Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

рибарче, на първата муха от какво са крилата? контрастното перо черно и бяло, тънките ивички.
-----
мокра муха с която имах слука на Камчия рано напролет
...
мокра муха.jpg
мокра муха.jpg (111.54 KiB) Преглеждано 1979 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1173 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Arilus, привет.

По принцип, това, което виждаш над водата от една муха е за мухаря, т.е. за теб. За рибата почти няма значение. За рибата има значение това, което ляга в повърхностния филм и лежи на него, както и онова, което от мухата е под повърхностния филм - потопено във водата. Така че, дали ще използваш оранжево, зелено, черно, сребро, злато, жълто, червено или виолетово, или каквото ти си избереш за вързване на онази част от сухата муха, която остава над водата има единствено и само значение за три неща:
1. Ти да виждаш добре сухата муха и позицията й във всеки момент на водната повърхност.
2. Това, което е над водата да допълва общия силует на мухата, заедно с този, който е под водата, гледайки мухата от водата нагоре към повърхността (има значение за рибата). Цветът има значение за онази част от мухата, който е под водата (за рибата).
3. Да спомага на мухата да се държи над водата по-дълго време като суха.
Не забравяй, че рибата гледа сухата муха от долу към повърхността, а светлината пада от повърхността към водата. Комбинацията е силует! Говорим за суха муха.

Предполагам, че колегата е използвал за основно крило на мухата нек хакелно (шийно) перо от кокошка (перото с едра шарка тип гризли - черно и бяло). Подобни шарки на пера има и от бекас, дива кокошка, много рядко съм виждал такива пера и от сребърен фазан (едрата черно-бяла шарка) от областта на нек хакела.

За надкрилката, онези тънките власинки предполагам, че са от перо на дива зеленоглава патица. Лично аз използвам доста такива пера, но за мокри мухи или нимфи, както и за мухи, които имат поведението и на сухи и на мокри при определени условия:
Изображение

Изображение

Изображение

А тук използвам момента да пусна една схема на някои от зоните, от които се използват перушинките с техните наименования.
(снимката е от интернет)
Изображение

Иначе, колегата най-точно може да каже, какви пера е използвал за основно крило и за надкрилка :tup: Инфото е полезно.
Аз рибарче съм
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Мар 20, 2018 12:15
Риболов: мухарски риболов
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Аз рибарче съм »

arilus написа: Съб Апр 11, 2020 9:05 рибарче, на първата муха от какво са крилата? контрастното перо черно и бяло, тънките ивички.
Колега, Миро напрактика ти е отговорил преди мен. Перата са две, долното е гръдно перо от някакъв вид гъска, не знам каква точно, а горното е също гръдно перо от зеленоглава патица. След монтажа (някои го правят и преди това) перата се минават с пръсти, намазани с малко лак, за да им се запази формата, съответно и силуета на крилото, и да пият по-малко вода.
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1173 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Deer Hair BOMBER FLY. Мухата може да се срещне още под името Buck Bug. За нейн създател се счита Elmer Smith от Prince William, New Brunswick, която през 70-те години на миналия век конструира суха муха за сьомга с формата на пура, на базата на Deer Hair, което на фона на използваните масово мокри сьомгови мухи по това време се счита за революция.

Една суха муха, която на пръв поглед няма място в мухарския ни арсенал по тези географски ширини, създадена основно за сьомга, стийлхед и пъстърва, включена по-късно и за улов на бас като повърхностна примамка, мухата се оказва много добър избор и за улов на кефал по нашите реки. Използвам тази муха от около 7 години в няколко варианта на тялото - както с еленова козина (както е оригиналната муха), така и в модификация с други материали. Работи както на дрейф, подадена срещу течението, така и на браздене, подадена под ъгъл по посока на течението с придърпване и много кратки паузи или с отпускане по течението и кратко задържане. Задължително имам в кутийките си по някой и друг бомбър в различни разцветки.

Изображение

Изображение
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 626 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Криза, криза, голяма криза. Седнах да вържа една муха ей така за разнообразие е не можах за съжаление. Окьоравях ли, изнервен ли съм, схванат ли съм не знам ама нито мухата се получи нито фотката с аЙфона Алкател
IMG_20200412_120020.jpg
IMG_20200412_120020.jpg (95.04 KiB) Преглеждано 1905 пъти
То и хубав скалп нямам, че на този перата се прегорени при боядисването така, че това е положението. Не съм доволен от себе си :lol: но ще пробвам по-нататък пак.
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1173 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Драго написа: Нед Апр 12, 2020 12:07 Криза, криза, голяма криза. Седнах да вържа една муха ей така за разнообразие е не можах за съжаление. Окьоравях ли, изнервен ли съм, схванат ли съм не знам ама нито мухата се получи нито фотката с аЙфона Алкател

Изображение

То и хубав скалп нямам, че на този перата се прегорени при боядисването така, че това е положението. Не съм доволен от себе си :lol: но ще пробвам по-нататък пак.
Драго, то пилетата, патките и пуйките в супера вече голи ги продават. Не са като едно време. Как пък поне по едно-две перца не им оставят, че ако не друго, то да видим от каква порода са, па и за някое муше да има.... А ти цял скалп ти се приискал и то хубав ... :lol:

Иначе, много си е добро мушето, което си вързал. И класна опашка си има. Какво толкова му се мръщиш не знам. Ти пита ли рибите, дали го харесват? Я го пробвай. :D :tup:
:11:
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1173 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Да убия малко времето, пък и някаква ползица да има за по-добри времена. :D .
Два ручейника с къщички (Cased Caddis).
#12
Изображение

Изображение
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 626 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

jagger1 написа: Нед Апр 12, 2020 15:08 Ти пита ли рибите, дали го харесват? Я го пробвай.
Ще го пробвам Миро само да стигна до вода. Сега видях, че имам и други мокри мухи освен Блек Пенела. Даже открих, че едната съм я мокрил ама нямам хваната риба
DSC08970 (2).JPG
DSC08970 (2).JPG (74.83 KiB) Преглеждано 1812 пъти
DSC08973 (2).JPG
DSC08973 (2).JPG (71.7 KiB) Преглеждано 1812 пъти
DSC08975 (2).JPG
DSC08975 (2).JPG (81.61 KiB) Преглеждано 1812 пъти
Абе където се вика връзвал съм на времето пусти му мерак, ама знаеш - ловя си с двете нимфи, кочманче, кадисче и чат пат някой парашут :D

Грийнуелса му се беше сплескало крилото и малко го наплючинх за фотката, та за това така лъщи :)
Аз рибарче съм
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Мар 20, 2018 12:15
Риболов: мухарски риболов
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Аз рибарче съм »

Човек, като скучае, се чуди какво още да експериментира. Ето две шарени нимфи на №14 от тези дни. Кога ще ги пробвам - не знам.
IMG_20200411_182632.jpg
IMG_20200411_182632.jpg (47.98 KiB) Преглеждано 1784 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1173 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Драго написа: Пон Апр 13, 2020 21:14 .................................
Абе където се вика връзвал съм на времето пусти му мерак, ама знаеш - ловя си с двете нимфи, кочманче, кадисче и чат пат някой парашут :D

Грийнуелса му се беше сплескало крилото и малко го наплючинх за фотката, та за това така лъщи :)
Аааа, значи това бил секрета. Ползваш атрактант, а? :D
Драго, Ползвал ли си Грийнуелса на езеро или за американка? Навремето, преди доста години, някъде около 1968-1970 г. баща ми беше домъкнал от Френско подобни мухи (по спомен много приличаха на твоята). Не знаех, че й викат Грийнуелс. Та с такива (подобни) мухи тогава ловихме една седмица на трите езера над Трещеника в Рила - на 2 часа път от хижата пеша. По онова време тези езера бяха разрешени за риболов. Ловихме, но не с мухарки, а на малки булда с дълги типети или с леко утежнение (по една съчмичка пред мухата). Сутрин и в късния следобяд американките полудяваха. Пак по спомени, помня, че използвахме тогава и малки черни имитации на комар, когато привечер се вдигаха рояците. Добри времена бяха. Де да можех пак да се върна поне за един ден назад във времето .... :roll:

А бе що мухи има, които само чакат да ги потопим, ама като гледам, този сезон ще го пишем в графата "дъждовни". Мамка му и гаден вирус. Две години и кусур в казармата бях по-разкрепостен, но няма как. Не всичко в този живот е сватби, кръщенета и духова музика.

Поне за вързване на мухици - време бол.
Те от мен още един ручейник с къщичка от фазан на #12. Да има в кутийките, кога потрябва за черни мренки, кефалчета, костурчета, па и за други рибки става. :D
Изображение

Изображение
:tup: :11:
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 626 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

jagger1 написа: Сря Апр 15, 2020 9:54 Ползвал ли си Грийнуелса на езеро или за американка
Привет Миро, не съм. Изобщо много малко съм ловил с мокра муха и нямам хваната риба но не съм и настоявал де. Изрових ги тия и ще ги пробвам като дропер ако се открие сезон нещо. Иначе конкретно за мухата Greenwell's Glory си е стара класическа мукра муха. Връзват я със и без опашка аз имам и двата варианта просто такава грабнах за снимката , с хакъл над крилото и под крилото и така .Просто такава грабнах за снимката
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1173 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Благодаря, Драго. Е сега, като успея да стигна до ранчото, ще възложа на котарака задача, някой скорец да даде фира. За него скореца, за мен перушината. :D Това е една от най-добрите перушини за мокри мухи . От доста време съм им хвърлил окото, ама все душа не ми дава.

Вчера, нещо не ме свърташе на едно място и седнах малко на менгемето, че да не започне да скърца или пък да се почувства пренебрегнато. Хванах едно перо от зеленоглава патица и .... ха назад опашка, ха напред телце, ха и малко спектра дъбинг за главогръд, накрая пак напред с патешкото перце и.... като погледнах, излезе нещо пернато като Христос разпнат на кръста, ама ще си го сложа в кутийката :lol: . От скука и блян по водоемите, какви ли ще ги намотам още? ..... :lol:

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1173 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Не върви на добре. Снощи, по малките часове, започнах да вързвам и мутанти с много рога. :D Този е кръстоска междут фазан и щраус, съшит с конец. Друго по него няма.
#14
Изображение

Изображение
Аз рибарче съм
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Мар 20, 2018 12:15
Риболов: мухарски риболов
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Аз рибарче съм »

Моите кутийки вече са препълнени. Не ми се отваря нова (стои неразпечатана в едно чекмедже), защото и без друго нямам повече джобове по елека. Та по тази причина една шепа нимфички стои в очакване на по-добри времена. Тела от фазан или само от конец, на номера 14-18.
grayling flies.jpg
grayling flies.jpg (142.11 KiB) Преглеждано 1611 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1173 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Традицията за кефалите трябва да се спазва. Две микропорести бръмбаретки с малко ченил по тях.
#14
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”