Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

За какво да ти пускаме муше като ти керизиш нон стоп у сураттефтерЯ да прекопираш нещо, ама колкото и да се хабиш файда никаква :lol: :lol: Въпреки това, с времето уцелваш по нещо добро, ама става банално...

Инак с Драго изкарахме повече от добре, и риби хванахме и най-важното, не пропуснахме вкусни шкембе и кюфтаци. :)
Здрав да си! :tup:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Док, привет.

Ся, много, ама много си далеч от 10-ката. В Суратфейса бях попаднал на някаква група, като бях написал "Мухарски събор" в Гугле търсачката. Там видях и снимката ти с кефала, шишето и спининговата макара.

А колкото до копирането на мухи ....Е па точно у фейса пък няма какво да копирам. Суратбуука е най-лошото място, от което можеш да взаимстваш нещо.

Колкото до оценки, преценки, файда и най-вече драматични анализи и т.н. на мухите, които правя, единствено ме интересува оценката на рибите!!! Дреме ми, дали някой друг ги харесва или не. Аз си правя мухите за рибите, а не да ловя с тях Лайкове! И вЕрно, за теб файда нЕма.

А и това лято и аз си хванах доволно рибки, и шараньета няколко на мухите ми, които са грозни, и кефалета бол - пак на грозните ми мухи, и костурета бол - пак .... , и ...., и .... Аз съм си доволен. А и бая шкембенце изядох и аз.

Та бъди жив и здрав и ти. :tup: :fish15:

п.п.: Тази, дългобедрестата, дали е от някой Суратбуук?
20191006_183013-1-1.jpg
20191006_183013-1-1.jpg (87.98 KiB) Преглеждано 1266 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Още една мокра муха в есенната гама. Днес се отчете добре на Струма.
2019-10-16 23.51.20.jpg
2019-10-16 23.51.20.jpg (59.1 KiB) Преглеждано 1215 пъти
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от DOCTORA »

Прилича на Partridge and Orange . Ще лови липани и пъстърви. Какво улови на Струма, кефaли ли?
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

DOCTORA написа:Прилича на Partridge and Orange . Ще лови липани и пъстърви. Какво улови на Струма, кефaли ли?
Прилича, но е с други материали. Една от най-любимите ми мухи.
Кука - Daiichi, #10 (други размери: от #8 до #16)
Тяло - оранжев конец 6/0 (синтетика или коприна), леко удебелено. В случая е синтетика.
Риб - медна тел
Полукрило - светло лилав айс дъбинг (много малко, колкото да се загатне)
Хакъл - тилно или шийно перо от скалп на фазан (в зависимост от номера на куката). Перо от дрозд също работи добре.

Иначе на Струма излязоха основно кефали. Имах и няколко вдигания и динамични подгонвания от добри екземпляри скобари, които стигаха до мухата, но не последваха вземания. Кефалите вземаха агресивно основно в бързеите и близо до брега.
:tup:
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от DOCTORA »

Харесва ми!
Ако ми пратиш 14 и 16 номер,на тази муха със сигурност ше хвана липани тук в Англия. Ще я ползвам на дропер в тандем с "bloody butcher" на края. Медната тел я утежнява и ще стабилизира чудесно тандема!

В Англия няма скобари и като се върна в България ми е голям мерак да се науча да ги ловя на муха.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Докторе, привет.

Не съм ловил липани. Това са риби, които само съм гледал как ги ловят навремето по една наша гранична река, но никога не съм се пробвал. А беше и много отдавна. Преди повече от 45-50 години. :roll:

Но си мисля, че за липан, тялото трябва да е с по-изтънено тяло и леко скъсено, като навивки.

Партридж и ориндж има страшно много варианти. Не зная, кой вариант е за липан. За куката ОК. 14 или 16, но зависи патерна и материалите.

Може би Док или Стоян Филипов ще са от полза за липанските мухи. Иначе, не е проблем към края на другия месец, като се прибера в София, да ти спретна малко за проба и от горния вариант. Пък ти ще кажеш, стават ли или не. Тук аз ги използвам за клен. Гледам, че предизвикват интерес и на скобарите, но за скобар ще трябва да ги доработвам.

Поздрави на теб и на Стойнето, ако се засечете, че той нещо поизчезна от форума. :tup:

п.п: Пропуснах нещо. Спомена, че искаш да я ползваш като дропер. В този й вариант, само с медна тел е лека. Ама зависи, при какво течение ще я използваш. Мисля си, че като дропер трябва да се използва вариант с месингова, сребърна, медна или волфрамова глава. Може и да бъркам, но си зависи от силата на течението, дълбочината и комбинацията с другите мухи. Та не знам. Нямам опит с липани.
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 625 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Миро Мирооо, на кое викаш дропер ти?

Изображение
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от DOCTORA »

АЗ ползвам Partridge and Orange от таз фирма - ефтини и уловисти.

https://www.troutflies.co.uk/partridge- ... d%20Orange

Изображение

Те са без никакво утежнение но паk си рботят с upstreem cast и swinging. Прав си че е по-добре дрорера да е утежнен. В ясни дни с бистра вода слагам Partridge and Orange на края а за дропер ползвам Goldhead Flash Head Hares Ear Nymph.

Изображение

или

Goldhead Pheasant Tail
Изображение

В облачни дни ползвам Bloody Butcher Wet Fly
Изображение

или Black Spider Wet Fly на края
Изображение

а за дрпер Goldhead French Nymph
Изображение

или Goldhead Black and Peacock

Изображение

Зарекъл съм се kато се пенсионирам след две години ще почна да се уча да ги връзвам сам. Сега просто нямам време.

А на Стойнето му нямам координатите.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

d_nikolov написа:Миро Мирооо, на кое викаш дропер ти?

Изображение
Драго, Драгооо, ами точно на дропера му викам дропер. Както и ти си го показал на схемата.
Партридж и Оранж като дропер, на края Блуди Бътчър (point). За това говорим. :D
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Докторе, хубави мухи използваш. Блек спайдъра също го харесвам много, наред с оринджа. Но аз съм кленаджия и гледам на мухите от тази гледна точка. Наблягам и на други мирни риби. :tup:
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от DOCTORA »

Перез Септември в моята местна рекичка Стауър балканката много се назландисваше и лових само кефалчета. За моя изненада най-уловиста се оказа тази муха:

WHITE WULFF DRY FLY No10

Изображение


Интересно дали ше работи и у нас?
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

DOCTORA написа:АЗ ползвам Partridge and Orange от таз фирма - ефтини и уловисти.

Изображение
Извинявам се, че се намесвам в така профи разговора ви, но показаната муха няма нищо общо с Partridge and Orange.
А за липаните усещам, че Jager'а ще почне и за тях да обяснява, иска се още малко време, но има потенциал :P
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от DOCTORA »

АЗ не споря защото съм новобранец! Бат Стан още от 2005 ме ръчкаше да ставам мухар И да връзвам мухи, ама аз тогава баях по биич кастингa и се дърпах. Това лято обаче пристанах. Сега се уча да замятам :D
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 625 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

jagger1 написа:
d_nikolov написа:Миро Мирооо, на кое викаш дропер ти?

Изображение
Драго, Драгооо, ами точно на дропера му викам дропер. Както и ти си го показал на схемата.
Партридж и Оранж като дропер, на края Блуди Бътчър (point). За това говорим. :D
Да и къде пише, че дропера се маже с оловни сачми или се слага волфрам. Може да имаш дропер и суха муха, нея ли ще я утежниш със волфрам?
Миро написа: В този й вариант, само с медна тел е лека. Ама зависи, при какво течение ще я използваш. Мисля си, че като дропер трябва да се използва вариант с месингова, сребърна, медна или волфрамова глава.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”