Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от Accept »

Благодаря на всички ви!
Johnny Bravo, благодаря за предложението, но ме влекат простите решения. Засега ми е болно да го дупча, дори да имаше монтирано оборудване по него. А и котва ще ми е нужна, когато ходя да харпунджийствам. Много клипове от твоите съм изгледал и доста неща са ми се прояснили. Благодаря!
RTM Ocean Quatro
Аватар
баш майстора
Мнения: 5831
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1778 пъти

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от баш майстора »

Честито и от мен! :D Много обичам да спирам на тази алея, макар че ми се случва не особено често и за малко. :roll:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от Accept »

Благодаря.
Сега правя облегалките и когато съм готов, ще кача снимки с обяснения.
RTM Ocean Quatro
Аватар
Fitibaldi
Мнения: 131
Регистриран на: Пет Авг 15, 2008 16:26
Риболов: морски
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от Fitibaldi »

Колега, честито за каяка!
Accept написа:Благодаря на всички ви!
Засега ми е болно да го дупча, дори да имаше монтирано оборудване по него.
И аз бях така известно време, ама тая почивка направих повече дупки в него, отколкото кондуктора на влака София-Варна.

Дупчи смело и слагай силикон, но два пъти мери, веднъж дупчи
Teodor Ognianov
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от Accept »

Благодаря, колега. Засега не се очертава дупчене, но и още не е пускан на вода. Май месец може да му осоля кила.
Но не за това ми е поста.

Както казах по-рано в темата, мой приятел прави брони на джипове. Прави също експедиционни багажници, поддържа джипове и коли и въобще - има ли нещо - обръщам се към него. От години ми поддържа машината и досега всяка негова дума е била на мястото си. Той ми помогна да го натоварим в деня на покупката и към него се обърнах за изработката на поставка, който да легне върху багажника.

Първо искам да кажа, че когато пътуваме, горният багажник изглежда така:
Изображение

Поради това трябваше да се направи стойка за каяка, която да го държи над нивото на багажа. Стойката, като здравина и изпълнение, трябваше да е съобразена с няколко неща:
- каякът е с маса 35кг (въобще не лек)
- преходи по черни пътища
- дълги преходи по асфалт
- да има възможност да се натовари от сам човек (аз) с или без помощта на жена

След умуванията ни с Чоко (авера ми), решението на горните проблеми се избистри като две отделни стойки, които да се монтират отпред и отзад на багажника при нужда и да се свалят, когато не са необходими. Каякът да се транспортира с кила нагоре за по-добра обтекаемост и за да не се пълни с дъждовна вода. Стойките да обхващат сигурно двата борда на каяка отпред и отзад, и да са от достатъчно дебели метални шини. Задната стойка да има валяк за плъзгане на кила на каяка по нея и същевременно този валяк да не пречи, когато каякът се обърне с кила нагоре – когато е вече качен на багажника.
Допълнително като възможност – перфорация на една от шините, която да се използва за захващане на осигурителните на багажа ремъци.
Както се прогнозираше и се разбра в неделя, основната трудност при товарене е височината, на която трябва да се вдигне – доста над 2м. Как ще се преодолява ще стане ясно впоследствие. Или ще се избутва каяка отдолу и ще ляга първоначално на багажа, или ще се товари първо с издърпване отгоре и багажът под него ще се реди след това.

Предната стойка

Общ изглед:
Изображение

Това е снимка на пробата. Ъглите на горната шина са корегирани.
Изображение

Изображение

Поглед отгоре
Изображение

С винтово съединение стойката се фиксира към багажника. Целта на стйката е да държи каяка във вертикална посока. Усилията по хоризонталните посоки ще се обират с ремъци, захванати към багажника.
Изображение

Ъгълът на шината е направен така, че да контактува с борда на каяка с цялата си ширина, а не на ръб.
Изображение

Работата, която остана да се свърши по предната шина:
- Боядисване
- Залепяне на омекотяваща лента в контактните с каяка точки.

Дебелини на шини и профили:
- шина, на която ляга каяка – 5мм
- укрепваща шина (с перфорация) – 3мм
- уайзен, който ляга върху багажника – 2мм
- уайзен на винтовото съединение – 3мм

Това е дотук за предната стойка за каяка. Скоро ще кача и задната. Ако се сетя още нещо, ще го добавя. Когато е завършена напълно, ще кача снимки.
RTM Ocean Quatro
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от gogo26 »

Добре е изработено,но не става ли доста височко?И качването и свалянето май ще е сериозна задача за двама мъже...по-скоро помисли за някакво подобно странично закрепване
http://forum.kemper-club.com/viewtopic. ... 80ac246b84" onclick="window.open(this.href);return false;
и то ролков вариант....
Hobie Mirage Outback
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от Accept »

По-ниско няма как да е - багажът е отдолу.
Двама мъже го качват изключително лесно - единият е горе и изтегля. Аз го нося с една ръка за страничните дръжки.
Показания от линка вариант е удачен за кемпер и за асфалт, но на джип ще пречи на страничната видимост, ще променя центъра на тежест при офроуд, а и коланите няма на осигурят пълна неподвижност при сътресенията при офроуд.
Основната ми цел са дивите места, а до тях, за радост, асфалт няма :D .
RTM Ocean Quatro
Аватар
kalomalo
Мнения: 32
Регистриран на: Сря Мар 23, 2011 22:04
Риболов: Подводен,Спинингов
Местоположение: Варна
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от kalomalo »

Супер е и аз замислям нещо подобно.Няма нищо плътно да прави съпротивление . :tup:
http://www.youtube.com/watch?v=ajslwYsiURw" onclick="window.open(this.href);return false;
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от Accept »

kalomalo написа:Супер е и аз замислям нещо подобно.Няма нищо плътно да прави съпротивление . :tup:
Като изключим джипа, багажа, светлините, табелата и каяка - да, стойката не прави голямо съпротивление. :lol:
RTM Ocean Quatro
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от Accept »

И задната стойка:

Общ поглед отзад
Изображение

Изображение

Поглед отгоре. Вижда се валяка, по който ще се придвижва кила на каяка.
Изображение

Поглед отдолу и отзад:
Изображение

Ъгълът, който обезпечава контакта между каяка и шината с цялата й ширина, а не в ръб.
Изображение

Общ поглед на закрепването към багажника:
Изображение

И детайл:
Изображение

Перфорацията на двете шини може да се използва за фиксиране на ремъците, укрепващи багажа.
Изображение

Лагеруването на валяка. При нужда може да бъде свален:
Изображение

Опит за умуване, неуспешно проведен от мен.
Изображение

Това е засега. Изработвам и 4 облегалки за седалките. Когато съм готов, ще кача обяснения и снимки.
RTM Ocean Quatro
Аватар
georgiev-cc
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 12:06
Местоположение: silistra
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от georgiev-cc »

Изглежда доста солидно и стабилно направено :tup: Ако искаш една идея за седалките-преди време по барчетата имаше столове с полипропиленови седалки с облегалка,които после бяха заменени от абс материал.Та от въпросните стари столове става чудесна облегалка.Само трябва да се залепи нещо от рода на неопрен или друго което не пие вода,на местата които контактуват с тялото.
RTM TEMPO Angler
KLAMER
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 19:18
Риболов: Любителски-Излетов
Местоположение: Варна - Шумен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от KLAMER »

Идеята с ролките е добра. Не се сурка докато се намества. А откъ взе толкова дълга ролка ? Или сте я правили от нещо ?
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от stbeer68 »

KLAMER написа:Идеята с ролките е добра. Не се сурка докато се намества. А откъ взе толкова дълга ролка ? Или сте я правили от нещо ?
Тази ролка ми прилича като от едни перални имаше навремето и към тях имаше едно такова за изстискване на дрехите с два такива подобни валяка. Ако не е точно от такова поне ти давам идеята от какво друго може да се потърси подобен валяк.
Hobie Mirage Outback
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от Accept »

Точно от това е - от изстисквачка на стара пералня. Идеална е за целта.
Очертава се едно ходене на Сопот в началото на май и ако не мине котка път, ще се пробва всичко.
RTM Ocean Quatro
bibobibob
Мнения: 446
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 17:18
Местоположение: БУРГАС
дал Браво: 1 път

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от bibobibob »

Мераклийска работа! Тунинга по каяците си е голям кеф! Чакаме снимки и от водни тестове!
Hobie Mirage Adventure Island
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”