разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Sa_sko
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Дек 12, 2014 14:23
Риболов: Спининг, фидер, болонезе
дал Браво: 2 пъти

разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Мнение от Sa_sko »

Здравейте , при последното ми ходене в Гърция се заговорих с колега и ми каза че от есента вече трябвало регистрация на каяка за риболов в Гърция. Някой занае ли нещо по въпроса , че не откривам нищо в нета.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Мнение от stbeer68 »

Пускам ти цитат на колега с каяк ,който е потърпевш и е споделил подробно какво се прави. Надявам се да ти е от полза.
Здравейте колеги ,
Поради засиления интерес и много диспут относно регистрацията на каяк в гръцко ,се чувствам длъжен да ви информирам относно това .
Аз и моите приятели ,сме групичката каякари , които отнесохме първото предупреждение за задължителните регистрации . След като бяхме " предупредени " , подходихме бързо към регистриране на каяците . Нещо , за което повече администрации в Гърция първоначално гледаха с насмешка . Ние обаче , бяхме доста настоятелни с розови лисчета от предупрежденията на кост-гарда на Нидри . Финално , след като намерихме пътя , по-който трябва да минем , получихме регистрации за каяците ни . След което , изпълнихме инструкциите на кост-гарда в Гърция и се снабдихме със задължителното оборудване . Вече сме спокойни и готови , отново да потопим каяците в гръцки води . Всичко хубаво , но византийците си имат закони . Независимо , че още в първите 24 часа след предупреждението , гръцки адвокат поднесе писмено извинение , за допуснатото нарушение от наша страна , днес честитките дойдоха . За нарушението да се плава в гръцки води с нерегстрирани плавателни средства над 2 метра , всеки от нас получава административно наказание от 700€ .Поради бързата и адекватна реакция от наша страна , наказанието е в размер на 350 € , платими в срок до 20 работни дни , считано от днес . В случай на не плащане в срок , ще бъде изискуема цялата стойност на нарушението . Прилагането и влиза в момента на запознаването ни с нея . Тоест от днес . Това е най-малката санкция , за подобно нарушение , според законите в Гърция . Същото се отнася и за месните .
Велин Керимов , доста изчерпателно се е изказвал по-въпроса но аз , ще повторя че това не е шега и ако не искате да останете без каяк , оборудване , дори автомобил , който превозва каяка или в най лека степен ,гореспоменатите суми , регистрирайте си лодките . Рискът си е за ваша сметка , но лично аз , след като съм вложил над 10000лв в хобито си , мисля че е смешно да се циганя за нещо от типа на 500-600 за регистрация .
За да не се повтарят въпроси , споделям стъпките за регистрация :
1. Документи за плавателното средство и качества за мореплаваемост - изискуеми само от производителя , чрез представителя му в държавата .
2. Фактура за собственост .
3. АФМ - гръцки данъчен номер на собственика .
4. Превод на гореспоменатите документи на гръцки език от лицензиран преводач . Не е необходим апостил .
5. Снимка на каяка и на производствения му номер . Не принтирана а фото-снимка за досието . Стандартен размер .
6. Две паспортни снимки на собственика .
7 . Документ от инжинер - мореплавателни средства , за удостоверяване качествата на плавателното средство .
8. Подаване на комплект документи в кост-гард и заплащане на прилежащи такси .
Нищо сложно , освен желание , около 350€ за административни услуги и оборудване .
Ще се наложи , лично да отидем и приемем административно наказание и да го заплатим .
Изказвам благодарност към Велин , който въпреки новогодишните празнични дни , успя да изиска необходимите документи от производителя и по-този начин успяхме да извършим всички стъпки във времето ,което ни бе определено .
Без да обиждам никого , каяк който не притежава необходимите документи от производителя и те да покриват европейските норми за плавателни средства , няма как да получи подобна регистрация . Според мен , производители на такива каяци , които имат представители в България са много малко .
Освен всичко това , кост-гарда предупреди , че до края на годината ще влезне в сила закон за риболова от любителски лодки . Ще се изисква разрешително за риболов , което ще се издава на плавателното средство на база регистрация . Без някое от тези документчета , ще има много тежки санкции . Нещо от което , ще страдале не само ние а основно месните .
Желая ви успех в бъдещите плавания и риболов .
Hobie Mirage Outback
Sa_sko
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Дек 12, 2014 14:23
Риболов: Спининг, фидер, болонезе
дал Браво: 2 пъти

Re: разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Мнение от Sa_sko »

Благодаря колега , беше много полезно .
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Мнение от Kentavar »

По интересното в случаят е какво е провокирало проверката на костгарда??? Дали тази проверка не е провокирана с нещо от нашите колеги. Ако някой иска да внесе малко повече яснота в случая ще е още по полезно. От няколко години греба по гръцко заедно с риболов но никога не съм имал проблеми с корабчетата на тяхните рибари или каквото и да е!!! Точно обратното винаги са ме поздравявали и съм предизвиквал положителни емоции у тях. Та би ми било интересно защо???

Сърдечни поздрави!!! :)
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
Marto
Мнения: 2369
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:16
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Мнение от Marto »

Ами на Нидри е много оживена акваторията - яхти, фериботи, рибарски лодки, корабчета за екскурзии, и може колегите да са пречили, или да са нервирали някой местен... :roll:

И аз съм с каяка в Гърция от 5 години и не съм имал грижи, включително на Нидри преди 2 години лових на тролинг.
www.starividri.org

And you run and you run to catch up with the sun, but it's sinking
And racing around to come up behind you again
The sun is the same in the relative way, but you're older
Shorter of breath and one day closer to death
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Мнение от Kentavar »

Според мен костгарда е дошъл по сигнал!!! Някой се е обадил. Но какво точно е станало....
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
minkata
Мнения: 3288
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:14
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти

Re: разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Мнение от minkata »

Понеже не намерих информация из нета, та да питам тук: Само за риболов ли трябва регистрация? Прави ли се разлика между каяк и СУП примерно? Благодаря предварително.
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Мнение от GE6_HUNT »

В Гърция риболова от каквото и да е плавателно средство е разрешен само, ако то е регистрирано под гръцки флаг.
За водни спортове, гребане, туризъм и т.н. мероприятия без въдица, малките лодки може да не се регистрират.
Mitko S54
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Май 14, 2019 11:43
Риболов: Спининг-Джиг с каяк.
дал Браво: 1 път

Re: разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Мнение от Mitko S54 »

Вчера и аз имах премеждия в Гърция,до като си ловях от каяка ,в залива на Волос ! Джип на морска полиция ме забеляза ,тъй като ловях близо до брега,И ми пуснаха сирена и извикаха. Учтиво ми казаха ,че риболова от каяк е забранен в цяла Гърция ,имам право само от брега. И да излизам веднага от водата! Очуден и готов да се карам,типично по български, щото бях сигурен, че щом няма двигател не е проблем да си греба и ловя. Но като чета за премеждията на колегите по горе,май съм се разминал леко даже !!!
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Мнение от Kentavar »

Привет дружина. Писах лични за съдействие но никой не ме отрази. Но както и да е. Лошо няма. Та искам да питам.... Трябва ли ми СЕ сертификат от фирмата производител и документ за съответствие от фирмата вносител? Трябва ли да превеждам фактурата за закупуване? Каякът ми вече не се произвежда и респективно не се внася!!! Благодаря предварително.
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Мнение от Д-р Флекс »

Иво, привет. CE сертификата и документа за съответствие ти трябват. Това за сертификата го знам от приятел, вече регистрирал каяка си, а за фактурата не съм сигурен... Това, че е спрян от производство и внос не би следвало да е препятствие, по директива този вносителят трябва да осигурява този сепртификат за продадени от него стоки в рамките на определен период. Поздрави!
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Мнение от Kentavar »

Писах им но получих само фактурата. Ще пиша пак. Къде сложиха каяка с един аршин с лодките с двигатели не знам. Не знам също как е по света... Благодаря Док. :D
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Мнение от Kentavar »

Някой който си е вадил СЕ сертификат от Ocean Kayak, да удари едно рамо със съвет поне или някакво инфо как да си го взема това нещо, ще съм благодарен. Ако им пиша ще ме вземат ли на сериозно??? :roll:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Мнение от Kentavar »

Не съм вярвал, че има толкова отзивчиви и добри колеги в този Форум, Радвам се, че Ви познавам момчета. Живи и здрави. :)
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
KLAMER
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 19:18
Риболов: Любителски-Излетов
Местоположение: Варна - Шумен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: разрешителни за риболов с каяк в Гърция

Мнение от KLAMER »

Да попитам - доколкото разбирам, регистрация е необходима само при риболов ли ?
И ако каяка няма сериен номер, както моят няма , излиза , че не мога да го регистиррам ? Идеята ми е за едно пътешествие между островите без риболов. Тогава трябва ли ми регистрация ?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”