Априлци, река Видима и парковото езеро....

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
Райко Георгиев Загоров
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 17:26
Местоположение: София

Априлци, река Видима и парковото езеро....

Мнение от Райко Георгиев Загоров »

Здравейте колеги!!! Най-накрая намирам време да ви споделя резултатите от тазгодишната ми отпуска...Въпреки това задачите ме притискат, за това моля да ме извините, че ще бъда кратък, но пък в крайна сметка снимките понякога "говорят" по-добре от всякакви описания...И така - място на дестинацията - прекрасното балканско градче Априлци и по-специално неговия квартал Видима. Бях на около километър от ВЕЦ-а, в една от последните къщи на квартала.
Поради проблеми в работата :evil: , които тотално объркаха първоначалните ми планове / още веднъж се извинявам най-дълбоко на организаторите на събора и всички колеги, които са очаквали да се видим :? /, пристигнах в Априлци в късния следобед на 22 август...Валеше като из ведро и нямаше никакви признаци за спиране на валежа...Същото положение бе и в неделята...Едва в понеделник времето леко се подобри - спря дъжда и облаците малко по малко почнаха да се разкъсват...Разбира се, веднага нападнах реката!! Очакванията ми бяха оправдани :D ....Сега вече следват фотките, като само ще вметна, че кълването намаляваше право пропорционално на спадането на нивото на водата. Местните риболовци казали на сина, че това е нормалното пъстървово поведение по Видима - активизиране на рибата непосредствено след дъждове и бързо затихване на активността след спирането им....Първо се насладете на част от прекрасните участъци от реката:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И сега следват шаренките!!! За моя извънредна радост вземаха прилично на суха муха и не се наложи за тътрузя "любимите" ми нимфи :wink: :

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Както ви казах по-горе, активността на рибата спадаше стремглаво, поради което вече в четвъртък имаше единични вземания....Синът се запознал с някакъв местен спинингист / да е жив и здрав човека сто години /, и от дума на дума станало на въпрос, че имам афинитет към йедрите клянета :D :D :D !! Та човека му казал да пробвам в езерото в т.нар. парк на Априлци - било свободно за риболов и имало кленове по две-три кила, че и отгоре!! Въпросното езеро е в непосредствена близост до реката и на два пъти вече бях минавал покрай него, но въобще не се бях загледал има ли живот в него - то е напълно изкуствено - градено с камък и безумно жабурнясало....След тая информация отидох и го погледнах и както го погледнах, така ми спря часовника - вътре плуваха титани, каквито почти не съм виждал през живота си!!!! Излишно е да ви казвам какво последва 8) 8) :

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Изображение


Между другото в неделя изпуснах изцяло поради моя грешка :oops: , невероятна риба - със сигурност над двата килограма и със сигурност щеше да ми е нов личен рекорд....Просто до последния момент рибата не се обърна и не осъзнах колко е голяма...Накрая, когато бях хванал типета, тя "полегна" и вече видях, че е огромна...В момента, в който си помислих - бе как ще извадя тоя дзвер, тя потегли рязко и единия от възлите типет-лидер не издържа....Както и да е - живота продължава!!! И за да завърша с "кленската" част - със сигурност капацитетите по ихтиология грешат за темповете на растеж на клена. Въпросното езеро е направено със сигурност преди десетина-дванадесет години и е естествено зарибено от реката / в този участък на Видима вече има и кефал /. Големи риби не са пускани в него, освен шарани, които отдавна са изловени. Вътре плуваха кефали, които по-най груба преценка имаха около три килограма, така че постулата за бавния растеж на клена просто няма как да е верен.....

И накрая ще ви споделя малко други красиви снимки от това райско място, надявам се да ви харесат....Ей тия красавици два деня бягаха презглава като ме виждаха по пътеката, на третия ден поспряха в шубрака и решиха да огледат брадясалия миндил, дето нарушава спокойствието им:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ами...толкова от Бат ви Райка молодци!!! Надявам се всеки от вас да има щастието да посети такива райски кътчета като Априлци!!

П.С.: Все повече започва да ми се повдига от безумната София :? :? .......
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!!!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Re: Априлци, река Видима и парковото езеро....

Мнение от BOROOO »

Имал си невероятния късмет да отидеш на р. Видима и да е валяло. Ние миналата година решихме да отскочим до там и положението беше трагично - като видях реката почти пресъхнала ми се доплака. Затова никога повече през лятото на тази река. Ако съм знаел за гьола непременно щяхме да го тестваме.
А за големите кленове си трябва кеп. Преди вече доста години :oops: и аз съм правил същата грешка, затова си имам обеца, че ако закача някога пак такава риба ще търся полегат бряг и ще я тегля леко. Да бъркаш във водата и да я хващаш е ужасна грешка. Успех следващият път :tup: .
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
jagger1
Мнения: 3177
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1168 пъти

Re: Априлци, река Видима и парковото езеро....

Мнение от jagger1 »

Ехааа, красота и адреналин. Зареждащо на макс.
Голямо майсторче си, Бате. И на репотажите, и на адреналинките.
Виждам, че кадисчетата и парашутките са били бетон. :tup: .

Благодаря ти за споделените красиви мигове. Наздраве . :tup: :fish15: Напълни ми душичката с приятни емоции и спомени.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Априлци, река Видима и парковото езеро....

Мнение от Cougar »

Отличен репортаж и снимки. Напомня ми че трябва да сменям апарата, ама кога ли.
Благодарности Бате Райко!
Аватар
Андрей Д
Мнения: 171
Регистриран на: Пон Юни 11, 2007 16:17

Re: Априлци, река Видима и парковото езеро....

Мнение от Андрей Д »

Красота, красота - направо ми се напълни душата от репортажа. Благодарности.
България над всичко.
Пази природата.
colorcore
Мнения: 325
Регистриран на: Пон Юни 27, 2011 15:41
Местоположение: Регенсбург, Германия
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Априлци, река Видима и парковото езеро....

Мнение от colorcore »

ей, таз река да я изпиеш!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Априлци, река Видима и парковото езеро....

Мнение от Мунчо »

Само не през летно-есенното маловодие, защото селото ака и пиша вътре... :wink:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
stas
Мнения: 151
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 17:26
Местоположение: Габрово
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Априлци, река Видима и парковото езеро....

Мнение от stas »

Чувал съм, че някои пият урина, ама за другото не съм сигурен... :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”