Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Jeeves »

аааа ясно, то не е клипче как се прави линия а неква реклама на шнурове, ако некой не знае как да си вдене шнура може и да му е от полза, а въжето дет го размахва чичката в комбинация с 3 метра 0.20 е пълна дивотия (за конкретната ситуация на Драго съображенията са напълно основателни :!: )
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от jagger1 »

Jeeves, привет.
Драго много точно и кратко е описал ситуациите, кога се ползва конусен и кога монофилен лидер. Темата обаче е доста по-обемна, а това прави отговорите по-обстоятелствени и по-конкретни за отделните ситуации.

Съвсем накратко:
Използването само на монофил с едно сечение за дълги лидери или съставен лидер от няколко монофила с различно сечение съвсем не е дивотия, ами си се практикува доста. Тези, които ходят по Босненско могат да ти кажат повечко по темата. Тези, които практикуват мухарски риболов от лодка в затворени водоеми и на по-големи дълбочини - също.

Аз лично съм стигал в моята бедна мухарска практика до 4.50 - 5 метра лидер при риболов от лодка, но не ми допадна особено, независимо от екшъните. Практикувал съм го до преди 3 години (за последно). Има си тънкости, които са свързани от една страна с оборудване на линията от към шнурове (което си е доста мънита за мен лично, предвид и другите такъми), има особености и в техниката на замятане, има си и особености по отношение на мухарките като бланки (което пак си е мънита). Та ако човек е решил да практикува всичко в мухарлъка - това си е направо страшно много мънита. Аз прецених, че има неща, които трябва да съкратя. Опитах, доставиха ми удоволствието и както се казава - опитах, видях и се оттеглих. Потъващите шнурове са едно, плуващите са си друго. За всеки вид си има и съответните видове линии, съответно методи на работа с тях. Едно е да ги подаваш на дълбочини до към 1.5 метра, друго е да ги подаваш на дълбочини до към 10 метра. Едно е да ги подаваш в реки, широки не повече от 10 метра, друго е да ги опнеш в затворен водоем. Да не говорим за примамките, с които можеш да ползваш тези шнурове, а с тях и съответните дълги или къси монофилни или флуоркарбонови лидери.

Та темата е болшая. И съвсем не е дивотия използването на монофили и флуоркарбони като лидери с различна дължина - едностъпални или многостъпално вързани (визирам с един диаметър или съставно от няколко диаметри). И това всичкото не се свежда до носенето на една ролка с определен диаметър от 100 метра в джоба или със спестяването на някой и друг лев за коничен лидер.

По моето скромно мнение, монофилните или флуоркарбоновите лидери (не визирам коничните или плетените) си имат своето място в мухарлъка и съвсем не са за пренебрегване. Стига да се ползват не заради модата, а заради смисълът им при употреба в дадени условия на риболов.

Пак се отнесох в писането :D .
Поздрави.
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Драго »

То на Джийвс болонезето само му е 6 метра , още толкова типет монофил и лидер и шнур му не трябват за 10 метровите реки :lol:
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от mitko2 »

Колко тежи болонезето без макра, щото директната ми осмица е 250 грама.


Поздрави
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Jeeves »

абе Миро, чукча писател не читател :lol: :lol: :lol: сори пич ам тва нема изчитане :lol: :lol:

Я ми кажи можеш ли да напишеш пост от 2 букви като ми отговориш на въпроса:
Връзвал ли си муха директно за шнур 6ца с 3 метра 0.20?

п.п.
Драго болонезата е инструмент за дълги презентации, не за къси, ти не ги разбираш тия работи, мога да те гидвам на тая пързалка ако имаш мерак, безплатно 8)
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от jagger1 »

Jeeves написа:абе Миро, ...................

Я ми кажи можеш ли да напишеш пост от 2 букви .........
..................
Не. Само с две букви - не. :D
Jeeves написа:абе Миро, ......
...............
Връзвал ли си муха директно за шнур 6ца с 3 метра 0.20?

.........................
На втория въпрос:
Мухата директно за шнура - не.
Но директно на шнура съм вързвал 0.25. Вързвал съм и 0.30. Това за шнур 9-ти клас. После вързвам типета. Или общо: шнур 9-ка, твърд монофил 4.50 м + типет 1 м. Накрая е е стримера.

На шнур 6-ца 3 метра - ДА. Слагам за къса нимфа плюс типет около 1 - 1.2 м.
Аватар
stoyan filipov
Мнения: 641
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:09
Местоположение: London

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от stoyan filipov »

Един приятел на малки реки ползва само влакно (понякога добавя и второ парче влакно с по-малък размер) което е прикачено директно към шнура или към късо парче плетено влакно.
Тази линия я ползва за суха муха със седем футова мухарка,мухите които ползва са от микро мухи на 30ти номер до мухи 8ми номер.За микро мухите ползва и не много дълъг типет за да може по-лесно да ги вдява. :D
С тази линия полага сухата муха с голяма прецизност.
Готови конусни лидери не ползва,както и не се занимава да си връзва такива с парчета влакно за реките с малък размер каквито са повечето пъстървови реки у нас.

Така,че на коѝто както му харесва.



Поздрави!
The life is too short to fish a bad Fly!
http://www.youtube.com/watch?v=pAlk92Vey64
Smiti
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от jagger1 »

Стояне, привет.
Мен ме достраша да го напиша, но щом и ти го подкрепи, ще се престраша.
В редица случаи, когато преди време ходех по реките, изобщо не ползвах шнур. Линията ми беше монофил на макарата и повод с по-тънко сечение. За къси дистанции шнур не ми трябва, защото само стои навит на макарата и дори не излиза от водачите. Само пълнеж.
Не познавам приятеля ти, но той със сигурност знае какво прави. :tup:

Поздрави.
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Jeeves »

Миро, има една поговорка - преди да пишеш трябва да се научиш да четеш (ужасяващо е, че вече има едно цяло поколение, което не може да чете и трябва да му се обяснява с филмчета, но тва поколение се появи доста след тебе, та ми е странно :roll: )... къде ги виде тия къси нимфи в патичарника на филмчето не знам, и ако с 6ца шнур и 3 м монофил я практикуваш тая къса нимфа, ти даже не си наясно със смисъла на понятието :lol: :lol: :lol:
Стояне, ясно е че едно нещо меже да стане по различни начини, коментара ми беше конкретно за линията от филмчето - 6 клас мухарка, дебело въже и 3 метра 0.20, поправи ме ако бъркам, но не виждам нещо общо с това което описваш ти :?:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от jagger1 »

А ти къде прочете, че говоря за патичарника и 3 м. монофил? Да не говорим за къса нимфа и патичарник. Къде го прочете? Къса нимфа знам какво е и го правя на малки реки директно с монофил - без шнур. Така започнах преди повече от 50 години с изкуствените мухи. Без шнур и мухарка. С един бамбук без водачи, с едно парче монофил и една дървена мотовилка за макара, прикрепена с една тел за бамбучката. :D
Я още веднъж прочети въпроса на Митето. Я прочети пак и на Драго отговора. Я прочети пак и това, което написах и аз. То си го пише, ама си прав за четенето :D :tup:
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Jeeves »

Това, което прочетох е рибарската версия на вица за циганчето с баничките :lol: :lol: :lol: благодаря за доброто настроение :wink:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от чичо Док »

jagger1 написа:... Така започнах преди повече от 50 години с изкуствените мухи...
Най-накрая се издаде :lol: :lol:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от jagger1 »

:D :D :D
Док, привет.
Аз отдавна съм се издал :oops: :D
Още в темата за мухите (някъде в началото беше) - с филмчето за пясъчния ручейник и коментарите след него. :tup: :fish15:
Аватар
stoyan filipov
Мнения: 641
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:09
Местоположение: London

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от stoyan filipov »

И какво точно ви притеснява в клипчето,нема нищо притеснително за мен,доста хора ловят тук така по резервоарите. :)
Като гледам и рибка си фана е верно парникова ама рибка,пък и да не поверваш добре си презентираше мухата :D
Саѝмън Кид е един от водещите мухари на острова на такъв вид риболов (на резервоар).
Построяването на линията му не се много различава от тази която бях описал в предния си пост.
Та както казах и преди на коѝ как му харесва!



Поздрави!
The life is too short to fish a bad Fly!
http://www.youtube.com/watch?v=pAlk92Vey64
Smiti
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Построяванe на риболовната линия - шнур, лидер и типет

Мнение от Jeeves »

аа щом е фанал моя грешка, аз кат видех началото не стигнах до рибата :lol: :lol: :lol:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”