Питане за CATGUT

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3177
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1168 пъти

Питане за CATGUT

Мнение от jagger1 »

Привет на всички.

Повече от година и половина следя един материал, който е бил тайното оръжие на чехския и полския национални отбори по риболов с изкуствена муха. След 2012 г. материалът излиза на бял свят от секретните досиета на чехите и поляците. Материалът носи наименованието CATGUT Biothread. Под това наименование се водят конци, изработени от естествени материали - нишки от животински черва, козина или други естествени нишки, произведени главно за медицински цели. В последните години се произвеждат и конци тип CATGUT от изкуствени материали за хирургията.

Интересуват ме конците от естествени материали, които имат качеството след намокряне да се раздуват и да придобиват прозрачност, подобна на прозрачността на различните видове ларви и нимфи, които се имитират с тези конци. Този материал изисква по-специфична техника при работа с него, но резултатите са повече от добри.

За тези 1.5 години съм преровил доста материали в НЕТ-а, но специално за приложението на конците в мухарския риболов инфото е много бедно. Разбираемо е. Секретите са си секрети.

Има няколко сайта, които предлагат тези конци на цени от 1.5 US$ до към 2 паунда за пакет от конец с дължина 50 см. Конците се предлагат в няколко размера, според дебелината на конеца и според размера на куките, за които са предназначени. Има доставчик и в БГ.

Питането ми е:
1. Има ли някой, който да е използвал този материал и какви са впечатленията му? Ще бъда благодарен, ако сподели. Питам за оригиналния CATGUT за мухи.
2. Колко набъбва материала във вода? Знам, че визията на мократа муха се променя и не е това, което е като визия в сухо състояние.
3. Има ли аналози?

Само за инфо от мен:
Пробвал съм няколко вида хирургични конци (естествени и изкуствени), но ме интересува оригиналния материал. Обработката и поведението на конците съм я правил по указанията за оригиналния материал, но ефекта не е същия. Явно не съм попаднал на точния материал.

Благодаря предварително за всичко споделено.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Питане за CATGUT

Мнение от чичо Док »

Тези мантри за всемогъщи материали, в случая хирургичните конци от котешки черва, за мен са малко в повече реклама. Имам снимки от кутията с нимфи на един от чешките състезатели на световното и там нямаше нито една нимфа от този материал, и едва ли чехи и поляци стават призови състезатели само и единствено заради пусти кетгут, много повече и значими са други причини..
Лично съм пробвал да вързвам с това, цвят натурал, има тънкости за по-лесна работа с този продукт, а и за малко икономия от парчето, тялото на нимфата получава интересена прозрачност като с подложката се постигат различни нюанси, и набъбва малко след намокряне. Не бих казал, че е нещо което ме грабна дотолкова колкото е рекламата му, става за опит, а и естествено за риболов, но всеки си вярва на собствените мухи...стига да лови с тях :lol:
Последно промяна от чичо Док на Нед Яну 10, 2016 19:54, променено общо 1 път.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Питане за CATGUT

Мнение от Мунчо »

Миро, тези субпродукти ги коментирахме преди много години, бре!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Питане за CATGUT

Мнение от чичо Док »

Мунчо написа:Миро, тези субпродукти ги коментирахме преди много години, бре!
Тя топлата вода трее се подгрява, на кой кога му потрябва .. :lol: :lol:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Питане за CATGUT

Мнение от Росен »

http://www.troutline.ro/catalogsearch/r ... +biothread

Гледам доста мухи из нет-а, но аз не съм ползвал подобни продукти, даже и статия в едно от немските списания гледах по-подробно за точно тези ... както казва и Док - за всеки влак си има пътници ...
Аватар
jagger1
Мнения: 3177
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1168 пъти

Re: Питане за CATGUT

Мнение от jagger1 »

Благодаря за отговорите, Док.
Сайтове знам много за материала, включително и Трутлайн, който си посочил. Има го и при Мънков. Знам, че се накисва в топла вода за да омекне и по-лесна работа. Интересуваше ме мнението на тези, които са го ползвали.
Благодаря.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Питане за CATGUT

Мнение от чичо Док »

jagger1 написа:Знам, че се накисва в топла вода за да омекне и по-лесна работа. Интересуваше ме мнението на тези, които са го ползвали.
Също и навиваш малко по-гъсто от през ред, т.е. да има малко пространство между намотките, после там можеш да рибваш с дъбинг или сдс да има некъв обем нимфата във водата, също и като понабъбне кетгута. Бе заигравки всякакви, няма лошо щом ти се занимава :tup: :D
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3177
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1168 пъти

Re: Питане за CATGUT

Мнение от jagger1 »

Това ме интересуваше. Колко плътно се навива. Благодаря.
Пак в аспект на навиването:
Отпуска ли материала при намокряне или затяга, подобно на естествената кожа? В смисъл: ако го навия в мокро състояние, след изсъхването той пак се свива. Има ли вероятност да се разхлабят намотките или затягат повече?
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Питане за CATGUT

Мнение от Jeeves »

:shock: ауу мамата си е ... да не се окаже накрая че най-вървежния матриал за нимфи само при имама го има :lol: :lol: :lol:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Питане за CATGUT

Мнение от Мунчо »

Имаше едни митологеми как чешкия национален отбор едно време си връзвал нимфите с обелки от кренвирши и салами, та не се знае накъде ще завие работата - може да пуснат обелки от същите видове колбаси... :lol: Като с уникалната и спряна от производство преди 30 години прежда на Килърбъг-а, дето има 30 субститута...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Питане за CATGUT

Мнение от чичо Док »

Мунчо написа:...: Като с уникалната и спряна от производство преди 30 години прежда на Килърбъг-а, дето има 30 субститута...
Ти недей да словоблудстваш за преждата, щот орицата луди парета искат за оригинала, че енигмата кой вързал муха с нея винаги ги лови по много и само йЕдри :lol:
Chadwick's 477 yarn Original.jpg
Chadwick's 477 yarn Original.jpg (409.27 KiB) Преглеждано 3062 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Питане за CATGUT

Мнение от Росен »

Аз си мислех, че 35 паунда е нормална цена ...
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Питане за CATGUT

Мнение от Мунчо »

Пускан салза! :lol:

п.с. Аз като по-прост си купих от субститута на Аксел Вулев преди години - с отстъпката ми го даде на 3 лв. Мисля, че е удачно да пуснем молба за писмено становище относно практическото приложение на кетгъта...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Питане за CATGUT

Мнение от D-r Kosio »

Това, последното, е за притежание, не е за употреба! :shock:
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Питане за CATGUT

Мнение от Jeeves »

преждата е страхотна, аз мисля да си зема.... за пуловер :lol: :lol: .. и цената е страхотна, явно продават фабриката, колкот и да е зле за 150 кинта бива 8)
п.п.
истинския мухар "субститути" не ползва :!:
п.п.п.
Миро, не ни слушай че се шегуваме, земи червото и пусни некоя муха, на мен ше ми е интересно, пък ако не става зимаш малко свинско и си правиш бахур, нема да иде зян :lol: :lol: :lol:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”