Хубавите моменти и риби на 2021

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Хубавите моменти и риби на 2021

Мнение от arilus »

добър вечер, надявам се заглавието на темата да не е прекалено претенциозно, ще Ви разкажа за откриването си на сезона след пролетната забрана и много се надявам и други колеги да споделят тези кратки вълшебни моменти каращи ни да се усмихваме там някъде дълбоко навътре в себе си. нека да ги изживеем заедно.

и така...., гаден, смотан ден на служебното място, започна в 6,30 и продължи без почивка до 16. кафе и идиотщини, много бягане в кръг. толкова за работата.
в 17 бях на Реката. дъжд отляво, дъжд отдясно, накарая дъжд отгоре, час и нещо в колата с мухите и комарите, да премине. преваля, обух ботушите и във водата, заваля пак. понамокрих се, карай да върви - откривам, скъсах 2-3 бръмбарчета в храстите. и доцапах до нов участък. с първото подаване нещо хубаво взе мухата и скъса без да се напъва много-много. ободрих се, живнах и продължих с опитите. изкарах един кефал към 300 гр. 2-3 се окачиха - бива като за откриване. комарите ме бяха взели за гурме вечеря и яко апеха. бях с типет 0,10 и кутийката ми беше доста оредяла, след поредното късане в дърветата реших да вържа директно за лидера. и на тръгване да проверя едни клечки в които изскачаха маломерни кефалчета - така да си хвана още едничко. на третото подаване този хубавец излезе бавно и леко и небрежно забърса мухата. а сега - да споделя, че откриването е и сефте на новото пръчле - вижън випу 3 клас. финна работа. голямо дърпане падна, юнака не се паникьоса и се бори докрай, като от време на време ми показваше средна перка. накрая влезе в кепа за фотосесия. на тази оса

40+ към кило.
пуснах го да си ходи по-живо по-здраво, благодарен съм за емоциите.
поздрави на всички. споделяйте хубавите моменти.
...
20210609_191749.jpg
20210609_191749.jpg (442.1 KiB) Преглеждано 2935 пъти
20210609_192438.jpg
20210609_192438.jpg (140.08 KiB) Преглеждано 2935 пъти
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: хубавите моменти и риби на 2021

Мнение от Драго »

Super, duper риба ама имам една приятелска критика :D . Хвани пооправи малко осата. Ето една техника от Радо акулата, има я и в неговия форум сигурно.

https://globalflyfisher.com/patterns/sharks-wasp

Ако има нещо неясно питай. На първо четене - главогръда колям , тялото малко, сегментирането на тялото може само да го фиксираш със тънкописец и крилата виж техниката от линка по горе. То не, че аз ще я вържа по добре де но съм сигурен, че една по добре вързана оса ще ти донесе повече радости :)

Ама сега пък и тази ако лови и не ти е зор - трепи ги и с нея :tup:
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: хубавите моменти и риби на 2021

Мнение от arilus »

Драго приемам критиката. естетика е особеността на този риболов. с темпото с което късам и опразвам запасите от зимата скоро ще се наложи да връзвам бумбарчета. ще гледам да не се изложа. поздрави.
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: хубавите моменти и риби на 2021

Мнение от Драго »

Ей го ей самия Радо как връзва осата и тегниката за крилата на тази зла гад :lol:

arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Хубавите моменти и риби на 2021

Мнение от arilus »

висока и мътна Тунджа, страшна жега и много кърлежи. сносен риболов. рибите не са едри но са чести. бива. поради високото ниво цапам с гащеризона. дето се вика "в собствен сос". добре е за килограмите. течението понякога е емоционално при ниво над чатала. снимам всичко но първо не знам как се качва клип, пък и са доста дълги и вероятно еднообразни и досадни. пазя си ги за зимата, резнеш мезе, сипеш чашка и гледаш...
поздрави на всички. похвалете се...
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Хубавите моменти и риби на 2021

Мнение от Драго »

Ами какво да се похваля, не върви добре годината. В началото високи води, не ставаше много за риболов, открих добре, на втория излет си забравих гащеризона в нас и само погледах ама висока вода та и другите не ловяха. После седнах да уча за един изпит, направих още един слаб риболов и веднага след изпита се изстрелях за 5 дена в Гърция. Там полових не се оплаквам, хванах някоя друга риба на спининг. Прибрах се пак ходих за пъстърви, пак куц риболов , реката вече много малка, само дребни риби - нищо интересно за снимане. Та предвид тази ситуация наблегнах на костури и басове на спининг и сега по морето ловя платерини ама и тук греда, че тъкмо потръгна риболова и вече 5-ти ден вълни и няма смисъл даже да замятам. Поръчал съм на един майстор да ми прави една въдица, ега я сглоби до края на сезона да походя малко и с нея, че проекта мина вече година :). Ето една нинмка за цвят :)
viber_image_2021-07-20_09-03-23-159.jpg
viber_image_2021-07-20_09-03-23-159.jpg (180.85 KiB) Преглеждано 2588 пъти
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Хубавите моменти и риби на 2021

Мнение от arilus »

снимката супер!
иначе - наистина неочаквано висока вода. разкарвам се из Реката нагазил до пъпа с пола метър и половина от водорасли /удобно е - като подвижна масичка, можеш да си оставиш отгоре пръчката като отплиташ/. рибите - не кой знай какви. ама има. нутриите ръмжат, вият и ме заобграждат все по от близо - явно ме вземат за нагъл трътлест гризач натрапник в територията им. идилия. всичко в долната половина на елека е не само мокро ами и пълно с вода. и на майтап една от последните риби се навря под елека и закачи куката на подплатата. малките моменти който ни карат да се усмихваме...
поздрави, бъдете здрави.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Хубавите моменти и риби на 2021

Мнение от arilus »

добър вечер. днес след като станах в 5 за да заливам основи за оградата с комшията на вилата, в 7 пръсках лозето, в 9 пазарувах с жената, и т.н. дойде време за риба в 17,00. алилуя! 38 по целзий, ама ако си поне на частична сянка се трае. първия вариант за дестинация удари на кухо - пътя разоран от предприемчив земеделец, викам си тя като тръгне така.... но втория вариант - получи се невероятното изживяване да влезеш в участък от реката непосещаван тази година от никого. едри не наплашени риби. чести. разглеждат мухата без страх, която се излъже - излъже. вятър умерен до силен, идеята за "елк хайр кадис" бързо се принизява до практичната джапанка. рибите се лепят една след друга. поезия. отсрещния бряг предлага малък подмол зад паднало дърво с втичащ се в него хилав бързей. на 10 -12 подаване скача килограмов кефал, набива се в клечките, изкарвам го оттам със зор и след кратка но запомняща се битка влиза в кепа! знам, че това е подаръка от този участък на Реката, няма смисъл тази година да чакам тук пак такъв успех. просто това беше "ново място".
поздрави на всички. бъдете здрави.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Хубавите моменти и риби на 2021

Мнение от arilus »

https://www.dailymotion.com/video/x8336sz
пробвах да кача клип. накрая се вижда комичната ситуация с откачането на мухата. течението я свали без да разбера.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Хубавите моменти и риби на 2021

Мнение от arilus »

Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Хубавите моменти и риби на 2021

Мнение от Драго »

Един дълго очакван проект който най-накрая достигна филаната си фаза.
hardware.jpg
hardware.jpg (106.36 KiB) Преглеждано 2234 пъти
rings.jpg
rings.jpg (132.41 KiB) Преглеждано 2234 пъти
rod.jpg
rod.jpg (106.91 KiB) Преглеждано 2234 пъти
И накрая готовия продукт

mod1.jpg
mod1.jpg (67.2 KiB) Преглеждано 2234 пъти
mod2.jpg
mod2.jpg (150.17 KiB) Преглеждано 2234 пъти
mod3.jpg
mod3.jpg (77.83 KiB) Преглеждано 2234 пъти
mod4.jpg
mod4.jpg (130.16 KiB) Преглеждано 2234 пъти
mod5.JPG
mod5.JPG (166.92 KiB) Преглеждано 2234 пъти

Пожелавам на всички такива приятни моменти :tup:
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Хубавите моменти и риби на 2021

Мнение от Драго »

Едно уточнение - така както съм написал предния пост, човек може да си помисли, че аз съм връзвал въдицата. Не, не съм я вързал аз. Изработката е на румънски родбилдер, като идея съм насочен от негови предни проекти със същата бланка. Смених макародържача от оригиналната концепциа - Струбъл с Лемке в последствие. Композицията на черно и лайм е взаимствана от оригиналния Сейдж Мод. Поспорихме малко с билдъра за уиндинчека той настояваше за никел a аз за черен никел. Корка е португалски (Flor grade, natural spotted) от най-добрия производител на корк може би, дръвцето на макародържача го избра отново билдъра. Формата на дръжката след консултация с него реших да е такава въпреки, че ми е първата мухарка с този туп дръжка. Още снимки може да разгледате на линка по долу, аз нямам време да снимам, че ми кълве и пълня трюмчето за зимата която както гледам ще е доста сурова :tup:

http://tightloopflyrods.blogspot.com/20 ... e-mod.html
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Хубавите моменти и риби на 2021

Мнение от arilus »

с риск да се изтъкна като профан - съвсем честно ще заявя - бъкел не разбрах. Пръчлето явно е нещо определено много специално и непознато въобще като идея за мен. Но щом ти носи радост и кеф - лови, късай им шортите, трупай на купчини хубави спомени!
честито! със здраве да я ползваш!
да снимаш сефтето!
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Хубавите моменти и риби на 2021

Мнение от Драго »

arilus написа: Чет Авг 26, 2021 23:13 с риск да се изтъкна като профан - съвсем честно ще заявя - бъкел не разбрах.
От 10 години се оглеждам за един Sage Z-Axis 3 клас 9 фута. С годините вече дори в ибея трудно се намира тази въдица макар, че съм намирал. Преди две години усетих, че няма да стане работата тъй като е стар модел и взех да се оглеждам за по съвременен вариянт със същите параметри. Пак изтървах последния влак и накрая остана вариянта да си закупя бланки и някой приятел да ми я върже. Успях да закупя може би последната бланка от немския представител за Сейдж. След това допълнително купих водачите, макародържача и корка. Приятел щеше да ми я върже от компонентите, но тъй като беше зает със служебни ангажименти доста се позабави и накрая реших да я пратя на румънеца който обеща да ми я върже и уговорихме и да ми я изпрати с метален тубос.

Та крайния резултат е, че след 10 години чакане имам въдица Сейдж с желаните параметри 3 клас 9 фута която да не от евтините им бланки и да не е около 1000 евра :)
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Хубавите моменти и риби на 2021

Мнение от Драго »

След като прекарах почти цялото лято по морето и дума не може да става за мухарски риболов но пък лових на спининг. Докато беше вълнисто морето се лигавех с попчета и сафриди на силикон и джиг по пристанището. Риби по един пръст не съм снимал, някои отидоха за храна на котарака :) Не липсваха и комични елементи като тази злагад която колегата извади на чепаре.

IMG_20210829_193049.jpg
IMG_20210829_193049.jpg (122.98 KiB) Преглеждано 2002 пъти

Както и да е аз и държах човката, той я разплете и гаргата е успешно релийзната. Аз имах подобен инцидент с джиг като прелитайки през Х0.6
плетеняк птицата директно го преряза не знам как се получи но не съм я теглил, просто усетих удара и извадих само плетеняка без флурокарбона и джига. Няколко дена след случката с гларуса успях да хвана при кастинг едно от тези

IMG_20210831_073217.jpg
IMG_20210831_073217.jpg (156.23 KiB) Преглеждано 2002 пъти

дет се вика изравних резултата 1:1 но моята се заби под водата и някак си сама се разплете. Два дена полових зарган на пилкер но то не бяха 65 годишни рускини решили да плуват над пасажа, корабчета за разходка, каяци, джетове и всичко каквото се сетите. Накрая направих един риболов и на бомбарда който тръгна много добре но прекратих на втория час поради излезлия силен вятър. Добре полових, хванах и доста корав зарган :)

IMG_20210905_081945.jpg
IMG_20210905_081945.jpg (370.03 KiB) Преглеждано 2002 пъти

Времето се прецака, ще посядя още няколко дена, пък ако се отвори възможност и спре вятъра ще ида пак за зарган.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”