В пясъците на Марица

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

В пясъците на Марица

Мнение от Todor »

Вчера поради малкото време с което разполагах реших да побродя из пясъчните плитчини на р.Марица м/у мостовете на Била и на Острова /гр.Пазарджик/.
Реших да ви разкажа наблюденията си, въпреки, че нямам снимки.
Водата топла, плитка, рибите ги виждам от около 10-15 метра предполагам те мен също :-) За 3-4 часа риболов закачих м/у 20 и 30 риби в това число и съвсем неочаквано за мен 1 кефал педя и 4 пръста, което за моята ръка е около 31-32 см. Дебел и як - чудесен борец. Изкочи от един от малкото храсти/дървета във водата. Адсолютното болшинство ~18 см. също дебели и силни. Много ме впечатли, че почти всички риби идваха "от някъде" и лапаха мухата предназначена за други, които виждах. Много рядко съблазнявах някоя от тях да се вдигне или да последва мухата, която минава над тях.
Друго - само чисто черна муха. И по-рядко светло бежава /от материала на д-р Косьо/ Всяко жълто или червено нещо, както и елементи от ламе веднага отказваше рибите - засилват се и в последния момент подминават.
Поздрави!
Стоил Николов
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Дек 10, 2009 20:03
Местоположение: Пазарджик

Re: В пясъците на Марица

Мнение от Стоил Николов »

като погледна през моста виждам само пясък :) Чак не мога да повярвам че си имал кълване на едро кефалче.

Браво.
- Абе, ти защо поставяш на въдицата си фас, вместо стръв?
- Това също е стръв. С нея ловя пушена риба.
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Re: В пясъците на Марица

Мнение от Todor »

Ако обещаеш да го пуснеш ще ти кажа къде е :-)
Срещу Острова има някаква тухлена сграда с изпочупени прозорци. В нейната основа във водата има едно дърво или по-скоро храстче - там живее :-)
Успех!
Между другото по информация на местните мургави риболовци "нагоре" и "надолу" имало "много хубави кефали", което всъщност не знам какво означава....
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Re: В пясъците на Марица

Мнение от BOROOO »

Todor написа:Между другото по информация на местните мургави риболовци "нагоре" и "надолу" имало "много хубави кефали", което всъщност не знам какво означава....
Много хубави означава пръст и половина. Половинката е разликата между едрия и приличния. :mrgreen: :mrgreen:
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Re: В пясъците на Марица

Мнение от Todor »

Мда....
Така е за съжаление - в този край маломерна риба няма... Така е и по Тополница и по Марица, а май и по всички останали....
Пролетта бях на Софандере във велинградски район - един човек, който живее от 47 години там ми каза :"Едно време пъстървите умираха от старост... като скумрии бяха големи и никой не ги искаше.... сега ги гледам /показва пръст/ ей такива ги хващат и тъпчат в джоба, тъпчат.... ами остави я първо да порасне....само есента като се бие можеш да хванеш някоя по-голяма...в плиткото...."
Такива едни работи - за съжаление това е цивилизационния избор на нацията или поне на болшинството от населението :-(
dzaekov
Мнения: 518
Регистриран на: Чет Дек 23, 2004 15:01

Re: В пясъците на Марица

Мнение от dzaekov »

Пичове, не си заслужава да пускам нова тема и тука искам да споделя наблюдения от Марица срещу Маноле тази събота и неделя: Реката е маловодна и фекалното замърсяване започва да и личи. Клен има, обаче се е покрил и риби над кило, даже не видях. Това, което ме впечатли-на суха муха реагират едва-едва. Почти всички риби хванах на мокра муха, като пак повтарям-нямаше големи. Лових над бента на Маноле до вливането на Стряма, като внимателно обходих местата около острова, където миналата година по това време лових клен за чудо и приказ
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Re: В пясъците на Марица

Мнение от Todor »

И аз в неделя забелязах по-ниска активност от предните седмици в границите на Пазарджик.
От 8,30 до 10,30 хванах 5 риби от които 1 съвсем малка и 4 м/у 15 и 20 см. После до 12 нищо.
ilko77
Мнения: 38
Регистриран на: Вто Дек 28, 2010 13:55
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

Re: В пясъците на Марица

Мнение от ilko77 »

Колеги големи риби има в Марица,но за съжаление са малко в Пазарджик,едното място е наистина срещо острова,а другите са малко над моста Атлантик(високия браг) и над вливането на Тополница(непосредствено кадето се влива и на 200м.нагоре),за целта обаче трябва да стеизбрали подходяща муха
живота е кратък,човек докато се усмихва и трябва да се озъби!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Има ЯДОВЕ,ЗАЩОТО ИМА МНОГО ГАДОВЕ!!!
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Re: В пясъците на Марица

Мнение от Todor »

Вчера следобед не се сдържах и пак нагазих в близката река малко над моста Атлантик. Много беше вдигнала и много студена - изпускат Тополница. Много трудни риби.... За малко се активизираха вече в късния следобяд.

Най-популярния размер

Изображение

А това е рекорда :-)

Изображение

Мога и малки риби да ловя :-)
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: В пясъците на Марица

Мнение от D-r Kosio »

След "пречупването на времето" рибите са капризни на всякъде. Но... на всяко място си има един часови пояс около час,час и половина в който рибите взимат изключително активно! Колкото отиваме по-към зимата този час намалява до като съвсем изчезне. Хубаво е да се знае за конкретното място - за да не се губи време в "празно маане" и търсене на причината " защо не става"! Ще си позволя да споделя още малко от личен опит: В тези случаи особено ефективни са мухите - тип мокри. Имам си фаворити. /пусках ги няколко пъти и този път ще пропусна/ В общи линии: тънко тяло - с два пъти по-голям главогръд и малко хакелче като за крачета от долната страна. Идеята е да цопне без да плаши и след малко изчакване започва упорито водене на тласъци. Тук вече е индивидуална играта в зависимост от мястото. Цветове - черно, жълто, зелено, оранж и комбинации между тях. На обяд и ранния следобяд, при слънчево време, най-много работи жълто и оранж. Куки: 10,12,14 . Важно условие: да се изчаква реакцията на рибата и в зависимост от нея да се прави проводката. Второ важно условие: Тъй като рибата е започнала да се групира, трябва да се упорства два пъти повече от обичайното на мястото, от където сме извадили поне един кефал. Трето и много важно /тарикатлък!/- Да видим, на къде се насочва рибата след като е отказала мухата!!! Обикновено е в посока към голямата група с риби...Готин жокер, нали?! На татък няма да казвам.. :wink:

Успех!
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”