Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
Драго
дал Браво: 465 пъти
получил Браво: 271 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Ей Миро спирка немаш :) Ще ме накараш да ги тествам тези мокрици пак тази година

Аватар
jagger1
дал Браво: 541 пъти
получил Браво: 618 пъти

Мнение от jagger1 »

Драго написа:
Сря Яну 13, 2021 16:39
Ей Миро спирка немаш :) Ще ме накараш да ги тествам тези мокрици пак тази година
Мокриците са си екзотика, Драго. Както сухите и нимфите, имат си мястото, както в менюто на рибоците, така и в кутийките ни. :D Ама като гледам какви води са потекли по деретата, като Амазонка и Колорадо влачат всичко по пътя си, та не знам тази година дали няма да се наложи да топим мухите по Гръцко или по Дунава. То дали останаха и мъстилищата ..... не е ясно. Май по нивите ще има повече риба :D

Аватар
jagger1

Мнение от jagger1 »

Една моя много далечна от първообраза на Гари Лафонтен модификация на Deep Sparkle Pupa, еле пък и с тази опашка :oops: :D , но това е модификация, която искам да изпробвам на конкретна река от югозапада за клен. Иначе и патерна, и материалите, които съм използвал са много далеч от оригиналните за Deep Sparkle Pupa.

Оригиналната Deep Sparkle Pupa се изработва със следните материали:
1. HOOK: Mustad 94840 (or any dry fly hook)
2. WEIGHT: lead or copper wire for the Deep Emergent Pupa
3. UNDER BODY: One-half Sparkle yarn (Antron) and one-half fur (with colors to match caddis – Brown, amber, dark gray, ginger)
4. OVERBODY: Sparkle yarn (Antron) in same color as yarn in underbody
5. HACKLE: for Deep Pupa: Grouse or lemon wood duck fibers to match fur color
6. HEAD: Marabou strands in colors to match the fur underbody

Изображение

В моята модификация минимизирах максимално използваните от мен материали (много далеч от оригинала):
1. Кука - Daiichi 1180, #14
2. Конец - UNI, 17/0, бял + черен маркер
3. Утежнение - малко медна тел
4. Под тялото (Under body) - прежда антрон без добавка на козина
5. Обвивка на тялото (Overbody) - Хакелно перо от кокошка
6. Хакъл - Същото хакълно перо от кокошка, използвано за направа на обвивката на тялото, на което краищата на хакелните фибри са обърнати назад, след фиксиране с канец зад ухото на куката.
7. Черен лак за фиксиране на конеца.
8. Опашка - няколко фибъра от същото перо, използвано за хакел и обвивка на тялото.

Обвивката задържа добре малки мехурчета въздух, между антрона и обвивката (поне на първи проби). Реалните проби на вода ще покажат какви съм ги сътворил :D
Изображение
Съвсем изтрещях вече, а е още средата на януари :lol:

arilus1
Риболов: спининг, муха
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 33 пъти

Мнение от arilus1 »

"Навремето имаше едни малки рибки, много разпространени по редица водоеми в страната. Използваха се масово като жива стръв за хищници - най-вече за костур и бяла риба. Наричахме ги Виолетки, защото тялото им беше оцветено във виолетови отенъци, преливащи в леко розово по коремчето."

за рибката: мисля че става дума за мъжката горчивка /Rhodeus amarus/, в симбиоза е с речната мида
...
горчивка.jpg
горчивка.jpg (208.61 KiB) Преглеждано 219 пъти

Аватар
jagger1

Мнение от jagger1 »

arilus1 написа:
Чет Яну 14, 2021 20:10
"Навремето имаше едни малки рибки, много разпространени по редица водоеми в страната. Използваха се масово като жива стръв за хищници - най-вече за костур и бяла риба. Наричахме ги Виолетки, защото тялото им беше оцветено във виолетови отенъци, преливащи в леко розово по коремчето."

за рибката: мисля че става дума за мъжката горчивка /Rhodeus amarus/, в симбиоза е с речната мида
Да. Това е рибето. Другото й разпространено име е горчивка. Много жизнено рибе. До 2005/2006 година на Диканите беше пълно с тях. От тогава не съм виждал повече нито една. Изчезнаха и много други видове риби в този язовир.

Аватар
jagger1

Мнение от jagger1 »

Хареса ми идеята, заложена в тази муха и начинът по който е изпълнена. Вързах си една за тестване.
Изображение

Аватар
jagger1

Мнение от jagger1 »

Една муха, която използвам по-рядко, но от която си държа по някоя бройка в кутийките от доста време. Специфичното в мухата е начинът на оформление на тялото на мухата, подобно на балонеста обвивка от власинки на кокоше перо над основното тяло. Това спомага за задържане на въздушни мехурчета между обвивката и основата и спомага за поведението й във водата. Работи в по-тихи участъци, близо до брега, с по-бавно течение на водата, или в затворени водоеми при наличието на лек полъх на вятъра и леко набраздяване на водната повърхност като следствие от полъха. Използвам мухата рядко, поради голямото разнообразие на патерни в кутийките ми, но винаги си нося по една-две от нея. Добра муха. Работи добре и вариантът й в черно.

Изображение

В контражур:
Изображение

Аватар
jagger1

Мнение от jagger1 »

Да попълня запасите с мокрици с още някоя и друга глезотийка.

Hends Body Quills, в симбиоза с малко щраус, фазан и флаш за риб.
Изображение

Малко жълт Hends EFFECT, в комбина с фазан, щраус и меден риб.
Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”