Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

От секретната кутийка.
Изображение

Изображение
Skurpito
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Юли 30, 2018 15:09
Риболов: Мухарски
дал Браво: 58 пъти
получил Браво: 37 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Skurpito »

image.jpeg
image.jpeg (109.75 KiB) Преглеждано 2276 пъти
...
image.jpeg
image.jpeg (120.65 KiB) Преглеждано 2276 пъти
image.jpeg
image.jpeg (64.63 KiB) Преглеждано 2276 пъти
image.jpeg
image.jpeg (64.13 KiB) Преглеждано 2276 пъти
image.jpeg
image.jpeg (69.47 KiB) Преглеждано 2276 пъти
image.jpeg
image.jpeg (74.12 KiB) Преглеждано 2276 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Всяка кука с КОНТРА се превръща в кука БЕЗ КОНТРА само за няколко секунди!!!. Едни малки клещички с плоски челюсти вършат чудеса и са напълно достатъчни - на водоема директно или предварително в къщи. Въпрос на личен избор - с контра или без контра. И куки с контра до размер # 8 нараняват рибите точно толкова, колкото и същите размери куки без контра!!! Ако знае риоловецът как да я извади. Въпрос на техника. Да не говорим, че има куки с мини контри, като например някои модели на Daiichi, изработени достатъчно интелигентно, миниатюрни за размера на съответната кука и с достатъчно тънка и здрава тел на куката за съответния размер.

Въпрос за размисъл:
Дали има значение дали куката е с контра или не, когато вадим рибата, от гледна точка на съпротивата на рибата, нейното усилие да се освободи и напъна на линията и бланката при придърпването на рибата към риболовеца? Дали има значение с контра или не е куката? Дали тъканта на рибата се влияе от контрата или отсъствието на контра, или при ваденето влияят други фактори?

Аз за себе си знам и техниката на откачане на риба от кука с контра, която е точно толкова нараняваща, колкото и на откачане на риба от кука без контра. Нищо сложно. Само трябва да се познават процесите, които съпровождат съпротивата на рибата при нейното вадене, реакцията на тъканта на рибата в местата на убождане с куката и техниката на вадене на куката.

Туй го написах, щото този дебат за куките с контри или без контри периодично се промотира в мрежите по форумите и води до недоразумения :wink:

И още веднъж:
Кука С контра се превръща в кука БЕЗ контра за няколко секунди!!! Въпрос на едно стискане с клещичките. :wink: :tup: :fish15:

Поздрави на всичкото мухар. :11:

п.п.: Чудя се, при толкова реакции срещу куките с контра, защо ли сьомговите мухи в огромната си част са с контри, че на всичкото отгоре са и на двойни куки? Което не знам, не знам. Но ми е любопитно. И сьомгата е риба. И нея я бодат на куките. И нея я нараняват. И нея я пускат. Ама защо с двойни куки и то с контри? Пък и контрите им големи. :roll:
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Аз си нося в елека наковалня и чук. Ако се наложи поставям куката в острата час на наковалнята и с чука млатя докато се смаже пустата контра :D

... стига бе Миро пак в некви драми и интриги са те вкарале. Мани го тоя пуст фейсбук и не чети глупости. Ето ти тул за 10 паунда слагаш в елека и нема клещи нема пили, чукове, тесли , пироний (не можах да се стърпя да не сложа Й).

https://www.fishingmegastore.com/fly-ty ... s~611.html
аз имам следните,
https://www.sportfish.co.uk/sportfish-d ... liers.html

както има и на Тиемко, Dr. Slick и разни други по фешън или мултифунционални тулове.

От 10 години ловя без контри, както и ако има контра не изпадам в драми. Като има по малки рибета и случайно съм с контра па взема и я сплескам с тула ама много, много не изпадам в драма, по ми е важно да ми кълве.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Аз у фейса нямам нито работа, нито регистрация. Там е все едно да четеш рекламни листовки - еднодневки. Като тези, по пощенските кутии. Не ми е там мястото.

Бе, Драго, те тия тулове са големи. Па и за 10 паунда ще ти намеря поне 8 бройки, да има и за резерв, ако ги губиш. Моят тул (мини клещички - тип часовникарски) се събират в малкото джобче на дънките ми - онова за стотинките. Ама не това е драмата. Тулове многофункционални - бол.

Драматизацията е, че когато не можеш да използваш правилно нещо, нещото го анатемосваш и го заменяш с нещо, което уж е по-така и е топ на топовете. Ама то, сега идва ред на новата дилема: куките без контра, полирани ли да са, или грапави. Щото то грапавините са страхотия. Не са ли полирани до огледало, страхотен проблем. Всяка грапавина е като мини, микро контра, а това вече е страшно. :lol:

А бе луди спорове, луди дилеми. Мани. Аз ловя и с двата варианта - и с контри и без контри, и със смачкани контри, а понякога установявам, че дори нямам и муха на типета :lol: . Ама това е друга тема. Тя е весела :lol: .

Прав си мого в нещо и то е най-важното: да сме на реката или водоема все по-често и да ни кълве.

Другото е здраве и :11:

п.п: Щеше да пускаш нещо за житие и битието ти по някакви реки с липани, шарени и подобни, ама филмите ли се осветиха, какво става? :tup:
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Чакам да събира всички снимки и видеа и ще пусна.
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Миро е ти малко за загрявка.... бонус: всички куки са без контра от клипа ако това има значение
viewtopic.php?f=15&t=71012&p=1043170#p1043170
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Аааа, Драго, това вече е нещо, галещо окото. Гледам, подводните снимки са като правени в Нова Зеландия. Толкова чиста и синя вода. А и липанетата са привикнали дори на фотосесии. Не бягат веднага. :D Друга губерния са тези реки. Удоволствието е било на макс. Гледам, че дори дядото отсреща коси водораслите, или така ми се вижда?

Аз пък днес направих един целенасочен излет за скобита по Струмата. От 12.00 ч. та до 20.30 ч. Страшно нагли риби. Отровиха ми нервите. Поне изпробвах сигурно над 30-40 модела мухи. Не искат да пипнат хитреците и не искат. Излъгах само два скобара, но и двата ги докарах на около 2 метра от мен и се откачиха. И двата отново взеха на кремава Моп муха. Нищо друго не пипнаха.

Иначе кленчета доволно, ама не ги търсех тях. Още си хвърлят хайвера!

:tup:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

Миро, отдавна не бях идвал тук, и като те чета си мисля за вредата от нетЯ при дадени хора, ма ти държиш здраво :lol: :lol:
----------
Е ти малко от неосветените филми с питомните холивудски липани 8)
viewtopic.php?f=14&t=77029

Поздрав! :fish15:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Док, привет.
Той НетЬ-я не подбира мало или голямо. Гребе с пълни шепи от човешките души и наккрая ги захвърля в Ада на НетЬ-я, наречен Фейсбуук, Туитър, Инстаграм и други подобни, където ги дооглозгва и ги обезличава. Там, в тети платформи няма да намериш никога нищо синтезирано и подредено нагледно. В тези платформи цари хаос, който не ориентира, а напротив - дезориентира. Аз съм се съхранил до този момент от тази зараза, наречена "социални платформи - Ф, Т, И" и нямам и най-малки угризения или мераци към тези мрежи.

Ама виж колко тихо и спокойно е станало тук :lol: . Като в природата. С Драго поддържаме фронта и чакаме старите бойци да се завърнат. И да преоткрият положителните страни на форумите, които някога сами създадоха, години поддържаха, създадоха ценна база, която всеки може да прегледа и открие, когато поиска. Форумите ги правим ние, потребителите. Каквито ги направим, такива ще бъдат.

Хората не се променят, когато сменят един форум с друг или още по-лошо, когато сменят форума с Фейса или друго подобие. Те са си същите хора и тук, и там, и в живота.

Голяма тема, ама аз предпочитам менгемето, мухарката и чистия въздух. Форумът няма да го сменя, а само ще го съчетая с повече мухарене и движение, че зимата много се залежах :tup: :fish15:

Поздрави и се радвам, че пак си тук. :11:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

Терзае те теб фъкбука, Миро, и това си е, сигурно покеризваш зад перденцето, няма лошо... дълъг път извървя в муховръза, и Пикасо би ти завидял :D
Даваше зор на Драго за рипОрт, ази пуснах малко, и да ти кажа изкарахме повече от чудесно - и река, и риби, и къмпани бе на ниво, дай боже всекиму, а на мен повече 8)
Жив и здрав бъди, и разнообразявай палитрата, че тва 50 мухи да смениш за ден е само за истинките мухарини, нищо раУта и къде ролка и кусур типет. :tup:
:fish15:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа:Терзае те теб фъкбука, Миро, и това си е, сигурно покеризваш зад перденцето, няма лошо... дълъг път извървя в муховръза, и Пикасо би ти завидял :D
................................
Ааааа, нямам ама грам терзания спрямо фъкбука. Дреме ми на шишарката, както се казва по народните приказки. Иначе, хвърлял съм тук-там по някое око (където е позволено) само като читател, за да съм в крак с времето и да имам база за сравнение спрямо форумите. Ми, не ме кефи. Блудкава работа.
чичо Док написа:..............., че тва 50 мухи да смениш за ден е само за истинките мухарини, нищо раУта и къде ролка и кусур типет.
Че това за 8 часа мухарене си е нищо. Една ролка от 50-100м. ми стига за цял сезон. То това да сменя толкова мухи на ден ми се случва само 1-2 пъти на сезон, когато пробвам новите модели целенасочено за конкретни риби. А бе разбрах ти задевките, ама аз да си доуточня. Не винаги можеш да прецениш точната муха, колкото и да наблюдаваш и поведението на рибите, и храненето им, и моментните условия. А и скобитата са друга бира. Това са българските липани и с тях шега няма. Към тях трябва да се отнасяме с пълно уважение и настойчивост. Близо съм до точните мухи, но ми трябват още дузина целенасочени излети. :D :tup:

п.п.: Пикасо ряпа да яде. И той приживе не е бил дооценен :lol: .
Аватар
kikko
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Юли 23, 2013 18:25
Риболов: на муха
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от kikko »

Здравейте,колеги!
Много хубава тема. От доста време се занимавам с мухарски риболов, но в муховръза съм новобранец, от тази година. Дълго време основна цел ми бяха кефалите, а личното ми мнение е, че при тях корковите мухи са много резултатни се насочих именно към връзването на такива. Прикачвам две снимки на мои мухи(грозновати са) , но будят интереса на кефала, а наскоро разбрах, че и на пъстървата. Ще си позволя и две снимки на закачени риби. Рибите са малки, но пък имаше доста от тях и като знаеш, че мухата сам си я направил, кефа е двоен.
...
P1080323.JPG
P1080323.JPG (72.66 KiB) Преглеждано 2000 пъти
P1080324.JPG
P1080324.JPG (74.9 KiB) Преглеждано 2000 пъти
20190601_145806.jpg
20190601_145806.jpg (120.96 KiB) Преглеждано 2000 пъти
20190717_143403.jpg
20190717_143403.jpg (173.25 KiB) Преглеждано 2000 пъти
Аватар
Ангел-Ачо
Мнения: 283
Регистриран на: Вто Юли 24, 2007 17:10
Риболов: само с позволени средства!
Местоположение: София / Монтана
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Ангел-Ачо »

Мухата е екстра Кикко
Аз рибарче съм
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Мар 20, 2018 12:15
Риболов: мухарски риболов
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Аз рибарче съм »

Един фин, дребен ручейник за това време на годината:

Изображение

С извинение, че връщам темата малко назад, за мен най-лесния начин за махане на контрите е при връзването на мухата. Контрата я мачкам между челюстите на менгемето още преди да съм затегнал куката. Така не губя време на реката да проверявам и да се занимавам с допълнителни инструменти.
Не знам дали куки с контри и без контри се откачат от рибите по еднакъв начин, но вчера отново се убедих колко е полезно куката да е без контра, когато мухата ми се заби дълбоко в пръста при опит да я откача от един клон :fish15:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”