Струма

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
takezo
Мнения: 527
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 23:28
Местоположение: Перник , София
дал Браво: 145 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Струма

Мнение от takezo »

Браво Соте !

Наистина поледните две седмици точно когато си имал време да ловиш, нещо - нищо не дава. Временцето тотално се ошашави, чакаме леко да захладнее.

Поззз....!
Ако умееш да летиш, не казвай на никого, защото не можеш се отърва от учители..
Аватар
sote-full
Мнения: 344
Регистриран на: Сря Юни 09, 2010 7:20
Местоположение: Cофия
дал Браво: 1 път

Re: Струма

Мнение от sote-full »

Да споделя последните два разкошни дена които Октомври ни подари.
Покрай гроздобера, успях да намеря време да навестя реката за кратко.
Сутрешните часове бяха доста студени... но около и след обяда си ставаше истинско лято.
Водата доста студена и бистра... нивото ниско.
Наложи се доста да походя и помятам нахалост, без нито едно рибе да прояви интерес към мухите.
Накрая ги намерих на брега на един от бързеите... и се почна... като за последно взимаха и на суха... и на мокра... душицата ми се изпълни на макс от кеф, въпреки че нямаше трофейни риби.
Мухите разбира се не са мои.. то с моите две леви ръце едва ли мога да си спретна нещо.. но това е друга тема!!! :D
Пръскачите не ме подминаха и този път.. надали има по нахална и досадна риба, но свикнах с тяхното неотлъчно присъствие.
Падащата шума от дърветата на места направо ме довърши... масово се ловяха шумки на мухите. :D
Стига съм разтягал локуми.. айде и фотките...

На тази фотка се виждат десетина патици.. бях решил ако не хвана риба, то поне една патка да си уловя.. тамън и перушина ще си имам... :D

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Точно покрай брега се бяха подредили убавците...

Изображение

Изображение

Имаше и пълзящи покрай брега...

Изображение

Специално вчера след като си начешах крастата у реката, реших да се отдам на див моторизъм по чукарите... страст която ще ми строши главата в най скоро време.... та докато обикалях, реших да намина по едни места които посещавах преди да хвана мухарката... та нека ви ги покажа... 8)

На това място ще отделя специално внимание някой ден... само време да ми остане.

Изображение

Изображение

Изображение

И докато се спусках по баирите... оппа... поредният гьол лъсна пред очите ми.. почти го бях забравил това място... напраих бърз оглед...

Изображение

Изображение

Изображение

Изключително трудно място за мухарене... доста пообрасло... но колегите дето се бяха строили по брега ме увериха че животните са си там... щуката си е добра цел на това място... само желание и време са нужни.
Толкоз от мен... бъдете здрави.
Поздрави!!! Изображение
Аватар
sote-full
Мнения: 344
Регистриран на: Сря Юни 09, 2010 7:20
Местоположение: Cофия
дал Браво: 1 път

Re: Струма

Мнение от sote-full »

Привет. Изображение
Последен напън... това си беше последната разходка.
Обиколих няколко километра маайки нахалост... риба, единично по някое заблудено.
Нивото ниско, водата бистра и студена.
Времето прекалено топло... имаше и вятър и слънце... дъждът също не ме подмина.
Мушето.. мокро... сухите изобщо не ги поглеждаха.
Обикалям си белким нещо се случи... скубя си пръскачи тук там... на едно място ми излезе едно дребно кленче... вече поуморен къде от годините си, къде от ходене, та се кротнах на едно място... къде има едно рибе, може пък да има и още.
Почнах да замерям бреговете... и се почна... за около час петнайсетина рибета... кеф... повече едва ли можех да искам. :D
Улисан какво се случва във водата... чувам глас зад себе си... - Оти тормозиш занаято бре... я извади парашуто и ги почвай!!!! :shock:
Обръщам се и гледам некъв образ къде шейсетте... носи въдица неква и се възмущава... възмутих се и аз, щото беше уморил две мънинки мренчета... и ми обясни че без парашуто нищо не стаа.
Дааа.. той досега не се е променил и да очаквам да си смени мисленето, едва ли може да се случи.. дори децата в района ми направи впечатление, че мислят като зрели хора и се възмущават... да не задълбавам!!!!
Както и да е.. продължих да си мятам... и аз точно като шилото в торбата, нямаше начин да се застоя на едно място, та продължих да обикалям почти без успех.
Останах доволен разбира се... подишах от свежия въздух и се прибрах зареден с енергия.
Ай да не забравя фотките...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Толкоз от мен... да се надявам че няма да е последният рипорт за тази година.
Поздрави и наслука на всички!!! Изображение
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Струма

Мнение от Росен »

Как последен ве, Соте !? Той сезонът тепърва започва! :wink:
Аватар
sote-full
Мнения: 344
Регистриран на: Сря Юни 09, 2010 7:20
Местоположение: Cофия
дал Браво: 1 път

Re: Струма

Мнение от sote-full »

Росен написа:Как последен ве, Соте !? Той сезонът тепърва започва! :wink:
Дано си прав Росене... до последно ще ходя, стига плановете ми да не се объркат.
Поздрави!!! :D
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Струма

Мнение от D-r Kosio »

Нистина предстоят страхотни риболови, Соте!
(съветвам те просто да смениш реката..) :wink:
Струма тази година нещо не е "Струма"-та, която познаваме.
Още не съм наясно с причината.. ,но рибите определено ги няма.. Имам пред вид големите риби.
Имаш ли идея за причината, Соте?
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Струма

Мнение от stancom »

Косьо, не е само на Струма така, и по Искър е същата работа :roll:
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Струма

Мнение от Росен »

Бе тя и Янтра е такава - аз все го отдавам на топлото време - ще видим ...
Аватар
Ангел-Ачо
Мнения: 283
Регистриран на: Вто Юли 24, 2007 17:10
Риболов: само с позволени средства!
Местоположение: София / Монтана
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Струма

Мнение от Ангел-Ачо »

за Струма..
Соте, не знам що ми се струва, че едрите риби са слезнали по-надолу по течението. Ако намериш време разтърси се.. Слез в района на Симитли, от там се чуват добри отзиви :wink:
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: Струма

Мнение от mitioto »

Соте, тая година по Струма е скръб, наистина... Следващия път вземи некой стример от горепишещите и атакувай близките гьолове :D

Че има близка среща от трети вид! Са е времето

поздрави и благодарско за поредния свеж репортаж!
Аватар
sote-full
Мнения: 344
Регистриран на: Сря Юни 09, 2010 7:20
Местоположение: Cофия
дал Браво: 1 път

Re: Струма

Мнение от sote-full »

D-r Kosio написа:Нистина предстоят страхотни риболови, Соте!
(съветвам те просто да смениш реката..) :wink:
Струма тази година нещо не е "Струма"-та, която познаваме.
Още не съм наясно с причината.. ,но рибите определено ги няма.. Имам пред вид големите риби.
Имаш ли идея за причината, Соте?
Още от миналата година забелязах че нещо не е наред.
Причините са много, забелязвам доста видри, кормораните са направо напаст.. за бомбите дето наскоро са мятани покрай тунелите и за ежедневните набези на всякакви гамени, решени твърдо да се нахранят.. не е нужно да обяснявам.
Може би си има и други причини, не съм наясно... Струма през годините е била къде по малка, но риба си държеше... тази година направо си е скръб.
Аватар
sote-full
Мнения: 344
Регистриран на: Сря Юни 09, 2010 7:20
Местоположение: Cофия
дал Браво: 1 път

Re: Струма

Мнение от sote-full »

Забравих да добавя една от основните причини за изчезване на рибата.
Не знам дали сте забелязали, но покрай поречието на Струма и Драговищица, последните няколко години обработваемите земи ги взеха разни арендатори.
Борбата е за реализация на печалби... евросубсидиите и т.н... но това автоматично води след себе си и последствията от безконтролното третиране на земите с всевъзможни препарати против насекоми, плевели и разните му там вредители... наторяването го слагам в същото число.
Предполагам че доста от пестицидите и отровите попадат във водите по един или друг начин... да не говорим че тези обработваеми площи се поливат точно от реките.
Да не говорим че нереализираната продукция като тонове картофи, често ги изхвърлят точно покрай реките... факт който и да не искаш те смазва с миризмата.
Това са само мои предположения за част от причините... те нещата се натрупват като сгъстен въздух в затворен съд, който рано или късно ще избие отнякъде.
Сигурно има още много причини.. още една от тях е завода за бетонни изделия при Копиловци... неслучайно и там рибата драстично намаля.
Съветвате ме да сменя реката... да, ходя и по други места за риба с приятели.. споделил съм го по форумите.. но по тези места на Струма съм израстнал, обикалям ги от дете, сигурно ще продължа да ги обикалям с надеждата нещо да се промени.
Станах досаден, затова спирам да разсъждавам засега.
КОКO_ZEMEN
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Ное 13, 2012 15:31
получил Браво: 1 път

Re: Струма

Мнение от КОКO_ZEMEN »

Колега sote-full подкрепям те безусловно :D
И аз обикалям най различни места, но тъй като съм израснал в района на град Земен именно там са най - любимите ми места. Все пак там съм усетил за първи път тръпката от риболова и познавам всяко камъче в реката.
Поздрави и наслука на всички!
Аватар
sote-full
Мнения: 344
Регистриран на: Сря Юни 09, 2010 7:20
Местоположение: Cофия
дал Браво: 1 път

Re: Струма

Мнение от sote-full »

Привет на всички.
Да ви споделя и вчерашните си похождения по благоевградско.
От София заедно с още трима бойни другари, дето бяха подготвени за мрени и скобари... още в пет сутринта потеглихме за да стигнем рано призори на реката.
Реката ни посрещна ледено студена, бистра и с ниско ниво според другите.. за мен си беше тамън за газене.
Лека мъгла се стелеше над реката... студа рано сутринта леееекинко поохлади ентусиазма ми, но усещането че денят тепърва предстои.. особено на непознати за мен места, направо накара кръвта ми да заври.
Спретнах си набързо оружието и замаах в нищото... :D
Мисълта ми обаче беше насочена към петте литра вино дет си бяхме понесли... ами требеше някак и да се греем. :D
Местата бяха доста невероятни.. реката обаче беше трудна за газене, въпреки че изглеждаше тиха на повечето места, определено си беше за гащеризон.
Рибите.. скачаха тук там, но внимание към мухите не проявяваха ама никакво.. чак към обедните часове проявиха някакъв интерес.. дори взе че се и улови по некое рибе.. та риболова го отчетох като повече от успешен.
Ще пусна малко повечко снимчоци, че може и да са последните за тази година.

Изображение

Изображение

Изображение

От едната страна на реката имаше стръмни красиви скали, покрити с борове.. минах по едни пътечки буквално през гората, чакали виеха наблизо.. а пък за гледката която се откриваше към реката, просто ме оставиха без дъх.
Така сме градските чеда, природата ни впечатлява. :D

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Невероятно съчетание.. река и гора...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

След като видях че на това място нямаше какво повече да правя.. тъй като рибки никъде не се виждаха, по обратният път през гората и към винцето, че бях попремръзнал. :mrgreen:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Аверите също бяха разочаровани, тъй като и те нищо не хванаха.. та след поредната доза винце, потеглихме към нови места.

Изображение

Изображение

Изображение

На това място някъде към Железница, рибите правеха страхотни пируети... тук бяха първите уловени рибки..

Изображение

Понеже шило в торба не стои.. след като хапнахме, оставих аверите да клечат по брега и хукнах нагоре надолу да опозная местноста.
Слънцето бързо се скри зад зад тези красоти.

Изображение

Изображение

Изображение

Точно под това дърво се излъга нещото дет ми вдигна адреналина.. страшен кеф..

Изображение

Имах и неочаквана среща докато обикалях като шашав... гледам познат и оппа, нашият Ники дето ни събра днес.. приятно е да срещнеш познати на реката, имаше и други познати колеги с него.
Продължих нагоре по течението...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Уловиха се още няколко дребосъка..

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

С това приключих.. с виното също приключихме. :D
Като мухи, по едрото кефалче се улови на грешната муха на д-р Косьо.. другите уловисти бяха мои импровизации.

Изображение

Поздрави на всички. :wink:
Аватар
sote-full
Мнения: 344
Регистриран на: Сря Юни 09, 2010 7:20
Местоположение: Cофия
дал Браво: 1 път

Re: Струма

Мнение от sote-full »

Привет на всички.
Дойде време отново да споделя какви ги сътворих.
Заговорихме се миналата седмица за Раждавица, та реших да проверя как стоят нещата там.
Петък по обедно време акустирах при девети тунел на жп. линията... поразително красиво място.
Бях решил да пробвам и няколко нови мухици дето Марто ми ги спретна миналата седмица... разбира се пробвах и нимфи разни, обсебен от тръпката за петнисти красавици.
Доста километри навъртях, но нямаше и следа от почти нищо, камо ли от пъстърви.
За сметка на това, пръскачите не пропускаха да налитат на всичко дето падне у водата... без значение от размерите на мухата, те намираха начин да се нанизват.
Поговорих и с доста от редовите колеги с цръвиците, освен пръскач никой нищо друго не ловеше по тези места.
Не съм пъстървов капацитет, така че причината може и да съм аз... затова продължих да си търся кленчета.... с тях положението не беше по различно по тези места, само едно заблудено се бодна, сякаш беше тотално изчезнал.
Та ей ги тези местенца...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Това е и единственото кленче дето се излъга там.

Изображение

Изображение

Дотук с първата част на излета...
След като нямаше какво повече да се случи, промених посоката надолу по течението, под селото... там познавах местата отлично, пък и никога не съм оставал разочарован.
Външно едвам се ориентирах, бреговете бяха обрасли с храсти, трънаци и бодливи къпини... едвам успях да стигна до водата, изподрах се целия.
Липсата на хора беше идеалният момент за мен... виждаха се рибките как си плуват спокойно... докато не стъпих във водата.
И се почна разбира се с пръскачите... имах чувството че доста класни риби ми прецакаха гадинките с нахалството си. :D
Играта с кленчетата обаче не закъсня...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И настъпи кулминацията на излета.
Подходих точно както д-р Косьо е описал тактиката.... дебел бързей между мен и отсрещният бряг, леко капковидно подаване тук там в продължение на 15-на минути... и водата завря от нетърпеливи рибета.. всяко второ подаване беше резултатно, с доста класни риби имах среща очи в очи... накрая стана и те това...

Изображение

Изображение

Усетих че стана напечено, бърз аванс му дадох и в продължение на десетина минути се разхожда насам натам докато го докарам до себе си...

Изображение

За съжаление си останах само с тази фотка, държах го в ръцете си, освободих го от мухата и точно щях да го щракна в по подходяща позиция когато се измъкна хитреца :D ... гонеше 40 см... тръпката беше невероятна, след това изгубих всякакъв интерес към по дребните рибета... въпреки всичко продължих, уловиха се още няколко мерни, ама акъла ми беше все при този убавец.
Улови се на малко черно бръмбарче със зелено коремче.... за да добиете някаква представа за размерите, ето го бръмбарчето в устата на този малчуган....

Изображение

И го вижте в голямата уста на рибата как изглежда... било квото било...
Ей ви още некоя фотка...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Да, имах и такова безценно мероприятие.
При този излет ми направи впечатление, че рибите пренебрегнаха еленовите козинки... малките черни бръмбаретки бяха предпочитани.
Точно като Мара подробната се изповядах... та толкоз от мен.
Поздрави на всички и много слука. Изображение

р.с. Отдавна не съм писал тук... та ако имате време може да проследите и останалите струмски премеждия дето съм ги описал...

http://forum.akulata.com/viewtopic.php?f=46&t=7806" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”