Помощ при избор на прът

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Помощ при избор на прът

Мнение от James »

Здравейте!
Аз съм поредния новобранец, решил да се захване с мухарски риболов. Четох доста и накрая реших да премина от четене към практически действия. Реших да започна да се оборудвам. Като начало ще трябва да си избера въдица. Решил съм каква да е като тип-2,70 м, клас 5/6, цена около 80 лева. Като за първа екипировка не ми се иска да давам повече пари. Ако се този вид риболов ми допадне, ще взема и нещо по-добро, но като начало ще е това. Въпросът ми е коя от отговарящите на горните критерии и предлагана в България(а и не само) мухарка бихте ми препоръчали? Насочил съм се към следните примерни модели:
http://shop.fishing-mania.com/viewrods_ ... enture-Fly" onclick="window.open(this.href);return false;
http://shop.fishing-mania.com/viewrods_3.php?id=8872" onclick="window.open(this.href);return false;
Вариант са и някои от моделите на BFC.
Ще бъда благодарен, ако някой може да ме насочи.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от Росен »

Аз бих заложил на BFC, в комплект с евтинка макара и шнур на същата българска марка.
Макар и евтини, качеството им е на много добро ниво и абсолютно задоволително като за начало, а и не само. Вземаш си един комплект и веднага започваш да се учиш да хвърляш - дръж ни в течение, предполагам, че ще имаш и още въпроси.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от D-r Kosio »

От мен щипка "ерес" :
Вземи си въдица 2.55 , 4-5 клас. За повечето места в България е напълно достатъчна.
Препоръчвам ти да търсиш "по-мека" /бавна/ въдица. Това е най-краткия път да се научиш,че въдицата ще изхвърля шнура!
Няма дя ти посочвам конкретни модели. Пазара е достатъчно пълен в ниския сегмент. Ще валят всякакви предложения , нормално.
Ако имаш доп. въпроси ще обясня подробно -на ЛС.
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от James »

Благодаря за отговорите!
Насочил съм се към дължина 2.70 м. с идеята, че с по-дълъг прът ще ми е по лесно изхвърлянето. От друга страна разликата от 15 см. (до 2.55) не е съществена. При дължина 2.55 вече се появяват и други възможности-държах в ръцете си един DAM, 5-6 клас, 2.55, който определено ми допадна.*
Признавам си, че проявявам известно недоверие към българската марка, колкото и да уважавам българското производство. Само заради името бих дал известно предимство(не знам дали е заслужено) на Шекспир-а. От друга страна пък бих се доверил на мненията на хора, опитали на практика и останали доволни от продуктите на BFC, още повече че предлагат пълната гама оборудване, плюс резервни части.

Док, въпроси има колкото искаш, но не пиша на лични само заради едно-ако някой друг има подобни въпроси, да може да прочете отговорите на тях. Писанията на лични ще си останат само между нас.


*Това, че ми е допаднал все още нищо не значи-нямам опит с подобна "техника". :)
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от D-r Kosio »

Виждам,че си отстояваш позицията..уважавам! :!:
Само ще кажа ,че при мухарките дори 1 см е от голямо значение, особено ако е връх, примерно.
Дължината на пръчката не е в пряка зависимост с "лекотата на изхвърлянето". Въпросната "лекота" е комплекс от много фактори.. и с две думи е трудно да се опише.
На българската марка въдиците са китайски, а при тях има и много лошо и средно, както и високо качество. Български е избора на производителя /или търговеца/ и те уверявам, че колегите знаят какво избират.
(В тази връзка мога да ти препоръчам едно изключение но говорих за лично за да не правя реклаама.)
ДАМ.. къде ли се правят?! :wink:

Успех в избора и риболова.
Д-р К.
Последно промяна от D-r Kosio на Сря Юли 31, 2013 10:16, променено общо 1 път.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от Росен »

James написа:Признавам си, че проявявам известно недоверие към българската марка...
А българската марка от две години присъства и на европейския пазар, където вярвай ми е приемана много добре :wink:
Отделно имаш отношение, поддръжка, гаранция и удоволствие да ловиш с българка марка въдица, а нещата наистина са добри, особено като за цената си (напълно "търговски" независим съм).
Дължината няма никакво значение за да започнеш да се учиш и да ловиш риби. Логиката е по-малки реки, по-къси въдици и по-ниски класове, но не е задължително да я спазваш.
Важното е да отделиш време и да се учиш да хвърляш :wink:
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от James »

При такова единодушие относно българската марка, няма как да не избера нея. :)
Всъщност ето това http://bfcflyfishing.com/bg/bfc-discove ... 6-4pc-p-38" onclick="window.open(this.href);return false; ми се струва подходящо. И тук минаваме на втория въпрос-избор на макара. Четох, че макарата се избирала според пръта, но не разбрах по какъв критерий се прави избора. Доколкото разбрах, става дума за баланс на пръта, но ако поръчката се прави по интернет, няма как да се усети баланса. Затова отново ще помоля за препоръка-този път за макара. Може би ще е добре пак да е на BFC-гледам, че изборът и цените са добри, както и наличието на резервни шпули. Надявам се да не съм нахален. :)

Док, аз наистина си отстоявам позициите, но в случая съм готов да да приема мнението на по-разбиращите от мен. :)
bonov
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Яну 04, 2013 6:00
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от bonov »

Ако ще взимаш всичко от BFC си вземи някой комплект,както Росен ти е казал по-горе. Примерно този http://bfcflyfishing.com/bg/bfc-discove ... 9ft-p-1428(ако държиш на мухарка 5/6).В комлектите въдиците и макарите са от един клас(или поне близък клас) и пръта ти е балансиран максимално добре.Ако греша колегите да ме поправят,но...въдица клас 5/6 е за макара 5/7 или 5/6 и шнур WF5 или DT6
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от koi4a »

Баланса се мери със шнура прекаран през водачите, така че ако поръчваш по интернет трудно ще го разбереш. Иначе от по-евтините варианти за макари бих ти препоръчал два варианта:
http://www.aquasport-n.com/titan-fly-pid=287
или
http://captainhook.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;Макари-за-риболов/Мухарски/20603_P
По принцип ако спазваш означенията на шнура, макарата и въдицата не би трябвало да имаш проблем.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от Росен »

Баланса е много странно понятие и ... "мери" - кой знае как се "мери" баланса, за да го напише веднъж завинаги ...

Комплектите на BFC са най-приличния избор в момента за парите си и за начинаещи (пак казвам и не само - аз с удоволствие ловя с такава въдица). Това са единствените въдици в този клас (цена), които са произведени с идея да се лови с тях у нас, да се работи на този пазар, да се поддържа гаранция и да се създава марка. Всичко друго в този ценови клас е внесено просто за да има някаква мухарка или макара в номенклатурата, с епизодични продажби и впускането в търсене на оптималния вариант от различни фирми е трудоемка работа с много неясен край.
Не си ни казал на какви реки и какви риби ще ловиш. Най-добре се обади на BFC, кажи им за реките и рибите, имай им доверие и им кажи да ти подберат точния комплект (кажи им обаче, че предпочиташ 4-коленните въдици, защото комфорта при носене е много по-голям). Да ти навържат целия комплект, за да си го получиш готов и отново написвам - учи се да хвърляш ;)
По-нататък вече ще говорим за меки и твърди въдици, различни макари, типове шнурове и т.н.

Поздрави!
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от Jeeves »

Колега, ако си в Сф ходи направо в магазина (BFC), хората са риболовци а не магазинери - идиоти, ако не щеш да почваш с евтина въдица мисля и скъпи имат :roll: , не че е лошо да се информираш в интернет, но на място ще си спестиш четенето на доста глупости :!:
п.п.
преди да се научиш да фърляш... дали ше е мека или корава, къса или дълга, или телескоп с водачи е се тая, та по скоро си потърси некой за компания да ти покаже макар и най-основното, да не си мислиш че си зел лоша въдица 8) ..Успех!
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от D-r Kosio »

.... разглеждам разни риболовни тъкъми в един софийски магазин.. Аритукулите с мухарско предназначение, както винаги, са представени повече от скромно. Търсих си един специфичен шнур... ама йок. Случайно има два три изостанали шнура. Сещате се.. единият 9 клас..плуващ. Другият интермедиерен / никак не е лош, между другото!/ и третия пак някакъв абсолютно неподходящ за нашите условия..не помня какъв беше.. Говорим си с магазинера за разни риби и риболов.. Не щеш ли , влиза един татко с няколко дечица. До колкото го преценям по дизайна - ходи на риболов, но от онези, другите дисциплини.
Първият му неочакван въпрос: - "Имате ли мухарски шнурове?". /Тъкмо коментирахме, че нямат подходящи шнурове./ Стана ми интересно какво ще отговори продавача на тъкъв въпрос.Чест му прави, че усети неудобството..
- "Имаме" - Така беше! Спор няма...
Втория въпрос не го очаквах :
- "А колко е дълъг?" - За миг се смутих... На бързо си спомних, че точно тези са малко по-дълги - по 30 м..., не че е от голямо значение, де.. Тогава репликата постави точката:
- "Двама са. Подариха им мухарки. Ще стигне! Колко струва? Давай го! ".

- Няма класове, няма тежести, няма баланси... Бих добавил - страхотен клиент!
А за дечицата - Късмет ! Скачат директно в дълбокото - 15 метрови глави 9 клас - идеален едноръчен спей за малките им ръчички! Честито!
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от koi4a »

Росен написа:Баланса е много странно понятие и ... "мери" - кой знае как се "мери" баланса, за да го напише веднъж завинаги ...
Не виждам кое му е странното на баланса, в нета има стотици обяснения как се "мери";"проверява" или ... , и не се различават значително.
Аватар
jazzmena
Мнения: 4593
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от jazzmena »

koi4a,

Дадоха ти съвет и отговор на въпросите хората. Това което ти казаха е да минеш вече от теория на практика. Побързай, че то сезона е в разгара си. Докато се наканиш и току виж свършил. :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”