измислиците,че сома е кьорав,нямаше да го правиш на Ред-Хед, нали?А наличието на противоречие е индикация за грешка в логиката и реалността!
Не съм казвал, че е кьорав, а че не вижда влакното, т.е. не вижда добре и за кълването дебелината на влакното няма никакво значение - това казвам. Темата за това колко кьорав е сома е изчерпана във форума, има доста писано по този въпрос. Че е кьорав, кьорав е, но е кьорав толкова, колкото някой му трябват очила за далече, той и с очилата си вижда, па макар и да не вижда всички цветове, по отенъка ги различава, затова има и ред-хед, за да има голям контраст в отенъка. Затова и тези, които не използват повод от флорокарбон, не са се оплакали от липса на кълване. Аз ползвам, защото често ора с воблера по дъното, а повода издържа на нараняване.

Навремето, като нямахме цветен телевизор аз също виждах черно-бяло цветно :wink: .

Тук начертах набързо една скица за масовия метод на измерване на влакно с микрометър :D . Всеки сам да си отговори на въпросите, като измерва, за да знае какво мери :D :
...
Измерване на влакно.JPG
Измерване на влакно.JPG (80.56 KiB) Преглеждано 2063 пъти
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Не знаеш ли формулата за квадратурата на кръга,та се мъчиш толкова? :roll:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Каква квадратура те гони, няма такива понятия. Има обиколка и лице на окръжност. Та какво като знам квадратурата, не разбрах? Кое ме мъчи не разбрах?
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: Чет Ное 21, 2019 19:52 Не съм казвал, че е кьорав, а че не вижда влакното, т.е. не вижда добре и за кълването дебелината на влакното няма никакво значение - това казвам.
Ти виждаш ли в пълна тъмнина?-Не,нали?А сома и бялата риба имат специални очи които усилват светлината на тъмно за да виждат в пълна тъмнина,когато другите риби не виждат!Сомът има вграден природен уред за нощно виждане за да вижда в тъмното,иначе не виждам за какво са му специални очи? :wink: По същия начин има и риби с крила,които им служат за летене а не просто така! :wink:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: Чет Ное 21, 2019 21:30 Каква квадратура те гони, няма такива понятия. Има обиколка и лице на окръжност. Та какво като знам квадратурата, не разбрах? Кое ме мъчи не разбрах?
Шегичка!На снимката се вижда ширина и височина на измерването,та за това! :wink:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа: Чет Ное 21, 2019 21:31
EDM electronics написа: Чет Ное 21, 2019 19:52 Не съм казвал, че е кьорав, а че не вижда влакното, т.е. не вижда добре и за кълването дебелината на влакното няма никакво значение - това казвам.
Ти виждаш ли в пълна тъмнина?-Не,нали?А сома и бялата риба имат специални очи които усилват светлината на тъмно за да виждат в пълна тъмнина,когато другите риби не виждат!Сомът има вграден природен уред за нощно виждане за да вижда в тъмното,иначе не виждам за какво са му специални очи? :wink: По същия начин има и риби с крила,които им служат за летене а не просто така! :wink:
Все повече ме учудваш с мисленето си. :D
За какво говорим, ти къде заби драките за нощно виждане. разбирам, че играеш позицията на изпитващ, но проблема е, че знам всикчи уроци. :D
Няма връзка нощното виждане с доброто зрение. Ако ти надяна очила за нощно инфраред виждане, ще видиш ли конец от 3 м.?
Колега, придържай се към това, за което говорим и не ме карай да отговарям за всяко едно твое подмятане.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

По принцип има десетки таблици за реалните диаметри в нета за всички по-известни плетеняци,гледам съм ги в руски и западни форуми,та не виждам защо не вземеш реалните данни наготово? :roll:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа: Чет Ное 21, 2019 21:32
EDM electronics написа: Чет Ное 21, 2019 21:30 Каква квадратура те гони, няма такива понятия. Има обиколка и лице на окръжност. Та какво като знам квадратурата, не разбрах? Кое ме мъчи не разбрах?
Шегичка!На снимката се вижда ширина и височина на измерването,та за това! :wink:
Не разбирам такива шеги, да виждаш елипса, а да ме питаш дали знам формулите за лице на окръжност. Знам всички геометрични формули по принцип!
Скицата направих за тези дето мерят с микрометър и ме могат да си представят какво се случва. Не съм я направил за себе си.

Аз казвам нещата не на шега, така че не виждам ти защо си правиш шеги.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа: Чет Ное 21, 2019 21:39 По принцип има десетки таблици за реалните диаметри в нета за всички по-известни плетеняци,гледам съм ги в руски и западни форуми,та не виждам защо не вземеш реалните данни наготово? :roll:
Уникален си! :D
Ти колко време помниш, освен че по-дълъг израз от едно изречение нямаш?
Сега ли чуваш, че "реални" параметри има само за тебе. Как разбра, че са реални, ей така на доверие ли?
Моите измервания защо да не са реални? Те по-малко реални ли са? Защо те се различават от твоите "реални"?
Караш ме да гледам таблици във форуми и да не си тормозя мозъка и да си правя труда - също като теб и да се примиря с написаното във форума ли?
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: Чет Ное 21, 2019 21:36 Колега, придържай се към това, за което говорим и не ме карай да отговарям за всяко едно твое подмятане.
Не искам да те наранявам,но с воблерите от снимките през Март и Април няма да хванеш сом!Написах го,а ти като му дойде времето ще ми отговориш дали съм сгрешил! :11:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: Чет Ное 21, 2019 21:46 също като теб и да се примиря с написаното във форума ли?
Понякога трябва и да се доверим,защото не можем лично да измерим толкова марки и видове плетеняци сами! :wink: Купуваш плетеняк,който е използван и измерен от хора по цял свят,описали са плюсовете и минусите,пък ако нещо те съмнява си мериш по твоя начин и то ще си покаже!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”