Ужасно тъп въпрос

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Ужасно тъп въпрос

Мнение от Алеко »

От много отдавна ме мъчи един въпрос, и много ще ви моля да ми простите невежеството. Ама понеже като перспектива имам намерение да ставам и ази мухарин, се престраших да го задам.

Всички мухари, които съм наблюдавал - на живо и по тв - използват макарата пасивно, т.е. тя не играе изобщо при ваденето на рибата. Защо? И защо тогава се отдава такова значение на нейното качество?

Моля ви, не ме бийте! :oops:
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Мнение от Павел Иванов »

Ма никой нема да та бие бре Алеко 8) Ама я да те попитам пък аз тебе : Начи четеш и тука и в Акулендцифоръмс да си видел некъде некой да е отдал големо значение на качеството на макарата ?!? Ми сам знаеш че нема такива работи щото " макарата служи да се пренесе шнура до водоема " както кажува един наш общ познат :D

........ усещам че некой верно е решил да стааа мухоудавец и за тва разпитва ........ :D :D :D
Аватар
Валери
Мнения: 353
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:09
получил Браво: 1 път

Мнение от Валери »

Макарата е пасивна в много от случаите,които си виждал,Алеко,защото като се засече рибата ,винаги голяма част от шнура е извън шпулата,а известна част е до риболовецът,в краката му.Затова той,когато е засечена рибата,не може тепърва да навива шнура на макарата,защото това би означавало отслабване на линията на шнура и съответно възможност засечената риба да се откачи.В много редки случаи на засечени големи риби,се използва директно макарата,защото тогава се налага шнура малко от малко да се отпусне,за да бъде в този момент нещо като авансът на обикновенните макари.Поздрави!
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си!
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Мнение от Алеко »

Така де, Валка. Ама защо аджеба замятането става след изхлузване на 20-тина метра влакно от макарата, което се процоцолва като сопол в краката ти? Няма ли да бъде по-удобно това да става както се замята и с "нормална" макара?. Т.е. при самото замятане влакното да се изнизва от макарата и после при изваждането на рибата пак да се прибира с нея?

Сега, ако ми кажете, че мухарските макари не са пригодени за тая работа, направо ще умра млад и зелен. :D
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Павел Иванов написа:Ма никой нема да та бие бре Алеко 8) Ама я да те попитам пък аз тебе : Начи четеш и тука и в Акулендцифоръмс да си видел некъде некой да е отдал големо значение на качеството на макарата ?!? Ми сам знаеш че нема такива работи щото " макарата служи да се пренесе шнура до водоема " както кажува един наш общ познат :D

........ усещам че некой верно е решил да стааа мухоудавец и за тва разпитва ........ :D :D :D
Павка, не е ич така. Ако имам Харди си го сложа на фонтанелата отгоре, че още не е зарастнала. Ми да но не всичко е ЛюобоФ, а и от верме на врме Хардита-Мардита. Нали си спомняте за мистерията с макарата-либетчица на Акулензис. ПФлюгер Медалист сделана от Братя ПФлюгер, по ментален ес-ем-ес. Мистериите познати , като механични и стругаро-фрезиски, на връх свети Фланец.
Схемата е проста и уникална, щот е прекопирано карето на УФО-то паднало и е взето малко ламарина от калника на същото. Четири години, австрииски ювелири са го полирали за блясък и лъсък и в Сандански , като закъсат с комуникациите викат Акулата да пращя сигнали от него , покатерен на некой връх по морската система.
Мдааааа за механиката нямам думи, три зъбни колелета и безкрайно КПД-е. Сиреч машината на времето и е направено така, наш Радо, като прекали с изцелина от вечерта да го движи само с поглед на реката. А петричките хуни да викатттт.... бегайтееееееееее джадаите се завръщат.....
Та такива ми ти работи..
Алеко макарата е много важна в мухарството, ако въдицата ти е евтина нема смисъл от скъпа макара....
И все пак има доста прецизни маакари, които си заслужават парите..
Аватар
Валери
Мнения: 353
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:09
получил Браво: 1 път

Мнение от Валери »

Алеко,очевидно си гледал много по рибарския канал,ама там хората имат големи реки,в повечето предавания поне.Изобщо не е задължително да се изваждат 20-на метра шнур,за да се хвърля.Не е важно далече да се хвърля,а преди всичко точно.Но си прав,че почти винаги част от шнура е на земята,съответно на водата до риболовецът.И аз винаги си изтеглям малко повече от шнура,отколкото ми трябва за съответната дистанция,на която хвърлям,но това ми дава възможност във всеки момент,ако забележа риба на по-голямо разстояние например,веднага да хвърля,а не тепърва да изтеглям от шнура.Може би това,че има част от шнура на земята,дразни или пък е неразбираемо отстрани погледнато,но ще видиш,че ако дойдеш в мухарското семейство,че това с нарастване на опитът ти ще е напълно естествено.Поздрави!
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Алеко, да ти разкажа една история.
Когато преди няколко години още събирах първия си истински мухарски такъм, най-трудно в Габрово намерих макара. Както и да е, накрая от един магазин ми доставиха SERT FS 350. Оставям настрани факта, че след два месеца я видях в София за 30 лв., а аз я купих за 55 от Габрово...Окрилен от новата си придобивка едва изчаках да почивния ден , за да отида на реката. Мятах каквото мятах, и в един момент видях как края на шнура се изнизва от върховия водач и хвръква нанякъде... "бре - рекох си аз в първия момент -изхвърлих целия шнур, ама не съм вързал хубаво бекинга, yes-s-s-s-s!!!"Полови секунда по-късно погледнах към ръката си и за мое изумление видях, че съм стиснал ннякакви разплетени тънки кордички, край които безславно се развява другия край на шнура. След като дойдох на себе си (щото за този шнур,Кортланд Феърплей, издрах света докато го купя) видях, че той се беше пъхнал между металните устни на макарата, чиято функсия е точно да не позволи да се случи гореописаното. както и да е, наврях се в копривата, намерих скъсаната част (някакви си 3-4 м, доста безславно кастинг-постижение) и когато се опитах да ги завържа се оказа че макарата беше надъвкала по още около метър от всяка от двете част на шнура, които естествено се наложи също да изхвърля. Какво правих после не е важно. Важно е друго-по добре да се дадат повече пари за прилична макара, която макар и скъпа, ще ни пази шнра, нищо че е само скалд за пренасянето му. А и един качествен шнур струва 70-100лв. Нежду другото оттогава не обичам и марката СЕРТ...
Айде успех на всички и да не ви дава Господ....
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Мнение от Алеко »

Донякъде започвам да зацепвам защо е важно качеството на макарата. Но... при условие, че се замята така, както вие замятате. Все още обаче не ми е ясно, защо не се замята с първоначално опънат между макарата и върха на пръчката шнур. Защо трябва да се изтегли определен метраж? Това прави ли замятането по-лесно? По-прецизно?

Сигурно въпросите са ми извънредно тъпи, ама ще ме прощавате, такъв съм си по рождение.
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Алеко написа:Донякъде започвам да зацепвам защо е важно качеството на макарата. Но... при условие, че се замята така, както вие замятате. Все още обаче не ми е ясно, защо не се замята с първоначално опънат между макарата и върха на пръчката шнур. Защо трябва да се изтегли определен метраж? Това прави ли замятането по-лесно? По-прецизно?

Сигурно въпросите са ми извънредно тъпи, ама ще ме прощавате, такъв съм си по рождение.
Немаш грижи Алеко. Ще ти извикам г-н Иво - Реално лице което много уважавам, който лови с 6 метра директен за 300 лв. пъстърва на муха! Въобще не го е еня че не лови с финес и грация. Дърпа си ги пъстървите по рилските реки, скрит прилежно зад някой храст, и не му пука! В последният ми разговор с него, сподели че има интерес да види как аджеба се лови с мухарка. Отвътре му идва да лови с финес и грация, ама го мързи да заеме аристократичната стойка! Сега го цаним за стършелите, че да ходи на скобари с голата тройка вече не му отива. Той това прави през зимата, докато балканката е забранена. Дано сколаса! Малко поддава! А е пич бе! Дано го убедя!
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Ami, Aлеко, в процеса на риболов с налага да хвърлиш по-далеч, да отпуснеш по течението, а това е свързано с изваждане на още шнур. Не може да кажеш "днес ще ползвам 4 м. шнур..." все пак това не е чип. А шнура се поврежда и при навиане , ако макарата има остри ръбове по корпуса и шпулата, което е нормално сигурно за 75% от предлаганите у нас....
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

http://www.firstlightanglers.com/tuna.shtml

:shock: :shock: :shock:

Едно малко клипче на соленоводен риболов с мyхaрка.Шнура при замятане си го събират в кофа,която я държат между краката.
Go BIG or Go Home!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Така като го гледам, класа му е извън класацията:):):)
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Борислав
Мнения: 60
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 11:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

А така Алеко..!!?

Мнение от Борислав »

Здрасти Алеко....!!, миналата година август...като беше Въча..сещаш ли се като ти звънях от Сърница...и след два дни от созопол...хехе, тогава не доидохте с момата да се видиме и потренираме...та са питаи такива работи... :lol:
за да си наясно кава макара или каква сопа ти трябват трябва първо да си наясно що за риболов е Мухарството....тука не става вупрос дали макарата е качествена или ше изкара 10-15 години..а дали се вписва в цялата картинка...тоест това е като висшата мода и конфекцията...(всички останали видове риболов)
макрата от техническа гледна точка трябва да е примерно за сопа 2.70 и 95грама трябва да не повече от 150 160 грама...за сопа 2.40 примерно скиерра Пико трябва да е около 100-110 грама..?! та така тоест макарата като баланс...всичко останало е вкус и снобизам...!!?
като няма да скрия че и аз страдам от тази болест..!!?
Поздрави !!!
наслука на другарите Мухари....;о)
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Аз винаги предпочитам по-голяма макара, на която шнура да стои свободно, дори да е по-тежка
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
ANUBIS
Мнения: 137
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 11:40
Местоположение: SOFIA
Обратна връзка:

Re: А така Алеко..!!?

Мнение от ANUBIS »

Борислав написа:Здрасти Алеко....!!, миналата година август...като беше Въча..сещаш ли се като ти звънях от Сърница...и след два дни от созопол...хехе, тогава не доидохте с момата да се видиме и потренираме...та са питаи такива работи... :lol:
за да си наясно кава макара или каква сопа ти трябват трябва първо да си наясно що за риболов е Мухарството....тука не става вупрос дали макарата е качествена или ше изкара 10-15 години..а дали се вписва в цялата картинка...тоест това е като висшата мода и конфекцията...(всички останали видове риболов)
макрата от техническа гледна точка трябва да е примерно за сопа 2.70 и 95грама трябва да не повече от 150 160 грама...за сопа 2.40 примерно скиерра Пико трябва да е около 100-110 грама..?! та така тоест макарата като баланс...всичко останало е вкус и снобизам...!!?
като няма да скрия че и аз страдам от тази болест..!!?
Поздрави !!!
Taka taka vijdam otnovo MUDRI dumi ;)
Molj pro4etete, Obmislete i razberete 4e e napulno prav v tova koeto kazva !
Рибата на аватара ми е колаж - 65 см 3+ кг.

http://hatch.flyfisherman-bg.com/
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”