Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

jagger1 написа:... За лентичката - доста съм търсил по магазините в София нещо подобно, ама все не мога да си намеря. Не използвам сайтовете за покупка..
Не знам причините, но да се пазарува от чужбинско няма нищо страшно. Щото доста от материалите преди година две три се набавяха само по този начин, тук имаше само базови неща. В момента, за радост на хобаджиите, достатъчно много от нещата вече се предлагат у нас, и то почти целите гами на специализирани световни фирми за материали в муховръза.
Колкото до въпросната пвц лентичка, аз ползвам оригиналната от тази която е в прескрипцията на BWO нимфата от автора и - това е т.н. флексибоди, има го в различни цветове. Понеже не знам дали се предлага у нас, ето да го видиш как изглежда
Изображение

Предполагам и от други неща може да се "извади" подобен материал, но трябва да е тънък, полупрозрачен и по цвят да е подобен.

Благодаря за оценката, но тази нимфа я вързах повече за проверка(възстановяване) на определени техники, отколкото за риболов, че същите бяха актуални за нас неуките когато излезе филма през 2003'та :D

Поздрав!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3177
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1168 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Благодаря ти чичо Док за инфото. Ще се постарая да си набавя. Аз до този момент съм пробвал един материал (фотополимер за печати), който е много мек, но само след няколко хвърляния се къса. Иначе, на цвят е розово-червен, лилаво-сив, има и със зеленикав оттенък. Зависи от фотополимера. Дебелината му е между 1,6 мм и 2,7 мм. На парчета - режеш си лентички. Но не е работа. Та благодаря ти за инфото. Казваш - пробно вързване, да, ама някои "пробни" вързвания носят много емоции на водоема :D . Та ако не си пробвал още нимфичката, дай боже да ти донесе върховната радост. Поздрави и от мен.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

А, не е пробно...но тези по-сложно вързани мухи ми е жал да ги закачам по клоните и камъните на реките :D Те са повече гъдел за душата, кеф от самия муховръз.
За риболов си има доказани, работещи и елементарни за вързване нимфи, да ги сееш из реките и да не мислиш :D

Жив и здрав.

п.с. лентички за тела за нимфи с подложка от олово, за куки до 12 номер, си мисля че не бива да са по-дебели от 0.5 - 0.2 мм
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3177
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1168 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Да, не само правилно мислиш, а е точно така. Лентичките трябва да са тънки като фолио. Аз си режеш от парче фотополимер (което е дебело 1,7 мм) лентички - максимално тънки, т.е. дебелината 1,7 мм на фотополимера става ширина на лентичката, а ширината на лентичката - толкова, колкото я отрежеш. Максимално тънка. Но пак ти казвам, не е здрав материал. Иначе, като разцветки, материалът е отличен. С такива фотополимери се работи в печатарската индустрия - за печатните форми на вестници и списания.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

Да ти кажа каква приказка запомних едно време, като млада надежда на нацията из провинцията:
козата си сака пръч :D :D

Та така и с много от материалите, не че ги няма около нас, но когато ги има пакетирани точно подходящи за дадена дейност, предпочитам на готово.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3177
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1168 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Днес, както се правех на шпакловчик :( , така и ми писна да бъркам гипса, че си шпакловам тераската, понеже я одограмих (хваля се :lol: ). Писна ми и си пуснах двата рибешки канала по TV-то да погледам малко майсторите и да понауча нещо. Та както си гледах, взеха да ме сърбят ръчичките и се сетих, че лятото си загубих цялата кутия с пайк-бънита и по-тлъсти стримерчета, а вече е щукариадата. Та реших да си спретна два-три за днес. Реших, сторих го. Не станаха много добри, ама са си стримерчета. Аз в стримеровързването съм още малко новак :D . Та ето какво се получи от моите "импровизации":

Три стримера, от типа на пайк-бънито. Е, за третия само опашката е от бъни, ама карай да върви - повечето е силикон. Реших да пробвам и един такъв вариант, а какво се е получило - ще го разбера на водоема.
Стримерите са с утежнение и са за спинингов риболов. Първият (пайкчето) е с тегло 2 грама (сух). Вторият - пайкчето с лъскавите ламета е с тегло 1,5 грама (сух) - умишлено му намалих утежнението, че козинката му е в повече и като се намокри, мисля, че ще го докарам като първия в мокро състояние. Третият е някаква моя си измислица и е с тегло 4 грама (сух). Поради по-малкото козина, него го утежних повече, за да го докарам пак до първите два след намокряне. Силиконът, който съм използвал е този, който е за пистолетите за лепене на горещо, но е с брокат (така съм купил силиконовата пръчка - има и с жълт брокат, със сив, с червен брокат). Искам да отбележа, че доста си поиграх, докато го формовам на куката, ама накрая се получи нещо - какво, ще го установя на водоема. На снимката едвам се вижда, че съм "вградил" и една гръбна перка над силикона от петльово перце. Има и две петльови коремни перки. А бе, получи се нещо като за начало, ама трябва да усъвуршенствам технологията. Зимата е за това :D . Куките и за трите стримера са No 0. Хайде, стига толкова приказки. Да мина на снимките (правени са с телефон :( ):

Сборна снимка на трите стримерчета:

Изображение

Пайкчето:

Изображение

Пайкчето - кипра:

Изображение

И силиконката:

Изображение

Поздрави на всички.
Аватар
jagger1
Мнения: 3177
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1168 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Годината, се изниза съвсем по терлици за мен. Бързо и неусетно. Кога беше Нова година в очакване на новия риболовен сезон, кога си отлетя :( . За съжаление, през този сезон успях да направя много малко излети. Така се стекоха нещата при мен. Но реших да направя една малка ретроспекция на онова, което изработих през тази година като мухички. Те са публикувани в отделни теми, но реших да ги събера в едно клипче. Искам да уточня, че не всичко показвам по една единствена причина: В деня на откриването си потопих любимото фотоапаратче във водата и оттогава снимам само с телефона. Та простете ми, ако нещо не е добре като снимки, но се постарах нещата да са макс. ОК.
Всички моделчета, които съм снимал са ми носили много радост. Пожелавам го на всеки. А останалите модели, които изработих през тази година ще се опитам да ги снимам допълнително в друг сборен клип. Желая ви много красиви мигове по водоемите през следващия сезон. Поздрави на всички.
и малко стримери:
Аватар
Ангел-Ачо
Мнения: 283
Регистриран на: Вто Юли 24, 2007 17:10
Риболов: само с позволени средства!
Местоположение: София / Монтана
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Ангел-Ачо »

.., а снимки на уловени риби има ли?
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

Така е, колега jagger1, годинките се търкалят, неизбежно.
Хубаво си показал какво те вълнува седейки над менгемето, заинтригуваме ме и оформлението на клипчетата ти.
Сега, покрай мултимедийната презентация си припомних, че по стечение на обстоятелства имам вързана от мен муха и снимана на видео от миналата година. Същата и този сезон ми беше фаворит за пъстърви, за това ще си позволя да я покажа.

Да си здрав, и дай боже повече излети да правим догодина,
Поздрав.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3177
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1168 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Поздрави и на теб чичо Док. Това мушенце, което си показал и на мен ми е носило доста радости. Преди две години се опитах да го вържа за първи път. При мен се получи някакво дебелогъзо същество с един парашут на главата и една червеникава грива под парашута. А тогава използвах и едни подръчни материали ... :lol: срам ме е да си призная :oops: . Но се оказа доста уловисто. При мен специално се получи на Диканите - на кефалчета. Ама имаше и кефалчета тогава. Отсрами се мушето. От тогава не съм си го вързвал, ама сега ще си спретна през "топлите" зимни месеци малко и от него, че за пролетта да съм готов за подвизи. Поздрави и от мен.
Аватар
jagger1
Мнения: 3177
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1168 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Ето и малко от колекцията ми, която ще изпробвам през следващия сезон (2012 г.) по водоемите. Залагам доста надежди на тях. Сега е времето за подготовка. Направих опит да илюстрирам и как се виждат отделните моделчета в контражурно (насрещно) осветление.

Ето моделите:
Аватар
jagger1
Мнения: 3177
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1168 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Ето още едно моделче за пъстървички. Не съм го изпробвал, но е в колекцията ми за 2012 г. Живот и здраве - ще се пробва.

А. в контражур:

Изображение

Б. На светло:
Изображение

Привет на всички.
владислав златев
Мнения: 37
Регистриран на: Вто Окт 27, 2009 23:23
Местоположение: Ботевград

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от владислав златев »

Айде малко кленски и от мен за новата година
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
radoslav1951
Мнения: 934
Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 16:29
Местоположение: с. Правда
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от radoslav1951 »

Рядко практикувам щукарски риболов , но си "врътнах" няколко за удоволствие . Заешките са на куки №6/0 , другите на №2и5 ...

Изображение

Изображение

Наслука!
Да пазим реките чисти!
http://kefalbg.blogspot.com/
Аватар
Markony_RS
Мнения: 859
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:57
Риболов: мухарски риболов
Местоположение: Русе

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Markony_RS »

Зеления с черното гръбче е страхотен!
Мухарски Kлуб "СТРИМЕРИТЕ"
Самоирония:какво ли мятам с този сезал това пиле, вързано накрая му!
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”