Глезотийки за муховръз - домашна фабрика

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Глезотийки за муховръз - домашна фабрика

Мнение от jagger1 »

Често пъти използваме различни козини за направата на собствени дъбинги, с които изработваме редица модели мухи. Редица натурални кожи имат два слоя козина - един (долен), с по-фин, по-къс и по-мек косъм, и горен - с по-груб и дълъг косъм. Двата слоя на една и съща кожа обикновено се различават и по цвят. В муховръза се използват, както финни дъбинги, подбрани изцяло от долния слой на кожата, така също и смесени - по-груби дъбинги, получени от горния слой. Всеки един от тези дъбинги си има своите характеристики и е като парченце злато в арсенала на муховръзеца.

Едни от най-използваните кожи в муховръза са заешките кожи, с ясно изразени долен и горен слой козина. И по-специално, заешките маски, от които се добива прекрасен, както фин, така и смесен дъбинг.

Мухарския гений в годините назад е измислил различни начини за добиване и разделяне на финната от грубата козина и тези начини се използват и до ден днешен. За индивидуалния муховръзец е разработено и се предлагат на пазара джаджи, които в зависимост от бранда, който ги предлага, могат да се намерят на цени между $3.80 и $25. Към това прибавете и доставката, която за ниските цени надхвърля близо двойно цената на самата джаджа, добавете и чакането за доставка, добавете и бъговете с българските пощи, добавете и ДДС при надхвърляне на равностойността от 30 лева за българските митници. Да не говорим, че в много случаи може да видите съобщението: Does not ship to Bulgaria ....... И това всичко за една малка джаджа с формата на миниатюрно градинско гребло за събиране на листа. Джаджата можете да я срещнете под името Dubbing Rake. Или в превод - Гребло за дъбинг.

Тук ви пускам три примерни линка за онагледяване на джаджата:
https://www.ebay.com/itm/Dubbing-Rake-T ... 2774210880
https://www.jsflyfishing.com/terra-dubb ... and-teaser
http://www.eflytyer.com/tools/wasatch.html

Когато го видях за първи път преди 6-7 години, този инструмент ми направи впечатление с елементарния си замисъл и семплото изпълнение. Исках да го открия по нашите магазини, но....уви. Никой не го предлагаше. Не зная сега дали някой го внася.

Преди около 15 години си бях купил една машинка за подстригване за има-няма 14 лева от едно от онези магазинчета, в които се продава уж всичко за 1 лев. :D Машинката ми служеше вярно, но един ден, преди около 4-5 години изгоря. Реших да я разглобя и да поогледам чарколяците й, дали някой от тях не може да ми свърши някаква работа. Махнах капака на тялото й и започнах да отделям чарк по чарк карантията, като почти всичко замина в кофата. Но в момента в който отделих ножа и гребена на машинката, светла идея осени мислите ми. Перфектни детайли, които щяха да продължат да ми служат вярно още години.

Веднага направих проби с двата детайла с една заешка маска и една заешка козина:
- С гребена не се получи. Него го използвам за друга цел (рядко).
- С гребеновидния нож (детайлът под гребена) обаче, нещата се получиха идеално за заешката маска. Ножовидния гребен е с много добре оформени остри връхчета на ребрата му. Отделно и самите ребра са заточени двустранно от към работната равнина на допиране с гребена на машинката.
- За кожи с къс косъм на козината, като катерича или подобна и наличие на двата слоя (горен и долен), гребеновидния нож също върши перфектна работа. Малко по-трудно се получава с козина от норка, но става.

За тези 4-5 години, не съм забелязал някакво износване на стриетата и връхчетата на ребрата му.
С една дума - върши ми перфектно работата за която го използвам - направата на собствени финни дъбинги от естествени козини. Джаджа за без пари, без митници, без такси и без ДДС-та. :D

Ето и едно кратко клипче (около 1 мин.)за онагледяване:
https://www.youtube.com/watch?v=WhYiIYZhs4M
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”