Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Кука - #14 - #18.
Тяло - заешки дъбинг.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Изпитани, рошави бойци, които винаги имат място в кутийките ми. Издържали многократно тестовете в годините назад, семпли, но апетитни за кефалите. Няма начин да бъдат подминати и от мен и от рибите през месеците от юни до септември. Сухи, с добра видимост. Работят еднакво добре и в спокойни води, и в средно бързи течения.

Работещи цветни варианти:
- жълто тяло с ръждиво-кафяв хакел;
- кафяво тяло с червен хакел;
- кафяво тяло с черен хакел;
- черно тяло с ръждиво-кафяв хакел;
- черно тяло с бял хакел;
- зелено тяло със сиво-бял гризли хакел;
- зелено тяло с ръждиво-кафяв хакел;
- черно тяло с жълт хакел;
- мръсно бяло тяло с черен хакел;
- мръсно бяло тяло с ръждиво-кафяв хакел.

Куки: от #8 до #18.

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Към горната серия.
На Daiichi 1180, №10.
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Вариант на мухата Родена да лови - с жълто крило и бакърен цвят на сегментиране на тялото. Различните варианти на тази муха, които съм показвал назад в темата през последните години, заеха трайно място в кутийките ми. Мокра муха, която носи приятни емоции и изненади.

Изображение

Изображение

Весели Великденски празници на всички :11:
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Една малка стримеретка за костур и клен. Тяло - три пера от зеленоглава патица и нишка от Holographic Hair на Hends.
На кука VMC 9288BZ, #6.
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Гмуркащ се ручейник.

Този модел имитира женски ручейник, полагащ яйца под водната повърхност или още пясъчен ручейник. Женските ручейници се гмуркат под повърхността на водата за да снесат яйцата си във водната струя на бързеите с каменисто дъно. Това е основната среда, която този ручейник обитава – средно бързите и бързи течения с каменисто дъно. По тази причина, имитацията на тази муха работи добре точно в такива участъци. Резултатите във води с бавно течение или в стоящи води са почти нулеви или много слаби. Тази имитация на гмуркащ се женски ручейник може да се изпълни освен в показания по-долу цвят (сив и тан), още и в зелената гама.

Мухата работи добре както за пъстърва, така и за клен и мряна – особено, когато в бързея има участъци с големи единични камъни и скали, стърчащи над водата, които са добри укрития за дебнещите риби.

Схемата на подаване на мухата е директно по течението или по течението под малък ъгъл. Правят се леки, насечени и къси придърпвания на шнура, последвани от кратки паузи с леко отпускане на шнура по течението, като по този начин мухата пулсира и създава илюзията за живо насекомо. Много важно условие е, при отпускането на шнура линията да се задържа винаги добре изпъната. Това се постига, като отпускането на шнура се прави с малко по-бавна скорост спрямо скоростта на течението в бързея, т.е. мухата да изостава леко от скоростта, с която би се движила свободно в течението.

Кълването обикновено е или непосредствено при първото придърпване на шнура след кратката пауза, или при лекото отпускане на шнура по течението през паузата – рязко и агресивно кълване. При мряната е възможно да има две-три почуквания, които се усещат много добре по линията.

Гмуркащ се ручейник.
Материали:
- Кука: #14 или #16 с право рамо.
- Конец: Ultrafine na Hends (или подобен на друг производител), цвят бял или тан.
- Риб: месингова или сребърна тел.
- Тяло: Заешки дъбинг цвят сиво-бежаво или тан. Може да се използва и дъбинг в цвят от зелената гама.
- Крачета (хакелно изпълнение): перо от яребица, или тилно малко перо от скалп на женски фазан, или малко перо от зеленоглава патица.
- Крило: сноп фибри от опашно перо на фазан или пуешко перо.

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

По празниците си спретнах няколко кухи винилови телца за мухи с изнесено тяло.
Изображение

И едно муше с удължено (изнесено) тяло - за Струмски кефали през летните месеци.
На кука #14, Daiichi 1180.
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

И един Дикански брабиняк с кухо винилно телце. Когато има роене на крилати мравки, тази муха, както и нейните варианти са вредни за водните обитатели :D .
Изображение

Изображение

Хайде чао, че след 6-ти май агнетата влизат в забрана. Да им се порадваме още малко. :D
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 625 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Какви агнета бе Миро, нема ли да се ходи за риба тази година? Аз отскачам чат пат, кълве ми по някоя риба но все на класически мухи

Първата е на заешка кафява нимфа с оранжев шал - вързана е като фазанова, просто с дъбинга малко по-бързо върви конвейра. Класическа муха връзва се лесно с подръчните материали и не трябва да се рови из кинкалериите за иновации.

Изображение

Следващата риба е на муха подарена ми от чичо Док - Balloon Caddis. Също класическа муха гледам, че хваща риби без много напъни.

Изображение

Последната риба събра класически Elk Hair Caddis. Както се вижда рибката добре се храни :)

Изображение

Та така класическите мухи довят доволно риби без да си дава човек много зор. Е и едно видео за повдигане на бойния дух.

https://www.youtube.com/watch?v=4Kon49e-8ro

Хайде със здраве :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

d_nikolov написа:Какви агнета бе Миро, нема ли да се ходи за риба тази година? Аз отскачам чат пат, кълве ми по някоя риба но все на класически мухи.
Привет, Драго.
Красавици са това пъстръвките. И адреналин. А класиката си е класика. Няма спор. Ама аз от 10 години не съм ходил за пъстръвки. Миналата година имах два пъти път близо до Панега, но така и не стигнах до реката.

Иначе, още не съм открил сезона. Дано да успея да ремонтирам бъгито до 20 юни и да изляза от една черна спирала, че най-после и аз да се пробвам. Па и цяла зима понавързах нови мухици, които попълниха местата на миналогодишните жертви :D . Ще потърпя още малко, пък както се получи. :11:

Една от последните мухи, които вързах по празниците, мокра - за кленчета по бързеите на Струмата. Има и други, ама тях по-натам.
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Още едно мокро муше от преди празниците. Цвят на тялото - неокислена мед (конец).
Изображение

Изображение

Изображение
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Мунчо »

Басиму - като видях колко страници съм отървал, се офазих от огорчение и айфона ми айфон не може да ме разпознае лицево...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Мунчо написа:Басиму - като видях колко страници съм отървал, се офазих от огорчение и айфона ми айфон не може да ме разпознае лицево...
У Фейса е още по-страшно. Тук е спокойно :lol:
= = = = = = =

Едно Paraloop Griffiths Gnat на #14.
Изображение

Изображение
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 625 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Миро стегай бъгито, че ей го дей края на забраната. Аз пък си направих лека корекция на фейса (малко липосукция, един разрез, два шева но не съм си слагал джуки и хиалурон де) обаче моя Айфон Алкател нема лицево разпознаване и немам и грижи - отключвам го с PIN , нали все пак съм класик :D
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

d_nikolov написа:Миро стегай бъгито, че ей го дей края на забраната. .........
Драго, де да беше само бъгито, досега да съм свършил мухите :roll: . Черна спирала, без страничен изход. Ама и тя, спиралата, има някъде край. Поне се надявам да е така. Много трудно и бавно се получават нещата при мен. Но пък се получават накрая. :D

И понеже почти всеки ден си вързвам по едно-две мушета за разнообразие и разтуха от грижите, както се казва, гледам в кутишките си една мравучка от миналата година, която не съм показвал, но е доста добро мушенце.
Крилата мравка (Paraloop ant). Семпло, лесно за вързване и ефективно. На кука #14.
Изображение
Поздрави. :tup:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”