Тунджански распери

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Тунджански распери

Мнение от koi4a »

Здравейте и тук. Тва расперите са гадно племе, или не кълват или кълват дребни или удари един скъса и аиде. Прибрахме се със семейството в четвъртък надвечер, вечеряхме и раздигнахме масата че трябваше да се връзват стримери за сутринта. Това е "успешния" вариант, взаимстван от дунавския стример:
Изображение
Навързах си и лидер с тип 0,20мм за расперите. Сутринта на реката тихо спокойно скачат риби тук там, хванах един клен, малко по надолу с микропорест бръмбар закачих ей този юноша:
Изображение
Реших да пробвам стримера ама ме домързя да сменя лидера, викам си да хвана една риба с него да знам, че лови и ще сменя. Докато се борех с водораслите видях малко по надолу по реката в брега на два пъти распера да пръска дребосъците. Преместих се там, започнах да подавам, пак водорасли. Намерих едно местенце от водната повърхност с дъжина около 2м и без водорасли и започнах, хвърлям придърпвам 3-4 път и наново, спрях да се оплитам викам си така е добре и на 4-5то подаване се превъртя един як гръб над стримера, лека засечка, натежа викам тука е ама и той се усети и естествено скъса повода 0,16. Това ми беше за този ден, вечерта духаше гаден вятър и едвам спасих капото. В събота се разходих по надолу по реката с бръмбарчето, покрай кленовете излезе и някое друго расперче, видях и два като този дето ми скъса да преминават.
Ето снимки:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Markony_RS
Мнения: 859
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:57
Риболов: мухарски риболов
Местоположение: Русе

Re: Тунджански распери

Мнение от Markony_RS »

Уцелил си цвета на стримера перфектно.Имам съмнение,че червеното по някой път плаши рибата.До тая мисъл ме навежда поведенетието на рибите в бистра вода,когато виждам какво става.За типета 0,18 си позволявам,когато не съм в бързей,иначе направо 0,24.Даже и да скъсаш адреналина е същия,но после какво става с повода един господ знае.Поздрави!
Мухарски Kлуб "СТРИМЕРИТЕ"
Самоирония:какво ли мятам с този сезал това пиле, вързано накрая му!
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Тунджански распери

Мнение от D-r Kosio »

От четене и проби стигнах до извода, че расперите харесват черно!!!, светло сиво, бяло, ярко жълто!, ярко червено, оранжево, светло зелено, чак тук поставям синьо-то../даже съм склонен да го пропусна въобще!/ от тук на татък всеки друг цвят, но да не е преобладащ в цветовата композиция, а само като добавка. За лъскавото в разни цветови нюанси- всички казват "Да".. Може и така да е. Личното ми мнение, че въобще не е задължително. По-скоро с "лъскавото" примамките добиват подчертано "купешки" :D вид и добре изглеждат в кутиите. Въобще цвета, според мен, идва на втори план. Има много по-важни неща при провокацията. :wink:
Напълно осъзнавам ,че в книжките пише друго...Вероятно някой ден и аз ще стигна, като изводи, до написаното.
За сега - не съм! :shock:
Аватар
Markony_RS
Мнения: 859
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:57
Риболов: мухарски риболов
Местоположение: Русе

Re: Тунджански распери

Мнение от Markony_RS »

Копирай тук основните цветове обърнати в сиво и ще си дойдем на приказката.Основното е тъмен гръб,светъл корем и странична линия в сивия спектър.Пропорцията и играта си казват думата отук нантатък.И дисциплината ...да не засичаш като за последно. :tup:
Мухарски Kлуб "СТРИМЕРИТЕ"
Самоирония:какво ли мятам с този сезал това пиле, вързано накрая му!
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Тунджански распери

Мнение от D-r Kosio »

Аз ще ловя на това:

Изображение

..пък да видим. :wink:
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Тунджански распери

Мнение от Росен »

То "това" ще лови всичко в реки като Тунджа и Янтра, още повече, че и есен чука на вратата ...
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Тунджански распери

Мнение от Jeeves »

Такива мухи ползвам от 2-3 сезона и вършат работа (конкретно за распер коментирам), ефективността им се дължи главно на презентацията, въпроса с цветовете е малко филосовски :lol:....
(довечера ще гледам да направя снимка)
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Тунджански распери

Мнение от D-r Kosio »

...истината е,че не пропускат и трофейни кленове!

Поприготвих се ;-)

Изображение

Направих ги в различни варианти, пък после ще отсявам.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Тунджански распери

Мнение от quietriot »

Дано да намерите вода и расперчета в нея , че са зле нещата и от към двете на Тунджа. :tup:
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Тунджански распери

Мнение от stancom »

Док , това си е като попова лъжичка с по-голяма опашка. Като нея ли се държи и води ?
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Тунджански распери

Мнение от D-r Kosio »

Последният път като ходих (минала седмица) вода имаше даже повече от по-предишния (по-предишната)! На места където преди минавах ,този път гащеризона преливаше. Даже си мисля, че тази промяна до някъде направи рибите по-"трудни". Сега не знам как ще..

Да, Станком, това си е "Попова лъжичка" но в малко по-различен вариант. Оригиналите ловят страхотно! По стара българска традиция, ако нещо работи - веднага го спират от производство или внос! Имитациите също ловят. Хубавото е, че точно тази муха търпи много вариации, защото основното не е дизайна и, а воденето. Т.е. с проводка може да компенсираш до някъде вида и.
За распер е "убиец"! Многократно съм го проверил! Точно този вариант тепърва ще го пробвам и подобрявам. `Ма пусто са ни далечко истинските риби....
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Тунджански распери

Мнение от quietriot »

D-r Kosio написа:Последният път като ходих (минала седмица) вода имаше даже повече от по-предишния (по-предишната)! На места където преди минавах ,този път гащеризона преливаше. Даже си мисля, че тази промяна до някъде направи рибите по-"трудни". Сега не знам как ще..

Да, Станком, това си е "Попова лъжичка" но в малко по-различен вариант. Оригиналите ловят страхотно! По стара българска традиция, ако нещо работи - веднага го спират от производство или внос! Имитациите също ловят. Хубавото е, че точно тази муха търпи много вариации, защото основното не е дизайна и, а воденето. Т.е. с проводка може да компенсираш до някъде вида и.
За распер е "убиец"! Многократно съм го проверил! Точно този вариант тепърва ще го пробвам и подобрявам. `Ма пусто са ни далечко истинските риби....
Ти ли си бил на Тенево около моста на 06.09?
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Тунджански распери

Мнение от D-r Kosio »

Знам ли кой е бил "засечен" !?... Вероятно Съби. 6- ти е било петък, аз ходих в събота и неделя. Лових на 100 -200 метра по течението.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Тунджански распери

Мнение от quietriot »

D-r Kosio написа:Знам ли кой е бил "засечен" !?... Вероятно Съби. 6- ти е било петък, аз ходих в събота и неделя. Лових на 100 -200 метра по течението.
Ние бях 10 км по надолу на Коневец петък и събота до някое време тук, но приятели казаха че са видели мухар около моста на Тенево петък следобед :):
Изображение
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Тунджански распери

Мнение от D-r Kosio »

`Ного хора имаше тази неделя на Коневец. Погледах го на трпъгване - просто да се ориентирам. Риболовци - хубуу..., ама тази бригада от 10-тина роми с мрежите ми дойде в повече.. на 100-тина метра под моста яко тарашиха реката. Точно там исках да проверя как е. :( Вероятно бяха изровили и под моста, щото след всичките ми опити извадих само едно рибе около 30-тина санта и толкоз. В същото време на другите места си кълвеше яко. Язък `дето се "о`лабвах" тези два дни. За секунди ми се върнаха бесовете. :mrgreen:

Видях и типичния начин на риболов на щука в този регион. По минимум 4-5 въдици на глава.. метнати "на ветрило".... :mrgreen: Все едно така е редно..Същото беше и на Желю Войвода. Двама нощуваха на брега ... С едни софри, между десетте въдици..мани мани..
Там ИАРА няма ли?
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”