Питане за каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Питане за каяк

Мнение от sharko54 »

Здравейте. влезнала ми е мухата да си взема каяк.
Изчетох темите но не намерих информация относно модела на който съм се спрял, а именно Malibu Pro Xplorer

Ще ползвам каяка само в язовири, като няма да правя някакви огромни преходи, да кажем по 3-5 км. общо на излет. Евенруално може да се пробвам по някоя от големите ни реки но това е по скоро на заден план. Няма да правя многодневни излети, така че не ми трябва много място за обемист багаж. Общо взето май е това.

Питанията ми са следните:
До колко този каяк е подходящ за риболов?
Има ли колеги които да ползват точно този модел или някой достатъно близък до него и какви са впечатленията им.
До колко може да се остане сух в каяка при риболов, в смисъл влиза ли вода и дали седалкатае достатъчно високо разположено за да не ти се мокри зад... :oops: при една шепа вода в каяка. Идеята ми е каяка да се ползва основно есенно време, а мокренето тогава не много комфортно. Не искам да инвестирам в сух костюм, предвид, че няма да ползвам каяка когато е наистина студено.
До колко каяк с тези параметри: дължина 3.80 и тегло 35 кг. е удобен за обслужване от сам човек?
До колко каяка е устойчив при вълни, имам предвид нормални вълни в язовир.

Май за сега само това се сещам да попитам.
Ако има нещо друго което пропускам казвайте и вие.

Другия вариант за който си мисля е да си взема някой евтин китайски каяк за 600-700 лв., да го ползвам година две и ако това е моя риболов да си взема някой наистина хубав каяк.

Приемам предложения и за други удачни модели. :tup:
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от spin_master »

Като кяци Малибу са с добри качества. За точно този модел не мога да дам мнение от опит, но с този тип седалки със сигурност ще ти се мокри Д-то ;) Ако искаш по-комфортно и сухо седене ще трябва да потърсиш каяк със друг тип седалка. Снимката е само за илюстрация на другия тип седалки:

Изображение

И пак не ти гарантира напълно сухо дупе ако не гребеш правилно и се мокриш с греблата. :tup:
kuzmov
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2017 16:17
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от kuzmov »

Здравей.Ползвах известно време малибу про експлорер . Мога да кажа ,че е стабилен и доста бърз.Сух няма да останеш вътре при всички положения.Първо,че вълните когато се блъскат и влиза вода ,а пък седалката е най-ниска точка и всичката вода е там,второ под седалката са двете отводнителни тапи,трето при самото гребане пак си влиза вода ,следователно отива към седалката. Като цяло го обслужвах сам ,качвах го на бус (по-високо е и по-трудно от колкото на кола) ,но пък съм здраво и високо момче, но не бих използвал думата лесно,зор е ,но това е.Причината да го махна и да взема каяк на педали,беше това,че когато излезнат непредвидени големи вълни с вятър ,става страшно. Гребеш като луд ,а почти не се движиш,както винаги заетите ръце докато гребеш.
Поздрави
Malibu Pro Explorer
Shimano catana 2.40 10-30
Ryobi Ecusima 4000
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от sharko54 »

Благодаря, за отговорите ще се търси друг каяк.

Някакви мнения за каяк GRAPPER Barracuda
https://grapperkayaks.bg/%D1%80%D0%B8%D ... 0%B2-2017/


или GRAPPER Pike FX
https://grapperkayaks.bg/%D1%80%D0%B8%D ... B-pike-fx/
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от EDM electronics »

sharko54 написа:Благодаря, за отговорите ще се търси друг каяк.

Някакви мнения за каяк GRAPPER Barracuda
https://grapperkayaks.bg/%D1%80%D0%B8%D ... 0%B2-2017/


или GRAPPER Pike FX
https://grapperkayaks.bg/%D1%80%D0%B8%D ... B-pike-fx/
Изключително тежки каяци.
Голямата Баракуда тежи 40 кг., не знам как се товари и разтоварва това от сам човек. Малкия забележи супер къс - 2,8м, а тежи 25 кг. За сравнение ще дам Малибу Стелт 12 при параметрите на голямата Баракуда тежи 25 кг., дължина 3,8 м и ширина 83 см., обем 220 л.

За мен най-важното е каяка да е лек, да се товари лесно от сам човек. Въобще при този вид риболов най-голямата хамалогия е товаренето на каяка и разтоварването.

За седалките:
Ако каяка е стар модел и е със седалка в най-ниската част на каяка, да, ще се мокри, като влезе вода в каяка, но пък така си по-стабилен при вълни, защото държиш нисък центъра на тежестта. Никакъв не е проблема човек да си направи една седалка. Продават алуминиеви тръби за парапети, има припой за алуминий, запоява се с обикновена газова горелка, продават и мрежа, прави се по габарита на самия каяк и става супер лека и много удобна. Облегалката се прави подвижна и се настройва ъгъла до легнало положение. Продава се готова мрежата за облегалката по магазините от офис стол. Т.е. прави се само дъното - седлото.
Ето тук съм започнал да правя една с висока облегалка, като на офис-стол, тип шезлонг, за да държи целия гръбнак. Това е само макет, скоро ще я довърша:
...
20190506_154016.jpg
20190506_154016.jpg (85.91 KiB) Преглеждано 6442 пъти
20190506_154032.jpg
20190506_154032.jpg (56.66 KiB) Преглеждано 6442 пъти
20190506_154038.jpg
20190506_154038.jpg (79.64 KiB) Преглеждано 6442 пъти
20190506_154115.jpg
20190506_154115.jpg (86.88 KiB) Преглеждано 6442 пъти
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от RIMOHIT »

Аз бях направил такава грешка. Направих си висока облегалка с идеята , че ще е "баси кефа" .И първоначалните проби наистина изглеждаха така. Но след час в каяка почна много да ми се натоварва кръста . После сложих качествена ломбална подпора но ефект нямаше. Имам си проблеми с кръста и гледам да го щадя , но накрая отрязах облегалката... 2-3 пръста под плешките ми дойде оптимално , като позиция.Доста се ограничава и обслужването на задната част на каяка от висока облегалка. Разбира се , различни хора сме и е нормално различни неща да са ни удобни.
Извинявам се на колегата за разводняването на темата!
hobie revolution 13
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от sharko54 »

Хич не се разводнява темата, всичко мнения са полезни.
Не се бях сетил, че може на каяк с обикновена седалка да се изработи и приспособи седалка, която да те държи над водата и да оставаш сух.
А как ще се закрепва тази седалка? Предполагам две тръби ще влизат в отводнителните отвори?
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от EDM electronics »

Когато се гребе или бутат педали високата седалка ще ограничава движението на тялото и то натоварването ще трябва да избие някъде, къде - на кръста. И аз имам проблем с кръста и го щадя. В такъв случай вероятно е по-добре облегалката да е по-ниска, както казва RIMOHIT.

Но аз не ползвам нито гребла, нито педали, ловя основно на тролинг с ел. двигател и то продължително, да речем на 4 часа веднъж излизам на брега. Трябва ми седалка, на която мога и да полягвам, дори сега си лежа на каяка и си слагам една надувна възглавница под кръста, да запълни вдлъбнатината на седалката. Та така....

Въпросът е, че старите каяци могат да се оборудват със седалки, които да не мокрят задника, но трябва малко да се напъне човек, да си я направи.
sp0ki
Мнения: 66
Регистриран на: Сря Май 08, 2013 18:56
Риболов: Спининг, Мухарски риболов
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от sp0ki »

Аз мога да споделя едно решение за сравнително сух задник, което ми показа колега каякар от Търново.
Изрязваш си едно парче фибран 1-2 см (този за външна изолация) с размера на мястото за седалката и го слагаш под нея(под долната и част).
Аз съм с Малибу Стелт 12 и така задника ми остава сравнително сух. Естествено ако в каяка пръска много вода или завали си се мокриш пак, но ако водата под седалката е съвсем малко фибрана спасява полужението.
8f3a2e9f-6539-47fc-ad1d-fc35cf195827.jpg
8f3a2e9f-6539-47fc-ad1d-fc35cf195827.jpg (33.85 KiB) Преглеждано 6386 пъти
П.С: така хем се надигаш на 1-2 см нагоре, хем ти е по-мекичко :)
Malibu Stealth 12
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от Vejo71 »

Притежавам Barracuda от 2017 г., наистина си е тежък. Но въпреки това се оправям с товарене и разтоварване сам, просто му намерих начина. А не съм от най-едрите :) За сметка на това е стабилен, добре оборудван и достатъчно бърз. Лично съм много доволен от Barracuda-та, а и гаранцията е перфектна. Но трябва наистина сам да прецениш дали това е твоят начин на риболов. Моят съвет е да решиш точно какъв каяк искаш - гребен или такъв с педали, като последните имат голямото предимство да са ти свободни ръцете. Едва след това да си определиш бюджет и да действаш. Колега има каяк Малибу Стелт /не знам точната дължина/, уникален е, лек, носи го с една ръка, компактен, стабилен, изглежда много здрав, но седалката е на дъното и ще се мокриш... От каяците с педали лично на мен фаворити са ми Хоби, но пък те са доста по-скъпи от другите...
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от spin_master »

В Бриколаж продаваха едни подложки за колене за садене. Струваха нещо от порядъка на 4-5 лв. и бяха с размера на седалката. На предишния каяк ползвах такава подложка след като ме светна един колега от Бургас. Самата подложка е куха и висока около 2-3 см. и оставаш сравнително сух за по-дълго време. Нещо подобно на това: https://www.home-max.bg/podlojka-za-kolene-30h40h2sm/
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от sharko54 »

Vejo71 написа:Моят съвет е да решиш точно какъв каяк искаш - гребен или такъв с педали, като последните имат голямото предимство да са ти свободни ръцете. Едва след това да си определиш бюджет и да действаш. .
Искам каяк с педали но... имам възможност за каяк без педали :lol:

За съжаление няма как да отделя 3-4 хил. за каяк с педали. От изчетеното до тук съм наясно, че това е каяка с педали има адски много предимства пред конвенционалното задвижване с гребло.
За сега концепцията ми е каяк със седалка, който да може да се обслужва от сам човек. Като мисля, че дължината ще е 3м.+, за да може хем да има някаква прилична стабилност, хем да позволява някакви мини преходи и добра скорост.

Като втори вариант - да си взема каяк без седалка, на който да приспособя такава, за да се мокря възможно по-малко.

Третия вариант ми е - да си взема бюджетен китайски каяк, дори и с дължина по-малка от 3 метра, с който да навляза в материята пък след това ще му мисля.
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Питане за каяк

Мнение от shaman »

Ето го и "Вит" от danubekayaks.com
IMG_3423.JPG
IMG_3423.JPG (130.64 KiB) Преглеждано 6323 пъти
Като гледам отговаря на всички изисквания :)

1. Висока седалка с 2 положения - по-ниско и по-високо.
IMG_1015.JPG
IMG_1015.JPG (191 KiB) Преглеждано 6323 пъти
2. По-къс е от 3м, но това не му пречи да има много добра стабилност. Като скорост, естествено не е от най-бързите, но с него съм обикалял остров "Люляка", който е 5км., а това означава 5 км. срещу течението на Дунав. За сметка на скоростта е изключително маневрен...
Ето едно клипче в което си правя слалом между дърветата на залетия остров:
3. Категорично може да се обслужва от сам човек без никакви проблеми.. Именно затова го ползвах доста повечко от моя Tarpon 120.

Иначе като характеристики - 2 големи кръгли люка с достъп до вътрешността на каяка. 4 стойки за въдици и една заготовка в централната част и стойка за бутилка/чаша.
IMG_2043.JPG
IMG_2043.JPG (221.83 KiB) Преглеждано 6323 пъти
IMG_5850.JPG
IMG_5850.JPG (219.96 KiB) Преглеждано 6323 пъти
Добър като размер багажник:
IMG_9729.JPG
IMG_9729.JPG (165.06 KiB) Преглеждано 6323 пъти

Наличен е за тест в гр. Русе !
--------------
http://www.starividri.org
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от stbeer68 »

@sharko54
Това е компромисен вариант за твоите изисквания. Мой приятел има такъв само ,че със стария модел седалка.
https://www.olx.bg/ad/kanu-kayak-CID618 ... b2df10a99c
Каяка е китайски,но като качество не мога да кажа ,че е лош. Ползва го по цяло лято на морето и не е мръднал вече 4 години.
Копие е на ocean kayak trident. Като стабилност и скорост си е много добре.
Редовно като сме на къмпинг качваме жените в багажника на каяка и отиваме на някои скали или ловим сафрид .
Аз ползвам Ocean Kayak Prowler Trident 13 и съм изключително доволен от машинката. Моя е с обикновена седалка и проблема с мокрото дупе съм го решил като съм си купил сух панталон. Тоя тип каяци по принцип много много няма как да остане човек със сухо дупе. Ама тя и приказката си го казва "сухо дупе риба не яде''
Желая ти успех о правилен избор.
Hobie Mirage Outback
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от sharko54 »

Така, концепцията вече е тотално изяснена.

Вчера се видях с едно момче от grapperkayaks, след като ме изтърпя по телефона :lol: даже се разбрахме за едно тестово плаване.
Между другото, изключително приятно съм изненадан от професионалното отношение на човека, и отделеното внимание. Като продукти, нямам капацитет да кажа какво е нивото, въпреки че това което видях ми се стори много добро, но като експертиза отношение и внимание към конкретните искания на клиента считам че са топ.

След теста установих:
- Каяка ще е със повдигната седалка, задължително - каквото и да се прави с ниските седалки няма как да не се намокри човек /ако не е с непромокаеми дрехи/.
- няма да е малък каяк под 3 метра - с малкия каяк много се "връткам" като греба.
- GRAPPER ASP със своите 30кг. тегло не ми е някакъв особен проблем да го товаря и разтоварвам, усеща се че тежи но не е страшно.

Та моя каяк май ще е GRAPPER ASP само трябва да реша няколко въпроса относно съхранението, че си е дългичък :roll:
Харесаха ми и една друга лодка NUCANOE FLINT но там вече цифрата става друга...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”