Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Значи трябва да се тестват. Мастерът казва в клипчето, че от тестовете, които е правил - с глава и без глава, тези с глава и очички са по-резултатни. Иначе, това си е муха за чепаре, на която е добавена глава. Може би в това е разковничето. Ще спретна няколко с по-гъста опашка за костуретки като за начало. А като попълня скалдчето и с бели куки, ще врътна и за заргани само с по 3-4 фибъра. Ама нещо става с доставките, много се бавят. Имам заявени едни малки инструментчета от преди Нова Година и още не са пристигнали.

А докато чакам, завъртях малко по-ситни мокрици вчера - на №14. То и тези куки ми привършват, та .....
Изображение

Изображение

Изображение

За днес - толкова. Ще се пробвам да сменя бетона с малко мирис на водица и напъпила природа. :D
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от DOCTORA »

jagger1 написа: Пон Мар 29, 2021 21:36 А бе знаеш си ти какво да вързваш. Класик си. Вечните и проверени нимфи. Заек и фазан. Симфонията на нимфите. :tup:

Благодаря ти за заргановите линкове. Идват ми дюшеш в момента. Имам една комшийка на ранчото, която има апартамент на Керамоти и е голяма фенка на морския риболов. 6-7 месеца в годината е там и всеки ден е на риболов. Умора няма. Та отдавна се каня да й спретна един малък подарък - някое чепаре и задължително ще й вържа от тези стримеретки. Само куки трябва да намеря, че почти нищо не ми е останало вече от запасите. Една година не съм зареждал склада ми.

Ти пробвал ли си ги тези стримеретки? Ако са добри, ще имаш един армаган от мен - специално изпълнение. Само да заредя склада с кукички. :tup:
Тези стрмерчета на Керамоти със сигурност ще ловят заргани, чернокоп, кокали и кольос! С малки бели и розови скаридки ще се ловят и платерините. На хлебна муха със захранване също. Аз планирах едно отиване дотам миналия Септември с прът седмица, но ковида го провали.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

В морските мухи нямам много опит, като изключа, че навремето си правех малки чепарета за сафрид.
Та искам да помоля за съвет:
Какви куки да търся за зарган? С дълго рамо, или с късо рамо, както е на показаната стримеретка? Бели, жълти, или..? И най-вече - какъв размер куки?

Куки между #8 и # 14 добре ли са като размер?
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

jagger1 написа: Сря Мар 31, 2021 10:45 ....................................
Куки между #8 и # 14 добре ли са като размер?
Вързах едно пробно на каквато кука имах (в случая Daiichi, кафяв бронз). Размер #12. Размер на окото - 5 мм.
Оказа се, че значително съм вдигнал размерите. :D След като внимателно прочетох коментарите под клипа, намерих част от отговорите. Ама.... чети, бе Мирооо, четиии. Хората са го написали. :D

Та, както написах, вързал съм първата проба доста голяма. Нищо, ще се пробва за костури.
Оказва се, че Сергей препоръчва куките да са размер №3-№5 по руската номерация, или с разстояние между рамото и острието на куката около 5-6 мм. Окото е около Ф2 мм или по-малко. Демек, финни стримеретки за зарган. За сафрид, куките по руската номерация Сергей ги дава между №6-№8.

И все пак приемам съвети за размера на куките от знаещите по темата за зарган и сафрид.

Иначе - първа проба на кука #12. Око - 5 мм. ГолЕмоо, да хваща окото :D
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

И аз не знам какви куки Миро --- грабнах там някакви които ми се видяха подходящо по големина и това беше. Даже сега се замислих , не знам къде сложих и мухите :lol:
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от DOCTORA »

За Черно море: Tiemco TMC 811S - No 6, No 8, No10.

Ако мухата изчезне без да усетиш кълване, значи се е появил чернокоп. Тогава слагаш мухи на Mustad 34011 Stainless size 8,6. Лефера (чернокопа) обичaт черно и зелено.

За Гърция може до Nо.2
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

DOCTORA написа: Чет Апр 01, 2021 2:27 За Черно море: Tiemco TMC 811S - No 6, No 8, No10.

Ако мухата изчезне без да усетиш кълване, значи се е появил чернокоп. Тогава слагаш мухи на Mustad 34011 Stainless size 8,6. Лефера (чернокопа) обичaт черно и зелено.

За Гърция може до Nо.2
Докторе, благодаря за инфото. Ще вържа и на по-големи размери. И аз клонях към размери #8, #10, #12, но ми направи впечатление първия клип, в който Сергей обяснява защо залага на малки мухи и схемата с пилкера. Гледах клипа няколко пъти внимателно.

По руската класификация номерата на куките отговаря на големината на гейпа (размерът между острието и рамото) в милиметри. Примерно кука #3, #4 и #5, каквито използва Сергей имат размер на гейпа съответно 3 мм, 4 мм и 5 мм, което по международния класификатор отговаря ориентировъчно на куки #17/#18 (3mm гейп), #13/#14 (4mm гейп) или #10/#12 (при 5 мм гейп). В този смисъл, куки #18 ми се виждат много малки (по руския класификатор това е #3 (3 mm гейп)

Ето една сравнителна таблица за размерите на куките като груб ориентир:
Изображение

Та на тази база и на казаното в клипа, стигнах до заключението, че диапазонът на куките за зарган е от #8 до #14 (с компромис #16), като при капризни риби се използват малките размери. Долу горе това, което ми препоръчваш и ти, Докторе. :tup:

Та вчера на база горните разсъждения спретнах още две пробни на куки Daiichi 1180, #14 с гейп 5 мм.
Изображение

Понеже нямам малки очички и съм се занемарил много от 1 година покрай този проклет вирус, използвах това, което имам в момента - малки мъниста. То вчера установих, че и UV гела ми е свършил, та се поизмъчих малко. :roll:

Получиха се все пак:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Та лека - полека ще ги наглася нещата :D
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от DOCTORA »

Тези Даичита изглеждат добре. Проблема с малките куки е че морските риби са зъбати и след всяка риба трябва да сменяш повода. Морските мухи колкото са по аскетични толкова по-добре. Обикновенно една муха издържа две-три риби. Харчат се много.
Твоите мухички ще ловят заргани! Аз бих оставил още по-дълги опашки.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Daiichi 1180 ми е любимата кука и много от мухите ми са вързани на нея. Лошото е, че я намирам в БГ само в размери #10, #12 и #14. А с доставки не ми се занимава. Още чакам от Нова година някои неща. :roll: Тази кука не е за морски примамки, ама нямам в момента друга подходяща. Та поне тренирам с тази кука за сега. :D

Иначе, вчера не ме свърташе у нас и към 12 ч. отпраших към Горна Струма. Бъгито, като ме видя с мухарката и фарчетата му светнаха :D . Към 13 часа пристигнах на терен. Струма - мътна, с висока вода и бърза. Влачеше непрекъснато я клони, я пластмасови бутилки, я парчетии стиропор. Клоните покрай реката бяха накичени с найлони и парцали на височина около метър. Тъжна гледка. В такова състояние не бях виждал реката от много време. Но това е съвременна България.

Смених няколко участъка на разстояние няколко километра. Все същата картинка. Мухарката така и не я разпънах. Погледах, изпуших две - три цигарки, понасладих се на хубавото слънчице, щракнах няколко снимки за цвят и отпраших към ранчото. И там същата работа. Язовира мътен, та чак кафяв. Нищо общо с предната седмица. Дори и не снимах.

Няколко снимки.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Днес се чудя накъде и дали изобщо да ходя.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Много вода. Скоро няма да спадне нивото. Та потърсих утеха пак в менгеменцето с едно дългобедресто мушенце.

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Да допълня празните позиции в кутийките ми с малко микропорести бойци.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

#14
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

То, за да се пръкне някое и друго муше, требе да се завърти и менгеменцето. Да му скръцнат челюстите, да захапят кукичката, да се закрепи кончето и после - я някоя перушинка за разкош, я някое волфрамче за тежинка, я малко лъскавинки за кичоз. И те го те накрая, родило се мушенце с розовко дупенце, рибките да дразни, а моята душа да блазни. :D

Розовият бунтар.
Изображение

Хайде, че пак иде забрана, а Короната не ще да си ходи, нейната мама - и баща й, и Родата й Коронована......... света побърка.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Да допълня армадата от мокрици за този сезон.

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Днес бях на ръба да хвана мухарката и да подкарам бъгито към Юго-запада. Писна ми от това променливо време и тази пандемия. А днес, а утре, а след ден-два .... то преполовихме и месец април.Забраната и Новият Априлски Пленум вече чукат на вратата. Ден-два и влизаме пак във въртележката на изчакване до юни месец. Да, ама ми се размина.

А менгеменцето работи, патерните пълнят кутийките един след друг в позиция на изчакване да бъдат потопени, проверени и да се докажат в пряк двубой. И днес не беше по-различно. Пръкнаха се още няколко бойци, които са предвидени да се борят с различни риби - от клен и пъстръвки, през раираните разбойници (костурите) до зъбатите щуки. Ей това изчакване от още месец и половина ми идва вече в повече на фона на изминалите зимните месеци. Ама ще го изтърпя.

И докато съм на изчакване, сътворих една нова моя приумица, която с особено внимание ще проверя при първа възможност. Този мелез, който ми хрумна да разработя от скука, като вкарах два нови елемента в структурата му е изцяло нова приумица, но се надявам да е за добро. Двата нови елемента не съм ги добавил случайно и разчитам да се окажат успешно решение както за този мокър вариант, така и за някои други патерни, които ми се въртят в главата. Но това ще го кажат рибите и най-вече целенасочените излети. Мисля да обогатя цветната гама на патерна, както и влагането на някои нови материали, като запазя идеята за силуета и поведението на мухата.

Ще използвам временен Ник Нейм на патерна:
Рижанката.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”