Първата щука на муха

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

dunavski написа: Имам около 5-6 книги за риболов на щука с муха, включително и тази на Б.Рейнолдс , плюс две книги за риболов на мъски с муха. Мога да сложа заглавията тука ако някой се интересува. Който иска да чете ма'триал има бол по темата. :tup:
Има тема за всичко свързано с мухарската литература. Да бъде събрано на едно място всичко полезно, от необятния свят на мухарството.
Темата "Мухарска БИБЛИОТЕКА":
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... =5&t=61835

Както казва Веско,
Веско написа:Слагай ги смело :tup:
Аз ще добавя: НЕма да се пУашиш :D
Всичко е бонус. А ако има и линкове към електронен вариант, още по-добре.
Поздрави.
Миро
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Напоследък риболова на щуки се закучи и аз се заех да търся нови водоеми където да търся щуки. В нета попаднах на едно пъстървъво езеро където имало щуки. Сутринта рано рано се изтипосах на езерото и изненадах пазача с въпроса "Мога ли да ловя щуки на муха?", а той след пет минути като се изтърси от шока каза, че най-вероятно можело, но трябвало да пита собственника първо. След около 20 минути интензивни преговори и обяснения, че с моите щукарски мухи няма как някоя пъстърва да се осмели да ги захапе и ще търся само щуки най-накрая кандиса да ме пусне да ловя. Мисля че липсата на клиенти също оказа влияние :lol: :lol: Казах му, че искам да взема лодка и айде пак почна, че съм нямал резервирана лодка и не можело така да се изтипосам на водоема туку така :lol: :lol: В крайна сметка успях да се натоваря на лодка и загребах из езерото (лодката нямаше даже и двигател :lol: ).
Забелязах, че водата е кристално чиста и с поляризиращите очила ясно виждах дъното, но все пак се надявах сравнително топлото време през последните няколко дена да активизира щуките, но сметките ми се оказаха грешни.
Пробвах различни цветове и размери мухи, на различни дълбочини, различна скорост даже изтъних и лидера, но следа от щуки нямаше. В крайна сметка след цял ден гребане и замятане успях да хвана две бебета , но добре че времето беше хубаво. Накрая като си тръгвах пазача ми се извини тъй като по принцип не разрешавали да се ловят щуки с муха защото си мислели, че така се увреждат рибите, но той бил говорил със собственника и можело да дойда пак ако искам. :lol:
Изображение
Изображение

Иначе много ми хареса новата ми чанта на Savage gear, особенно кутиите с надлъжно разделение където мога да си наредя големите щукарски мухи.
Изображение
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Относно литературата на тема Pike Fly Fishing :D има доста книги в печатен и електронен формат. Общо взето аз накупих всичко, което можах да намеря в нета :lol:. При желание могат да се намерят в Amazon или Ebay
В тази книга са дадени 25те най-добри дестинации в света за риболов на щуки с мухарка. Една от тях е езерото Ѝоца в Сърбия където Станислав Мънков е посочен за контакти и гид на езерото. Това е вече е втори път попадам на българин да се споменава в международната литература
Изображение

Още няколко заглавия по темата
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Плюс още няколко книги, които могат да се четат в електронен вариант от Amazon Kindle
https://www.amazon.co.uk/Mastering-Pike ... ly+fishing
https://www.amazon.co.uk/Pike-Fly-Flyfi ... ly+fishing
https://www.amazon.co.uk/Toothy-Critter ... ly+fishing
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Урока на деня: Никога не оставяйте рибата в кепа си без надзор!!!!! Днес така изтървах единственната щука, която хванах . Докато си нагласях камерата оставих рибата да си почива в кепа, обръщам се да я извадя за снимка и гледам кепа празен, щуката беше си заминала. Упссс :oops: :oops: :oops: :roll: !!!!! Хвана ме яд защото това беше едининственната щука за деня и единственната по-прилична риба за последните два месеца.
Само разкървавеният ми пръст остана за спомен от щуката :lol: :lol:
Изображение

Иначе днес си тествах новата сопа Sage Salt 9 фута 11ти клас, която набарах на промоция и реших да си я заприходя за големи стримери, а един ден като порастна и стана богат ще отида до Флорида ловя тарпони с нея :D
Изображение
От към риби през последните ми излети само дребосъци и нищо иедро. :roll:
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

Защо ли не се учудих за кепа :D :tup:
Има ли дупка? Щото аз вече два кепа батисах с щуки :D . Мам..а им и крокодилите. Едно манекенско фото не искат да дочакат :lol: . Напълно ти вярвам. На тях и кеп с мрежа от инокс няма да им устои :evil:

Ти поне си почувствал опъна на линията. Това не е никак малко за сезона. Аз два пъти ходих да си тествам едни лидери, които си изработих (усукани), но зверчетата дори и не напомниха с нещо за присъствието си. Ама ще удари моя час :mrgreen:

Та поздрави и поклон за усилията, късмета и споделеното. С какъв лидер ги преследваш? Имам предвид дължина и дебелина за тези големи примамки? Аз тествах три дължини на усукани лидери: 98 см., 150 см и 178 см. Стримерът беше един и същ - 14 см., без утежнение, от кечето, за което коментирахме преди време. Изпробвах и различни дължини на повода, включително и директна връзка - без повод. Под повод разбирай металния повод с дължина между 30 см. и 60 см. Усуканите лидери ги изработих от монофил с дебелина 0.40 мм. - двусекторни. 1-ви сектор: 4 монофилни влакна, 2-ри сектор - 2 монофилни влакна. С тази дебелина на лидерите и съответно с тези дължини, стример от 14 см. се обръща и изхвърля доста добре, но работи в гранични стойности с по-дългия лидер от 178 см. Ако сложа по-голям стример, нямам представа как ще се държат лидерите. Не съм използвал никога стримери, по-големи от 15 см. с моята мухарка. Явно ще трябва да помисля за нещо по-яко като клас (повече от №9).

С какъв (какви) лидери ги мяткаш тия торпеда над 15 см.? Като дебелина, като дължина, като монтаж и линия след шнура ?

Поздрави и за много години. Жив и здрав и много екшън по водоемите през Новата 2018 г.
Миро.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

jagger1 написа:Защо ли не се учудих за кепа :D :tup:
.
Кепа е чисто нов и никакви дупки няма по него, но не е много дълбок и мисля, че е потънал и рибата е успяла да изплува по някакъв начин. Обърнах си гърба само за две минути мамицата и :twisted: :twisted:

Иначе за лидерите никакви усукани и пресукани лидери не ти трябват, това не са сухи мухи. Не е нужно лидера ти да се разгърне то не може така или иначе с големи стримери с голямо съпротивление. Трябва ти около 1м тънък и здрав монифил около 40либри тест и 10-15см метален повод с вирбел ...... това е. В единият край на монофила връзваш Перфекшън лооп и го нанизваш на шнура, а на другия край връзваш металния повод с Олбрайт нот. Възлите са доста здрави и с такъв лидер преди няколко седмици закачих и изтеглих на брега лебед :lol: :lol: Не ти трябва да си усложняваш живота с комплексни лидери, щуките не са срамежливи риби. :tup:
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Днес......... ами пак за риба :roll: за няколо часа в следобеда. Времето се задържа сварнително меко тази седмица и явно това активизира щуките. За хвърляне на хайвер май още им е рано та затова отдавам активността им на затоплянето на времето. Пристигам на язорира, яко духа вятър около 20км/ч и чат пат превалява дъжд, но за сметка на това температурата е около 9С та това прави вятъра малко по-поносим. Силният вятър прави замятането доста трудно и едва успява да метана на 15-20м, но това се оказа достатъчно. След поредното изтормозено замятане усетих типичното рязко спиране на шнура причинена от среден размер щука, която нямаше никакви добри намерения към стримера
ми :fish15: Зада се отсрамя от фиаското с изтърваната щука от кепа от последния ми излет днес бях доста по-внимателен и не подцених рибата.
Точно 3,5кг
Изображение

Относно лидера за, което ме пита Джагъра.
Преди ползвах флуорокарбон на Barkley, но тъй като е доста твърд малко трудно се правят възли. През последните няколко месеца минах на монофил на Orvis, който е доста по-мек и здрав за същия диаметър Barkley, и по-лесен за боравене. Аз обикновенно ползвам около 1-1.5м лидер, но правилото е къс лидер за потъващт шнур или вятър и дълъг лидер за плуващт шнур, но колкото по-къс е лидера толкова по-лесно се мятат големи стримери. Ледера го построявам като режа желаната дължина монофил и на единия карай връзвам клуп с Perfection loop и го нананизвам на шнура.
Изображение
Изображение

За металния повод ползвам различни видове мека тел, които могат да се вържат на възел. За момента Drennan Super trace ми е любимото. На другия карай на монофила връзвам металния повод с Albright knot като правя 5 намотки надолу по телта и 3 намотки обратно нагоре по петте намотки и всъщтност е много важно внимателно да се прибутат намотките и затегне възела, иначе телта протрива монофила и възела става доста слаб. Ако се върже правилно възела е здрав, но аз на всеки излет го проверявам и ако монофила е протрит го режа и връзвам наново.
Изображение
Изображение

И накрая на металния повод връзвам вирбел с Non slip loop
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

Разкошни щуки. НЕма лабаво при теб. :tup:

Благодаря ти за отговора. Аз от известно време използвам усукан, двусекторен, едновъзлов лидер. Получава се здрав лидер, който има само един възел - в прехода между двата сектора. В двата края при самото усукване се получават безвъзлови примки. При щукарските ми лидери, примката на бътовия сектор (към шнура) е от двойна монофилна нишка при 4 нишки на сектора, а от страната на металния повод е с единична монофилна нишка при 2 нишки на сектора. Няма възли. Връзката шнур-лидер е примка в примка. Връзката лидер-метален повод също е примка в примка. Дължините са според дълбочината на водоема и големината на стримера. Усуканите лидери имат едно много положително качество при улов на големи рибоци: играят и ролята на шок лидер, освен здравината.

При усуканите лидери, които си изработвам за сухи, мокри мухи и малки стримери, (използвам монофили от 0.10 мм до 0.25 мм), примките в двата края са съответно с 4 нишки от към бъта (към шнура) и с 2 нишки от към типет секцията. Двата края на лидера ги вплитам в съответния усукан сектор. По този начин броя на нишките, дебелината на сектора и дебелината на примката са еднакви за съответната секция.

Ето няколко от щукарските ми лидери с различни дължини:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В момента използвам ето това монофилно влакно, което се оказа доста добро за тази цел. Евтино и здраво. Лятото попаднах на него и съжалявам, че не си купих повече. Взех по две ролки от 0.30, 0,35 и 0.40. Повече не съм го виждал. Имам още малко от трите размера :roll: После ще търся друго.

Изображение

Металните поводи си ги правя от тази тел (с полимерно покритие) и размер 0.38 мм и 0.45 мм. Използва се в бижутерията.
Изображение

Правя по две примки в двата края, като сгъвам в примка всеки един от свободните краища и ги усуквам 7 или 8 пъти. След това със запалка нагрявам усуканите участъци и ги притискам с пръсти за да се слепят навивките. После - или ги обмотавам малко с конец, или ги използвам директно. Достатъчно е здрава примката. Този тип метални поводи Росен ги беше показал преди време в един от щукарските си клипове, за което му благодаря много.

Като цяло съм доволен за сега от тази схема на щукарската линия, но това не означава, че няма място за нови решения :D .

Поздрави.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

jagger1 написа:Разкошни щуки. НЕма лабаво при теб. :tup:

Благодаря ти за отговора. Аз от известно време използвам усукан, двусекторен, едновъзлов лидер.
Ехееее каде отиде ти с тия усукани лидери :lol: това не е риболов на с 20ти номер суха муха :lol:
Пак ти казвам, че излишно си усложняваш живота. Купи си една ролка здрав шаранджийски монофил и ще ти свърши перфектна работа. При риболов на щуки шок абсорбер не ти трябва, даже е противопоказано. Хубаво е да има колкото се може по-твърда и не разтеглива връзка с мухата зада може да засечеш рибата както трябва. Ако имаш ластик по линията това ще абсорбира енергията на засечката и няма да можеш да забиеш куката в устата на рибата.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Първата щука на муха

Мнение от Росен »

dunavski написа: И накрая на металния повод връзвам вирбел с Non slip loop
Изображение
Тези карабинки не ти ли правят подлите номера при кастинг да се откопчават ? Аз след като метнах няколко стримера в Дунава преди много години прекратих ползването на всякакви вирбели и закопчалки - връзвам стоманения повод директно на куката или през тубата и на куката. Лидера си ми е метър и нещо 0.60 с два клупа от двата края. Клупа откъм мухата го правя умишлено малко по-голям за да може да минава стримера през него - така сменям и стримерите от връзката между лидера и стоманения повод ...
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

Росен написа: Тези карабинки не ти ли правят подлите номера при кастинг да се откопчават ?
Не ми се случвало до сега. На снимката конкретно е Daiwa Pro Rex и изглеждат качественни вирбели
Изображение
Също така ползвам едни на Fox, които не се отварят въобще, а куката се нанизва на върбела спираловидно. Проблема при тях е, че ако куката е от по-дебела тел нанизването става трудно.
Изображение
И аз я гледах тази система с клуповете, но нещо не ми допадна идята постоян да откачам и нанизвам лидера при честа смяна на мухи и затова се спрях на версията с вирбел. Аз харесвам да връзвам здвоени стримери, а не тръби.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

Роска, привет.
И аз не ги харесвам много тези карабинки, но въпреки това ги ползвам. Лично на мен не ми се е отваряла карабинка докато хвърлям (и на спининг и на мухарка). Но ми се е отваряла при хваната по-голяма риба. Като налапат, с устата ли стискат, нямам представа, но ми се е отваряла назад във времето. При тези карабинки не ми харесват тези стърчащи мустаци, ама въпреки това ги използвам :D . Те на това му се вика парадокс :lol: .
Друго да те питам. При 0.60 мм каквото и да е (моно или флуо) лично на мен ми е много трудно да го вързвам. Много груби възли стават. Поне моите. А и стягането на възела ми е кошмар при дебелини над 0.40 мм. Та имаш ли някакъв чалъм при стягането на такива дебели влакна? Една от причините да използвам вече усуканите лидери е точно тази - борбата с възлите, т.е. гоня минимален брой възли. Ама пък самата изработка на лидера си е занимавка и време. Но пък се получава добре (поне за мен).
Още веднъж ти благодаря за схемата на металния повод. Преди няколко години гледах клипа ти и от тогава тази схема ми стана фаворит за метален лидер. :tup:

= = = = = = = = =
Орхане, привет.
А бе не ти трябва да разкачаш постоянно лидера и да го нанизваш при линия с клуп на металния повод. Просто, както Росен написа, правиш клупа по-голям, за да може да прекараш през него стримера. Няма никакъв проблем. При директната връзка обаче (без карабинка или кука за бърза връзка) стягаш стримера в окото (халката) на самата кука. Т. е. нямаш вече свободното движение в самата връзка. В резултат, играта на стримера леко се нарушава, но при големи стримери това е пренебрежимо. За малките сртимери обаче играта видимо се нарушава, когато връзката метален повод - стример не е свободна. Та ти си избираш как да го реализираш - с карабинка, или с директна връзка с клуп. Пълно щастие няма :D :tup:
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

jagger1 написа: Орхане, привет.
А бе не ти трябва да разкачаш постоянно лидера и да го нанизваш при линия с клуп на металния повод.
В такъв случай се получава "твърда" връзка между лидера и мухата и така се наруашава играта и, което е не желателно.
Да ти кажа ей тая щука днес нямаше нищо против карабинката и уставно си налапа цялата муха.
5.6kg взе голям "натурален" костур
Изображение

Ти мани карабинката ами в цяла Англия няма 11ти клас шнур :roll: :evil:. То хубаво си купих 11ти клас мухарка, но намирането на шнур за нея се оказа голям проблем. Във всички магазини или няма наличност или трябва да чакам една седмица за доставка.
Снощи намерих в един магазин 11ти на Scientific Anglers, поръчах го и днес ми се обадиха да ми кажат, че всъшност го нямали и можели да ми го пратят чак другата седмица. Бах ма'а му аз ли съм единственният с 11ти клас пръчка, че никаде няма в наличност големи размери шнурове.
Изображение

А това е зада видите, че очите на щуката са по-големи от стомаха и. Дори малките щучета нямат никакъв проблем да налапат муха на половината на техния размер.
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от jagger1 »

Хаах, в Меката на флайфишинга да нЕма шнур :shock: То тук е одисея да се намери #9 шнур, камо ли #11, ама за при теб съм учуден :D . Аз използвам китайци по неволя и си ги купувам по НЕТ-а. Но и там трудно намирам #9 шнур. Обикновено или са свършили, или няма. Марковите ми идват малко нагорно от към финанси. А китайчетата не са чак толкова лоши, стига да не са с монофилна сърцевина. Тези, които си заприходявам до този момент са с плетена сърцевина и съм доволен. А и един шнур го купувам на цена между 9 US$ и 13 US$. Неприятното е, че доставката е от 30 дни до 6 месеца :lol: :lol: . Бърза работа :lol: . Другия месец трябва да заявя няколко шнурчета, че до юни да дойдат :lol: .

А за директната връзка метален повод с клуп към стример - да, нали и аз това казах. Получава се твърда връзка и се губи малко играта на стримера, но при големите стримери може да се пренебрегне. По-лошо е при малки стримери. С такава връзка направо малките се втърдяват. :tup:

А щуката (5.6 кг.) е разкошен екземпляр. :tup:
Точно толкова ми е личния рекорд преди години, но за съжаление не е с мухарката, а на спининг. Тогава, когато хванах красавеца, бяха едни екшъни по транспортирането му до един друг близък водоем ..... мани, мани. Голямо шоу беше, но успяхме да го прехвърлиме успешно, заедно с още една по-малка женска щука. Мили спомени.

А днес изпуснах голям шанс да помяткам малко стримерите. Разкошно време, ама каръка си е карък. Не ми върви нещо в последните месеци.

Поздрави.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първата щука на муха

Мнение от dunavski »

След като оня ден във Фейсбък видях снимка на три килограмова пъстърва уловена на стирмер на местния язовир беше достатъчно оправдание за мен да игнорирам масовия хач на бъзъри и стандартният размер пъстърви, които се хранеха с тях. Хората ловяха по 20-30 броя пъстърви на бъзъри, блобове даже сухи мухи, но това мен въобще не ме интересуваше и твърдо бях решил да мятам стримери за големи хищтни пъстърви. За цял следобед маане под постоянен дъжд пъстърви нямаше, но успях да уловя две щуки, които харесаха стримера ми повече от пъстървите. Това беше изненада за мен тъй като нямаше докладван улов на щуки в този язовир, но никой не ги търсеше така или иначе, даже нямах метален повод и цялатя работа беше малко на късмет.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”