Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

в страни от бъзика да задам делови въпрос: харесва ми тялото от паунов куил, правя в момента нимфи с него НО го лакирам отгоре с УВ лак. изпъква шарката пък и става малко по-обемно. питам се дали лакирането ще го утежни до толкова, че да стане тежко за имърджър? и в частност такъв който да разчита на плаваемост от СДС.
и още: Hends Shellback е силиконова лентичка или някакъв друг по-неразтеглив материал?
живи и здрави!
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 626 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Емърджъра е финна муха, колкото е по-лека и постна толкова по добре. За мен перфектни емърджъри са тези на Доки примерно

Изображение

Ако много държиш да е сегментирано тялото, мини един риб с друг цвят конец.

А хубав липан съм хващал с емърджър само с крило и главогръд от малко рошъв дъбинг и на долу гола кука.

Изображение

П.П
Сега видях по някаква причина не съм си постнал BIH-2017 :shock:

Та приятно чете - река Рибник 2017 г.

Поздрави
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

arilus1 написа: Чет Яну 28, 2021 20:01 в страни от бъзика да задам делови въпрос: харесва ми тялото от паунов куил, правя в момента нимфи с него НО го лакирам отгоре с УВ лак. изпъква шарката пък и става малко по-обемно. питам се дали лакирането ще го утежни до толкова, че да стане тежко за имърджър? и в частност такъв който да разчита на плаваемост от СДС.
и още: Hends Shellback е силиконова лентичка или някакъв друг по-неразтеглив материал?
живи и здрави!
Както каза Драго, имърджърите са финни мушета. Колкото по-малко са натрупани с материал, толкова по-естествено седят във водния филм или под него. Аз лично избягвам да нанасям лак по тялото. Или ако трябва да нанеса лак, лаковото покритие трябва да е много финно, само да запечата отгоре, без натрупване. Рядък и течлив лак. Имай предвид, че това, което виждаш и както изглежда на въздух в сухо състояние, във водата изглежда по различен начин.

В една суха муха, най тежкия елемент е нейната кука. Колкото по-лека е куката, колкото по-малко материал използваш, колкото материалите са по-леки, колкото са по-плаваеми, толкова по-лесно мухата се държи на водната повърхност. Пауновия куил е великолепен материал за тела на имърджъри.

Дали CDC-то може да издържи лакираната муха? Може - лека кука, и много тънък слой лак (силно разреден лак на Хендс или лак за нокти върши работа), но аз предпочитам без лак. Добре балансираният имърджър понася няколко последователни замятания без да потъва (за тиха вода или за бавни води без силни завихряния и вълни). После - подсушаваш и пак е в играта. В по-бързи води и при наличие на завихряния или вълни, може да се потопи още с падането или при първата вълна, но трябва да остане и да се води непосредстено под граничния повърхностен воден филм, или в тънкия горен слой на течението. Другото е, че зависи много и от качеството на CDC-то, колко е снопчето от CDC, как се полага мухата с шнура и т.н.

А бе, Драго го е казал най-точно и кратко: Финна муха. :D

За Shellback лентичките:
Изображение

Не са силиконови. Много тънки полимерни лентички с леко метализирана повърхност, която дава цветен ефект като на разлято върху водната повърхност машинно масло в различни цветови нюанси. Трябва да се работи много внимателно, защото не понася силен опън. При силен опън се разтяга и губи външния си ефект. Лентичките са широки около 5 мм. Използват се за цял гръб или само за гръб на главогръди на нимфи. Аз ги използвам и за изработване на телата на някои модели сухи мухи, имърджъри, стримери, дори и за джапанки. Когато използвам лентичката за навиване на тялото на мухите, разцепвам лентичката на две по дължина и използвам 1/2 от ширината й (около 2,5 мм ширина). Единственото нещо, което трябва да спазваш стриктно е да внимаваш да не опъваш силно лентичката при навиването й около рамото на куката, за да не я разтеглиш и да загубиш визуалния ефект на материала.

Изображение

Ето и още две мушета с този материал за тяло на мухите.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Едно подводничарче, което спретнах ей така, от скука. За разнообразие в кутийките. Капризно е. Не е основна сила при избора за деня от многото други патернчета. Но има дни, в които проявява характер. Прибавям го в кутийката като дълбока резерва на резервната скамейка. Не блести с разкош, не хваща веднага окото, търпеливо е и очаква своя миг в кутийката, без да се натрапва. Сладурче, в което вярвам, че ще ми се отблагодари в уречения час.

Размер на куките - от #10 до #16.
Лентичка от Shellback (различни нюанси) за тяло, малко паунов цвят спектра дъбинг или натуралнен фибър от пауново, опашно перо за торакс и една идея флос конец за крилен зачатък (жълто, оранж или бяло). Опашка - както решите: може да се добави, може и без - по ваш избор. Може да се подложи малко медна тел за тежинка под Shellback-а или да се върже директно без утежняване, както е показания вариант. Зависи къде и как ще го използваме. Другото е да се прекръстим и с мушето - напред :D . Зимните месеци, или юли-август привечер и рано сутрин.
Изображение

Изображение

Кой не може да устиска - успешно откриване утре. Кой може да устиска още малко - дваж пъти да му е на хаерлия. Аз ще поизчакам по неволя, че ми изтече срока на всите докЮменти, барабар с шИфьорската ми книжка, та ще трЕбе да дочакам да изпадна в легална ситуЕЙШЪН. Ама кой си е легален и го може - наслука и да му е силен, и изпълнен с много екшън сезона. Сгънати бланки и кеф, кеф и пак кеф.
И най-вече - бъдете живи и здрави.
:fish15:
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 626 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Ех Миро, за втора поредна година няма да откривам но интересното е, че не ми е и зор. След 12 години фанатизъм само пъстърва на муха започнах да ловя и на спининг, кефали, костури, басове, дори разцепих лятото на морето на блатен червей :) но пък 50 риби за 3 часа си е кеф :D . Вярно веднъж само ми се получи но на другия ден дойдоха хора да коментират с мен, че така не е много гот аз да ги ловя така а колегите на 30 метра от мен да бършат сълзи и сополи. Никой не попита "как го правя". А истината е опита от мухарството и "Carpe Diem". Просто за момент им набарах схемата, на всяка проводка нова стръв и нещата се получиха. От миналата година тайно киризя и във Фесбука. Голям смях и цирк. Хора хванали първата си пъстърва в живота преди 12 месеца учат хора които ловят само пъстърви от 22 години, какво е мръстилище и как да го различаваме. Изпедерасти се тоя свят. Някои даже го превърнаха в национален празник. До Великден ще изкъртят пак джуките на Монтанските риби, Валери ще въдеде отново и пролетна забрана за Огоста, в Кричим ще спрат все за нещо веца и ще настане национално ОЛЕЛЕ заради пресъхналата река. Инфлуенсърите продължават да бесят риби от мостовете въпреки, че изрично се обясни, че това не бива да се случва. Аз си направих труда събота да ида и да видя Панега. Под извора прекрасен цвят, малко по надолу потоп.
1612206547083.jpg
1612206547083.jpg (212.48 KiB) Преглеждано 1620 пъти
1612206922560.jpg
1612206922560.jpg (135.59 KiB) Преглеждано 1620 пъти
1612206547075.jpg
1612206547075.jpg (292.21 KiB) Преглеждано 1620 пъти
1612206547051.jpg
1612206547051.jpg (210.64 KiB) Преглеждано 1620 пъти


Е за какво да откривам? Само за да се смеся с "масите" ли? Значи аз мога да си направя труда и да отделя време да видя реката, без планове за откриване, хора планирали този сакрален ден, не се позаинтересуваха от времето в региона- валежи, високи температури, снеготопоне. Та по тази причина дал Господ една седмица в Босна и Херцеговина , два три излета в Гърция и ми стига. Важното за мен е да намеря баланса между риболов, почивка и спокойствие.
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Е, Драго, щом си видял водата, дори без мухарка, значи си открил сезона. На първата снимка реката е перфектна. Само тази снимка ми стига, да ми вдигне настроението за деня.

Казваш, всички са се преместили под купола на големия цирк - ФасБука :D . Бе да ти кажа, винаги съм се чудил, как едни и същи хора за толкова години обиколиха всички възможни форуми, Буци, Туитита, Инста/Пента/Гига грами и попадат все в една и съща среда. И всичко се повтаря като безконечна грамофонна плоча - отначало тихо, уж всичко е ОК, па като се отпуши една пушилка, едни реплики, едни нравоучения, и то от нищото .... И като погледнеш, пак същите бръмчилници.

Това, което не мога да проумея е, какво ново намериха за себе си уважаваните имена , заменяйки форумите с ФасБука? И защо захапват подхвърлената им стръв от хейтърчета, влизат в спорове и не се усещат, колко безмислено е всичко това. Няма как да набиеш в главата на някой нещо, което не е готов да приеме, или поне да се замисли. От друга страна - задава се въпрос от начинаещ (много пъти глупав или от незнание зададен неправилно, а често и многократно задаван). И като се започнат едни остроумия от "знаещи" и знаещи, едни постове, едни мнения, нямащи нищо общо със зададения въпрос, едни намеци колко е тъп и непросветен чИЛЯка, дръзнал да зададе въпросчето ...... майчице миличка ..... Голямо ШОУ и сълзи, ти да видиш. Накрая някой се смили, та вземе да отговори синтезирано на убития от подигравки Мераклийко, който явно в чудо се е видял и триста пъти съжалил, че се е осмелил да попита ........

Това е разбирането на съвременниците ни за комуникация. Всеки брониран в собственото си его, извадил рогата напред, раздаващ щедро съвети У левО и У дЕсно, търсещ мекото на ЛЯба, всички са му длъжни и е като разярена пантера, ако някой си позволи да му мяука, противоречи и съветва.

Драго, да ти кажа, от доста време разглеждам само чужди форуми и им се кефя на тия момчета. И на чувството им за хумор, и на точните отговори, които дават, и на уважението, което проявяват един към друг - независимо дали е млад новобранка или стар вълк. Ама и младите се интересуват, четат и питат.
И най-вече мислят, преди да питат или преди да отговорят. Пак има бъзици, ама всичко е до ниво шегички за малко настроение. Няма караници, няма обиди. Там ако не получиш отговор, значи трябва да се замислиш, какво си попитал, как си попитал, и тогава започваш сам да ровичкаш и да търсиш къде си сгрешил в питането си. После като попиташ и корегираш питането си, получаваш точния отговор без излишни отклонения и фукарни, достатъчно подробен, че да не питаш повече. Направо да ти е кеф. :D

Иначе, нямам профил, но чат-пат и аз надничам нелегално през дупката на ФасБука, за да се посмея и да видя как е у нас и дали нещо не се е променило.

Чакам другата седмица да си получа подновената книжка за бъгито и личните документи (май с доживотна гаранция на срока на валидност този път :lol: ) и ако времето позволи ще направя едно турче, ей така, за разходка и да поразгледам водните полета по юго-запада. Мани, краката ми се вдървиха вече и не мога да измина и 50 метра без да спра да си почина.

И да не е без снимка, те го един стар и проверен верен приятел, спечелил много битки през годините и заслужил името си:
Изображение

Изображение

А тук го бях пускал поетапно преди няколко години:
https://www.youtube.com/watch?v=BiIsMNVJOAQ
Поздрави.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

доста минорни тонове. и при нас реките са с цвят на боза с накичени боклуци по клоните ама... ние си го правим и ние може би можем да го променим.
една бубулечка от мен. ентомологично неиздържана, с коремче от капрон.
...
ll.png
ll.png (6.19 MiB) Преглеждано 1506 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Мъничко, сивичко, има си и крилца.
#14
Изображение

Изображение
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

простички палмерчета на кука 14. използвам ги напролет при по-студена вода за дребни кефалчета и уклейки.
...
2.png
2.png (6.21 MiB) Преглеждано 1413 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

arilus1 написа: Нед Фев 07, 2021 18:10 простички палмерчета на кука 14. използвам ги напролет при по-студена вода за дребни кефалчета и уклейки.
Една от най-универсалните мухи от гледна точка на видовете риби, които привлича за нашите водоеми и реки. Създадена за пъстърва, не прощава и на клен, уклей, вдига още и каракудки, бабушки, че и шаранчета имам на нея. Работи целогодишно в звисимост от разцветките и големината на куката, на която е вързана. Лесна за изпълнение и с характер муха. Аз лично я използвам от ранна пролет до късна есен.

Браво, Ники. :tup:
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

тази муха не е вързана от мен. донесена е от Швейцария смачкана с още няколко в целофаново пликче от приятел който внася от там стоки втора употреба. изпаднали са от някъде и предполагам най-вероятно автора и гази във вечните пъстървови потоци. мир на праха му, кадърен човек е бил. 16 ка, тяло от паунова фибра, останалото е светло сиво перо. невероятно финна, предполагам Адамс?
...
3.png
3.png (5.65 MiB) Преглеждано 1366 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Прилича ми на една от многото разновидности на Адамс-а - Body quill Blue Dun. Перото на хакъла е с убийствен, стоманен (Iron) цвят. Опашката - също. Трудно се намират скалпове с този цвят и нюанс. А у нас - абсурд да го намериш.
Много добра муха.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от DOCTORA »

Прилича на White Wolf.

Изображение
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

DOCTORA написа: Пет Фев 12, 2021 2:16 Прилича на White Wolf.

Изображение
White Wolf е с друго крило и опашка (телешка /calf/ опашка и крило). А и тялото е с по-къс и по-агресивен конус.
(снимката е от НЕТ-а, не е моя)
Рецептата за долната муха:
Hook : 12.
Thread : White.
Tail : Wood duck flank.
Body : Orange floss palmered with dark ginger hackle.
Wing : Wood duck flank.
Hackle : Dark ginger.
Изображение

Тази, която си показал, по-скоро е в стилът на Catskill мухите - с крило от Wood Duck. А и тялото е с по-лек и по-удължен конус.

Между другото, Гари Лафонтен нарича Catskill мухите tiptoe flies (мухи, легнали на пръсти), защото добре изработените Catskill мухи лягат само на опашката си и на долната част на хакела, с което правят великолепен отпечатък върху водната повърхност.
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Студът и пързалките на са моя предпочитан климат, от времето, когато спрях да карам ски по неволя. Та какво друго да прави човек, когато навън не се чувства комфортно? Ами да врътне на менгеменцето някое и друго муше, на чашка биричка или ароматно бърбънче, или каквото там намери из резервите. :D

Така, днес се роди един нов буболечок, на който експериментирах поредното си хрумване при работа с микропорести материали. Трябва още малко да изпипам техниката, за да премахна острите ръбове и да се получат по-плавни преходи, но и така ми харесва. Ся, дали рибите ще го харесат, ще трябва да се провери при първа възможност на терен, но мисля, че няма да бъде пренебрегнато от тях.

Изображение

Да Ви е топличко и да Ви е на здраве - наздраве :11:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”