Странна работа

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Странна работа

Мнение от stancom »

Тази година на Искър нещо не мога да намеря рибите :roll: Имам само един приличен риболов с горе-долу добри кефали. То и реката се избистри едва сега, но в бързейте няма кефал. Има обаче скобар и морунаж. Изгубих сума време да ги пробвам на разни нимфи, но или аз съм прекалено абен или рибите не искат да вземат. По вероятно първото :D
Та онзи ден мръдвам по далечко от селото и започвам да търся кефал. Намерих някакъв , плътно в брега, на джапанка, но много дребен. На границата под един бързей ми се вдига една сянка на по прилична риба, около 40 санта, но не взема. Имаше и нещо странно във вдигането :? Смених няколко мухи , същата работа. На края сложих попърче, мисля че от Роската го свих :oops: . Пльокането нещо не ми се получи добре, защото течението поднасяше шнура, но нещо се вдигна и го взе :shock: и отново се потопи. Това определено не беше кефал, държеше дъното и се бореше сериозно. На края извадих сомче към 40 сантиметра. Явно него бях вдигал и преди. На същото място извадих още четири с абсолютно същите размери. Пробвах и на попова лъжичка, защото ми беше по-лесно да я водя. На нея също взех сомче, но я беше нагълтало и отрязах повода и я оставих в него. Реших да спра, за да не повреждам рибките. Определено удоволствието от ловенето на дори такива дребни сомчета с 4 клас мухарка е огромно и ми достави наслада, каквото скоро не бях изпитвал.
Имаше и неприятен момент, който донякъде обяснява и слабата активност. Във водораслите до брега забелязах морунаж над 2 килограма обърнал корема и едва помръдващ. Опитах да го хвана с ръка, кепа си е у нас :oops: да не се мокри :lol: и рибата се по съвзе, размърда и ми се изплъзна и отплува. Това може да стане само ако е ударена с ток :twisted: и то преди час-два. Случката беше около 17,30, което значи че по сред бял ден са си тарашили по реката :twisted:
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Странна работа

Мнение от Росен »

Пак ще ти дам, ти намери само мерни риби от тези ;)
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Странна работа

Мнение от Jeeves »

и ако може освен да са мерни пак така да излизат по много от едно място 8)
п.п.
явно в детска възраст често се случва да се съберат повече на едно място, ако ги има де... мен веднъж ми се случи докато най-културно се опитвам да си ловя мрени да ме нападнат дребосъци по кило и канче, след 3тия сопол се преместих (ловях с болонеза, но при тоя размер все си е загуба на време :evil: )....
п.п.п.
аз ти пожелавам да ушиеш и некой читав, макар че ако не ти е тъкъма специално за целта нема и да разбереш кой е бил от другия край...
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Странна работа

Мнение от stancom »

Росен написа: ти намери само мерни риби от тези ;)
Jeeves написа: освен да са мерни пак така да излизат по много от едно място 8)
Пък и скромни бе :mrgreen:
Вие измислете как да лъжем скобара и морунажа , че е силно преобладаващ :? Сома стана изчезващ вид по нашия край :(
Аз не мога да ловя риба !!!
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Странна работа

Мнение от Jeeves »

Морунаж хващах миналата година есента точно в твоя участък на нимфи, не съм го търсил целенасочено, просто излизаха единични бройки между кленовете, наистина беше много, но беше дребничък (поне тия дет закачих и виждах да играят)... общо взето съм на мнение, че основния проблем е правилното водене намухата, решил съм тази есен и аз да правя проби 8)
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Странна работа

Мнение от Росен »

То и аз все оставям и аз за всяка есен ... Станко, и аз съм хващал морунаж на нимфа докато търся други риби - проби му е майката ;)
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Странна работа

Мнение от Мунчо »

За мъки си роден ти...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Странна работа

Мнение от stancom »

Росен написа:... проби му е майката ;)
Такаа, реших да пробвам , да видя какво ще стане, не че не си знаех :lol: Отделих към 12 часа общо, на няколко пъти. Морунаж и скобар не хванах, нищо че постоянно ги виждах. Хванах 3 мрени, тях не ги виждах :D , едната към килограм и две дребни. Друго нещо което трябва да се има предвид, за да съм обективен, е че съм абен :oops: , че имам само три вида нимфи, че нимфенето не ми е любима дисциплина и пръчка 2,40 не е най-подходящата за тая работа.
Аз не мога да ловя риба !!!
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Странна работа

Мнение от Jeeves »

Ами като начало е добре, даже екстра, по отношение на скобарите имай предвид че в момента още са на салата (предполагам и ти го виждаш тва), по-натам ще се промени менюто и ще имаш доста по-добри шансове щом ги знаш къде са (тва е много по-важно от въдицата и броя на мухите в кутията :idea: )
п.п.
аз аще не съм ги почнал щото тука сме доста заети до края на месеца :lol: :lol: , ама от другия ги почваме
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”