Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

За тази година закрих сезона преди няколко дни, но пък започва зимния муховръзки сезон. А и кутийките трябва да се заредят по-отрано, че не се знае какво ще е занапред с този бацил. Да има готовност по-отраничко.

Преди да започна с новия муховръз, ще пусна малко от старите мушета, които не съм публикувал от миналия и този сезон.

Два водолаза, които използвах в някои от летните ми излети по Струма, Джерман и Искър за клен и черни мрени.
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Още две мухици, които радваха рибоците по време на излетите ми, както по реките, така и на затворени водоеми.

Сойката.
от #8 до #14
Изображение

Мераклийката:
от #10 до #16
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Една мокра мухица, която работи добре в участъци с бърза вода, или на границата, където водата се влива в бързея. На затворен водоем дразни костурите, като водя мухата подобно на малък стример с накъсани бавни придърпвания и къси паузи.

Малко оранжев антрон за балончето, 2-3 фазанови фибъра от опашно перо, един паунов фибър от опашно перо и тилно перо от женски фазан (може да се замени с перо от зеленоглава патица или перо от яребица). Конец 17/0 или 14/0 (зелен, бял или керемидено кафяв). Кука - от #8 до #14.

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Още няколко мушета, които бяха сред фаворитите ми през този сезон. Мухите са мои варианти на известната муха Buzzball на Гари Лафонтен. Много лесна за изпълнение и в същото време много ефективна суха муха за всички сезони. Първоначално, мухата е била създадена като имитация на грозд от миджове и прилича визуално на топка от бъзери, люпещи се през зимните месеци по река Мисури. По-късно, тази муха се доказва като всесезонна, поради което придобива голяма популярност. Създадена за пъстърва, лови успешно и други видове риби. Мухата може да се върже и с крило за по-добра видимост и като имитация на кадис.

Диапазонът от размерите на куките, на които се вързва Buzzball е много широк - от #8 до #22.

В оригиналната муха на Гари Лафонтен се използват следните материали:
Кука: от #12 до #18 за суха муха (dry fly hook)
Конец: 8/0 burnt orange (пастелно, убито оранжев)
Основен Хакъл: 1 grizzly hackle в подходящ размер на перото за съответния размер кука (приблизително 1 1/2 размера на гейпа);
Вторични хакъли: 1 light dun hackle (по-малък или равен по размер на гейпа); и 1 orange hackle (по-малък или равен по размер на гейпа, аналогично на light dun хакела). За двата вторични хакела могат да се използват и пера с по-големи по размер власинки, но тогава власинките трябва да се скъсят до подходящия размер (равно или малко по-късо от размера на гейпа на куката).

Поради това, че нямах точните материали, модифицирах моите мухи съобразно това, с което разполагах. Изпробвах варианти с няколко други цвята на перата от индийски скалпове за вторични хакъли, а за основен хакъл използвах за всички варианти генетика на Colins Farm. Използвах конци на Hends (Sinton или Ultrafine), няколко цвята, за различните модификации мухи.

Няколко от модификациите ми на куки Daiichi 1180 / #14:
Изображение

Изображение

Изображение

и на #18 (TMC)
Изображение

Buzzball мухите от отминалия сезон 2020 трайно влизат в кутийките ми и за следващия сезон 2021, като смятам да разнообразя с още модификации цветовата гама.
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

През изминалия сезон убоцка доста костуретки по затворените водоеми. Предизвика и малко кефали, но по реките я използвах само няколко пъти.

На #8.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Още една от мухите, с които експериментирах през изминалия сезон. Кръстих си я Жълта Струмска. Мухата ме изненада много приятно и мисля да я доразвия с още няколко разцветки и леки модификации за новия сезон 2021. Използвах мухата в участъци с по-бавно течение и в близост до бреговете. В повечето случаи, атаките на кефалите следваха мигновено, още с приводняването на мухата. В участъци с бързо течение мухата е склонна да се дави. В тези случаи следва да се води като мокра муха.

Предполагам, че мухата ще работи добре и за пъстървички в друга разцветка, но лично аз не съм ходил целенасочено за тях през изминалия сезон. Мухата не съм я тествал и на затворен водоем, което ще се случи като се позатопли през 2021 г. Само да сме живи и здрави.

Струмска Жълта е лесна за вързване и за нея са необходими само 4 материала:
- Кука с право рамо за суха муха
- Три перца от скалп на петел с размер на власинките - с около 1/2 по-голям от размера на извивката на куката
- един фибър от щраусово перо (жълт)
- конец 14/0 или 17/0 (ръждиво-кафяв)

Специфичното в мухата е, че се изработват последователно 3 броя хакли с не повече от 2-3 витки за всеки хакъл. Хаклите се разползгат последователно - един в прехода между рамото и извивката на куката, един в средата на рамото и един зад ухото на куката. През изминалия сезон използвах три размера куки за мухата: #10, #12 и #14. Най-успешно работеха мухите, вързани на кука #14.

Жълта Струмска.
#14.
Изображение

Изображение

И една лека модификация за новия сезон.
#14
Изображение
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Cougar »

jagger1 написа: Пон Ное 30, 2020 10:59
Предполагам, че мухата ще работи добре и за пъстървички в друга разцветка,
Миро, когато аз бях почнал да ловя пъстърва, за мухи не бях и мислил, защото единствения начин на ловене с муха тогава беше с булдо. А в тези малки вирове с размер на малка вана, нямаше терен да се замята и води булдо с 3 мухи. Така че ловях с плувка и няккава там стръв от потока.

Но имаше редица случаи когато пъстървата лапваше миниатюрната ми плувка (бяла на цвят и не приличаща по нищо на муха) и заминаваше с нея преди да лапне стръвта ми.

Което ме кара да съм сигурен че каквато и муха да бях сложил на това място, на повърхността, с нормални размери, тя щеше да бъде отнесена.

Има гладни риби и такива които се хранят с нещо специфично в момента. Първите лапат всичко, другите чакат да получат нещо подобно на това с което се хранят.

Но твоите мухи сигурно всички пъстърви биха ги лапнали по всяко време.
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Cougar написа: Сря Дек 02, 2020 5:30
jagger1 написа: Пон Ное 30, 2020 10:59
Предполагам, че мухата ще работи добре и за пъстървички в друга разцветка,
...........................................
..........................................

Което ме кара да съм сигурен че каквато и муха да бях сложил на това място, на повърхността, с нормални размери, тя щеше да бъде отнесена.

Има гладни риби и такива които се хранят с нещо специфично в момента. Първите лапат всичко, другите чакат да получат нещо подобно на това с което се хранят.

Но твоите мухи сигурно всички пъстърви биха ги лапнали по всяко време.
Жельо, привет.
А бе, не е точно така. Аз се опитвам от десетилетия да си правя мухите според рибите, които искам да ловя. Дали ми се получава, това е друга тема. :D По тази причина преработвам много от пъстървовите модели съвсем умишлено с надеждата, рибите, различни от пъстърва да ги оценят. От опита, който съм натрупал до този момент мога да кажа, че няма муха, дори и най-зле вързаната, която да не сработи в определен момент, стига да се подава на точното място и да се води по правилния начин, както и да се познават навиците и поведението на отделните видове риби. Научил съм и друго: научил съм, че и най-добре вързаната имитация не сработва в определени дни и ситуации, дори и да се е доказала многократно във времето. И точно в такива моменти се проявява умението да използваш натрупания опит и да отсееш точната муха за момента от стотиците в кутийките.

С годините се научих и на още нещо: Да не търся точно възпроизвеждане на насекомите, а да търся и да постигам силует на имитацията, близък до този на дадено насекомо с възможно най-близки контури. Това е много по-важно от стремежа да се вързват имитации, претрупани с елементи, уж за да направят мухата по-реалистична, по-близка по визия с истинското насекомо, но в същото време, внасянето на повече материали и дребни подробности като очички, реалистични крила, реалистични крачета, телца, антенки, опашки и т.н. спомага само за едно - да се хареса повече на нас. Дори в много случаи, особено при сухите мухи, вкарването на повече материал и повече елементи влошава качеството на изработваната имитация и често пъти се постига точно обратния ефект - мухата не работи добре. А рибите? Дали рибите се интересуват от този реализъм? Дали изобщо броят крачетата, или дали изобщо се интересуват калинката с девет точки ли е, или са само седем? Дали мухата е едноока, двуока или сляпа? В бързите води, когато парченцето изкуствен протеин минава бързо, рибата няма време да огледа подробно мухата, а и не го прави. В този момент тя фиксира със зрението си силуета, усеща със страничната линия мухата и или атакува, или пропуска. При бавните води нещата са малко по-различни - рибата има повече време да огледа мухата, но и там е важен най-вече силуета.

И още нещо, на което аз лично наблягам много в мухите, които правя:
Освен да гоня силуета в една муха, залагам много и на "слуха" на рибите, и на техния "радар" - способността на рибите да усещат примамката и да я "чуват", да засичат движението на примамката от разстояние, дори и при ниска видимост във водата.


До към 1995 г. ходех за пъстървички целенасочено поне по 10-тина пъти в годината предимно по водоемите и реките в Родопите или по някои езера в Рила. След това, поради неприятно стекли се обстоятелства имам само няколко излета до ден днешен, които не броя. Това лято имах планове да направя поне един 10 дневен излет по Голям Беглик, Широка поляна и някои реки в региона, но пак нещата се провалиха. Та да сме живи и здрави само. :D

Поздрави и :11:

= = = = = = = = = = =
Да не е без картинка, едно мушенце от днес.
#14
Изображение
Skurpito
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Юли 30, 2018 15:09
Риболов: Мухарски
дал Браво: 58 пъти
получил Браво: 37 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Skurpito »

:fish15:
...
#18
#18
AAD0703E-1ECB-4177-8161-03E469142155.jpeg (112.35 KiB) Преглеждано 1127 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Skurpito, привет.
Добри са мушетата, но ми се виждат малко несъразмерни опашката и размерът на хакела спрямо размера на куката, ама знае ли човек какво е мнението на рибите... :D

Аз лично бих използвал по-къса опашка (за горната муха от двете показани) - максимум една дължина на куката. Размерът на хакъла зависи от перата с които разполагаш, но има техники, с които можеш да "излъжеш" власинките на перото да станат по-къси и от перо с по-дълги власинки. Ако ми остане време тези дни може да пусна няколко снимки на някоя от техниките.

Иначе, цветово ми харесват.
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Да попълня запасите с малко МОП мухици.
Един вариант на бръмбаретка от МОП прежда, която се представя много добре вече няколко години по югозападните реки.

MOP Yellow Bug, #12 - поетапно.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

И нейната близначка - MOP White Bug.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Една мокра муха, която ми носеше много емоции по Струма и притоците й през отминалия сезон. Мухата е вариант с хакъл от перо на фазан, заменящ крилото от гъши пух на една муха, която вързах преди доста години и кръстих 'Родена да лови'. Родена да лови, във варианти с гъши пух, съм я показвал няколко пъти във годините назад в тази тема, включително и поетапно.

Серията модифицирани мокри мухи, с общо наименование 'Родена да лови', се настаниха трайно в кутийките ми и ми носят много емоции по реките на юго-запада в БГ, както и на някои затворени водоеми, които посещавам. За новия сезон със сигурност ще добавя и този вариант, който вързвам от тази пролет на куки от #8 до #14. Работи много добре на река за клен, а на затворен водоем не са редки случаите, в които към мухата проявяват интерес освен клен, още костур и каракуда. Диапазонът от сезони, в които лових с този вариант на мухата е от юни до края на октомври. Като разцветки - основно с жълт, кремав, огнено оранжев или червен конец на HENDS тип EFFECT, #0.08.

Вариант на "Родена да лови" с хакъл от фазан (с жълт конец на HENDS, тип EFFECT, #0.08, VP-26)
#12
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Казват, че подводниците са едни от най-страшните оръжейни комплекси, които са непредвидими по своята сила и мощ, способни да изненадат противника във всеки момент. Днес ме налегна малко скуката и реших да подсиля малко бойните си единици с още един подводничар.

Миналата година бях замислил един високопланински езерен излет по юго-западните ни територии, но поради стечение на редица обстоятелства, не ми се получи да го осъществя. Дай боже през този сезон да ми се отдаде такава възможност. И понеже храня някакви надежди, трябва да извърша и малко предварителна подготовка на бойните единици. Пък и през зимните месеци муховръзът ми носи разнообразие и ме разтоварва.

Та днес, направих първата стъпка с една нова мухица. Не, че нямам в кутийките си подходящи индивиди, но ми се иска да внеса малко разнообразие с нови форми, силуети и цветове.

Долната муха ми се върти в главата от доста време и все отлагах реализацията й - до днес. Прегледах набързо материалите, които имам, подбрах си няколко, които прецених, че ще ми свършат работа и завъртях менгеменцето.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Първата не се получи така, както исках и по тази причина бързо оголих със скалпела куката и повторих упражнението. Втората мисля, че се получи добре предвид на това, че набързо я спретнах. А я спретнах набързо, защото седна ли да вързвам през деня, винаги ми намират някаква спешна и неотложна работа. Та поне успях да визуализирам мухата.
Изображение

Мухата я направих предимно за езерен риболов, както и за затворен водоем, но мисля да я изпробвам и на река. На мен ми харесва. Дано американките и сивените да я оценят. Само да сме живи и здрави за да осъщестим плановете си.
:11:
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Да допълня мокрите бойци с още малко цвят за новия сезон.
Изображение

Изображение
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

hhg.png
hhg.png (7.77 MiB) Преглеждано 795 пъти
реших да пробвам с обелка от салам. интересен материал ...
весели празници! бъдете здрави!
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”