Питане за каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от Vid »

spin_master написа:Като кяци Малибу са с добри качества. За точно този модел не мога да дам мнение от опит, но с този тип седалки със сигурност ще ти се мокри Д-то ;) Ако искаш по-комфортно и сухо седене ще трябва да потърсиш каяк със друг тип седалка. Снимката е само за илюстрация на другия тип седалки:

Изображение

И пак не ти гарантира напълно сухо дупе ако не гребеш правилно и се мокриш с греблата. :tup:
Този е моя каяк. Дупето ти винаги ще е сухо и при дъжд, сняг, суграшица....
Каяка е сигурен и стабилен- ширината му е 92 см. За риболов на джиг през есента и зимата е незаменим, дори средно големи вълни не му пречат да си стои стабилно за каяк де... Обаче е тежък и бавен за преходи и ползване в морето, както и при силен насрещен вятър гребането е тегаво, много тегаво, дори при силен вятър е невъзможно...
Много е важно да прецениш за какво ще ти трябва каяка и стандартно при какви условия и как ще го ползваш...
Три пъти мисли и един път режи, че тия пласмасови бидони вече станаха куп пара...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от sharko54 »

Гледахги и тези но са ми необяснимо скъпи, а и ми се ще да мога да се придвижвам на по-големи разстояния.
Друг каяк, който много ми хареса е новия malibu stealth 12 . Само дето го няма в България и не ми се мисли на какви пари ще дойде тук.

Относно цените тук, честно казано не мога да си обясня, как 30-40 кг. пластмаса струва 3-4 хил.лв., та за тези пари човек може да си вземе кола :roll: но това вече е тема за друг разговор и други разсъждения...

Другото, което ме кара да премислям много нещата, е че на практика вторичния пазар на каяци е доста слаб и ако сбъркам с избора едва ли ще мога да се разделя с покупката си в кратък срок.


https://malibukayaks.com/kayaks/stealth-12
Изображение
kuzmov
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2017 16:17
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от kuzmov »

Относно парите на каяците,темата е доста дълга и с различни мнения. Стелта е добро начално решение,в момента видях в групата ,че момче продава стелт 9 с рул за 1200лв ,като цената е повече от добра. Успех !
Malibu Pro Explorer
Shimano catana 2.40 10-30
Ryobi Ecusima 4000
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от sharko54 »

Може ли линк към обявата
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от stbeer68 »

За 1200 лева бих препоръчал тоя каяк от обявата пред стелт 9. Излишно е да пиша с какво каяка от обявата превъзхожда стелт 9.
https://www.olx.bg/ad/riboloven-morski- ... ea5ce31e26
Ако преглътнеш мокрото дупе или си направиш друга седалка направо бих ти препоръчал с чиста съвет да си вземеш тоя каяк.

Ако ще е стелт то това е твоята обява Пак е стария модел седалка и мокрото дупе,но за такива пари това е.
https://www.olx.bg/ad/kayak-malybu-kaya ... e001679608

Други хубави предложения заслужаващи вниманието и парите си.
https://www.olx.bg/ad/kayak-wilderness- ... 5f1633ef5b
Тези двата каяка имам хубаво оборудване ,но нямат стойки за въдици. Горните два каяка са едни от много добрите риболовни гребни каяци

В момента има много добри обяви и каяци и просто трябва само да кажеш хоп и да скочиш.
Успех :tup:
Hobie Mirage Outback
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от sharko54 »

Благодаря за мненията.

Заглеждам и Feelfree Lure 11.5

Малко тежък ми идва, но говорих с колега, който казва, че като плавателни възможности не е толкова зле, в смисъл нормално се поддържат 5 км. в час при гребане. Та дилемата се изяснява все повече.
Каяка ще е със седалка, като все повече клоня към Грапер, предвид цена-качество-тегло. Разбира се ако излезе излезе някой втора ръка със седалка на добра цена може и да е той.
До есента има време :lol:
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от Vid »

Feelfree Lure 11.5
Както споменах, ловя с този каяк. Много съм доволен, защото съм джигист и всъщност не правя дълги преходи за моя риболов на джиг...
Каяка е уникално стабилен, качеството е на МАХ, щото го ползвам от години и не е мръднала пластмасата от жаркото слънце... Колелото отзад е голям плюс да влача сам този бидон тежащ 34 кг....
През януари съм влизал в яз.Кърджали и суграшица ме валя и сняг и проблем никакъв...., даже и риби имаше...

Без вятър, с каяка поддържам около 5 км., ама вече с усилие.... 3 км./ч. при тролинг с две въдици се поддържат без усилие....
При вятър, нещата стават много трудни.... Понякога греба като луд да се движа с 1 км./ч., срещу вятъра, често се закотвям срещу вятъра, а друг път се оставям на вятъра да ме отведе до другия бряг.....
Все това де, става основно през пролетно летните месеци свързани с летни бури и то на водоеми де винаги духа яко- яз.Кърджали, Ст.Кладенец, Ивайловград, Тракиец.....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Питане за каяк

Мнение от Accept »

Момчета, купите ли си каяк с висока седалка, забравете за морето, както и за някаква скорост срещу вятъра. В морето вълни излизат за под 10 минути и с тези плаващи фотьойли ще видите много проблеми. По-назад в темата прочетох израза "средни вълни". Какво ще рече "средна вълна"? Вълната има височина и дължина, а скоростта се определя от средата на разпространение. Аз съм гребал на триметрови вълни и се чувствах прекрасно, защото бяха много дълги и нямаше никакъв риск. Като я хванеш както трябва и минаваш 20 метра на аванта, отделно, че каякът не трепва - само се сменя гледната точка като от хълмче. Обратно - на вълни под 1м ми се е изправяла косата, когато са били къси и стръмни. Гребал съм и на вълни, идващи от всяка страна - това с къс каяк с фотьойл на него ще ви уреди истински незабравимо преживяване, а то обикновено е гарнирано и със силен вятър на пориви. Шансът да се обърнете е повече от половината.
Вкратце - креслата стават единствено за гьоловете. За морето трябва нисък център на тежестта, а мокрото дупце се лекува с неопреново бельо с висока талия - да топли на бъбреците. Продават и по-дебели седалки и т.н.
RTM Ocean Quatro
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от EDM electronics »

Accept написа:Момчета, купите ли си каяк с висока седалка, забравете за морето, както и за някаква скорост срещу вятъра. В морето вълни излизат за под 10 минути и с тези плаващи фотьойли ще видите много проблеми. ...........
Остави скоростта и вятъра, стабилността е силно компрометирана.
Аз съм с простите седалки от старите каяци, но поставям по една възглавница на г-за и облегалката, та се чувствам доста комфортно. Ако ме залее вълна мокри възглавницата, много рядко се мокря - веднъж годишно. Но щом поставя още една възглавница за още по-комфортно, веднага повдигнатият център на тежестта се чувства в голяма нестабилност, налага се да ограничавам доста страничните движения. Та бях тръгнал да си правя седалки от неръждаема тръба и мрежа, но се отказах точно паради това. Отделно в половината от времето което прекарвам на каяка е в легнало положение, поставям една надувна възглавница на седалката да изравня вдлъбнатината, една възглавница изтеглям напред за г-за, а главата облягам на горната част на седалката с другата възглавница и се получава едно много удобно легло - ей така ловя риба. Често съм заспивал на каяка така. С високите седалки не може да се лежи. :D

Когато водата падне под 20 гр. поставям и стабилизаторите и тогава става още по-стабилен.
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Питане за каяк

Мнение от Accept »

Колегата EDM electronics е дал много полезни решения и съвети! Ако ще топите каяк в морето, послушайте го!
Отделно от това, като чета какви пари искате да дадете за споменатите душегубки, ума ми се помрачава. Аз си поръчах 2+1 местен каяк от Англия, оборудван с 2 гребла (със сигурност не са мой тип, но е такава окомплектовката), 2 седалки, 8 тапи за дренажните отвори, 4 вградени стойки за въдици, капаци с джобове на багажните отвори и още разни глезотийки и всичкото (от сайта до София) ми излезе под 1500лв, барабар с фактурата и документ за CE съответствие.

Хитрото на документа за СЕ съответствие е, че там пише кой е производителя на каяка. Така че, който и да ви го продаде, в документа пише кой го е произвел - сверява се модела според фактурата. Като си купувате каяк, поискайте въпросния документ и всичко ще ви стане ясно.
RTM Ocean Quatro
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от EDM electronics »

Accept написа:Колегата EDM electronics е дал много полезни решения и съвети! Ако ще топите каяк в морето, послушайте го!
Отделно от това, като чета какви пари искате да дадете за споменатите душегубки, ума ми се помрачава. Аз си поръчах 2+1 местен каяк от Англия, оборудван с 2 гребла (със сигурност не са мой тип, но е такава окомплектовката), 2 седалки, 8 тапи за дренажните отвори, 4 вградени стойки за въдици, капаци с джобове на багажните отвори и още разни глезотийки и всичкото (от сайта до София) ми излезе под 1500лв, барабар с фактурата и документ за CE съответствие.
Колега, защо ти е двуместен каяк, мисля за риболов е неудобно, за туризъм разбирам?
После двуместния ми се струва труден за товарене от сам човек?
Пусни някоя снимка да го видим тоя каяк?
Когато аз се чудех какъв каяк да си взема спазвах поговорката: "Три пъти мисли, един път купи" :D
Избрах каяк, който да не е малък, т.е. нестабилен и да няма багажник, да не е голям, защото гледах едно Малибу 14 не се вдигаше, направо образува дископатия, и тогава средния каяк се оказа най-подходящ за моите резбирания, т.е. 12-ка или 13-ка. с тегло 25 до 30 кг.

Викам си, ако ще е тежък тоя каяк и голям удобен, ще ми трябва колесар, а пък то ако ще е да си карам каяка с колесар в пъти по-добре е да карам лодка, че и по-евтино излиза, по удобно особено за море и т.н. Ама народа е различен де, аз поставям моята гледна точка.

В Черно море ме е страх да влизам с каяка. Два пъти ходих за риба и двата пъти ядох у..я с вълни, коварно и опасно море. В гръцкото море няма проблем. А в язовир само чакам да излязат вълни и да ги нацепя с каяка - кеф, тогава се мокря нарочно. :wink:

Поздрави! :tup:
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Питане за каяк

Мнение от Accept »

Колега, EDM electronics,
На първо място - за мен България от доста години не е морска държава. Черноморието ни единствено ме отвращава.
Към момента имам оушън куатро (2+2 места), който продавам. Безумно стабилен каяк!!! Купих го преди 4 - 5 години, защото имам 2 момчета, които искам да обожават морето. Към момента този каяк не ни е по килограмите и разпределението - затова и го продавам. Той направи доволно много за моята цел - децата са скачали от него, изследвали сме непристъпни скали и плажове, водил съм ги за риба. Освен това съм и харпунджия, та и оборудването съм носил с него. Просто вече мога да возя само двама - затова и купих по-малък каяк. Бях избрал чисто двуместен, но имах проблем със сайта на търговеца. Както и да е. С оушъна сме плавали четиримата - няма такъв ферибот!
Да - голям каяк се товари трудно. Но аз съм186см, 105кг, помощник треньор в много сериозен клуб по карате. Качвам го сам на над 2м - Ленд Ровър Дифендър с багажник на покрива. Срещу силен вятър правя над 5км/ч с оушъна.
Ще пусна снимка - утре ще го взема, на 4 - 5 октомври, дай Боже, отиваме в Гърция и най-вероятно там ще го снимам.
Важната ми цел за каяка са децата - сам и с рибарлъка грижи нямам.
RTM Ocean Quatro
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от RIMOHIT »

Не искам да влизам в никакви пререкания , и не пиша тук от много време , но това че каяците с повдигнати седалки не ставали за море са пълни глупости, защото десетки роболовци ги ползваме от години без никакви индикации за проблеми ,като не е да не сме били в лошо , че дори и екстремно време. Качествениет кресла обикновенно имат различни позиции които се регулират с едно движение и свалят или вдигат височината . Вероятно има и такива , които са високи , но като знам в какви широки каяци се слагат не виждам какви проблеми може да има от това.Нискич център за тежеста е много по-важен за каяците с вторична стабилност , които се броят на пръсти всред тези използвани за риболов. Единственото ми обръщане с каяк беше именно с такъв (ртм Диско) , като самия инцидент беше изключително и само по моя вина , защото се правих на еквилибрист с фотоапарат.
Ползването на неопреново бельо и.т.н. неща предназначени за водолази отдавна сме ги сложили в графа "Мазохизъм" , но всеки има право да ползва това , което иска.
:fish1:
hobie revolution 13
Veni76
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Ное 27, 2018 20:22
Риболов: Спининг
дал Браво: 1 път

Re: Питане за каяк

Мнение от Veni76 »

Здравейте, на мен също ми е влязла муха в главата за каяк. Харесват ми Malibu Stealth 14 и Hobie Quest 13. Висок съм около 1.70 и тежа 74 кг. Каяка ще се ползва и за забавление и за риболов. Ще съм много благодарен да разбера мненията ви кой е по-подходящ за целите ми?
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Питане за каяк

Мнение от stbeer68 »

Veni76 написа: Нед Май 24, 2020 21:29 Здравейте, на мен също ми е влязла муха в главата за каяк. Харесват ми Malibu Stealth 14 и Hobie Quest 13. Висок съм около 1.70 и тежа 74 кг. Каяка ще се ползва и за забавление и за риболов. Ще съм много благодарен да разбера мненията ви кой е по-подходящ за целите ми?
Аз бих заложил на Malibu Stealth 14. Ако има от къде да си го купиш изобщо не се замисляй. Идеялен е както за язовир така и за морски риболов. За забавление няма никакви проблеми да се ползва всеки каяк.
Hobie Mirage Outback
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”