Тия риби са се объркАле

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
Markony_RS
Мнения: 859
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:57
Риболов: мухарски риболов
Местоположение: Русе

Re: Тия риби са се объркАле

Мнение от Markony_RS »

Факта,че акто ги наблюдаваш от стадото една-две проблясват като атакуват предполагам се завъртат странично.В нормално положение като следят течението не блестят.Та може да е вярно това с обръщането,все пак устата им е малко опак...
Мухарски Kлуб "СТРИМЕРИТЕ"
Самоирония:какво ли мятам с този сезал това пиле, вързано накрая му!
dzaekov
Мнения: 518
Регистриран на: Чет Дек 23, 2004 15:01

Re: Тия риби са се объркАле

Мнение от dzaekov »

Не му върви на този ми пост, другари мухари и това си е-първия път, тамън го бех привършил, замре некаква баба, и некой го беше отебал, втори път-заецна браузъро докато четях за правопис и требеше с трите бутончета да го маанем, де да видим сега. Та:това лето, у Севлиево имаше скобар много и се пробвах неколко пъти с муата. На мънички, черни, мокри мушици на дълъг повод/3,5м, последните 50см-0,10/, нежно презентирани над ятото, имаше игра, в смисъл-единични риби се вдигаха и гонеха, като с достигането на мухата, показваха глава и я затискаха под повърхността. Повечето засечки в този момент бяха ялови а от закачените риби до мен 1/3, другите се откачаха. Така или иначе имаше по три-четири риби и предвид проявения интерес, до година опитите ще продължат.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Тия риби са се объркАле

Мнение от D-r Kosio »

Здравей докторе,
Ако си успял да ги накараш да излюбопитстват... си е истински успех! Поздравления!
Имам хиляда въпроса, но ще се огранича с няколко.
Имаш ли наблюдения дали това се случваше когато рибите са на куп.. или реагираха единични екземпляри извън пасажа?
Имаше ли яснота дали е от значение това ,че са те усетили на близо.. или им е " все тая"? Скобара реагира много от далече..и това според мен до голяма степен определя нежеланието им да кълват независимо,че ги виждаме и ние и са на една ръка разстояние.
Кога реагираха - непосредствено след падането или след като изтече...на известно разстояние от падането?
"Кацането" на мухата от значение ли е? В смисъл нежно, твърдо, придърпване...
Мухата трябваше ли да потъне за да проявят интерес?..Ако "да" на каква дълбочина? Самото място дълбоко ли беше?! При Севлиево я знам реката - плитка е, но все пак. На Струма имах уникален случай - наблюдавах скачащи скобари..до степен да разпенят целия вир... А той беше поне около 20 х 20 м!!! Невероятна гледка.., но само гледка..
В същото време налових яко едри кленове но над и под вира.
Подобна гледка видях и под моста на Бряговица..ама пак така само си гледах..
По течението или срещу течение подаваше..?
Уф.ф.ф. колко още не знаем...;-(
dzaekov
Мнения: 518
Регистриран на: Чет Дек 23, 2004 15:01

Re: Тия риби са се объркАле

Мнение от dzaekov »

Прекрасно начало на деня, другари мухари-кафенце и риболовна тема.....
По поставените въпроси: Рибите винаги бяха в ято, на дистанция, спокойни. Показваха се по повърхността и нещо събираха, според мен. Мухата, подавах меко, в ятото, като интереса към нея се появяваше при движение. Правих опити да я оставя да потъне, след което да я движа и ми се струва, че стръмното и изкачване към повърхността е по-атрактивно. Много важно е, рибата да е спокойна: аз винаги се движа срещу течението, плзвам дълъг повод, в случая и тънък. Грубото подаване често плаши рибите и няма интерес към мухата. Често, сянката на шнура предизвиква паника в ятото. Поради тази причина, мястото, където се подава, трябва да е поне тридесетина см. дълбоко. Ако има вятър-плашливостта е по-малка. Понеже се придвижвам срещу течението, мухата движа в страни и по него. Обаче, когато подам по течението и поведа, мухата излиза по-стръмно към повърхността, което като че ли я прави по-интересна. От друга страна, мястото не трябва да бъде много дълбоко-не се усеща движението и няма интерес от рибите. В Марица, където скобара не е по-малко, нямам нито едно рибе.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Тия риби са се объркАле

Мнение от D-r Kosio »

Като казваш - дистанция… Колко приблизително?
Аз имам скромен опит. Успявах да хвана по някой скобар в рамките на около 10-12 м. Едното място на което ги лових беше бързей.. с около 30-тина см. дълбока вода. Другото относително успешно място беше над метър и метър и два-три`йсе`. На много спокойна вода. Лових на една и съща муха. Поведението на рибите в двата случая беше различно. На плиткото бяха на ято..и проблясваха по типичен начин.След многократно подаване..някоя от рибите взимаше. Тъй като ливих от висок бряг, а хванататие риби бяха редки, все не успявах да видя точно какво се случва. И на дълбокото не ги виждах реално защото до кръста бях във вода и ми идваха доста косо. Това което видях впоследствие е, че стояха в много странни „пози” – разхвърляно на различни нива имаше на дъното имаше по средата, имаше и почти на повърхността.. Най-страннонто бе ,че бяха ориентирани в различни направления. А някои бяха се …съвсем „побъркале” ;-) и стояха под ъгъл спрямо повърхността от около 30-45 градуса!!? Не се плбашеха от присъствието на хора. Дори с върха на въдицата можеш да ги стигнеш..! Реката беше доста малка! Времето беше доста горешо.. Може това да им се е отразило.На повърхността също сеизпляскваха от време навреме, но не виждах нищо като насекомо или муха.. в мястото на обръщането. Не съм съвсем убеден, че са се хранили.. Сега съжалявам ,че не взех един да го отворя да видя какво е ял…А трябваше!
За изкачването на мухата към поръхността – навсякъде го пише, че е моментът на най-голяма провокация. За пъстървите знам, че е така, но за скобара.. нещо не съм убеден. Вярно , че опита ми е оскъден, но поне в тези случаи в които успях да дръпна риба…май не беше така.
Имаш ли идея с какви атрактори може да им се провокира интереса? За лъскавото светло-зелено.и относително дълго и вееещо се.. знам – имитира млади, крехки водорасли. На това ги ловят по Сърбия..,но с директна схема. Нещо по мухарски тертип?!
Поздрави и благодарности за подробностите.. мисля ,че са от голяма полза!
Косьо
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Тия риби са се объркАле

Мнение от Бат Стан »

Док, преди няколко години (или е било 2009 или 2010, не помня вече, трябва да си проверя в риболовния дневник) улових две скубита на Черни Вит на нимфа. Беше през юни, някъде след падането на забраната. Мястото - на около километър и нещо над първия каменен мост като вървиш от вливането срещу течението, където реката се отбива от пътя и минава зад нивите. Ловяхме балканки на нимфа. Ползвах монтаж с две нимфи - горната по-тежка, а долната - малка черна нимфа със сребърно оребряване и 1 или 2 мм глава, беше ми я подарил доктора Мишо. На тая малката ми клъвнаха два скобара в един дълъг вир. Единият го изтървах, другият който беше по-малък го извадих и съответно пуснах обратно. въпросният вир е известен с това, че често държи скобари. На уловения мухата си му беше влязла в устата.
В същия район на републиканското през 2006 г. Сашо Вулев закачи два скобара на нимфа, като рибите бяха на ято - виждаха се от черновитския мост. И двата бяха лапнали в устата, но не знам на какви точно нимфи ги е уловил. Доколкото помня обаче, тогава Вулев залагаше по-едри нимфи и стримери. Та така...
Клуб по спортен риболов "Балканка"
RUNNING WILD
Мнения: 2768
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 11:33
дал Браво: 1 път
получил Браво: 70 пъти

Re: Тия риби са се объркАле

Мнение от RUNNING WILD »

майсторчага е Вулев щом шарани лови с муха...
Аватар
Георги_Н
Мнения: 62
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 9:35
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Тия риби са се объркАле

Мнение от Георги_Н »

D-r Kosio написа: За лъскавото светло-зелено.и относително дълго и вееещо се.. знам – имитира млади, крехки водорасли.
Направих си няколко такива "нимфи" миналата зима. Пораздърпан зеленикав дъбинг, смесен с накълцан на ситно зелен антрон, различни големини и форми, уж да имитира водорасло. Пробвах ги на мръсния канал до Пловдив, признавам си, не с мухарката, че не ми се цапаше шнура. Пред мен вреше от алай, но моите измишльотини не предизвикаха очаквания фурор. Резултат=0.
Лятото ги пробвах на Марица. Вир с пясъчно дъно, бавно течение и дълбочина около метър. Бях прикрит зад храсти, със сигурност не ме виждаха. Хвърлях в средата на пасажа, по течението, само на мокри. Единствения удар беше на гърчаво черно паяче, от серията "анорексия", точно в момента в който изплува и започна да бразди. За съжаление не се закачи. Упорствах около два часа с местене по целия вир, ама тва беше.
RUNNING WILD
Мнения: 2768
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 11:33
дал Браво: 1 път
получил Браво: 70 пъти

Re: Тия риби са се объркАле

Мнение от RUNNING WILD »

аз си направих една муха от топче стиропор и го нанизах с има едни косми за боя тестери седят в Метро при бойте за жени дето си боядисват косите да се видят как ще изглеждат,викам аре бе ще давам пари там има къв ти душа сака скалп то рибата не разбира от кво е дали е Лореал или Престиж,са верно некоя жена като отиде нема да може да си представи и да си види цвета как ще изглежда ама и аз искам да си имам разноцветни скалпчета безплатно,та стана едно рошаво безобразно топче с косми нашарено като пънкар,викам е тва че е Биячо,преди си правех като ловях на плувка от тесто оформях тялото около куката а белите червей мърдаха като крачета детето ми кръстих Животното и го изстрелвах с надежда като нацистите фау 2 да ги тепе.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Тия риби са се объркАле

Мнение от Бат Стан »

RUNNING WILD написа:п то рибата не разбира от кво е дали е Лореал или Престиж
Тук се спира и се пие :fish7:
Клуб по спортен риболов "Балканка"
bat_zapri
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Окт 14, 2012 21:24
Риболов: мухарски

Re: Тия риби са се объркАле

Мнение от bat_zapri »

dzaekov написа:В Марица, където скобара не е по-малко, нямам нито едно рибе.
Преди около месец на Марица ми се закачиха 2 скобара на фазанова нимфа в рамките на 10 минути...
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”