Противоусукващата тръбичка

jim_jim_jim
Мнения: 32
Регистриран на: Сря Юли 22, 2009 10:27

Противоусукващата тръбичка

Мнение от jim_jim_jim »

Колеги искам да попитам нещо за монтажа на противоусукващата тръбичка която е под тъп ъгъл / не тези под прав Г-образните-за тях е ясно/.Та тази тръбичка има един къс и един дълъг край и по средата точно където се пречупва има клипс за закачане на хранилката.Та въпросът ми е кога се слага дългият край към куката и кога късият?В чертежи и схеми винаги дават късият да е към стръвта ,но в едни руски филми гледах ,че всичките са с дългият към куката.
Благодаря предварително !
Аватар
tamihal
Мнения: 105
Регистриран на: Чет Дек 13, 2007 23:24
Риболов: леко и тежко...!
Местоположение: Харманли
дал Браво: 2 пъти

Противоусукващата тръбичка

Мнение от tamihal »

Колега...сигурно,ще чуеш различни мнения за това,как е правилно да се монтира.Аз лично използвам патерностера(така се нарича тръбичката),за фидер хранилки и леко дъно с тежести до 30-ина грама.Винаги съм я слагал с късия край към куката,и никога не съм имал оплитания или проблеми.
D.A.M - фен...а вече и ТICA - фен !
krezo_bg
Мнения: 416
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 13:27
Местоположение: Нова Загора от 1983год иначе Сливналия

Мнение от krezo_bg »

Гледах накъде в някакъв руски клип където противоосукващата тръбичка(аз ползвам и двата вида-права и под ъгъл) слагат дългия край напред към куката.Аз досега си я монтирах с късия напред и не съм опитвал другия вариант,та не ни пречи да опитаме и другия вариант.Ако има колеги с монтажа при който дългия върви напред към куката да сподели има ли същетвена разлика.
Аватар
Рак1
Мнения: 373
Регистриран на: Пет Юни 17, 2005 19:27
Местоположение: София

Мнение от Рак1 »

Рядко ги ползвам, но по принцип:

дълъг повод-дълъг край
къс повод- къс край
baido125
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Апр 15, 2009 19:29
Местоположение: с Баня общИНА НОВА ЗАГОРА

Мнение от baido125 »

Аз говоря неща които съм изпитвал и казвам .че е по-добре по -дългата част да бъде напред иначе стават оплитания .Става въпрос за поводи до 40 .50 см. А за по дълги поводи има други монтажи .
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Джим х 3 , не си разглеждал темата за фидерните монтажи; там има за тръбичките :D . Колкото до въпроса- дългия край е от към повода с куката, ако повода е 50-100см :idea: Ако повода ти е по-къс от тръбичката, няма значение кой край ще е отдолу, пък другия край(естествено) отгоре. Колкото е по-дълга тръбичката, толкова е по-вероятно да щръкне от останалия в нея въздух; няма да щръкне ако ловиш на над 5м дълбочина, ма като знам и по какви паткарници, издълбани с булдозер и натъпкани с бройлери се лови напоследък, по-добре не ползвай тръбички от точно този тип :idea: 8)
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Мнение от sestrata »

Колега jim_jim_jim, Бачо Илия е прав за въздуха в тръбичката. Преди време, когато ме влечеше този риболов решавах проблема с помощта на оливетка.

Изображение

Тръбичката помага при каменисто дъно. При монтаж на фидер дългият край е към повода. При шаранджийски монтаж с къс повод 10-15 см, късият край на тръбичката - към повода.
И още нещо. Това не е противоусукваща, а противооплититаща тръбичка. Целта е да се отдалечи поводът от основното влакно по време на летеж и пропадане.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
jim_jim_jim
Мнения: 32
Регистриран на: Сря Юли 22, 2009 10:27

Мнение от jim_jim_jim »

Тръбички и тем разни.....вече от тях не ползвам след проба-грешка разбира се:D
Бачо Илия си е признат фидер-мастер от който доста научаваме .От всичките му монтажи досега най-доволен останах от метода тип-хеликоптер , като преди повода правя стандартното двойно пресукване на влакното с воден възел.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

От тръбичките, ползвам само къса права около 7см тръбичка, с лагерчето и карабинката за хранилката с вирбел, монтирани непосредствено в горния и край :idea: Има достатъчно снимки в темата за монтажите; вирбел номер 8-10 на повода, при всички положения я държи плътно на дъното; маниста не са нужни- нито гумено, нито други :idea: 8)
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”