Бамбукови пръчки

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 302 пъти
получил Браво: 114 пъти

Бамбукови пръчки

Мнение от DOCTORA »

Тук в Англия, по форумите много се коментират бамбуковите пръчки (от лепен бамбук) използвани с копринени шнурове за финна презентация на сухи и мокри мухи в малки реки. Един мой пациент, който парви такива прътове, ми даде три да ги пробвам.
Те са 5-ти клас с дължина 2.40, 2.56 и 2.60 метра. Аз ги пробвах с шнур - JOHN NORRIS P3 EXTREME DISTANCE TWIN COLOUR FLOATING LINE - 5 клас.

https://www.johnnorris.co.uk/products/j ... ting-lines

Не съм сигурен дали този шнур с дълга глава за далечно замятане бе подходящ, но него имах от 5-клас.
Макарата която използвах бе SCIERRA TRAXION 1 LW FLY REEL 5/6 .

Изображение

Аз съм начинаещ мухар и нямам много опит, но мнението ми е, че бамбуковите пръчки бяха по-тежки от моите Scierra avalanche 9ft 5/6# и Greys GR70 Streamflex 10 ft (3.05м ) 4wt които използвам за риболов на река тук, и не се балансираха добре с макарата. Върховете бяха тежки и центъра на тежеста беше пед дръжката - особенно при двата по-дълги пръта. Хареса ми бавната акция която пасва на моят по-бавен стил на замятане. С шнурове с двоен конус (double taper), ще дават много деликатна презентация на малки сухи мухи. Чудя се дали няма да е по-добре да си взема стъклопластна пръчка ако имам намерение да ловя с такава акция и презентация. Стъклопласта не се чупи, а тези бамбуци едва ли са много здрави. Чудя се дали в България ще има приложение такава комбинация?
За Англия моите пръчки - Scierra avalanche 9ft 5/6# и Greys GR70 Streamflex 10 ft (3.05м ) 4wt са адекватни за риболов с финна презентация на сухи и мокри мухи в малки рекички, ако използвам ето този шнур който е много популярен тук за малки реки:

Barrio Smallstream Fly Line

https://www.flylineshop.com/shop.html#! ... y=10329715

Какво мислите за бамбуковите пръчки? Имате ли опит с тях?
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аз рибарче съм
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Мар 20, 2018 12:15
Риболов: мухарски риболов
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Бамбукови пръчки

Мнение от Аз рибарче съм »

Докторе, бамбуците са доста здрави, макар и да имат тенденция да се поизкривяват с годините. Но по всички места, където се продават такъми втора ръка ще намериш оферти за бамбучки, някои от тях на по 50-100 години. Те очевидно са надживели първите си собственици.
Нямам значим опит с тях, само два пъти съм мятал с такива съвременни пръчки на мухарски сбирки извън България. Трябва да кажа, че освен съвършената изработка, не ме впечатлиха с нещо особено – явно не успях да им хвана ритъма. Да, малко по-тежки са, мятането се усеща по различен начин, но това е въпрос на стил и на предпочитания. Това не значи обаче, че не са добри, одобено за малки рекички и деликатни презентации. От тази гледна точка бамбучка може да ти свърши работа за над 95% от българските реки.
Недостатък на бамбука, освен цената и малко по-високото тегло, е, че трябва да се полагат малко повечко грижи за поддръжката, включително и това да се завърта пръчката при вадене особено на по-голяма риба, за да не се получава огъване само в една посока, а оттам – и изкривяване на пръчката. Но все пак изкривяването може да се оправи - има си сравнително лесни начини. А от друга страна, по местата, където ти ловиш, бамбука си е знак за принадлежност към определена класа. Не е съвсем все едно дали си на реката с китайска пластмаса или с нещо, което е ръчно изработено и струва четирицифрена сума.
А стъклото си е съвсем различна тема. И да - заслужава си, но все пак те съветвам първо да пробваш, ако имаш възможност, за да видиш дали ще ти пасне.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 302 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Бамбукови пръчки

Мнение от DOCTORA »

Благодаря за полезният коментар колега. Ще задържа късото прътче та да ловя кефалите в Марица kато английски лорд! :tup:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Бамбукови пръчки

Мнение от Мунчо »

Бамбуковите мухарки не са нещо непознато у нас. В България има хора, които ловят с подобни от десетилетия, при това ползват елитни продукти на доказани марки и доказани билдъри. Според общите мнения обаче, функционалността на бамбуковите въдици, дори най-качествените, осезаемо се размива над "еталонните" 7 - 7'6'' фута, за да се стопи напълно над 8, което е естествено и обективно обусловено от качествата на изкуствените материали.
Като цяло, въпреки че съм човек на музите, намирам бамбуковите мухарки специфични, някак инертни и абстрахирайки се от чисто сантименталната и естетична стойност - по-нефункционални от бамбуковите във всяко отношение(да не чуват някои колеги :D ).
Както беше споменато, те работят по-добре с копринени шнурове, защото същите са с по-малко сечение от това на тези от ПВЦ, което от една страна концентрира масата и облекчава кастинга, а от друга - облекчава отлепването от водната повърхност, заради по-малкия контакт с нея, заради по-малката площ.

п.с. Що се отнася до "стъклените" мухарки, те също са специфични, но не чак толкова капризни като дървените. Аз имам 9 броя - голям фен съм им допада ми спокойното им поведение в динамика. Като цяло, те също страдат в някаква степен от недъзите на бамбуковите - при равни други условия са по-тежки от карбоновите, заради качествата на вложения материал - по-бавни(около модерейт строй), усещат се по-глухи и инертни от кастингистите, особено свикналите на дълги, твърди и бързи въдици, каквито са модерните тенденции. КАто се спомена "материал", принципно има два типа стъклен плат, който се влага в мухарките "Е" и "S"(и комбинации от двата вида тъкани), като втория поради по-високия коефициент на еластична деформация(да, стъклото също има "модул", както и графита), са по-стегнати. През последните години много популярно стана т.нар. "Unidirectional glass"- при него нишките се разполагат в няколко направления по определена схема, то е много по-здраво от стандартния плат и позволява при еднакви условия да се правят по-тънкостенни, бързи и тънки бланки, по качества приближаващи карбоновите при малките дължини.
Четейки обаче на какви въдици си привикнал, мисля, че стъклото няма да е за теб. Не го казва за докачение, просто си разсъждавам.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 302 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Бамбукови пръчки

Мнение от DOCTORA »

Мунчо написа: Съб Ное 23, 2019 12:48 Бамбуковите мухарки не са нещо непознато у нас. В България има хора, които ловят с подобни от десетилетия, при това ползват елитни продукти на доказани марки и доказани билдъри. Според общите мнения обаче, функционалността на бамбуковите въдици, дори най-качествените, осезаемо се размива над "еталонните" 7 - 7'6'' фута, за да се стопи напълно над 8, което е естествено и обективно обусловено от качествата на изкуствените материали.
Като цяло, въпреки че съм човек на музите, намирам бамбуковите мухарки специфични, някак инертни и абстрахирайки се от чисто сантименталната и естетична стойност - по-нефункционални от бамбуковите във всяко отношение(да не чуват някои колеги :D ).
Както беше споменато, те работят по-добре с копринени шнурове, защото същите са с по-малко сечение от това на тези от ПВЦ, което от една страна концентрира масата и облекчава кастинга, а от друга - облекчава отлепването от водната повърхност, заради по-малкия контакт с нея, заради по-малката площ.

п.с. Що се отнася до "стъклените" мухарки, те също са специфични, но не чак толкова капризни като дървените. Аз имам 9 броя - голям фен съм им допада ми спокойното им поведение в динамика. Като цяло, те също страдат в някаква степен от недъзите на бамбуковите - при равни други условия са по-тежки от карбоновите, заради качествата на вложения материал - по-бавни(около модерейт строй), усещат се по-глухи и инертни от кастингистите, особено свикналите на дълги, твърди и бързи въдици, каквито са модерните тенденции. КАто се спомена "материал", принципно има два типа стъклен плат, който се влага в мухарките "Е" и "S"(и комбинации от двата вида тъкани), като втория поради по-високия коефициент на еластична деформация(да, стъклото също има "модул", както и графита), са по-стегнати. През последните години много популярно стана т.нар. "Unidirectional glass"- при него нишките се разполагат в няколко направления по определена схема, то е много по-здраво от стандартния плат и позволява при еднакви условия да се правят по-тънкостенни, бързи и тънки бланки, по качества приближаващи карбоновите при малките дължини.
Четейки обаче на какви въдици си привикнал, мисля, че стъклото няма да е за теб. Не го казва за докачение, просто си разсъждавам.
Много интересен и информатвен коментар, благодаря ти колега!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Бамбукови пръчки

Мнение от dunavski »

Аз рибарче съм написа: Пет Ное 22, 2019 11:44 А от друга страна, по местата, където ти ловиш, бамбука си е знак за принадлежност към определена класа. Не е съвсем все едно дали си на реката с китайска пластмаса или с нещо, което е ръчно изработено и струва четирицифрена сума.
Аз едно време като бях малък ловях с пръчка сингъл пиис кейн на, което ние децата тогава му викахме камъш и хенд мейд коркови плувки. Камъша (кейн) беше най - високо качество ръчно селектиран от дигите край река Дунав и притежанието на права и дълга около 2-2.5м камъшена пръчка беше знак за принадлежност към определена класа и оправдаваше газенето из блатата и рояците комари. Тези пръчки струваха колкото един нож с което грижливо се режеше камъша и се изчистваше от листата му. Последните няколко години ги замених с хамерикански ръчно изработени карбони, което малко ми снижи класата на реката, но добре че на рибите не им дреме особенно.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
vesko
Мнения: 29
Регистриран на: Съб Юли 07, 2007 10:19
Местоположение: хасково
получил Браво: 2 пъти

Re: Бамбукови пръчки

Мнение от vesko »

Здравейте,
Напоследък много рядко пиша във форуми.Но преди време по тази тема се писа много в другите мухарски форуми.Затова само ще добавя,че някои от съвременните бамбучки са по-леки и по -бързи от карбоновите в един и същи клас и дължина.За здравината.....в Youtube има достатъчно клипове,които те оставят безмълвен... Например този приятел :
http://www.beaverheadrods.com/beav_rods_page4.html Не знам дали клипа с демонстрацията пред публика е все още достъпен?!
Основния и най-голям недостатък на тези мухарки е непосилната за нас цена. :oops: И време за изработка./18-24 месеца/
Поздрави!
Веско
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 302 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Бамбукови пръчки

Мнение от DOCTORA »

Благодаря за инфото! Смятам да задържа 8 футовият прът за да го прбвам на лято с копринен конец на река.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
vesko
Мнения: 29
Регистриран на: Съб Юли 07, 2007 10:19
Местоположение: хасково
получил Браво: 2 пъти

Re: Бамбукови пръчки

Мнение от vesko »

Я дай повече инфо за 8 - футовия /тегло,клас,части/.Най-добре го снимай.Сега за коприните-аз имам няколко и мога да кажа,че между тях има доста съществени разлики.Добрите са доста скъпи,но си заслужават цената.Намират се и стари,които могат да се реновират.Така че,пиши преди да се " метнеш в дълбокото" ... :D
Веско
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 302 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Бамбукови пръчки

Мнение от DOCTORA »

Добре Веско, ще кача снимки. Благодаря за съвета!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
ppp
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Апр 23, 2020 14:49
Риболов: Риболов на изкуствена муха
получил Браво: 2 пъти

Re: Бамбукови пръчки

Мнение от ppp »

Здравейте колеги!
Тази тема ми се вижда доста стара, а аз съм пресен във форума, но тази тема ми е доста интересна... по-конкретно, бамбуковите пръти и защо в България не са толкова разпространени.
Моето лично мнение е, че просто не са ни по джоба и поради тази причина и хората не са достатъчно добре запознати. Съдейки по мненията в темата, опита на хората използвали бамбукова въдица ми се струва доста скроме меко казано, като си давам сметка, че е и въпрос на вкус все пак. Може някой да е ловиииил ловил и пак да не му харесва, въпреки, че аз до този момент в кариерата ми като риболовец от тях съм срещнал толкова, че ми се броят на прасти.

А така, стига толкова локуми. Приятно ми е да се представя, на всички, които ще прочетат поста..Петко, живея от 10 тина години в Англия и от тогава горе долу съм мухар де ...., а иначе съм риболовец от 40, просто щото съм на 41 и първата не я помня много добре.

По въпроса с въдиците... аз честно казано не ги разбирам много тези класове и прочие ... и как се делят, нисък клас, висок клас, кой от къде почва и къде свършва ... това са определения, които основно чета по българските форуми.
За мен, от момента на мухарското ми кръщене въдиците са на размери... а именно - дължина на въдицата и тежест на шнура, за който е предназначена.
Като при един сравнително добре усвоен кастинг, независимо кой вид, че то и тук видовете станаха много и постоянно растат, ... без проблем с каквато и да е въдица къса или дълга, може да се хвурля и на близо и на далече пък и доста прецизно. Понеже "мухарството" не е .. катооо, дай, мятай там, не дай по-навътре, дърпай, мъкни, чекни ... и пр.

Само да продължа с представянето ми, ловил съм на всякакви пръти, стъклени, графитни и глупости и намяра ... от момента в който хванах първата ми бамбукова въдица, повече не съм си и помислил за друга. И ми е интересно много, когато слушам мнения, абе .. те, нищо особено не са, тежки са, клатят се, криви са ... чупят се .. и не знам още какво ... Не знам, да ми е тъжно ли или да се смея...
По цял свят хората ги използват, ловят, хвалят ги, в Словени, Германия, Франци, Италия, Англия, Норвегия, Швечия за Америка да не говорим .. Австралия ... къде не? При нас в България, не стават .. Ами не е так!!! Просто това не е истина!

Много са си хубави и са занаят от стотици години, ... и се осъвършенстват и все още се правят и ще продължават да се правят!
Просто са много скъпи ... тези, които са най-достъпните са от масовите производства във Англия и Франция .. това е ... и те започват от 100 паунда нагоре, ръждясали и смазани от риболов.. Ако искаш да си вземеш нещо по-добро трябва да се бръкнеш от 300 паунда нагоре ... а това в бг левове е двойно .. хайде да видим дали е така?

Иначе да, тежки са, повечето и по-старите .. но пък са много мекички и приятни за риболов и са пълни с история и енергия ... и някой ги е дръгнал със пилата и рендето на ръка, или в доста от случаите.... това е история. Или просто моето мнение.
Аз лично едно от хобитата ми е да реставрирам такива стари въдици, да купя някоя, с паднал лак, скъсани водачи, ожулена дръжка и да я направя като нова, като кукличка... и не мога да търпя докато не я пробвам.
Бих показал и снимки, но не знам как става още това тук.

Така де, цялата идея на поста ми беше, че бамбуковите въдици са хубаво нещо, да не се отхвърлят с лека ръка, просто защото някой който не е доволен ги е нахулил... защото, хайде да не ставам груб, но ... то да ти е лека, като перце, па да е бърза, пък на далеч да хвърля и прецизно .... ми да ти наловя и рибата?
Мухарския риболов е нещо друго, да достигнеш до момента, в който усещаш въдицата си, без значение дали е тежка или лека или бамбукова или не, ... да я познаваш и да знаеш .... какво да направиш, когато видиш рибока, че се шматкори нагоре надолу ... и да знаеш къде точно и как да му поднесеш лапаницата ... а това за мен става най-лесно и приятно с дървена въдица.
Да не говорим, че имат и много важно преимущество, от възобновяеми източници се произвеждат и не замърсяват природата ... колкото и да ми е тъжно, че това не е нещо, на което се обръща внимание в България и сме хиляди години назад в мисленето и осъзнаването по този въпрос ..трябва да се спомене.
Произвеждат се от "веган" материали, ... дърво, коприна, метал ... може да се използва и водоразтворим лак ... но хайде, може и смола .. защото е по-здрава и красива а и еластична.. Но на фона на всичко, което се произвеждат останалите въдициии смолата е като мед.

Та така де, малко тъпичко с тази карантина, можем да мятаме само по поляните .. но ако спазваме мерките, скоро ще може и да пориболуваме, което го пожелавам на всички, както и здраве и щастие!
Ще прегледам, ако мога да популяризирам повечко тази тема .., че ... има какво да се желае у нас, на родна земя...
Ако някой се интересува от нещо, каквото и да е свързано с бамбукарката да ми пише ... с удоволствие мога да споделя или да изнамеря нещо или каквото и да е, информация, материали, въдици, стари, нови ... сайтове видео ..

Еми .. това е за сега ..
Ако мога да кача някоя снимчица, ще го направя!
Аватар
ppp
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Апр 23, 2020 14:49
Риболов: Риболов на изкуствена муха
получил Браво: 2 пъти

Re: Бамбукови пръчки

Мнение от ppp »

Здравейте отново!
Само да добавя нещо интересно, понеже виждам, че се намират колеги с доста по-обширен опит в риболова на муха от мен, но все пак ..

http://www.carlinbamboo.com/tapers_hex_custom.htm
http://www.carlinbamboo.com/tapers_hex_classic.htm

Това са таперите, които аз използвам понякога като наръчник, когато поправям или изработвам нещо...
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”