Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Док, перфектна 3D изработка и обемна структура на тялото. На колко слоя нанасяш UV-то? Предполагам рибваш върху първия слой с рехав дъбинг и дозаливаш до обем на тялото. Накрая гланцов слой. Наслада за окото. :tup:

= = = = = = = = = =

Един стъклен ручейник.
#14.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

В гамата на маслината. Пуешки биот и CDC.
#14
Изображение
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

DSC00960.jpg
DSC00960.jpg (122.02 KiB) Преглеждано 1400 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Росен »

DOCTORA написа: Пет Дек 13, 2019 20:45 Имам един въпрос - какъв метален повод се ползва за щука на муха?
Ето два филма с поводите, които аз ползвам. Първият е сниман преди години на Янтра, но близо до един бързей и звукът е лош за съжаление:
Вторият е пресен и сниман вкъщи - в момента си връзвам щукарски стримери, че съм оредял и съм решил да снимам малко повече видео и на различните елементи:
Поздрави!
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от DOCTORA »

Браво Росене! Много полезни филмчета! Метода на Зиги не съм го ползвал. Изглежда по-елегантен от жиците с кримповете които ползвам, ще го пробвам. Ще трябва да си купя запалка. Жената ще помисли че парк съм пропушил, иди я убеждавай че ше топя жици!
Най ме накефи като ти отесня кепчето! Дано дядо Коледа да ти донесе едно по-голямо! :tup:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Росене, привет.
Когато преди години пусна първия клип за щукарския лидер, за което ти благодаря още веднъж, реших да го пробвам. От тогава си правя щукарските лидери по този начин, но слагам вирбел от единия край, за по-лесна смяна на стримерите. Другият край го правя директно с ухо, както ти си показал. Това с лепенето е много добро решение. Мога да потвърдя, че се получава достатъчно здраво, стига да се разтопи добре и внимателно полимерния слой, без да прегори. Аз използвам многожилна тел с полимерно покритие, която се използва за направата на гердани и гривни - от кинкалерията. Бях писал преди време за нея. Намирам я в два размера: 0.38 мм и 0.45 мм. Достатъчно здрава е и не виждам разлика между нея и зелената, която се продава в риболовните магазини на метър, но на много по-висока цена.

Ето тази тел използвам:
Изображение

:tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

От години ми се въртят в главата едни идеи, как да вкарам восъкът като материал за изработване на мухи. От восък до восък все пак има разлики. А и восъкът не може да се задържи лесно върху куката. Има твърди восъци, има меки восъци, но има и такива, които са нито твърди, нито меки. По-точно, при работа с телесна температура са сравнително меки, но във водата се втвърдяват до определено ниво. Една от положителните им страни е тяхната полупрозрачност. Дават някаква дълбочина на восъчната маса. Лесно се моделират чрез различни техники и приемат всякакви форми. Трудното е да се задържат на куката и да запазят формата си при определен натиск или опън, ако са меки.

Восъците, с които реших да започна проби и с които изработих долните две мухи омекват при месене на ръка (при телесна температура) и се втвърдяват при температура, по-ниска от телесната. Това обаче все още не е достатъчно условие, за да бъдат вложени като материал в една муха. Трябваше да ги "усиля", за да запазват необходимата форма, да не се разрушават при многократно замятане на мухата и с тях да се работи лесно в процеса на изработване на мухата. Имам и още изисквания към крайния резултат, но това на този етап е най-важното.

Навремето, 1959-1960 г., когато баща ми ми преподаде първите уроци по риболов (бях на 5 г.), рибата се ловеше на спининг, на булдо, на дъно или на плувка. Най-вече на естествени примамки като земен и торен червей, бял червей, ларви на ручейник, яйца на мравки, бели личинки, скакалци и щурци, царевица, жито, грах, кус-кус, тесто, кюспе, или на хляб. Ловили сме и на някои плодове като черница, джанка, дори на горска боровинка.

От всичките тези естествени примамки, най-трудно ми беше да закачам на куката меко омесен на качамак хляб. И тогава, научих от баща си една хитринка при замесването на хляба като захранка или като стръв: за да не пада тестото от куката, баща ми го месеше с памук, барабар с другите съставки, които забъркваше. Тази хитринка я помня и до ден днешен и ми е като азбуката в риболова с естествени примамки.

Восъкът, подобно на тестото от изпечен хляб има същата неустойчивост на куката. Или по-точно една идея по-добре се задържа. Тези дни се сетих за тази хитринка, която бях научил като малък и реших да я приложа и спрямо восъка. Идеята беше, памукът да послужи като влакнеста арматура при оформяне на тялото на мухата и в същото време да го подсили. Направих си като за експеримент няколко различни проби и накрая се получи нещо леко жилаво и влакнесто, с което направих една мравка за отработване на техниката. Първата мравка не ми хареса. Продължих с моделирането на още две мравки, като проигравах и няколко техники за нанасяне на восъчната маса. Накрая, четвъртата мравка се получи сравнително добре.

Получи се този брабиняк на кука #16.
Изображение

И на водна проба:
Изображение

За сега ще продължа с отработване на влакнестата техника с памук, както и с отделните техники за моделиране на телцето. Мисля си, че нещата ще се получат.

Втората техника, която ми хрумна е, чрез изработване на нишкова арматура от усукана прежда или дебел конец, пропити с восък. Целта беше втори модел муха - ларва на ручейник. Отново експериментирах с различни конци и усукани прежди, както и различни техники на обмазване или пропиване с восък. Тук нещата станаха по-лесно, но пак има още доста за доизчистване на отделните техники.

Освен восъчната структура, показаната ларва е рибната със CDC власинки и с малко заешки дъбинг за торакс.
На кука #14.
Изображение

Водната проба:
Изображение

Поздрави :tup:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

DSC00967.jpg
DSC00967.jpg (137.51 KiB) Преглеждано 1256 пъти
DSC00970.jpg
DSC00970.jpg (122.82 KiB) Преглеждано 1256 пъти
DSC01041.jpg
DSC01041.jpg (129.4 KiB) Преглеждано 1256 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

#16
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Анорексичка, ама ако можеше да й приказва острието .....
На #14 и #16.
Изображение

Весели и благи Коледни празници на всички колеги и техните семейства. Здрави бланки, много адреналин и много релакс по бойните полета.
:11:
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 626 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Ей като видя муха като горната ми иде направо с клещите на две да я срежа. Нищо лично Миро, но на това нещо няма вдяване на типет :D И аз съм пълен с такива ушета на куки и лека полека пренасочвам всичко към боклука защото баш кога рибите ми взимат уцеля некоя такава муха и си скина нервите.

Айде весели празници , не съм връзвал нищо интересно и за това не пускам.

... всъщност вчера връзвах за морски риболов неща но са мега секретни на този етап.

:tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Хехе :D . Драго, да не си на две ракии вече? :D :11:
Ушето на Hends BL-120, #16 си поема до 0.14 мм повод отма. Е, винаги може да бъде и по-добре, ама колкото, толкова. Не е болка за умиране. :D

Иначе, ако имаш предвид, че на снимката се вижда отворът на ухото като зацапан, не е. Чистичък си е. Просто ъгъл на сниманане. Власинките са си извън ухото и типета си се вдява от 0.1 до 0.14 съвсем нормално. (за кука BL-120, #16).

Ама може за недоскиви като мен отворчето на ухото да е по-големиШко, но това си е друга тема. То си е от ЕГН-то, а не от куката. :(

Весела Коледа, Драго и да ти е все на Йедри и бол през новия сезон. :tup:
Живи и здрави.
:11:
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от DOCTORA »

Весела Коледа на всички колеги!
Най-после свърших работа и се прибрах за коледната вечеря. Проблема е че повечето материали пристигнаха и съм готов да започна муховръза! Чака ме трапеза с девет постни коледни ястия тази вечер и голяма пуйка при внучката утре, а в главата ми се върти само муховръз. Ще е дълга Коледата тази година, до менгемето ще се добера чак в четвъртък.
Очаквайте снимки на морски мухички.

Пожелавам ви, Дядо Коледа да ви донесе най-желаните от вас подаръци!

Наздраве! :22:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Skurpito
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Юли 30, 2018 15:09
Риболов: Мухарски
дал Браво: 58 пъти
получил Браво: 37 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Skurpito »

:fish15:
...
Весело изкарване на празниците на всички мухари и тените семейства
Весело изкарване на празниците на всички мухари и тените семейства
image.jpeg (156.63 KiB) Преглеждано 1109 пъти
Skurpito
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Юли 30, 2018 15:09
Риболов: Мухарски
дал Браво: 58 пъти
получил Браво: 37 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Skurpito »

:fish15:
...
Това е
Това е
image.jpeg (131.86 KiB) Преглеждано 1109 пъти
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”