Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Малко експериментиране. Какво се е получило - ще присъди водното жури на реката. Цел - кефалюгите.
#12
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Тази седмица дните ги записах в графата - дъждовни. А ми се искаше да направя някое турче за час - два по реката. Да потопя някое от новите мушета, за да проверя поведението им на вода. Е, явно ще трябва да се съобразя с мартенските капризи на времето.

Та за да не губя форма, вчера си врътнах още една нова мушица. Именувах я Кефалина. Така ми хрумна. В името съм вплел две емоционални състояния - Кеф (удоволствието от това, сам да си вържеш мухата) и Кефал (удоволствието да съблазниш някой кефалюга със собственото си творение). Но.... Бъдещите излети ще покажат дали името е правилно подбрано. Личното ми мнение е, а и интуицията ми подсказва, че нама да съм разочарован. Все пак рибите ще решат, дали съм прав.

Кефалината.
#12
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Два универсални мъника от вчера.
Изображение

Изображение

Изображение

И пак на #18.
Изображение

Изображение
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от b_lomsky »

Преди последното застудяване наблюдавах едри кленове да плуват под повърхността и бавно да всмукват едни дребни мушици, които според мен бяха летящи мравки. Никакъв интерес към изкуствените ми примамки. Мушиците не бяха в голямо количество, доста нарядко всъщност, но рибите си ги изчакваха и лапаха. Същото нещо наблюдавах и миналия март. Ако връзвате такива, максимално реалистични моля да покаже с какво и как. Трябва да са дребни и плуващи.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

b_lomsky написа: Пет Мар 12, 2021 11:22 Преди последното застудяване наблюдавах едри кленове да плуват под повърхността и бавно да всмукват едни дребни мушици, които според мен бяха летящи мравки. Никакъв интерес към изкуствените ми примамки. Мушиците не бяха в голямо количество, доста нарядко всъщност, но рибите си ги изчакваха и лапаха. Същото нещо наблюдавах и миналия март. Ако връзвате такива, максимално реалистични моля да покаже с какво и как. Трябва да са дребни и плуващи.
Не са били летящи мравки. Не им е сега времето за люпене. По-скоро са били комари или малки плодови осички (вече ги има да летят на ранчото). Понеже температурите бяха височки цяла седмица преди застудяването, бяха излезли пчели и оси също. Но малки летящи мравки не са били. Това не пречи да пробваш и на имитации на малки черни мравки.

Има и нещо друго:
Не е критерий, че кленовете са събирали точно тези летящи мушета, или по-точно летящите възрастни насекоми. Много пъти наличието на летящи насекоми над водата заблуждава, че трябва да се лови на суха имитация на тези насекоми. По тази причина, често пъти настояваме упорито на суха имитация, гледаме как рибите упорито я подминават, а в същото време правят кръгове по водната повърхност, като че ли събират летящите насекоми. Причината е, че рибите събират имърджърите в повърхностния филм, което визуално е съпроводено пак с кръгове по водната повърхност и прилича на атаките към възрастните, летящи насекоми, но без типичните плясъци и високи подскоци над водата. Кръговете са по-малки и може да се наблюдава само част от устата или главата на рибата над водната повърхност или само да се появи леко завихряне с малко кръгче. Та ако в такива моменти рибите упорито отказват сухата имитация на възрастното насекомо, веднага сменяй на имитация на имърджър. Много пъти в този избор се крие желания успех. Най-вероятно си наблюдавал рибите да събират излюпващите се комари. Времето беше цяла седмица топло.

Пробвай на горните две малки сухи мушета, които показах в предния си пост, ако мислиш, че кефалюгите са събирали възрастните насекоми. Горните две мушета работят добре през всички сезони и ги използвам от десетилетия за булдо, а от 11 години и с мухарката. Изключително лесни са за вързване и се използват само перо от скалп на петел, конец и кука. Органзата за крило е по избор, не е задължителна.

Други три мухи, които също ти препоръчвам, също много лесни за вързване ти показвам по-долу в този пост.

Черен комар на кука #18.
- Тяло - Body Quills конец на Hends, цвят BQ-65
- Хакъл - черно перо от индийски или генетичен скалп на петел.

Изображение

Изображение

Малък черен кадис на кука #18.
- Тяло - косъм от лицева маска на глиган (може да се замени с куил от пауново перо - опашното око или боди куил конец на Хендс, като горния)
- Крило - Deer Hair, черна

Изображение

И един хибрид, тялото на който е изработено от черно перо (скалп на петел), но предварително власинките са подрязани късо, както е показано по-долу.
Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави и успех. :tup:
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Е включих и аз връзвачката малко да повръзва. Една от секретните ми мухи в която няма нищо секретно :) а именно сива заешка нимфа рибната със златна тел и неква лентичка за малко лъскавиня :)
IMG_20210312_140642.jpg
IMG_20210312_140642.jpg (130.01 KiB) Преглеждано 1594 пъти
IMG_20210312_140855.jpg
IMG_20210312_140855.jpg (133.98 KiB) Преглеждано 1594 пъти
IMG_20210313_110219.jpg
IMG_20210313_110219.jpg (168.92 KiB) Преглеждано 1594 пъти
IMG_20210313_110643.jpg
IMG_20210313_110643.jpg (188.42 KiB) Преглеждано 1594 пъти
Ей какви времена настанаха да те страх да снимаш камо ли да кажеш, че си пъстърваджия.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

първи опит за стример, ама повече стана измишльотина, 2,5см
str.jpg
str.jpg (92.74 KiB) Преглеждано 1577 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Драго написа: Съб Мар 13, 2021 11:07 ..................................................
Ей какви времена настанаха да те страх да снимаш камо ли да кажеш, че си пъстърваджия.
Драго, от тия пусти ваксини ще да е. Ти гледай само, как като ни сложат чиповете, всички ще станем шаранджии. :D Какво ще правим тогава с тези нимфи и имърджъри, дето сме ги навързали ...... не знам. Мани, не ми се мисли. Огоста ще стане дива и девствена река ..... :roll:
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

jagger1 написа: Нед Мар 14, 2021 3:10 Драго, от тия пусти ваксини ще да е. ...
Няма как да е от ваксината :) - по-скоро навлязоха нови модни течения в риболова :D бе има много Фактори. Ама хайде да спирам до тук, че хората започват да се припознават и съответно да се сърдят и изтъркват след такива постове по 1 клавиатура да докажат как от датата която те са хванали първата си пъстърва нещата тръгват на добре и как преди тях никой видиш ли не е ловил, камо ли така по едри риби.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

А бе нека всеки се забавлява както намери за добре. Аз отдавна си мисля как да направя така, че да съм по-често на водоема или реката. Много мухици имам насъбрани да ги топя и ми трябва повече ходене. Ако може всеки ден да съм на вода, ще е най-добре. Тук сред бетонните стени се хващат само разширени вени и съсиреци. А килограмите растат с главоломна сила. Та опит се трупа там, на реката, там на водоема.

В събота ходих по ранчото и мислех да сляза малко до язовира, но се замотах със сина ми нещо по двора и не остана време. Вчера обаче награбих набързо мухарката, наметнах едно елече от бойната готовност, пъхнах една кутийка мухици, без дори да погледна има ли мухи в нея, какви са мухите или е празна кутията, метнах кепа на гърба и отпраших с бъгито към Реката. Времето беше хубаво, но имаше един постоянен вятър, който сваляше температурата към по-ниските градуси. Вода - колкото искаш. Само за една седмица, високите води си бяха пробили път през корекцията, която багерите бяха направили и отново се бяха влели в старото си корито. Но багерната инвазия си беше казала думата. Всички вирове се бяха запълнили с камъни и пясък и дъното се беше изгладило като магистрала - равно и с един равномерен наклон. Високата и сравнително бърза вода беше заличила всякакви вирчета и препятствия. Нямаше и помен от живот във водата. Не видях нито една риба да премине. Та с една дума - пълно капо. Но пък проверих какво поведение имат на вода някои нови моделчета мухици, което ме интересуваше повече от рибите. Изпих едно термосче с чай, изпуших няколко цигарки, поиграх си малко с мухарката и шнура и към 16 часа отпраших обратно към бетонния град. С една дума - успях да си открадна няколко часа свобода. :D

Те и няколко снимки на участъка.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

За сравнение едно клипче на същия участък от септември 2018 г., който до миналата година винаги ме е зареждал с положителни емоции.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Ей, ще дойде забраната, а времето не се оправя. Природата се побърка. От ваксините ще да е. :D
От скука - вързах си един мъник на #20. То аз вече #14 не видя, ама друго си е по интуиция да въртя конеца и перушината на #20. Чак като го снимам после и го увелича на кадъра, виждам какво съм надробил :lol:

Та каквото - такова на #20. Дано и рибите са недоскиви. :D
Изображение

Изображение

Изображение
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

№ 20 определено ми е зад хоризонта... и откровено тъп дилетански въпрос - не защо /защото го можеш/, а кога? - уклейката взима № 16? много е ситно...
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

arilus написа: Сря Мар 17, 2021 21:23 № 20 определено ми е зад хоризонта... и откровено тъп дилетански въпрос - не защо /защото го можеш/, а кога? - уклейката взима № 16? много е ситно...
Ники, привет.
Уклейките на тези малки куки са напаст. И точно те са проблем. :D

Иначе - защо и кога?
Малките мухи са нож с две остриета. От една страна, лошото е, че се използват много тънки типети, което е проблем по отношение на големината на рибите, които могат да ги атакуват. Типети от 0.08 до 0.11 макс. Освен това не подбират рибите по големина - и малки, и големи ги лапат. Трудно можеш да отсееш по-едрите риби от дребосъка с малка муха, когато дребосъците преобладават. Имат си обаче и своите предимства. При наплашени риби, или в плитки участъци (особено за язовир близо до брега), при маловодие, в тихо време, рано напролет или в студените дни на късна есен могат да осигурят голямо предимство пред по-големите мухи. Често това предимство се проявява при наличие на няколко от горните фактори. Малката муха се полага много леко и по-тихо на вода, което е много важно за плитки води и наплашени или капризни риби. Особено, ако водата е бистра и гладка като огледало. В такива плитки участъци, голямата муха пада много по-шумно. Логично е. При наличие на много летящи мравки или от рояци комари - особено привечер, преди залез на слънцето, малките мухици дават по-голям шанс пред големите мухи. Говоря за размери на куките между #16 и #20 с превес към по-малките размери. Но и шансовете за късане на типета при по-голяма риба се увеличават.

Лично аз през последните години използвам малките мухи по-рядко, защото просто зрението ми вече не ги лови и не ги контролира. На повече от 6 метра все едно хвърлям гол типет без муха - не ги виждам :D За по-големи разстояния се ориентирам повече по подскоците на рибите, които са приблизително в обхвата на шнура. Голям цирк съм отстрани - на всеки подскок в обсега на шнура - засичам, без да знам къде е мухата. По-точно предполагам, че рибата е скочила на мухата ми. Е, понякога уцелвам :lol: А бе малките мухици си искат добро зрение. Независимо от това, винаги имам по 10-20 броя с мен, пръснати по кутийките и когато се налага се прежалвам да ловя с тях. Използвам ги най-вече на язовира на ранчото в плитките участъци и близо до брега и особено при тихо време привечер за бабушки, каракуди и кленчета. Добре, че уклейките понамаляха, та имам по-големи шансове за другите видове.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Заешки дъбинг (собствен микс от козина и маска), заешка маска - цвят Rusty, конец UNI - Thread 17/0 Trico, Tungsten Thorax 2.8 mm, Daiichi 1180, опашка - власинки кокоше перо.

Заю Баю за кожуха да ме извини, рибка с туй ще хванеш ти. :D
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Фин дъбинг от норка с малко примеси на УВ активни нишки (собствен микс), медна Heawy Body 2.8 mm, опашка - няколко косъмчета от меко кокоше перо, риб - тънка медна тел, Daiichi 1180

Предварителен монтаж на медната (или месингова) Heawy Body глава към куката със секундно лепило.
Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”