С каяк от Сиврибурун до Резово 336 km / 181 NM

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
lubo777
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 0:26

С каяк от Сиврибурун до Резово 336 km / 181 NM

Мнение от lubo777 »

От доста време обмислям и се подготвям практически, физически и психически за една обиколка с каяк с платна на българското черноморско крайбрежие от нос Сиврибурун до Резово. Бих се радвал, ако някой може да сподели ценна информация по темата и разбира се, ако някой реши, че евентуално иска да направим прехода заедно :)

За целта ще споделя в този постинг някои ценни ресурси които съм събрал по темата:

1. Трак на българското черноморско крайбрежие в 10 - 20 метровите изобати направен със софтуера Navionics Marine: Europe 2.9.5 за Android Линк към трака в Google maps

2. Лоция на българското черноморско крайбрежие

3. Доста подробно описание с подробен текст и много снимки от Андрей Марков на каяк обиколка на българското черноморско крайбрежие. Тук има още снимки на райони извън пътеписите: албуми със снимки на Андрей Марков
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: С каяк от Сиврибурун до Резово 336 km / 181 NM

Мнение от JohnnyBravo »

Според мен ще е по-добре ако тръгнеш от Резово, така ще можеш да се възползваш от югоизточния вятър - сереко, който започва от обяд и продължава до вечерта. Това както казват местните рибари е при "нормално време".
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: С каяк от Сиврибурун до Резово 336 km / 181 NM

Мнение от RIMOHIT »

Не съм гледал статистики , но поне в Бургаско , като че ли североизтока е по честия вятър.. Ще е хубаво да намериш такива статистики за различно точки и да анализираш нещата.
hobie revolution 13
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

С каяк от Сиврибурун до Резово 336 km / 181 NM

Мнение от JohnnyBravo »

"Теченията пред българския бряг са с непостоянен характер. Те зависят преди всичко от ветровете и сезонната им промяна. През пролетта и зимата, когато преобладават северно североизточни ветрове, преобладават теченията насочени на юг, а през лятото при южни и югозападни ветрове, теченията обръщат посоката си на север."

"Югоизточен вятър “Сереко” е най-харесваният от сърфистите вятър. Той се появява при хубаво топло време. Духа от обяд до вечерта и се характеризира с постоянната си сила между 6 до 11 м/с. Поражда ветрова вълна от 0,6 – 1,2 м. Извън залива (след острова), вятърът става малко по-силен и плътен. Това е идеалният вятър за напреднали сърфисти. Фигури, скокове, джайбове, всичко е позволено при този вятър. Има възможност за курсове „Даунуинд” до 15-20 км."

"Североизточният вятър ”Мелтем” е вятърът на екстремните сърфисти. Той се появява при разваляне на времето и обикновено духа в продължение на три дни. Силата му е между 6-15 м/с, като първият и вторият ден е най-силен, а след това постепенно отслабва по сила. Този вятър поражда вълни, които могат да достигнат 2-5м."

Sent from my iPad using Tapatalk
lubo777
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 0:26

Re: С каяк от Сиврибурун до Резово 336 km / 181 NM

Мнение от lubo777 »

Благодаря за ценната информация!
Определено статистиката за вида ветрове според сезона, както и прогнозата за вятъра и неговата посока и сила ще са основополагащия елемент за определяне на точното време за преминаване на маршрута, както и на посоката на маршрута: дали ще е от горе надолу или от долу нагоре ... :D
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: С каяк от Сиврибурун до Резово 336 km / 181 NM

Мнение от RIMOHIT »

По надолнището най-добре :D
hobie revolution 13
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Re: С каяк от Сиврибурун до Резово 336 km / 181 NM

Мнение от anastas_peykov »

Да уцелиш 7 дни с почти еднаква прогноза за ветрове и течения е равносилно на шестица от тотото, да не говорим че тук "прогнозите" са макс ден за ден. И все пак преобладаващите ветрове по черноморието ни са от север и най подходящото време за провеждане на подобни вояжи е до 1 Юли.
2Davidoff
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2014 14:59

Re: С каяк от Сиврибурун до Резово 336 km / 181 NM

Мнение от 2Davidoff »

Здравейте!

Интересно ми е развитието по темата.
И аз обмислям подобна разходка, но само с гребане.
Вървял съм го пеш и догодина живот и здраве мисля да го мина с каяк.
Предвиждам 10-12 дни, но това тепърва ще се уточнява.

Поздрави и успех!
lubo777
Мнения: 29
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 0:26

Re: С каяк от Сиврибурун до Резово 336 km / 181 NM

Мнение от lubo777 »

Здравейте,
тази година реализацията на проект НЕ се състоя :(
за съжаление тази година часовете ми прекарани на каяк са много много малко :(
Твърдо съм решен обаче да променя нещата и да направя това плаване. :)
Ivanov_P
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Юли 19, 2014 13:28
получил Браво: 15 пъти

Re: С каяк от Сиврибурун до Резово 336 km / 181 NM

Мнение от Ivanov_P »

Не разчитай на теченията, защото силните и постоянни са навътре, където е безмислено да плаваш. такова пътешествие се прави ранното лято, когато морето е тихо и близо до брега, за да му се кефиш. От Варна на юг, до Емона нямаш кахъри, почти навсякъде може да се спре и да се почива на хубави места, а може да пазаруваш, без да се отделяш от каяка, на Шкорпиловци, Камчия, пристанището Бяла, плажа на Обзор. След това трябва да триумиш между следните маршрути:
Емона- Елените-Несебър-Поморие(покрай брега) и Черноморец;
Емона - Поморие - Черноморец;
Емона - Черноморец.

Ако караш покрай брега в Несебърския залив ще ти дойде нанагорно до към Свети Влас, има силно течение запад-изток. Затова ще е най-лесно да дръпнеш право към Несебър, а оттам Поморие и пресичаш директно към Черноморец. На север преди Поморие може да спиш на брега.

Третия вариант е директно Емона- Черноморец, където може да използваш едно много силно течение покрай Емона, север-юг. Не знам докъде ще е със същата сила, но ще помага и колкото и му намалее скоростта пак ще бута с поне 2-3 км. в час. Разстоянието е към 30 км. и трябва да помислиш добре за този вариант, в един момент си на 100 м. от брега, след 5 минути си на 15 км. след 2-3 часа на 30 км. от брега, защото заради течението не може да се върнеш назад и трябва да си подготвен психологически. От друга страна морето там винаги клати, трябва да си готов и за това.
Надолу не познавам брега, освен района Приморско-Китен, но като държиш близо до брега едва ли ще има проблеми.
Събиране на вземания, защита от банки, монополи, колектори и по трудови спорове-http://dike.bg/
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”