Избор на сонар за каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Garmin Striker Plus 7sv - 1105 лв.
Humminbird Helix 5 SI - 999 лв.
Humminbird Helix 5 DI - 809 лв.
Garmin Striker Plus 5 с отделна сонда GT22HW вместо базовата - 800 лв.
БГ картата ако е с изобати през 5 метра, не ти дава големи предимства, пред обикновена базова световна карта без изобати.
При този бюджет оглеждай функциите свързани с топографията и възможностите за ситни изобати през 1 фут или 50 cm, и също може да предпочетеш да си вземеш сонар със сайд имиджинг.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Аватар
lacho44
Мнения: 190
Регистриран на: Съб Окт 03, 2009 22:14
Местоположение: Русе
дал Браво: 374 пъти
получил Браво: 1024 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от lacho44 »

Някой да има представа каква е резолюцията на HELIX 8 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N? Някъде го пишат 1024H x 600V https://humminbird.johnsonoutdoors.com/ ... si-gps-g3n , а на други места 800H x 480V http://lago-bg.com/product/390/sonar-hu ... s-g3n.html.
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

И аз се учудих преди месеци на ниската резолюция. Прилича на печатна грешка от страна на Humminbird преди време, която са започнали да оправят. Маркетинговите отдели на големите фирми често стъпват накриво, защото не разбират какъв текст набират за печат.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Аватар
lacho44
Мнения: 190
Регистриран на: Съб Окт 03, 2009 22:14
Местоположение: Русе
дал Браво: 374 пъти
получил Браво: 1024 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от lacho44 »

Да разбирам, че реалната резолюция на HELIX 8 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N е 800H x 480V ?
То тогава по-добре да се напъна за HELIX 9 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N, 300 долара разлика, но с доста по-голяма резолюция, ако и нея не са объркали. Започвам да си мисля, че може и да не е съвсем неволно, а направо да си е подвеждане.
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Helix 8 е 1024H x 600V реално, като Helix 9.
Humminbird се извиниха за печатната грешка на лично във фейсбук.
:tup:
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

lacho44 написа:Да разбирам, че реалната резолюция на HELIX 8 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N е 800H x 480V ?
То тогава по-добре да се напъна за HELIX 9 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N, 300 долара разлика, но с доста по-голяма резолюция, ако и нея не са объркали. Започвам да си мисля, че може и да не е съвсем неволно, а направо да си е подвеждане.
lacho44, още ли не си си взел сонар?
Бях ти казал, че сонарите няма да поевтинеят, ама не хвана вяра. Това са луксозни стоки, т.е. с ограничен брой потребители и закономерно цената им превишава в пъти реалната им стойност, за разлика от стоките за общо потребление.

Има евтини сонари, но те са меко казано боклуци. Примерно ниския клас на Лоранс, са пълен боклук. Мога да кажа защо, ама ако има интерес от публиката. Читав сонар е сонар най-малко от средния клас, т.е. цена над 1 700 лв. и нагоре. Най-добро съотношение цена/качество в този клас е на марката Лоранс Елит 7, но той е за обща употреба.

В малко по-високия клас, ако сонара трябва да отговаря баш на морски условия, то той трябва да има ниска честота 50 кХц и мощност на сондата поне 1 000 Вт. Лоранса в този клас е доста скъп - работата отива 4-5 хил.

Ако сега трябва да си вземам сонар, бих взел на най-изгодна цена в този клас на Хумимбърд - задължително 9 инча, не по-малко, защото и 7 инча е малък и неудобен екран, дори за каяк. Гледам го на цена 2 500 -2 600 лв., но не знам дали е със сондата. Има и клаер вижан на даунскана, мощност 1 000 Вт, ниска честота 50 кХц. Хумимбърд 9 инча ми се струва сонара на най-добра цена за възможностите които предлага.
Последно промяна от EDM electronics на Чет Юни 06, 2019 16:48, променено общо 1 път.
Аватар
lacho44
Мнения: 190
Регистриран на: Съб Окт 03, 2009 22:14
Местоположение: Русе
дал Браво: 374 пъти
получил Браво: 1024 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от lacho44 »

Коригирай тогава и да спя спокойно :lol:
Според теб, защо е тая колосална разлика от 500 долара между HELIX 9 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N и HELIX 10 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N?
За по-нагоре няма да питам, че цените са .....
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Тази седмица пристигнаха първите бройки Garmin Ultra десет и дванайсет инча. :tup:
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от sp0ki »

EDM electronics написа:
lacho44 написа:Да разбирам, че реалната резолюция на HELIX 8 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N е 800H x 480V ?
То тогава по-добре да се напъна за HELIX 9 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N, 300 долара разлика, но с доста по-голяма резолюция, ако и нея не са объркали. Започвам да си мисля, че може и да не е съвсем неволно, а направо да си е подвеждане.
lacho44, още ли не си си взел сонар?
Бях ти казал, че сонарите няма да поевтинеят, ама не хвана вяра. Това са луксозни стоки, т.е. с ограничен брой потребители и закономерно цената им превишава в пъти реалната им стойност, за разлика от стоките за общо потребление.

Има евтини сонари, но те са меко казано боклуци. Примерно ниския клас на Лоранс, са пълен боклук. Мога да кажа защо, ама ако има интерес от публиката. Читав сонар е сонар най-малко от средния клас, т.е. цена над 1 700 лв. и нагоре. Най-добро съотношение цена/качество в този клас е на марката Лоранс Елит 7, но той е за обща употреба.

В малко по-високия клас, ако сонара трябва да отговаря баш на морски условия, то той трябва да има ниска честота 50 кХц и мощност на сондата поне 1 000 Вт. Лоранса в този клас е доста скъп - работата отива 4-5 хил.

Ако сега трябва да си вземам сонар, бих взел на най-изгодна цена в този клас на Хумимбърд - задължително 9 инча, не по-малко, защото и 7 инча е малък и неудобен екран, дори за каяк. Гледам го на цена 2 500 -2 600 лв., но не знам дали е със сондата. Има и клаер вижан на даунскана, мощност 1 000 Вт, ниска честота 50 кХц. Хумимбърд 9 инча ми се струва сонара на най-добра цена за възможностите които предлага.
Има интерес от публиката. Сподели мнение моля :)
Malibu Stealth 12
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от EDM electronics »

sp0ki написа:
EDM electronics написа:
lacho44 написа:Да разбирам, че реалната резолюция на HELIX 8 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N е 800H x 480V ?
То тогава по-добре да се напъна за HELIX 9 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N, 300 долара разлика, но с доста по-голяма резолюция, ако и нея не са объркали. Започвам да си мисля, че може и да не е съвсем неволно, а направо да си е подвеждане.
lacho44, още ли не си си взел сонар?
Бях ти казал, че сонарите няма да поевтинеят, ама не хвана вяра. Това са луксозни стоки, т.е. с ограничен брой потребители и закономерно цената им превишава в пъти реалната им стойност, за разлика от стоките за общо потребление.

Има евтини сонари, но те са меко казано боклуци. Примерно ниския клас на Лоранс, са пълен боклук. Мога да кажа защо, ама ако има интерес от публиката. Читав сонар е сонар най-малко от средния клас, т.е. цена над 1 700 лв. и нагоре. Най-добро съотношение цена/качество в този клас е на марката Лоранс Елит 7, но той е за обща употреба.

В малко по-високия клас, ако сонара трябва да отговаря баш на морски условия, то той трябва да има ниска честота 50 кХц и мощност на сондата поне 1 000 Вт. Лоранса в този клас е доста скъп - работата отива 4-5 хил.

Ако сега трябва да си вземам сонар, бих взел на най-изгодна цена в този клас на Хумимбърд - задължително 9 инча, не по-малко, защото и 7 инча е малък и неудобен екран, дори за каяк. Гледам го на цена 2 500 -2 600 лв., но не знам дали е със сондата. Има и клаер вижан на даунскана, мощност 1 000 Вт, ниска честота 50 кХц. Хумимбърд 9 инча ми се струва сонара на най-добра цена за възможностите които предлага.
Има интерес от публиката. Сподели мнение моля :)
Здравей sp0ki,
Ще отговоря, но не ангажирам с мнението си.
Сравнявал съм сонар LOWRANCE Hook2-5x с още 3 сонара и в заключение констатирах следните недостатъци:
1. Изключително бъгав сонар. Както си работи и забива и после няма оправяне, само след изключване на захранването, а понякога и това не помага, чакам да мине малко време и го пускам пак, така докато зацепи.

2. Губи синхронизация доста често. Това ще рече, че при рязко изменение на обстановката - рязък завой, вълни, рязка смяна на дълбочината, се губи поселодаватлонстта на работа между приемника и предавателя и сонара или започва да дава едни квадрати-правоъгълници на екрана, или започва да мига индикатора за дълбочината и картината застива.

3. Изключително неустойчив на смущения от околните сонари. Ако наблизо има друг сонар, примерно 20-30 м и по-малко, сонара направо полудява, целият екран се пълни с риби, каквито в действителност няма. За сравнение със сонарите от по-висок клас, те този проблем го нямат. Когато карам между лодките и когато са много, просто сонара показва, че каяка ми върви буквално по главите на рибите.

4. Да речем, че горните недостатъци подлежат на компромис, то този мисля не:
Сонара регистрира дадена риба при приблизително всеки пакетен импулс, а той този импулс се чува отчетливо на всеки 0,5 сек. На практика са получава така, че ако под сондата има само една риба и тя мърда в зиг-заг, то на екрана се изобразяват множество риби, което отговаря на новото й местоположение - това е нереално изображение. Предполагам само, че в читавите сонари този проблем е решен софтуерно и като се засече една риба, с интуитивен софтуер при следващия пекетен импулс на сондата тази риба не се изобразява отново на екрана известно време, в противен случай целият екран ще бъде запълнен с риби. Трябва да се има предвид, че изображението на сонара не е, като от камера, а това е изображение с памет. При камерата ако един обект е фиксиран в началото на екрана и той се мести, то в следващия този обект е придвижен напред, което се регистрира от камерата, но липсва вече отзад, докато при сонара първоначалното фиксирано положение си върви през целия екран, докрай, т.е. има памет. Така ако през всеки 0,5 или 1 сек. се фиксира ново изображение на същата риба, то целия екран ще е запълнен от риби и ще създава впечатление, че много риби хваща този сонар. При Елит 7 нещата не стоят така, вероятно има софт, който като регистрира една риба, следи движението й, и едва след определено време я показва пак или ако направи някакво рязко изменение в движението си. Разликата е, че бъгавия LOWRANCE Hook2-5x сонар показва при една и съща обстановка в пъти повече риби на екрана, което е нереално!

5. Не отговарят реалните параметри на сонара с тези дадени от производителя. Реално 2D сонара при дълбочини около и над 100 м губи говор и картина. Едва различава грунда, да не говорим колко реалистично ще хване на такава дълбочина риба. Сигурно тя трябва да е дълга 1 м, за да я отчете.

6. Даунскана при този сонар е пълен ташак. Рибите се виждат, като точици и то риби със средна големина, по-малките са с размера на един пиксел :D , т.е. неразличими, няма дъги. Той дава само ориентир - контур на дъното - никакъв релеф, няма нищо общо с даунскана на Елит 7.

Това са основните, има и още, ама хайде те са по-дребни недостатъци, ще стане много дълго за писане.
Имай предвид, че съм правил сравнението на сонара с още 3 различни модела, един депер-сонда с Таблет, Лоранс HDS с 1 кВт сонда и Елит 7 с 0,5 кВт сонда. Отделно, за да разбера как реално "гледа" сонара, в бистра вода на дълбочина 4-5 м., където се вижда идеално дъното влизам плувайки във водата с водни очила, държа се за каяка и го движа - гледам дъното, гледам сонара и отчитам две малки рибки, които шават на дъното и ми пълнят целия екран с риба, това ще рече за оня, който не е направил горните констатации, че това е неговото място за риболов и се чуди защо рибата не кълве :D , а тя реалността е по-различна. :D
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Иконките тип рибка на екрана са за начинаещи, а напредналите ползват графика с рибни дъги без иконки "рибка".
Тази сонда струва към 4 хиляди и чертае перманентно:
https://www.facebook.com/Airmartechnolo ... 5232675060
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Аватар
lacho44
Мнения: 190
Регистриран на: Съб Окт 03, 2009 22:14
Местоположение: Русе
дал Браво: 374 пъти
получил Браво: 1024 пъти

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от lacho44 »

EDM electronics написа: lacho44, още ли не си си взел сонар?
Бях ти казал, че сонарите няма да поевтинеят, ама не хвана вяра. Това са луксозни стоки, т.е. с ограничен брой потребители и закономерно цената им превишава в пъти реалната им стойност, за разлика от стоките за общо потребление.

Ако сега трябва да си вземам сонар, бих взел на най-изгодна цена в този клас на Хумимбърд - задължително 9 инча, не по-малко, защото и 7 инча е малък и неудобен екран, дори за каяк. Гледам го на цена 2 500 -2 600 лв., но не знам дали е със сондата. Има и клаер вижан на даунскана, мощност 1 000 Вт, ниска честота 50 кХц. Хумимбърд 9 инча ми се струва сонара на най-добра цена за възможностите които предлага.
Полицаите хванаха крадците и ми върнаха сонарчето, та не съм на зор.
За поевтиняването не съм съгласен. Ще се самоцитирам от миналата година.
lacho44 написа:Да нагласим мерните единици и съответно чакането. Гледам HELIX 10 MEGA SI е на цена около 5000лв, HELIX 9 MEGA SI около 4000лв , а по на запад 1300 долара. Надявам се 2019г да се поява някой 7 MEGA SI на нормална за мен цена, примерно около 2000-2500лв. Абе тия чирпове от метеоритен прах ли ги правят! Поправи ме, ако някъде греша в прогнозите.
При Humminbird ми допада и по-компактната сонда. Често се налага да вадя моята лодка в течение и каменист бряг, доста удари е отнесла сондата, а е направо миниатюрна спрямо тези на LOWRANCE и Raymarine.
Какво се оказва година по-късно.
Очакваният от мен HELIX 7 MEGA SI да се появи на цена 2000-2500лв, реално е под 1700лв.
В същото време се появява HELIX 8 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N на цена 2500лв, който поне по явните ТТ данни е идентичен с HELIX 9 и HELIX 10.
На това, ако казваш, че не е намаление :shock:
totanoy
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Юли 31, 2019 11:44
Риболов: лодка
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от totanoy »

Могат ли да се променя разстоянието между изобатите прeди започване на чертане на карта с Garmin Striker Plus 7sv?
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от SELVA »

Каквото ти позволява машината и менюто, това е. По-интересно е какво търсиш като резултат, по-гъсти или по-редки изобати, и пречи ли за работа максималната гъстота.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
totanoy
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Юли 31, 2019 11:44
Риболов: лодка
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Избор на сонар за каяк

Мнение от totanoy »

Понеже ако не са настроени в началото през 30 см да знам как да си ги настроя.Мисля,че това им беше заложеното минимално разстояние.С тази цел попитах.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”